• Zajęcia logopedyczne:

     

    Edyta Malinowska-Klimiuk

    wtorek – 8.15–10.45

    środa – godz. 9.15–14.15

    czwartek – godz. 8.15–14.15

     

    Diana Prokopiuk

    poniedziałek – godz. 9.35–13.35

    piątek – godz. 11.30–14.30

    • „Czytamy w parach” – wprowadzamy dzieci w świat książki, czytania i kultury
        • 15.12.2015
        • „Czytamy w parach” – wprowadzamy dzieci w świat książki, czytania i kultury

        • Od października br. wdrożony został w naszej szkole projekt „Czytamy w parach”, który powstał na bazie akcji „Czytamy razem” będącej adaptacją programu opracowanego przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz, wiceprzewodniczącą European Dyslexia Association i honorową przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
        • Czytające w naszej szkole pary zostały utworzone z uczniów klas pierwszych oraz ich najstarszych kolegów ze szkoły podstawowej – uczniów klas szóstych. Każdemu młodszemu dziecku został przydzielony wolontariusz – starszy uczeń: odpowiedzialny, lubiący dzieci i książki, cierpliwy, elastyczny w swoim zachowaniu, nieoceniający, z poczuciem humoru, lubiący rozmawiać, bawić się z dziećmi i im czytać. Po niemal dwóch miesiącach cotygodniowego czytania w bibliotece szkolnej okazuje się, że starsi uczniowie polubili to zajęcie i wywiązują się z tego zadania na szóstkę, młodsi zaś przywiązali się do swoich czytających opiekunów, nawiązali z nimi sympatyczny kontakt i z niecierpliwością czekają na każde kolejne spotkanie w szkolnej bibliotece.

           

          Założeniem projektu jest wspólne, systematyczne i interaktywne czytanie z dzieckiem. Projekt skierowany jest głównie do dzieci zagrożonych dysleksją oraz z opóźnionym rozwojem mowy, ale nie tylko – także do tych, którym słuchanie bajek, wierszy i opowiadań sprawia przyjemność, oraz tych, którzy razem ze starszym kolegą próbują już sami czytać. Celem projektu może być też przełamywanie niechęci do literatury u tych dzieci, które ponad książkę przedkładają gry elektroniczne i zabawy multimedialne.

           

          Wolontariusze pomagają dzieciom odkryć przyjemność obcowania z książką, m.in. przez podnoszenie ich sprawności czytania. Kluczowe jest opanowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, dlatego nasze działania koncentrują się na zaciekawieniu dziecka czytaniem i doskonaleniu tej umiejętności. Drugim celem jest rozwijanie funkcji poznawczych dzieci, ich myślenia pojęciowo-słownego, rozumowania przyczynowo-skutkowego, wzbogacanie słownika, usprawnianie uwagi i pamięci. Dodatkową korzyścią z regularnych spotkań jest uspołecznienie dziecka.

           

          Decyzją minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w obecnym roku szkolnym 2015/2016 jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ale nie tylko dlatego nasza szkoła podjęła się realizacji programu „Czytamy w parach” – zdecydowaliśmy się na taką formę pomocy, ponieważ na podstawie obserwacji nauczycieli i opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych wiadomo, że indywidualna praca w parze (dziecko – dorosły albo dziecko – starszy kolega, autorytet) pomaga dziecku przezwyciężyć trudności i uczy je czerpać przyjemność z czytania, a tym samym pomaga mu w szkole i w życiu. Wolontariusze czytają dzieciom w wieku 6–7 lat, czyli uczniom rozpoczynającym naukę czytania, będącym na pierwszym etapie edukacji, który powinien wystarczyć do opanowania czytania jako narzędzia uczenia się na dalszych etapach nauki. Pomagamy w opanowaniu czytania ze zrozumieniem wszystkim dzieciom, których rodzice wyrazili taką chęć, a przede wszystkim tym, którzy nie polubili czytania, którym nauka czytania sprawia duże trudności i którzy sądzą, że nigdy nie będą czytać dla przyjemności. Są to miłe spotkania, które cieszą i dziecko, i wolontariusza. Nawiązują się przyjacielskie więzi i wzajemne zaufanie. Nic tak nie łączy jak to, że wspólnie uronimy łezkę nad losem bohatera czytanej książki, a potem razem będziemy się śmiać i cieszyć korzystną odmianą jego losu. Wolontariusz pozwala dziecku samodzielnie wybrać książkę do czytania na danym spotkaniu – to dziecko decyduje, czego chce dziś posłuchać.

           

          Pieczę nad stroną organizacyjną programu objęła w szkole logopeda. Do udziału w akcji zostały wyznaczone dzieci z edukacji wczesnoszkolnej; przeprowadzono rekrutację czytających wolontariuszy, z którymi następnie zostało przeprowadzone krótkie szkolenie. Ustalony jest harmonogram spotkań i monitorowana ich systematyczność. Już widzimy, że czytanie w parach pozwala przeżywać wiele emocji związanych z lekturą i tym samym wytwarza zainteresowanie książką.

           

        • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie