• Aktualności

        • ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU

          Podobno pierwszy raz makaron został stworzony cztery tysiące lat temu w Chinach. Od tego czasu niezmiennie króluje na stołach na całym świecie. W 1995 roku ustanowiony został Światowy Dzień Makaronu, który świętujemy 25 października.

          Uczniowie klasy 2b, tego dnia również aktywnie uczestniczyli w zabawach związanych z tym świętem; rozwiązywali krzyżówki, pokonywali makaronowe labirynty i kolorowali miseczki pełne spaghetti. Jednak najwięcej entuzjazmu wywołało tworzenie Makaronowego Ufoludka.

          Światowy Dzień Makaronu to jeden z najsmaczniejszych dni w roku, który promuje makaron jako danie zdrowe, niedrogie i pyszne.

          Budującym jest też fakt, że „nigdy nie czujesz się sam, kiedy jesz spaghetti”. (Christopher Morley)

           

                                                                                                                                Ewa Trusiewicz

              

           

           

          „Dot Day”- Międzynarodowy Dzień Kropki- 15 września 2021r.

          Dzień Kropki jest to święto, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, rozwoju kreatywności i odkrywania talentów.  Tego dnia klasa I a podjęła wiele działań, których motywem przewodnim była oczywiście kropka.        Dzięki fimowej bohaterce Vashti, uczniowie dostrzegli, że warto wierzyć w siebie. Opowiadali o swoich mocnych stronach i talentach. Wykonali prace plastyczne, które z pomocą aplikacji Quiver nabrały trójwymiarowych kształtów.

          Ten dzień był dobrym momentem do ukazania dzieciom ich możliwości, podniesienia samooceny a jednocześnie dobrą zabawą. Ukazał, że każda ,,KROPKA” jest wyjątkowa.

          Sylwia Golonko

             

           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATKI ZIEMI

          22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

          Obchodzenie tego święta ma na celu uzmysłowienie ludziom, jak ważne jest dbanie o środowisko. Głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa jest niezwykle istotne, by ratować naszą planetę.

          Światowy Dzień Matki Ziemi szczególnie obchodzony jest w szkołach, gdzie pedagodzy przygotowują na zajęcia specjalny materiał związany z tym tematem.

          Uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią – Ewą Trusiewicz, również poruszyli na lekcjach tematy związane z ochroną środowiska. W czasie rozmów uświadomili sobie jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle wpływa na życie ludzi i zwierząt na Ziemi. Gary Snyder powiedział kiedyś: „Natura nie jest miejscem do odwiedzenia. To jest nasz dom” - dlatego musimy o nią dbać.

          W celu zobrazowania wizji „czystej planety”, na lekcji wykonali prace plastyczne techniką farb plakatowych i akwarelowych, które prezentowane są w galerii poniżej.

           

          Ewa Trusiewicz

            

           

          STRAŻACY UCZĄ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

           

                      Uczniów klasy III a (wych. Halina Daniluk) odwiedzili strażacy. Opowiedzieli nam o swojej codziennej, odpowiedzialnej pracy. Udzielili wielu rad, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełnią czujki dymu i czadu. Strażacy zaprezentowali nam sprzęt ratujący życie, który stanowi wyposażenie każdego wozu strażackiego. Pokazali, jak powinniśmy się zachować w sytuacji, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone. Mogliśmy nawet przećwiczyć na fantomie akcję przywracania oddechu osobie nieprzytomnej.

                      Dziękujemy panom Rafałowi Dawidziukowi i Tomaszowi Oksentowiczowi za przybliżenie uczniom realiów swojej trudnej i niebezpiecznej pracy i podzielenie się swoim doświadczeniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzi.

          H. Daniluk

           

           

             W dniach 4 i 5 marca, w ramach zajęć edukacji regionalnej, uczniowie klas IA       i IIA spotkali się z pracownicami firmy RUNO . Pani Ania, mama Bartka, oraz pani Kasia, mama Agatki, opowiedziały dzieciom o pozyskiwaniu i przetwarzaniu  ziół i owoców pochodzących z Ziemi Podlaskiej.  Dzieci dowiedziały się, że zioła są wykorzystywane    w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym.  Największą frajdę sprawiło dzieciom samodzielne skomponowanie , zapakowanie i podpisanie przygotowanej przez siebie herbatki owocowo - ziołowej.  Dziękujemy Rodzicom za atrakcyjne, pełne  aromatu  i  smaku zajęcia! 

                                    

                                                                                                     Grażyna Pawluczuk

           

           

           

          GDZIE MIESZKA ZDROWIE?

          Inscenizację o takim tytule przygotowała i przedstawiła rówieśnikom z grupy wiekowej klasa III a (wych. Halina Daniluk). Obejrzeli ją również rodzice uczniów.

          Zapoznaliśmy zebranych z zasadami zdrowego odżywiania. Przypomnieliśmy, jaką rolę w codziennej diecie pełnią owoce i warzywa oraz  jakie witaminy zawierają. Podkreśliliśmy, jak wielką rolę w zachowaniu zdrowia i zgrabnej sylwetki pełni aktywność fizyczna oraz higiena osobista. Występy urozmaiciły wesołe piosenki, które razem śpiewaliśmy.

          Halina Daniluk

           

          Nasze spotkania z historią

          W dniu 4 lutego uczniowie klasy IIIa (wych. Halina Daniluk) i IIIc (wych. Dorota Siomko) wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Muzeum Wojska Polskiego odbywających się w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Uczniowie dowiedzieli się czym jest Muzeum Wojska Polskiego, czy jest ważne dla nas i dlaczego. Omówili zasady zachowania się w tym miejscu. W trakcie zajęć uczniowie poznali również polskie i alianckie samoloty używane przez polskich żołnierzy w czasie II. wojny światowej. Samodzielnie wykonali samoloty z papieru metodą orgiami oraz urządzili drużynowe zawody rzucania samolotami do celu. Uczniowie w formie zabawy ruchowej poznali smak dyscypliny żołnierskiej wykonując polecenia ruchowe osoby prowadzącej zajęcia.

          To było ciekawe spotkanie z historią Polski na wesoło.

          Tekst i zdjęcia:

          Dorota Siomko

           

           

          Gwiazdkowy Turniej Szachowy

          Uczniowie Koła szachowego prowadzonego przez panią Dorotę Siomko wzięli udział w dniu 13 grudnia w tegorocznym Gwiazdkowym Turnieju Szachowym organizowanym przez OSiR w Hajnówce. Kierując się mottem „Zawsze istnieje właściwe posunięcie. Trzeba je tylko znaleźć" uczniowie stanęli do szachowej walki z innymi graczami m.in. z Białowieży. Wszyscy gracze otrzymali pamiątkowe medale, a niektórzy zajęli również miejsca na podium:

           

          Nikoloz Tewzadze, 1. miejsce

          Oskar Falkowski, 2. miejsce

          Janusz Sacharuk, 5. miejsce

          Maria Jakimiuk, 2. miejsce

           

           I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

             Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na 
          miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego.
             Uczniowie klasy IIc (wych. Jola Stawarz) poraz kolejny postanowili zorganizować akcję charytatywną
          "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" dla hajnowskiego schroniska "Ciapek".
             Dzieci zebrały karmę, która została przekazana podopiecznym schroniska, by też poczuły,
          że ktoś o nich myśli i pamięta w ten świąteczny czas.
            Ten dzień był wyjątkowy nie tylko dlatego,że uczniowie pamiętali o bezdomnych zwierzętach, 
          ale też dlatego, że odbyły się w tym dniu bożonarodzeniowe warsztaty, które
          przygotowali rodzice. Dzieci wykonały świąteczne wieńce i przepiękne gwiazdy, które zdobią 
          klasę. Były też słdkości i małe niespodzianki, które zostawił pod drzwiami klasy Św. Mikołaj.
            Uczniowie wraz z wychowawczynią dziękują Pani Małgorzacie Fiedoruk - Kajak, Anecie Tichoniuk,
          Annie Muskała, Barbarze Chrzanowskiej i Panu Grzegorzowi Juszczukowi za organizację i pomoc
          przy warsztatach. 
                                                                    Tekst - Jola Stawarz
                                                                    Zdjęcia - Barbara Chrzanowska

           

          EKSPERYMENTY Z SUCHYM LODEM

          W dniach 20 i 21 listopada, z inicjatywy pani Kamili Zin (kl. IId), uczniowie klas I-III uczestniczyli w eksperymentach z suchym lodem. Dowiedzieli się, czym jest suchy lód, dlaczego tak się nazywa i do czego jest wykorzystywany. Pod czułym okiem instruktorów uczniowie ściągali do sali chmurę, tworzyli bańki mydlane z suchego lodu oraz lodowo-dymiące fryzury. Dowiedzieli się, czy balon sam może się nadmuchać i jak można zamrozić różę. Na zakończenie tych ekscytujących i fascynujących zajęć każdy z uczniów otrzymał dymiący napój z soku ananasowego z suchym lodem.

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Dorota Siomko, Monika Lewczuk

          Zamieściła Dorota Siomko


           

           

          Dzień ziemniaka Dniem babki ziemniaczanej

          Uczniowie klas trzecich (wych. Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Dorota Siomko) świętowali dzień ziemniaka na warsztatach babki ziemniaczanej w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i RekreacjiHładyszka w Kleszczelach. Najważniejszymi punktami zajęć był własnoręczny wyrób przez dzieci babki ziemniaczanej, zapoznanie się ze starymi tradycjami zabaw i gier z ziemniakiem w roli głównej i poczęstunek.

                   Zadanie nie było łatwe, gdyż wykonanie babki wymagało od szefów kuchni wprawionych rączek i odwagi do zmierzenia się z nożem i tarką, ale uczniowie bez problemu sprostali zadaniom: obierania ziemniaków, tarkowania ich na tradycyjnych tarkach, przyprawiania masy ziemniaczanej, a przy tym świetnie się bawili. Po kulinarnych zmaganiach uczniowie bawili się dawne gry, tańczyli taniec ludowy i wykonywali pieczątki z ziemniaków, którymi ozdabiali w drużynach swoje plakaty.

                   Gdy babka ziemniaczana była  upieczona uczniowie z chęcią zasiedli do stołów, by napełnić brzuszki własnoręcznie wykonaną babką. To były chwile niezapomniane. J

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Dorota Siomko, Nina Nesteruk

          Zamieściła: Dorota Siomko

           

          Lubię książki…

                   W dniu 31 października uczniowie klasy IIIc (wych. Dorota Siomko) zaprezentowali uczniom klas I-III i rodzicom przedstawienie nawiązujące do tematyki książek. Uczniowie po mistrzowsku wcielili się w role wróżek, krasnoludków, wilka, Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, króla Baja, sów, czarownicy. Wkrótce uczniowie będą mogli popisać się swoimi umiejętności aktorskimi również przed przedszkolakami i uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce.

          Dorota Siomko

           

          Wspólne posiłki

          W dniu 25 października uczniowie klasy II d w ramach zajęć edukacyjnych poszerzali  wiadomości  z zakresu przestrzegania zasad prawidłowego odżywiania się, higieny i kultury przygotowywania oraz spożywania posiłków. Utrwalili zasady właściwego zachowania się przy stole. Zajęcia praktyczne, w czasie których  każdy przygotował kolorowe i zdrowe kanapki na drugie śniadanie były miłym i smacznym podsumowaniem lekcji.  

          Kamila Zin

           

          Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

          W dniu 21.10.2019 roku uczniowie klas II (b,c,d)  wraz z wychowawcami: panią Jolą Stawarz, Aliną Guryniuk oraz Kamilą Zin wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

          Jednym z punktów programu wyjazdu był seans w najnowocześniejszym Planetarium w Europie. Uczniowie  dowiedzieli się jak trudnym i wyczerpującym doświadczeniom są poddawani astronauci, zanim wyruszą na wyprawę życia. Uczestniczyliśmy również w warsztatach „Majsertkownia”.  Dzieci budowały katapulty,  poduszkowce, mosty z materiałów codziennego użytku.  Zwiedzanie wystaw na terenie CNK dostarczyło uczniom wielu wrażeń. To, co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i zdobywanie doświadczeń. Na zakończenie obejrzeliśmy adaptację  Stanisława Lema  "O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali", w której główne role zagrały roboty.  Piękna i słoneczna pogoda zachęciła nas do spaceru nad Wisłą.

          Niestety czas wycieczki upłynął nam  bardzo szybko i musieliśmy udać się w drogę powrotną do domu. Ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

          Kamila Zin

          Jola Stawarz

          Alina Guryniuk

           

          Co jeść aby zdrowe zęby mieć ?

          4 października 2019 roku klasa 2 d gościła stomatologa – panią Martę Gierasimiuk, która współpracuje z nami w zakresie profilaktyki stomatologicznej. Spotkanie miało uświadomić dzieciom jak wielkie znaczenie dla zdrowia ich zębów oraz całego organizmu ma racjonalne odżywianie. Dzieci poznały grupy pokarmowe, składniki odżywcze oraz zasady odżywiania pomagające nie tylko naszemu zębom ale całemu organizmowi właściwie funkcjonować, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Teorię w tym zakresie dzieci zaliczyły na piątkę! Pogadanki przeplatane były ćwiczeniami praktycznymi. W ramach podsumowania dzieci  wykonały piramidy żywieniowe.

          Kamila Zin

           

           

          W dniu 3.X.2019r  kl. I b wraz z rodzicami wyruszyła na wycieczkę do uroczego miejsca Puszczy Białowieskiej- Nadleśnictwa Browsk.  Na początku naszej wyprawy pracownik nadleśnictwa pan Michał  Androsiuk zaprosił nas do Centrum Edukacji na warsztaty, na których dzieci poznały rodzaje gatunków drzew rosnących w puszczy.  

          Następnie wyruszyliśmy na jesienny spacer po puszczy, zbieraliśmy kolorowe liście, słuchaliśmy ciekawych opowiadań naszego przewodnika, poznaliśmy warstwy lasu, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, ślady  zwierząt , nasłuchiwaliśmy  odgłosy ptaków. Przy ognisku upiekliśmy  kiełbaski oraz odwiedziliśmy plac zabaw. Miło i ciekawie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu wśród pięknej i  kolorowej jesiennej puszczańskiej aury.            

                                                                                                                                                     Irena Baczyńska

           

          „JESIEŃ W LESIE”

          W dniu 2 października 2019 roku uczniowie klasy Ic wraz z opiekunami i rodzicami  wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk. W trakcie wyprawy pracownik nadleśnictwa Pan Michał Androsiuk opowiedział dzieciom o zmianach zachodzących w przyrodzie w czasie panującej pory roku oraz jak zwierzęta przygotowują się w czasie jesieni do nadchodzącej zimy.

          Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wszyscy wspólnie spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

          wychowawczyni: Monika Lewczukova

           

           

          17 października uczniowie klasy II A, w ramach zajęć z edukacji regionalnej, zwiedzili Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Obejrzeli wystawę etnograficzną „Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia”.  Drugoklasiści  poznali dawne, tradycyjne rzemiosła: kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo oraz kołodziejstwo. Kustosz muzeum, pani Agnieszka Tichoniuk, ciekawie i z ogromnym zaangażowaniem opowiadała dzieciom o zajęciach ludności i życiu w dawnej, wiejskiej  chacie.

                         Serdecznie dziękujemy oprowadzającym: pani Agnieszce oraz dyrektorowi Tomaszowi Tichoniukom  za atrakcyjną lekcję historii.

           

                                                                                              Grażyna Pawluczuk

                                                                                zdjęcia:  Agnieszka Tichoniuk

           

           

          Pouczająco i przyjemnie…

           W  piątkowe przedpołudnie 27 września 2019 r. uczniowie klasy I a  ciekawie i przyjemnie spędzili czas w Nadleśnictwie Browsk. To była nasza pierwsza wycieczka, a już tak wiele się dowiedzieliśmy. Nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki puszczańskich drzew, pan Michał Androsiuk opowiedział nam o bartnikach i niedźwiedzich sposobach na miód. Przy ognisku upiekliśmy kiełbaski, a w Ośrodku Edukacji  mogliśmy wykazać się wiedzą zdobytą podczas spaceru po lesie. Oczywiście był też czas na zabawę i koleżeńskie pogawędki. Dziękujemy Nadleśnictwu Browsk i rodzicom, którzy zechcieli nam towarzyszyć podczas tego wyjazdu.

                                                                            Uczniowie I a z wychowawczynią

           

           

           

          Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Browsk

                   W dniach 7 i 8 października uczniowie klas trzecich (wych. Dorota Siomko, Nina Nesteruk i Halina Daniluk) uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Browsk.  Tematem zajęć były warstwy lasu oraz gatunki roślin i zwierząt w nich żyjących. Pierwsza część odbywała się w ośrodku nadleśnictwa, a druga w terenie leśnym. Na zakończenie zajęć uczniowie ogrzali się przy ognisku oraz zjedli upieczone na kijkach kiełbaski.

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

          Zamieściła: Dorota Siomko

           

          Spotkanie z tradycjami regionu - warsztaty wyrobów ze słomy

                   Uczniowie klas I-III uczestniczyli w październikowych warsztatach rękodzieła ludowego – wyroby ze słomy. Zajęcia odbyły się w Muzeum Kultury Białoruskiej, a przedmiotem warsztatów były pajączki, które niegdyś były robione przez ludność zamieszkującą nasze tereny. Dzieci musiały wykazać się zręcznością, dokładnością, jak również cierpliwością.

          Wykonane ozdoby uczniowie zabierali ze sobą do domu.

          Tekst: Dorota Siomko

          Zamieściła: Dorota Siomko

           

          Spotkanie z garncarzem

          W dniach 25 i 26 września klasy pierwsze i drugie wzięły udział w warsztatach garncarskich w Muzeum Kultury Białoruskiej. Uczniowie spotkali się z garncarzem, panem Mirosławem Piechowskim, który zapoznał ich ze swoim zawodem, a następnie na kole garncarskim ulepili pamiątki z gliny.

