• Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – grupowe zajęcia logopedyczne
        • 15.12.2015
        • Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – grupowe zajęcia logopedyczne

• W dniu 6 października rozpoczął się w klasie Ic cykl comiesięcznych zajęć poświęconych usprawnianiu prawidłowej wymowy wybranych głosek. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ w klasach pierwszych jest obecnie wielu sześciolatków, którzy mają problemy z poprawną wymową głosek syczących („s”, „z”, „c”, „dz”) oraz szumiących („sz”, „ż”, „cz”, „cz”).

Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”.

Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”. Wąż Samotnik – bohater naszego spotkania – pojawił się w zeszytach dzieci i sycząc, uczył, jak trzymać język za ząbkami, oraz przypominał, że podczas wymawiania tej głoski język nie powinien wsuwać się między ząbki. Nie obeszło się bez gimnastyki narządów mowy – Samotnik robił porządki u każdego w buzi (ćwiczenia języka i warg przed lusterkami). Była też gimnastyka mózgu – każdy uczeń narysował oburącz serce dla swoich rodziców. Dzieci nazywały przyniesione przez logopedę przedmioty z głoską „s” w nagłosie: skakanka, słuchawki, samochodzik, serwetka, strój (kąpielowy), sól, syrop, słoik, sucharek, słomka, spódnica, spodenki, spinacze, sałata, skarpetki i – oczywiście – słodycze, którymi uczniowie zostali na koniec poczęstowani w podziękowaniu za piękną współpracę.

Chętne dzieci nauczą się na pamięć wierszyka „Wąż Samotnik” i zaprezentują go logopedzie podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada. Niektórzy uczniowie zgłosili się też do wyszukania w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazków i zdjęć, w których słychać „s”. Wytną je i przykleją na duże kartki. Przyniesione do logopedy prace trafią na wystawę. Z pewnością będą nagrody!