• Wróżka Szyszka uczy Szymka – zajęcia logopedyczne w klasie Ic
        • 12.02.2016
        • Wróżka Szyszka uczy Szymka – zajęcia logopedyczne w klasie Ic

• Na pierwszym po feriach spotkaniu z pierwszakami uczyliśmy się poprawnie wymawiać głoskę „sz”.
        • Uczniowie wysłuchali opowieści o chłopcu – Szymku, który miał dużo do powiedzenia, ale wstydził się, że wymówi jakieś słowo źle. Nie potrafił bowiem wypowiedzieć dźwięku „sz”. Kiedy chciał naśladować szum drzew i wydobyć z siebie donośne: szszszsz, z jego ust wydobywał się syk węża: ssssssss. Zamiast szafy w pokoju mówił, że ma safę, zamiast szalika – salik, zamiast szynki na kanapce – synkę. Szymek miał dość takiego mówienia, więc postanowił udać się po pomoc do wróżki Szyszki, znanej z uczenia ładnej mowy. Bajka była pretekstem do wykonywania przez dzieci ćwiczeń aparatu artykulacyjnego przygotowujących do prawidłowej wymowy wszystkich głosek szumiących. Podczas zajęć dzieci bawiły się też w inne zabawy, np. z pluszakiem myszką – siedząc w kole, uczniowie nakładali swoją lewą dłoń na prawą dłoń sąsiada, przekazywali sobie lewą ręką zabawkę i wymawiali sylaby otwarte: sza, szo, szu, sze, szy; po zmianie ręki wymawiali sylaby zamknięte: asz, osz, esz, usz, ysz. Była też zabawa ze sznurkiem – dzieci nawijały na lewą, a potem prawą dłoń sznurek i wymawiały po kolei logotomy: asza, aszo, aszu, asze, aszy… Zabawa „Jaki to przedmiot?” wzbudziła duże zaciekawienie: uczniowie nazwali wszystkie przedmioty z wiklinowego kosza (szalik, szelki, szkatułka, szampon, szklanka, szyszka) i zapamiętywali ich położenie na podłodze, następnie zamykali oczy, a w tym czasie przedmioty były zamieniane; zadaniem uczniów było określanie w formie zdań zauważonych zmian. Dzieci otrzymały też logopedyczną kartę do domu z zadaniem dotyczącym pionizacji języka, niezbędnej do poprawnej wymowy głosek „sz”, „ż”, „cz”, „dż”.

W lutym odbędą się zajęcia usprawniające wymowę także w pozostałych klasach pierwszych.