          Tekst: Monika Lewczuk

          Zamieściła: Dorota Siomko

             

           

           

          JAK POWSTAJE CHLEB?

          Uczniowie klas III a (wych. Halina Daniluk) i III b (wych. Nina Nesteruk) wybrali się na wycieczkę do piekarni państwa Podolszyńskich.

          Mieliśmy okazję obserwować, jak przygotowuje się do wypieku nie tylko chleb, ale również słodkie bułeczki, rogaliki, babeczki i inne pyszności. Piekarze pokazali nam, w jakich piecach odbywa się proces wypieku pieczywa. Spróbowaliśmy nawet, jak smakuje zakwas na chleb. Na zakończenie poczęstowano nas słodkimi bułeczkami.

          H. Daniluk

           

           

           

           "Lipiny to wioska taka, co nade wszystko kocha ziemniaka !"

             28.09.2019r. uczniowie z klasy IIc wraz ze swoimi rodzicami utwierdzili się w przekonaniu,że
          wizyta we wsi Lipiny może wzbogacić ich wiedzę o ziemniaku na tyle np., by wygrać każdy
          konkurs na ten temat. Kolejne Święto Pieczonego Ziemniaka pełne było niezwykłych, kartoflanych
          wariacji. Dzieci i ich rodzice wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Przygotowane i 
          zdegustowane były dwie potrawy - "Zamieszany ziemniak" i "Leniwe kluski".Kolejne atrakcje, 
          to edukacyjna gra terenowa pt. "50 twarzy ziemniaka" oraz warsztaty artystyczne "Bulwastemple".
            Podczas wspólnych zmagań sportowych i wesołych zabaw dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii
          ziemniaka, jego cech i przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami.
            Impreza nie odbyłaby się gdyby nie wielkie zaangażowanie Pani Małgosi i Ani ze Stowarzyszenia
          "Krynica" oraz naszych rodziców. Dzięki nim dzieci mogły spędzić sobotnie popołudnie bardzo
          wesoło i przyjemnie. 
            To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisała, więc i zabawa była
          znakomita.

                                                                   Tekst - Jola Stawarz
                                                                   Zdjęcia - Kasia Grabia

                        Klasa II A ,1 października, obchodziła Dzień Głośnego Czytania. Jak czytanie to wiadomo w bibliotece, w czytelni!  Wybraliśmy się do  Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Panie Agnieszka i Asia opowiedziały dzieciom o tym, jak ważne jest głośne czytanie, które uczy języka i myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację, rozwija wyobraźnię oraz pomaga osiągnąć sukces w życiu. Każdy z uczniów przygotował do czytania swoją ulubioną książkę. Drugoklasiści czytali fragmenty wybranych  książek, a były to między innymi:

          • „Żubr  Pompik” Tomasza Samojlika,
          • „Dzieci z Bullerbyn” Astryd Lindgren,
          • „Wiersze”  Marii Konopnickiej
          • „Reks Szczeniak z wakacji” Holly Webb
          • „Mikołajek” Rene Goscinnyego  i wiele innych.

           

          Najpiękniej czytali i otrzymali dyplomy

            • Madzia Kiedyś
            • Wiktoria Rogoza,
            • Ninka Czurak   oraz
            • Maciek Chomicki.

           

                                                                                   Grażyna Pawluczuk

           

           

           

          26 września klasy II A i II C pojechały na wycieczkę autokarową  do Bujenki koło Ciechanowca. Odwiedziliśmy największą i najbardziej zróżnicowaną hodowlę alpak   w Europie. Mimo deszczowej  pogody wyjazd udał się nam znakomicie. Najpierw świętowaliśmy urodziny naszej koleżanki Mai. Było huczne „sto lat” oraz pyszne cukierki. Następnie mieliśmy zajęcia plastyczne. Jednak najbardziej nam się podobało spotkanie z egzotycznymi zwierzętami - alpakami. W odwiedzanym gospodarstwie mogliśmy zobaczyć około 300 alpak huacaya i suri, we wszystkich kolorach. Alpaki to bardzo miłe i przyjazne ludziom zwierzęta , przebywanie wśród tych zwierząt ma dobroczynny wpływ na człowieka. Wielką przyjemnością okazało się karmienie alpak marchewką oraz deszczowy spacer w ich towarzystwie. Jeszcze tylko ciepły posiłek i powrót do szkoły.

                                                                                                           Grażyna Pawluczuk

          Hajnówka Centralna

          W dniach 17 – 19 września 2019 r. wszyscy uczniowie klas I – III naszej szkoły odwiedzili niesamowite miejsce w naszym mieście – dawny dworzec PKP, który jest obecnie użytkowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka. Obejrzeliśmy tam wystawę starych lokalnych rękodzieł „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości”. Makatki, dywany, chodniki, obrusy i ręczniki Podlasia zgromadzone przez pasjonatów , którymi kieruje pani Agata Rychlik – Skibiński, poznawaliśmy tak, jakbyśmy widzieli je po raz pierwszy. To magia miejsca.

          Obecny na wystawie, Patryk Pawlaczyk, etnolog, teraz pracownik Centrum Nauki Kopernik, odwiedził również naszą szkołę. Spotkał się z uczniami klasy II A, w szkolnej izbie regionalnej. Z zapałem i wielkim znawstwem opowiadał o dawnych przedmiotach codziennego użytku zgromadzonych w izbie. Różnobarwne dywany i ręczniki zrobiły ogromne wrażenie na naszym Gościu. Potem uczniowie próbowali swoich sił, wykonując podobne cuda – tym razem z papieru.

          Dziękujemy serdecznie pracownikom Stowarzyszenia Pocztówka za cenne inicjatywy, dzięki którym uczniowie poznają historię i bogactwo naszego regionu.

           

           

          Grażyna Pawluczuk

                                

           

          Co każdy grzybiarz wiedzieć powinien…

                    W dniu 20 września uczniowie klasy IIIc wzięli udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych grzybom Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem mini ekspozycji i świeżych owocników. Zajęcia były przeprowadzone przez pracownika Białowieskiego Parku Narodowego w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Uczniowie poznali gatunki grzybów jadalnych i ich trujących lub niejadalnych sobowtórów. Poznali ich kształty, kolory, a nawet nietypowe zapachy. Na uczniów czekały również „Grzybowe zagadki” i pamiątkowe grzybowe zawieszki, które uczniowie własnoręcznie ozdobili.

          Wychowawca:

          Dorota Siomko

           

           

          Z wizytą w stadninie koni

          W dniach 16 i 17 września uczniowie klas: IIIa (Halina Daniluk), IIIb (Nina Nesteruk), IIIc (Dorota Siomko) spędzili niezapomniane chwile w stadninie koni w Żurobicach. Swą wizytę rozpoczęli zwiedzaniem stajni, boksów koni, zdobyli wiedzę na temat zasad opiekowania się tymi zwierzętami, ich diety i zabiegów pielęgnacyjnych. Ciekawym punktem wycieczki był pokaz jazdy konnej, podczas którego uczniowie mogli zobaczyć różne techniki jeździeckie, łącznie ze skokami przez przeszkody. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła również jazda konna w ich własnym wykonaniu. Po tych emocjach uczniowie napełnili brzuszki samodzielnie upieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami, a następnie mieli okazję zmierzyć się w ruchowych konkurencjach grupowych: skoki w workach, rzucanie podkową do celu, przeciąganie liny, biegi lajkonikiem.

          Dziękujemy właścicielom stadniny za wspaniale spędzony czas.

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

           

           

           

          Rękodzieło ludowe skarbem naszego regionu

                   W dniu 18 września 2019r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wernisażu wystawy starych lokalnych rękodzieł „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości”. Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka z Policznej. Podczas zajęć uczniowie mogli podziwiać makatki, wyszywane ręczniki, tkane różnymi technikami dywany, chodniki i inne tkaniny, które wyszły spod rąk znakomitych dawnych tkaczek powiatu hajnowskiego i bielskiego. Poznali również różne techniki wyrobu tkanin, ich ozdabiania i użytkowania tych rękodzieł w dawnych gospodarstwach domowych.

                   Uczniowie nie tylko podziwiali piękno i misterne wykonanie zgromadzonych dzieł, ale również zrozumieli, że zostały wykonane ręcznie przez zwykłych mieszkańców naszego regionu i należy chronić to unikatowe bogactwo naszej kultury.

          Tekst: Dorota Siomko


           

          Na ratunek Mateczce Ziemi

                   W dniu 11 września uczniowie klas II-IV spotkali się z dr Tomaszem Samojlikiem. Autor książek dla dzieci rozmawiał z dziećmi na temat kondycji naszej planety, jak również o tym, dlaczego Ziemia zmienia się i giną na niej różne gatunki roślin i zwierząt. Uczniowie podawali również przykłady działań, jakie należy podjąć, aby uratować naszą planetę. Zapoznali się również z nową książką autora pt.: „Na ratunek Mateczce Ziemi”, która pokazuje, jak każdy z nas może zadbać o środowisko i udowadnia, że wcale nie wymaga to wielu zmian i wyrzeczeń.

