• 04.05.2016
        • Czarodziejski pociąg – zajęcia logopedyczne w klasie Id

• Podczas grupowych zajęć logopedycznych w dniu 20 kwietnia br. doskonaliliśmy prawidłową wymowę kolejnej głoski szumiącej – „cz”. Dzieci prawidłowo odgadły, jakiej głosce poświęcone miały być zajęcia, odgadując zagadki z tą głoską.

• Przypomnieliśmy sobie, jak układają się język oraz wargi podczas prawidłowego wymawiania „cz”. Żeby dzieci jeszcze bardziej zrozumiały konieczność unoszenia języka za górne ząbki, przeprowadziliśmy smaczną zabawę logopedyczną: dzieci smarowały sobie wałeczek dziąsłowy kremem czekoladowym, a następnie zlizywały z niego czekoladę, powodując wymuszoną, ale przyjemną pionizację języka. Plastikowe łyżeczki-zwierzątka dzieci musiały następnie wylizać do czysta, żeby wyglądały jak umyte – po to, by raz jeszcze pobudzić język do pracy. Podczas zajęć nazywaliśmy też zdjęcia z przedmiotami i miejscami, w których nazwach słychać „cz”, niektóre wyrazy musieliśmy zdrobnić, żeby usłyszeć naszą głoskę. Zdjęcia posłużyły uczniom do różnych zabaw językowych i pamięciowych.

Na koniec zajęć dzieci uzupełniały wagony pociągu, który wiózł wszystko to, co ma „cz” w swojej nazwie (głoska mogła występować na początku, w środku lub na końcu). Dzieci miały fantastyczne pomysły – w wagonach znalazły się m.in.: czapki, teczki, nożyczki, patyczki, spódniczki, czaple, paczki, a nawet poczta i czołg. Wkrótce można będzie obejrzeć galerię prac uczniów, na którą złożą się wykonywane w parach podczas zajęć czarodziejskie pociągi.