• Burza na morzu - zajęcia logopedyczne w klasie Ic

w garażu żarówka,
          na rzece żaglówka.

•

1 marca br. podczas zajęć logopedycznych klasa Ic została przywitana rymowanką z nagromadzeniem głoski „ż”. Niemal wszystkie dzieci bezbłędnie wypowiadały tę głoskę, pamiętając o uniesionym za górne zęby języku i wysuniętych do przodu ustach – jak przy głosce „sz”, której wymowę doskonaliliśmy podczas ostatnich zajęć. Uczniowie bawili się też w burzę na morzu, usprawniając swoje artykulatory. Podczas słuchania bajki logopedycznej rozciągali usta (jak uśmiechnięte słońce), nadymali policzki i dmuchali albo delikatnie (jak spokojny wiatr), albo mocno (jak porywisty wiatr), oblizywali językiem górną wargę od lewej do prawej strony (gdy chmury zasłoniły słońce), unosili język w kierunku nosa i opuszczali na brodę (kiedy wzburzone morze wznosiło statek, po czym rzucało nim mocno w dół) itd. Zabawa bardzo się podobała, zwłaszcza że na koniec żeglarzy uratował wieloryb (przez zaciśnięte usta dzieci powoli wysuwały szeroki język). Najbardziej jednak podobała się zabawa słuchowa – uczniowie dopasowywali obrazki do odgłosów, które można usłyszeć w domu: rozpoznawaliśmy gwiżdżący czajnik z gotującą się wodą, dzwonek telefonu, dźwięk palącego się drewna w kominku, lecącej wody z kranu lub prysznica, wlewanego napoju albo wsypywanych kostek lodu do szklanki, otwieranych i zamykanych skrzypiących drzwi. Były też inne zabawy ze słowami, w których słychać „ż” – po to, by dzieci nie zamieniały już tej głoski na inną ani nie deformowały jej wymowy podczas codziennych spontanicznych rozmów.

Za miesiąc przyjdzie pora na utrwalanie prawidłowego brzmienia kolejnej głoski z szeregu szumiących – tym razem „cz”.