                   Każdy uczeń otrzymał swój własny egzemplarz książki, jak również zieloną opaskę na rękę, która symbolizuje to, że każdy z nas może w łatwy sposób przyczynić się do ratowania naszej planety. Dzieci mogą również zapoznać się z elektroniczną wersją komiksu, która będzie dostępna na stronie internetowej Instytutu Biologii Ssaków PAN.

          Komiks został wydany przez Związek Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

          Na zdjęciach uczniowie klasy IIIc

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

          Żródło: https://ibs.bialowieza.pl/na-ratunek-mateczce-ziemi-nowy-komiks-tomasza-samojlika/

           

           

          „Zdolniachy grają w szachy”

          W dniu 13.06.2019r. uczniowie klas drugich, uczęszczający na zajęcia koła szachowego, zakończyli projekt realizowany na platformie eTwinning „Zdolniachy grają w szachy”. Uczniowie w ramach projektu m.in.  poszerzyli swoje umiejętności z zakresu taktyki szachowej, stworzyli logo projektu, wzięli udział w turnieju szachowym, współorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 objętym honorowym patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka. W turnieju uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca:

          1. miejsce Oskar Falkowski IIa
          2. miejsce Janusz Sacharuk IIc
          3. miejsce Arkadiusz Kalinowski razem z uczniem szkoły konkurencyjnej

           

          Mimo, iż na podium stanęło tylko czworo uczniów, wszyscy uczniowie byli zadowoleni z turnieju. Wszyscy otrzymali medale i nagrody, a oczekując na zwycięzcę mogli poczęstować się wodą i małym co nieco.

          Dorota Siomko

           

          Mali programiści w akcji…

                   Uczniowie klasy IIc pod kierunkiem Doroty Siomko zakończyli realizację projektu „Technologie z klasą”, podczas realizacji którego wraz z towarzyszącym im robotem Kodeuszem przeżywali przygodę z programowaniem w aplikacji Scratchjr. W trakcie trwania projektu uczniowie uczyli się logicznego myślenia, rozwijali umiejętność współdziałania. Przede wszystkim poznawali znaczenie skryptów, tworzyli własne skrypty, czyli polecenia w języku komputerowym, aby ostatecznie samodzielnie zaprogramować własne animacje i proste gry w programie ScratchJr. Część ich pracy możecie zobaczyć sami.

          Dorota Siomko


          Praca Kuby, Łukasza i Tomka:

          Praca Czarka i Radka

           

          Praca Julii i Leny:

          Praca Marty i Julii:

          Praca Arka i Nikoloza:

          Praca Izy i Madzi:

           

           

          Warsztaty Lego- komunikacja.

          Czy poprzez zabawę klockami Lego można nauczyć się komunikacji, tak ważnej we współczesnych czasach? Okazuje się, że tak a klasa 1 d mogła się o tym przekonać.  Warsztaty odbyły się w Klubokawiarni Lipowart, a przeprowadziła je pani Laura Kozłowska.  Okazało się, że uważne i właściwe komunikowanie między sobą nie jest taką łatwą sprawą. Jednak dzięki ćwiczeniom połączonym z zabawą klockami Lego, dzieci uczyły się jak słuchać i mówić by być zrozumianym.  Dziękujemy za niezwykłe zajęcia, miło spędzony czas i wiele cennych uwag !!!

          Kamila Zin

           

          ETNO KOSZULKI

                      Uczniowie klas II b (wych. Nina Nesteruk) i II a (wych. Halina Daniluk) uczestniczyli w niezwykłych warsztatach plastycznych w Muzeum Kultury Białoruskiej. Ozdabialiśmy koszulki regionalnymi wzorami białoruskimi. Zajęcia poprowadził artysta malarz pan Mirosław Zdrajkowski, który przygotował szablony, zapoznał ze sposobem wykonania pracy, cierpliwie czuwał i doradzał, jak dobrać odpowiednie wzory i kolory.

                      Powstały  piękne, niepowtarzalne koszulki, które chętnie będziemy nosić. Prezentują się wspaniale.

          H. Daniluk

          N. Nesteruk

           

          BUSŁOWA ŁAPA

                      Z nadejściem wiosny wiąże się wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Na wsiach w  naszym regionie w dniu Zwiastowania NMP nasze prababcie z mąki żytniej wypiekały tzw. „busłowe łapy”. Były to bułeczki obrzędowe w kształcie pięciopalczastych ptasich nóg.

          Rumiane ciasteczka gospodarz domu wkładał do bocianiego gniazda – taki podarunek miał zapewnić szybki powrót bocianów. Smaczne palczaste bułeczki uwielbiały dzieci. Kto zaś znalazł w cieście monetę, nie musiał się martwić o swoją przyszłość – wierzono, że skrzydlaty opiekun wesprze go na drodze do bogactwa. Wesoła tradycja wypiekania bułeczek przetrwała – warsztaty pieczenia busłowych łap organizuje Miejski Ośrodek Sportu, Kultury i Rekreacji w Kleszczelach.

          Wzięli w nich udział uczniowie klas drugich naszej szkoły pod opieką wychowawczyń: Niny Nesteruk, Doroty Siomko i Haliny Daniluk. Czekając na upieczenie ciasteczek obejrzeliśmy film o tradycjach busłowej łapy na naszych terenach. Wiele radości sprawiły nam regionalne zabawy: „oj, krąży pierścień, krąży”, „chodzi lisek koło drogi”, gra planszowa „trzydziestka”.

                      Zajęcia zakończyły się degustacją pysznych wypieków, które szybko zniknęły z talerzy. To była wyjątkowa okazja do poznania fragmentu kultury i tradycji Podlasia. 

          H. Daniluk

          D. Siomko

          N. Nesteruk

           

          W poszukiwaniu wiosny…

          21 marca klasy 1 b oraz 1 d powitały wiosnę w przepięknej wisi na skraju Puszczy Białowieskiej: Borysówce. Na dzieci czekało w tym dniu wiele atrakcji. Na początku warsztaty kulinarne –wypieki tradycyjnych, regionalnych „Ciasteczek Drewniaka” - które są bez chemii, ale robione (wyciskane) ręczną maszynką (przygoda z ciastkiem niezapomniana!). Gdy ciasteczka wypiekały się pod czujnym okiem przesympatycznych gospodyń, mogliśmy pospacerować po wsi „Szlakiem Drewnianych Zawodów”. Zobaczyliśmy tu tablice z opisem zawodów: snycerz, tracz, drwal, bednarz, kołodziej. Zwiedziliśmy „Maciejukowe Siedlisko”. Tu czas zatrzymał się w miejscu. Dzięki urokliwemu miejscu i eksponatom przenieśliśmy się do dawnych czasów, gdzie zobaczyliśmy jak mieszkano i  co najważniejsze, dzieci same spróbowały jak pracowano na roli (tkały na krosnach, prały tarą i pralką Franią, cięły drewna, skosztowały smakołyków regionalnej kuchni). Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty  decoupage. Każdy mógł odkryć swój talent plastyczny. Na zakończenie czekało nas palenie Marzanny- słomianej panny i ognisko z kiełbaskami. Nieprzyjemna pogoda nikomu nie stawała na drodze do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Do szkoły powróciliśmy zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii i bardzo zadowoleni.
           

          A. Guryniuk i K. Zin

           

          "Poczytaj mi mamo....."

             Badania potwierdzają,że głośne czytanie dziecku wspiera rozwój psychiczny dziecka, uczy
          poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię,
          poprawia koncentrację oraz ułtwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.
             Dlatego też dzieci z klasy Ic w każdy piątkowy poranek mogą posłuchać swoich rodziców, którzy
          czytają im głośno bajki, baśnie i opowiadania ze swojego dzieciństwa.
             Uczniowie wysłuchali między innymi "Bajki o złotej rybce", poznali "Przygody Małego Smoka
          Koko", usłyszeli historię "Trudnego orzeszka do zgryzienia", wspólnie z małym niedźwiadkiem 
          przeżywali jego przygody słuchając opowiadania "Wszyscy za jednego". 
             Ostatnio wysłuchana książka to "Psierociniec", która jest pełna humoru z dodatkiem wartości
          edukacyjnych, które młodego czytelnika nauczą szacunku do zwierząt. 
             Przed nami jeszcze wiele ciekawych spotkań z bohaterami książek, czytanych przez naszych
          rodziców. Dziękujemy!!!

                                                                         Jola Stawarz

           

          "Koło badawcze w Ic"

            Dzieci w wieku wczesnoszkolnym posiadają wrodzoną ciekawość otaczającego świata. Najlepszym
          sposobem zaspokojenia tej ciekawości są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym.
            Uczniowie z klasy Ic na kole badawczym wykonywali eksperymenty z wodą, badali jej właściwości.
          Szukali odpowiedzi na pytanie "Czy powietrze waży? Sami wykonywali mini poduszkowce, piłeczki 
          sensoryczne i domową ciastolinę. Poznali budowę atomu i właściwości niektórych pierwiastków.
            Mimo tego,że niektóre eksperymenty są skomplikowane i trudne do zrozumienia, ponieważ
          bazują na takich dziedzinach wiedzy jak matematyka, chemia i fizyka, to dają dziecku okazję
          do odkrywania fascynującego świata i rozbudzają jego ciekawość do nauki.

