• Cukierki Celinki – zajęcia usprawniające właściwą wymowę w klasie Ic
        • 15.12.2015
        • Cukierki Celinki – zajęcia usprawniające właściwą wymowę w klasie Ic

• Trzecie spotkanie z cyklu profilaktycznych zajęć logopedycznych wśród pierwszaków poświęcone było prawidłowej artykulacji głoski „c”, kolejnej z głosek szeregu syczącego.
        • Rozpoczęliśmy ćwiczeniami aparatu artykulacyjnego i zabawą słuchową „zgadnij, czyj to głos?”, podczas której poszczególne dzieci odwrócone tyłem do klasy rozpoznawały swoich kolegów po głosie. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Następnie bawiliśmy się w kręgu na dywanie: „co robię?” – dzieci z zamkniętymi oczami odgadywały, jakie czynności wykonywała logopeda przy użyciu różnych przedmiotów i jakie dźwięki było słychać, np. darcie gazety, przelewanie wody, stukanie łyżeczką o filiżankę itp.; „magiczna kostka” – nazywanie obrazków na ściankach kostek, w których słychać głoskę „c”; „nowe miasto” – dzieci wymyślały nazwy ulic nowo powstającego miasta, wszystkie rozpoczynające się na głoskę „c”: Cudna, Cebulowa, Cynamonowa, Cukrowa, Cała, Ceglana, Cukierkowa… Zajęcia zakończyliśmy rozwiązywaniem zagadek, w których odpowiedziach słychać głoskę „c”. Nie było problemu z rozwiązaniami!

Do domu uczniowie otrzymali konturowe obrazki z cukierkami do pokolorowania, a jednocześnie ćwiczenia prawidłowej wymowy głoski „c”, a rodzice zestaw ćwiczeń kształtujących wrażliwość słuchową dzieci, np. „co słyszysz?” – rozpoznawanie dźwięków różnych sprzętów domowych: odkurzacza, miksera, pralki itd.; „gdzie to jest?”– rozpoznawanie źródła dźwięku, np. chowamy przed dzieckiem telefon i dzwonimy, a dziecko musi odszukać miejsce, z którego pochodzi dźwięk; różnicowanie dźwięków z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku: uderzanie łyżeczką o szklankę z wodą, o pustą szklankę, gniecenie kartki papieru, uderzanie pokrywkami garnków; wspólne wybijanie rytmów itd. Zachęcam do wykonywania takich ćwiczeń w domu – mogą być doskonałą okazją do wspólnej zabawy z dzieckiem! Podczas kolejnych zajęć logopedycznych dzieci opowiedzą, które z powyższych ćwiczeń wykonywały z rodzicami i które przyniosły im najwięcej radości.