                                                                         Jola Stawarz


           

           

          U KOWALA

                      Uczniowie klas II a (wych. H. Daniluk) i II b (wych. Nina Nesteruk), na lekcjach poznawali dawne, zapomniane zawody, takie  jak dekarz, bednarz, ślusarz, woziwoda, kowal czy dorożkarz.

          W pobliżu naszej szkoły znajduje się Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, więc mogliśmy przekonać się, jak wyglądała praca kowala. Opowiadał nam o niej twórca i opiekun muzeum pan Stanisław Mierzwiński. Obejrzeliśmy wytwory pracy kowala – wykute z żelaza narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, a nawet ozdoby. Każdy z nas przez chwilę mógł się poczuć jak kowal, kując ciężkim młotem żelazny pręt,  rozgrzany w palenisku do czerwoności.

          H. Daniluk

           

          Zdolni sportowcy naszej szkoły

          Liczna grupa uczniów naszej szkoły z klas II regularnie uczestniczy w treningach piłki nożnej przy OSIR w Hajnówce. Grupa Żaków (rocznik 2010), którzy szkolą swoje umiejętności piłkarskie pod bacznym okiem trenerów Tomasza Dobosza i Dawida Wojciuka, ostatnio  miała dość pracowity okres zamykający zimowy sezon halowej piłki nożnej.

          Ważnym sprawdzianem okazał się turniej Żaków w Dobrzyniewie Dużym. W zawodach, 23 lutego, oprócz drużyny OSIR Hajnówka wystartowało 7 innych zespołów. Halowe zmagania rozegrano w systemie grupowym, a każdy mecz trwał 15 minut. Po zaciętych meczach górą okazał się nasz zespół, który ze złotymi medalami na szyjach i szczęśliwy wrócił do domu.

          W pierwszy weekend marca Żaki przeszły kolejny sprawdzian. W dniu 2 marca w naszej szkole odbył się VII Edukacyjny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa PUK w Hajnówce. Tym razem do sprawdzianu swoich umiejętności i walki o trofea zaproszeni zostali zawodnicy z rocznika 2010 i młodsi. W rywalizacji udział wzięło 6 zespołów. Były to: OSIR I Hajnówka i OSIR II Hajnówka, AS Orły Michałowo, Orzeł Siemiatycze, Korona Dobrzyniewo i chłopcy z Kamieńca na Białorusi.

          Drużyna OSIR II Hajnówka, mimo wielkich chęci i zaangażowania w grę, niestety nie odniosła żadnego zwycięstwa ostatecznie zajmując 6 miejsce w turnieju.

          Natomiast drużyna OSIR I Hajnówka oddała wiele strzałów w kierunku bramki przeciwników, ale niestety ci mieli więcej szczęścia i ich ataki na naszą bramkę były celniejsze. Drużyna OSiR I Hajnówka zdobyła ostatecznie trzecie miejsce o Puchar Prezesa PUK.

          W takich turniejach jednak nie wynik jest najważniejszy, lecz dobra zabawa i integracja z zawodnikami z innych klubów. Dzięki nieocenionemu wsparciu rodziców na trybunach oraz wychowawczyni klasy II c Pani Doroty Siomko, mogliśmy wspólnie przeżywać spotkania i cieszyć się z każdej udanej akcji i strzelonej bramki.

          Tekst: Tomasz Dobosz, Adam Kalinowski

          Zdjęcie: Paulina Warawko

          Nauczyciele naszej szkoły przesyłają wyrazy podziękowania trenerom OSiR za wsparcie i wkład włożony w rozwój  naszych uczniów (od lewej):

          1. Mikołaj Oksentowicz (IIa)
          2. Bartosz Boreczko (IIa)
          3. Janusz Sacharuk (IIc)
          4. Aleksander Janowicz (IIc)
          5. Nikoloz Tewzadze (IIc)
          6. Arkadiusz Kalinowski (IIc)
          7. Gabriel Żabiński (IIa)
          8. Kamil Hłasko (IIb)

          9. Maciej Borowik (Ia)

          10. Tomasz Trojan (IIc)

          11. Oskar Falkowski (IIa)
          12. Łukasz Żmieńko (IIc)
          13. Jakub Walesiuk (IIa)

           

          Słodkie walentynki

                          Uczniowie klas Id (wych. Kamila Zin), Ib (wych. Alina Guryniuk), IIa (wych. Halina Daniluk), IIb (wych. Nina Nesteruk) i III (wych. Monika Lewczuk) uczestniczyli w niecodziennych zajęciach. Pani Sylwia Pilucik – artystka rękodzieła, przeprowadziła warsztaty, na których mogliśmy poznać tajniki tworzenia lizaków.

          Dzieci obserwowały przygotowanie i wyrabianie masy karmelowej, a następnie samodzielnie formowały lizaki o różnych kształtach i barwach. Po zapakowaniu słodka niespodzianka powędrowała do domu jako prezent walentynkowy dla rodziców.

          wychowawcy klas

           

           

           

          BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          W dniach 18 stycznia i 8 lutego 2019 roku klasa III przygotowała inscenizację pt. „Witaj Zimo”. Przedstawienie obejrzała grupa wiekowa klas I-III wraz z nauczycielami oraz Rodzice uczniów klasy III. Uczniowie zwrócili uwagę na bezpieczne zachowanie się podczas zabaw zimowych, na potrzebę dokarmiania zwierząt zimą oraz na właściwy strój zimowy. Swój występ zakończyli układem tanecznym do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku – Zima”.  

          Wychowawca: Monika Lewczukova

           

          OZDOBY Z PIERNIKA

                      Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nie mogą obyć się bez pieczenia pachnących pierniczków. W tym roku po raz kolejny mieliśmy okazję poćwiczyć swoje umiejętności kulinarne pod opieką niezawodnej Pani Mirosławy Iwaniuk - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I - III. Tym razem część upieczonych pierniczków postanowiliśmy przekazać na Wielki Kiermasz Ozdób Świątecznych, dochód, z którego przekazany zostanie na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

                      Dziękujemy Pani Mirosławie za cierpliwość i wyrozumiałość. Czekamy na następne spotkanie.

          Wychowawcy klas I-III

           

          POZNAJEMY PRAWA DZIECKA

                      Dnia 9 stycznia uczniowie klas II a (wych. Halina Daniluk) i II b (wych. Nina Nesteruk) uczestniczyli w lekcji „Poznajemy prawa dziecka”, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

          Dowiedzieliśmy się, że najważniejszym dokumentem, chroniącym prawa dziecka jest „Konwencja o Prawach Dziecka”. W Polsce nad ich przestrzeganiem czuwa Rzecznik Praw Dziecka. W ważnych sprawach można się skontaktować z prawnikami, pełniącymi dyżur w tzw. „dziecięcym telefonie zaufania” pod numerem 0 800 12 12 12. Dowiedzieliśmy się też, kto według prawa jest dzieckiem.

          Najważniejsze prawa dziecka przybliżyły nam panie Joanna Kisielewska i Agnieszka Kazberuk. Wysłuchaliśmy też jedno z opowiadań, zawartych w lekturze „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”. To było bardzo pouczające spotkanie.

          Halina Daniluk

           

          Spotkanie z artystą malarzem

          W dniu 11 stycznia uczniowie klas II gościli w szkole artystę malarza, pana Mirosława Chilimoniuka. Mieli okazję dowiedzieć się nie tylko więcej o pasji malarza, ale również przekonać się, że zawsze należy dążyć do rozwijania pasji i zainteresowań.

          Dziękujemy panu Mirosławowi za poświęcenie nam swego czasu i podzielenie się z nami swoim doświadczeniem i pasją.

          Halina Daniluk

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko


           

          Wspólne kolędowanie

                   W dniach 21 grudnia oraz 4 stycznia w szkole odbyło się wspólne kolędowanie uczniów klas II oraz klasy III. Dzieci pod opieką pani Doroty Siomko, Haliny Daniluk, Niny Nesteruk oraz Moniki Lewczukovej zgromadzili się na holu głównym szkoły, aby swym radosnym i głośnym śpiewem kontynuować i pielęgnować tradycje bożonarodzeniowe naszych przodków. W szkole rozbrzmiewały nuty kolęd m.in.: „Rożdżestwo Christowo”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Uczora z wiaczora”, „Ziebo i ziemla”. Wspólne kolędowanie stało się już tradycją klas II, gdyż miało miejsce już w zeszłym roku szkolnym.

          Halina Daniluk

          Monika Lewczukova

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

           

          Bystrzachy grają w szachy

          W dniu 20 grudnia uczniowie klas drugich, uczęszczający na zajęcia koła szachowego, wzięli udział w „Gwiazdkowym Turnieju szachowym” zorganizowanym przez OSiR w Urzędzie Miasta Hajnówka. Zawodnicy mieli okazję wykazać się wiedzą szachową oraz umiejętnościami taktycznymi w grze z innymi uczniami, również z innych szkół spoza miasta Hajnówka. Uczniowie zakończyli rozgrywki szachowe z zadowoleniem, gdyż zdobyli następujące miejsca:

          I. miejsce: Oskar Falkowski. kl. IIa

          II. miejsce : Bartosz Boreczko, kl. IIa

          III. miejsce: Arkadiusz Kalinowski, kl. IIc

          IV. miejsce: Nikoloz Tewzadze, kl. IIc

          Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju, gdyż zawodnicy wykazali się ogromnym duchem walki i zaangażowaniem, aczkolwiek cały turniej przebiegał w duchu przyjaźni i zasad fair play.

          Życzę uczniom dalszych sukcesów w grze.

          Nauczyciel prowadzący koło szachowe:

          Dorota Siomko

           

           

          POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM

           

                   19 grudnia, w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych , własnoręcznie wykonanych przez rodziców, uczniów i nauczycieli. Przygotowaliśmy całe mnóstwo  różnobarwnych i bogato zdobionych choineczek, bombek i stroików. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy uczestniczyli w kiermaszu i tym wspomogli Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie. 

          Zapraszamy na spotkanie z prezesem  Fundacji HPE – Pawłem Grabowskim , który jest założycielem  Fundacji, lekarzem, specjalistą medycyny paliatywnej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie i Studiów Podyplomowych Zarządzania Zakładami Opieki Zdrowotnej SGH w Warszawie. Prowadzi szkolenia dla lekarzy i wolontariuszy. Z Rodzicami i mieszkańcami Hajnówki, dr Paweł Grabowski spotka się w naszej szkole 7 lutego 2019r. o godzinie 17.00.

           Zapraszamy serdecznie!

                                                                          Grażyna Pawluczuk

           

           

           

          Nie święci garnki lepią… po raz kolejny

                   Ponownie garnki lepiliśmy my, czyli uczniowie klasy IIa i IIc w Muzeum Kultury Białoruskiej. I to nie trzeba było wykazać się nadprzyrodzonymi mocami, aby ulepić z gliny garnuszki, miseczki i spodeczki różnego rodzaju, ale zwykłym sprytem i sprawnością manualną małych rączek. Warsztaty garncarstwa prowadził ponownie w tym roku szkolnym pan Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej spod Białegostoku – kolebki ceramiki siwej na Podlasiu.

                   Dziękujemy panu Mirosławowi za wprowadzenie nas w świat rzemiosła, wspaniałe zajęcia oraz dyrektorowi Muzeum Kultury Białoruskiej, Tomaszowi Tichoniukowi, za współpracę i ofertę zajęć dla naszych uczniów.

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Agnieszka Tichoniuk, Halina Daniluk

           

           

          "Mikołajki kl.Ic w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiczach Cerkiewnych"

           

            "Dziadzio Mikołaj lasem wędruje,

             w okna zagląda i nasłuchuje.

             Gwiazdką w okna świeci.

             Gdzie są grzeczne dzieci???

             O każdym grzecznym dziecku pamięta,

             stary dziadunio Mikołaj Święty.

             Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie..."

           

          6 grudnia, klasa Ic udała się na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Celem wyjazdu były warsztaty wypiekania świątecznych pierników. Okazało się, że nie była to jedyna atrakcja tego dnia. Zapach pieczonych pierników "zwabił" Świętego Mikołaja, który w tym czasie przechadzał się po okolicy. Uczniowie przywitali niespodziewanego gościa bardzo ciepło i radośnie. Zaśpiewały mu piosenkę, a także obiecały, że będą grzeczne i pomocne. Po takich deklaracjach, Mikołaj rozdał dzieciom upominki. Następnie pożegnał się, prosząc dzieci, by zostawiły mu po jednym pierniczku, kiedy odwiedzi je w Wigilię Bożego Narodzenia.

          To był dzień pełen atrakcji. A co najważniejsze - Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu...A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!!

           

             Uczniowie, wychowawczyni i rodzice dziękują Pani Mirosławie Iwaniuk za warsztaty i serdeczną atmosferę podczas pobytu.

          Dziękujemy też mamom naszych klasowych kolegów Mariki i Gabrysia, że umiliły nam czas czytając interesujące, świąteczne historie.

           Jola Stawarz 

           

          I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

             Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego. Uczniowie klasy Ic (wych. Jola Stawarz) postanowili zorganizować akcję charytatywną  "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" dla hajnowskiego schroniska "Ciapek". Dzieci zebrały karmę, która została przekazana podopiecznym schroniska, by też poczuły, że ktoś o nich myśli i pamięta w ten świąteczny czas. Schronisko Ciapek i jego podopieczni dziękują Piotrkowi M., Hani, Julii, Lidce, Darii I., Markowi, Gabrysiowi C., Szymonowi, Piotrkowi J., Gabrysiowi Ł., Kubie, Bartkowi, Igorowi, Darii Z., Oliwce i Oli.

          Jola Stawarz

           

           

          Dyskoteka andrzejkowa

          W dniu 26 listopada uczniowie klas II oraz klasy III spędzili wspólnie czas na zabawach tanecznych podczas dyskoteki andrzejkowej. Zabawom nie było końca, a w salach czekał na uczniów mały poczęstunek. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji klas.

          Halina Daniluk

          Monika Lewczukova

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

           

          Z wizytą u dentysty

          15 listopada klasa 1 d wybrała się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, gdzie spotkała się z Panią stomatolog Martą Gierasimiuk. Uczniowie zapoznali się  z pracą lekarza dentysty i mieli możliwość zobaczyć jak wygląda nowoczesny gabinet, w którym odbywa się kompleksowe leczenie. Pani stomatolog w bardzo przyjazny i ciekawy sposób zaprezentowała uczniom sprzęt i akcesoria dentystyczne. Opowiadała jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Na specjalnym modelu pokazała jak zbudowana jest szczęka, uczyła prawidłowego mycia zębów, czyli jak należy trzymać szczoteczkę i jakie ruchy wykonywać, aby wszystkie zęby lśniły czystością. Wyjaśniła także co robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad, a potem zadawali dużo pytań. Najodważniejsi mieli okazję obejrzeć swoje ząbki na monitorze i dowiedzieć się, jakie mają ubytki. Wizyta uświadomiła dzieciom, że korzystanie z usług dentysty może odbywać się w sposób bezstresowy i przyjazny dla pacjenta, za co bardzo dziękujemy Pani Marcie! W nagrodę za  zaprezentowane wiadomości i odpowiednie zachowanie, dzieci  otrzymały upominki od pani stomatolog. Dodatkowo w szkole czekały na wszystkich akcesoria niezbędne do dbania o zdrowy uśmiech: szczoteczki, pasty, gumy Orbit i książeczki z cennymi wskazówkami.

           

          Kamila Zin

           

           

          Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek

           

          Dnia 23.10.2018r uczniowie klasy 1b oraz 1d wzięli udział w wycieczce do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl „Czerwony Kapturek”. Nie był to zwykłe teatralne przedstawienie. Pomysł spektaklu opierał się na schemacie „teatru w teatrze” Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. Wszystkie sytuacje zaaranżowane przez aktorów  stwarzają złudzenie, że ich poczynania zależne są wyłącznie od podpowiedzi napływających z widowni. Przedstawienie rozbawiło do łez nie jedną osobę na widowni. Po udanym spektaklu udaliśmy się do Fikolandu. W sali zabaw dzieci mogły korzystać z licznych atrakcji, między innymi: z basenu z tysiącami kolorowych piłek, ze zjeżdżalni, z tuneli z przeszkodami i labiryntów i wielu innych znakomitych atrakcji. Każdy znalazł  coś dla siebie i bardzo aktywnie spędził. Zadowolone dzieciaki wróciły autokarem do szkoły. Nasza pierwsza wycieczka wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

           

          Guryniuk i K. Zin

           

          Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Hajnówka

           

          Dnia 30.10.2018 r klasy 1 b oraz d korzystając z oferty Nadleśnictwa Hajnówka uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych  przez leśniczego Pana Marka Mackiewicza.  Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia  „Leśnego  Zaułka Historycznego”. Jet to punkt edukacyjny przy siedzibie Nadleśnictwa, składający się z 3 wiat wystawowych przedstawiających zagadnienia związane z leśnictwem, łowiectwem, historią miasta Hajnówka i kolejek leśnych. Uczniowie  wysłuchali ciekawych informacji na temat lasu, jego mieszkańców oraz zasad odpowiedniego zachowania się w lesie. Ponadto mieliśmy okazję  obejrzeć zgromadzone na terenie Nadleśnictwa eksponaty i zbiory przyrodnicze.  Na zakończenie zostało rozpalone ognisko, przy którym mogliśmy upiec kiełbaski i zjeść  drugie śniadanie. To jednak nie był koniec atrakcji. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła nas do spaceru po parku.  Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Podziwialiśmy miejski park w jesiennej odsłonie, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, owoce i liście, Na zakończenie wszyscy świetnie się bawili na placu zabaw.  Do szkoły wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

          K. Zin

          A. Guryniuk

          „Z rodziną raźniej…”

          Dnia 8 czerwca 2018 roku klasa II przygotowała dla rodziców niespodziankę. Z okazji Dnia Rodziny uczniowie zaprezentowali swoim najbliższym wystąpienie, w którym za pomocą wierszy, piosenek oraz tańca wyrazili miłość i szacunek do rodziców. Po pięknym przedstawieniu uczniowie wręczyli rodzicom pamiątki, które sami własnoręcznie wykonali. W klasie wszyscy wspólnie zasiedli do uroczystego, bogatego stołu. Uśmiech i zadowolenie jeszcze długo nie znikało z twarzy obecnych gości.

          Wychowawca: Monika Lewczukova

           

          „Węglem malowane…”

          W październiku 2018 roku klasy: III i IIa uczestniczyły w warsztatach plastycznych pt. „Węglem malowane…” w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, które prowadziła pani Agnieszka Tichoniuk. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.

          Wychowawczynie: Monika Lewczukova, Halina Daniluk

           

           

          TOMASZ SAMOJLIK

                          7 grudnia po raz kolejny odwiedził naszą szkołę, znany

          i lubiany przez dzieci , Tomasz Samojlik. Pan Tomasz jest autorem komisów i  książek dla dzieci. Stworzył postacie zwierząt: żubra Pompika, wilka Ambarasa, ryjówkę Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci. Tym razem mistrz spotkał się

          z pierwszoklasistami. Jak zawsze zajmująco opowiadał o swojej pracy nad książkami. Był też czas na pytania i autografy.

           Dziękujemy, panie Tomaszu!

           

                                                                      Grażyna Pawluczuk

           





          GRY PLANSZOWE ALTERNATYWĄ GIER KOMPUTEROWYCH

          26 października 2018 roku klasa III wzięła udział w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej, których celem było pokazanie uczniom alternatywę do gier komputerowych poprzez gry planszowe, uświadamianie uczniom, że gry planszowe to również trening pamięci, nauka współpracy i rywalizacji. Dziękujemy pani Agnieszce Kazberuk za możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych oraz interesujących warsztatach. 

          Wychowawczyni: Monika Lewczukova

           

          SPOTKANIE Z BAJANKĄ…

          W dniu niezwykłych 10 urodzin Żuberka Pompika, klasa III uczestniczyła w warsztatach z przesympatyczną animatorką Bajanką (p. Monika). Bajanka radośnie, energicznie i pomysłowo poprowadziła warsztaty przepełnione doświadczeniami, zabawą, pracą w grupach, zdobieniem tortu jesiennymi listkami z podziękowaniami dla Tomasza Samojlika, autora wielu cudownych książek dla dzieci. Dziękujemy Bajance za przemile spędzony czas na warsztatach.

          Wychowawczyni: Monika Lewczukova

           

           

           

          "Papierowy teatrzyk Kamishibai i wspólne czytanie"

          „Papierowy teatrzyk Kamishibai” to nowa propozycja zajęć literacko - teatralnych przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce. 21 listopada 2018r. Panie Joanna Kisielewicz i Agnieszka Kazberuk zawitały z teatrzykiem do klasy Ic. Na wstępie wyjaśniły dzieciom co znaczy Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) to najprościej ujmując teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Po czym przeszły do prezentacji sztuki "Legenda o Wiśle". Dzieci miały okazję zapoznać się z historią powstania królowej polskich rzek - Wisłą. Ponadto przypomniały sobie też inne legendy związane z naszą Ojczyzną. ("O smoku Wawelskim" i "Legenda o Warsie i Sawie"). Nowa propozycja zajęć spotkała się z ciepłym przyjęciem. Liczymy na więcej tak interesujących spotkań.

          Dziękujemy Paniom Joannie Kisielewicz i Agnieszce Kazberuk za wsólne oglądanie teatrzyku i czytanie, które niesie za sobą same korzyści! To była cudowna lekcja literacko - teatralna!

                                                                        Uczniowie klasy Ic wraz
                                                                      z wychowawczynią Jolą Stawarz

           

           

           

          11 listopada w klasach I - III

           

                   8 listopada 2018 r. uczniowie klas I- III oraz rodzice klasy II b uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel w formie montażu słowno-muzycznego przygotowała klasa II b pod kierunkiem wychowawczyni Niny Nesteruk.  Celem montażu było kształtowanie postaw patriotycznych i budzenie wrażliwości na święta narodowe.  Zebranym bardzo podobały się nastrojowe pieśni patriotyczne i wiersze o pięknie ziemi ojczystej. Uroczysty nastrój podkreślały galowe stroje i kotyliony w barwach narodowych, własnoręcznie wykonane przez uczniów.

          Nina Nesteruk

           

           

          Poznajemy nasze miasto

                     8 listopada uczniowie klasy I A wybrali się na pieszą wycieczkę po naszym mieście. Odwiedziliśmy Urząd Miasta i Urząd Gminy Hajnówka. Poznaliśmy       władze oraz pracowników tych urzędów. Następnie udaliśmy się do Powiatowej Komendy Policji . Spotkaliśmy się z policjantami, którzy pokazali nam swoje miejsce pracy oraz opowiedzieli jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Pogoda sprzyjała spacerowi, wróciliśmy do szkoły zmęczeni ale zadowoleni.

                                                                                        Grażyna Pawluczuk

                                                                            Zdjęcia: Maciej Borowicz

           

          Pasowanie na ucznia

          12 października 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 w Hajnówce odbyła się  uroczystość pasowania na uczniów. W tym roku szkolnym było to 82 pierwszoklasistów, którzy uczęszczają do czterech klas :

          • I A – wychowawczyni Grażyna Pawluczuk
          • I B -  wychowawczyni Alina Guryniuk
          • I C – wychowawczyni Jolanta Stawarz
          • I D  - wychowawczyni Kamila Zin.

          W tym ważnym dniu, najmłodsi uczniowie, w obecności zaproszonych Gości,  Rodziców, nauczycieli i starszych kolegów uroczyście ślubowali „ być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły.  Uczyć się w szkole

          jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosną , być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”  Były podziękowania, prezenty, kwiaty i uśmiechy.  Po uroczystości, wszyscy uczniowie w swoich klasach bawili się z Rodzinami przy bogato zastawionych stołach, o które zadbali Rodzice.

                                                                   Grażyna Pawluczuk

           


           

          Święto pieczonego ziemniaka

          W dniu 9 i 10 października klasy IIa, b i c wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka organizowanym przez panią Annę Tarasiuk z Hajnowskiego Domu Kultury. Wśród atrakcji znalazły się zabawy muzyczno-ruchowe, sportowe konkurencje drużynowe (np. wykopki, rzuty ziemniakami do koszyka, przeskakiwanie przez koło hula hop, obieranie ziemniaka na czas) oraz konkurs wiedzy na temat ziemniaka. Po zabawach i tańcach na świeżym powietrzu dzieci napełniły brzuszki ciepłymi ziemniaczkami z ogniska i ciepłą herbatą. Na koniec uczestnicy zabawy budowali ziemniaczane ludziki, co było wspaniałym ukoronowaniem tak wyśmienitej zabawy ziemniaczanej. Dziękujemy pani Annie Tarasiuk za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

          Halina Daniluk

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

               

           

           

          W KRAINIE ŻUBRA

                      Jesień to wymarzony czas na wycieczki. 3 października klasy drugie i klasa trzecia wybrały się do Białowieży, aby poznać zwierzęta żyjące w Puszczy Białowieskiej w ich naturalnym środowisku.

          Na początku zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z typowymi stanowiskami roślinnymi Puszczy oraz ich mieszkańcami. Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W zagrodach zobaczyliśmy wilki, jelenie, sarny, dziki, a także rzadko spotykane puszczańskie koty- rysia i żbika. Z bliska zobaczyliśmy długonogiego łosia oraz majestatyczne żubry. Niezwykłych wrażeń dostarczyła nam wizyta w niedawno oddanym do użytku, nowoczesnym pawilonie edukacyjnym. Poprzez zabawę mogliśmy bliżej poznać króla naszej puszczy, jego budowę, zwyczaje i zachowanie, miejsca występowania. Bardzo spodobał nam się nowo wybudowany plac zabaw i jego niezwykłe atrakcje.

          Dziękujemy pani Annie Gierasimiuk za nieocenioną pomoc w organizacji wycieczki, serdeczne przyjęcie i cierpliwość w objaśnianiu puszczańskich tajemnic. Teraz już wiemy, na przykład, że sarna wcale nie jest żoną jelenia…

          Halina Daniluk

          Monika Lewczukova

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

           

           

           

           

           6 października odbyło się oczekiwane przez wszystkich ognisko integracyjne

          klasy I A. Na zaproszenie Pana Mariusza S. pojechaliśmy do wsi Budy,  Rodzice

           i uczniowie z rodzeństwem.   Okolica przepiękna, pogoda jak na zamówienie – ciepła

           i słoneczna. Rodzice zadbali o kiełbaski, bigos i inne smakołyki. Najpierw zawody sportowe-  uczniowie kontra rodzice. Potem gry i zabawy z rówieśnikami .  Wspólny posiłek na świeżym powietrzu to doskonały sposób na  „niejadków”, smakował wybornie.  . Wszystko udało się znakomicie, cele spotkania osiągnięte, a te najważniejsze to  integracja uczniów z kolegami

           i koleżankami oraz z wychowawczynią i  z rodzicami uczniów, kształcenie umiejętności właściwego zachowania się i zdrowego współzawodnictwa  podczas gier i zabaw ruchowych. Zabawom i uśmiechom na twarzach uczniów nie było końca. To było miłe i udane popołudnie spędzone  z najbliższymi.

                     Dziękuję Rodzicom za przygotowanie posiłku, a Panu Mariuszowi za zaproszenie.

                                                                                     Grażyna  Pawluczuk

                                                              Zdjęcia – Mariusz Chomicki ,  Grażyna Pawluczuk
           

          Warsztaty kulinarne w pizzerii Siciliana

                   Dzień 27 września stał się dniem pizzy w klasie 2c. W tym bowiem dniu uczniowie udali się na warsztaty kulinarne do pizzerii, gdzie zgłębiali tajniki przyrządzania tego dania pod okiem doświadczonych pizzermanów. Każdy z uczestników warsztatów przyrządził swoją własną pizzę począwszy od zagniatania ciasta po dekorowanie dodatkami. Czas spędzony w pizzerii na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów i to za sprawą nie tylko wielu wrażeń i nowych doświadczeń, ale również doznań kulinarnych oraz uśmiechniętych buziek.

          Klasa 2c dziękuje właścicielom pizzerii Siciliana za wspaniały czas, gościnność i pełne brzuszki J

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Anna Kalinowska, Julita Denisiuk

                

           

           

          29 września, to dzień, który przyniósł mnóstwo atrakcji uczniom klasy Ic. Dzieci wzięły bowiem udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które zorganizowane zostało w Nadleśnictwie Hajnówka. Celem imprezy była integracja zespołu klasowego i rodziców poprzez aktywny wypoczynek oraz udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, przybliżenie tradycji ludowych związanych ze zbiorem i pieczeniem ziemniaków oraz zdrowa rywalizacja w czasie sportowych rozgrywek i konkurencji sprawnościowych. Podczas spotkania dzieci i rodzice uczestniczyli w wielu grach i zabawach. Były to:

          • Rzuty ziemniaka do koszyka,
          • "Leśne" wykopki,
          • Wyścig "Podaj ziemniaka",
          • Wyścig z ziemniakiem na łyżce,
          • Ziemniaczany "Mini test".

              Na koniec można było skosztować pysznych, pieczonych w ognisku ziemniaków przygotowanych przez mamy naszych klasowych kolegów Oli i Szymka.

          Święto Pieczonego Ziemniaka już za nami,a przed nami na pewno jeszcze wiele okazji do spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu i w tym samym gronie.

             Klasa Ic wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu sobotniej imprezy.  Dziękuję dzieciom,że były i swą radością skutecznie zarażały wszystkich.

           

                                                                    Wychowawczyni Jola Stawarz

                                                                     Zdjęcia Barbara Chrzanowska

                                                                                  Joanna Szerenos

           

           

          "Zabawy pod kasztanami" w Hajnowskim Domu Kultury

           Jesień to czas, kiedy nie możemy zapominaćć o aktywności na świeżym powietrzu. Ta piękna pora
          roku daje mnóstwo możliwości kreatywnych zabaw.
            27.09.2018r. na zaproszenie Pani Ani Tarasiuk, pracownika Hajnowskiego Domu Kultury, 
          klasy Ia i Ic bawiły się wspólnie na "Balu pod kasztanami". Dzieci brały udział w różnorodnych
          zabawach z udziałem kasztanów. Były tańce, zagadki i zawody sportowe, a na zakończenie tworzenie
          artystycznych dzieł z tworzywa przyrodniczego (kasztanów,żołędzi, patyczków, liści).
          Mali artyści wyczarowali mnóstwo różnych postaci: ludzików, zwierzątek,ptaszków itp.
            W tym dniu nie brakowało wspólnej zabawy, świeżego powietrza i niezapomnianych wrażeń.
          Dziękujemy Pani Ani za mile spędzony czas.

                                                                   Jola Stawarz

           

          WYSPY KULTURY – KULTURA W DRODZE

          W dniach 13 i 14 uczniowie klas: a (wych. Grażyna Pawluczuk), I b (Alina Guryniuk), I c (Jolanta Stawarz) i II a (wych. Halina Daniluk) uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” wybraliśmy się do budynku dawnego dworca kolejowego. Jego wnętrze zmieniło się nie do poznania. Dworcową poczekalnię zdobiły tkaniny, wykonane przez nasze babcie, prababcie i prapraprababcie. My także przynieśliśmy ze sobą tkane skarby z babcinej szafy – zrobiliśmy z nimi pamiątkowe zdjęcie.  W zmienionym wnętrzu dworca z zapartym tchem obejrzeliśmy niezwykły spektakl pt. „Futerko z obłoków”. Mnóstwo radości sprawiła wszystkim zabawa na terenie dworca – „Impresje z baniek mydlanych”.

          Dziękujemy Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Pocztówka” i pani Agacie Rychcik za możliwość uczestnictwa w tak niezwykłym przedsięwzięciu.

          Halina Daniluk

           

           

          NA WYSTAWIE GRZYBÓW

          Dnia 14 września klasy: II b (wych. Nina Nesteruk) i II a (wych. Halina Daniluk) w siedzibie Politechniki Białostockiej obejrzały niezwykłą wystawę grzybów, przygotowaną przez przyrodników z Białowieskiego Parku Narodowego.

          Dowiedzieliśmy się, jak bogate jest królestwo grzybów. Obejrzeliśmy znane i nieznane okazy grzybów. Mogliśmy je także powąchać lub obserwować pod mikroskopem. Teraz wiemy, że grzyby trujące mogą być bardzo podobne do grzybów jadalnych, więc zbierać do koszyka możemy tylko grzyby, które dobrze znamy.

          Halina Daniluk

          „JAK PO LESIE CHODZI JESIEŃ …”

           

                    

                   We czwartek 20 września 2018r. uczniowie klasy III wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa Browsk. Celem wycieczki była bezpośrednia obserwacja ekosystemu, jakim jest las w okresie jesieni. Pani Julia Melchior specjalista ds. edukacji zaprezentowała sposób działania lornetki i omówiła sposoby na obserwację zwierząt. Wyprawa do lasu zakończyła się ogniskiem i zabawą na świeżym powietrzu.

           

          Monika Lewczukova

           

           

          Wizyta przedszkolaków w szkole….

          W maju 2018r. pierwszoklasiści gościli grupy przedszkolne sześciolatków  z Przedszkola „Leśna Kraina”, Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Przedszkolna nr 2. Celem spotkania było zapoznanie przedszkolaków ze szkołą, najważniejszymi jej miejscami oraz pokazanie im, jak na zajęciach szkolnych pracują pierwszoklasiści, który jeszcze sami nie tak dawno byli przedszkolakami.

          Tekst:

          Dorota Siomko

           

          Zdjęcia:

          Dorota Siomko

          Nina Nesteruk

           

          Majowe kwiaty dla naszych Mam!

          W dniu 25 maja uczniowie klasy Ic zorganizowali klasowe Święto Mamy. Z tej okazji przygotowali swoim mamom inscenizację artystyczną: wiersze dla mamy i piosenki. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie wręczyli mamom własnoręcznie zrobione kwiaty, a mamy zauroczone występem dzieci zaprosiły je na słodki poczęstunek. Wszyscy  spędzili miło czas na rozmowach i zabawach.

          Tekst i zdjęcia:

          Dorota Siomko

          Elżbieta Golonko

           

           

          Jak przylecą bociany - pierwszy zagon zorany…

          W dniu 30.05.2018r. w klasie I c odbyły się zajęcia przyrodnicze z leśnikiem z Nadleśnictwa Browsk na temat różnych gatunków ptaków. Dzieci miały możliwość posłuchania głosów ptaków i zdobyły wiedzę na temat rodzajów ich gniazd i dziupli. Chętni uczniowie poszukiwali ptaków lub ich śladów za oknem posługując się lornetką. Dziękujemy pani leśniczce - Julii Melchior za ciekawe zajęcia i nowe doświadczenia w poznawaniu otaczającej nas przyrody.

          Tekst i zdjęcia:

          Dorota Siomko

           

          UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

                      W drugim półroczu tego roku szkolnego uczniowie klas I – III uczestniczyli w programie edukacyjnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”.

          Poznawaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczyliśmy się, jak zabezpieczać miejsce wypadku, jak powiadamiać o zdarzeniu odpowiednie służby, jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i czy oddycha, jak ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, a nawet, jak prowadzić resuscytację.

          Bardzo przydały się pomoce, przekazane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – tekturowe telefony, które składaliśmy własnoręcznie, podręczniki i ćwiczenia, filmy instruktażowe oraz fantomy do ćwiczenia akcji przywracania oddechu.

          Poznane umiejętności będziemy utrwalać co roku, gdyż mogą one pomóc uratować ludzkie życie.

          H. Daniluk

           

           

          Na majowej łące z ozobotami

          23 i 30 maja uczniowie z klasy Ic spędzili zajęcia „na łące” z ozobotami. Małymi, ale bardzo inteligentnymi robotami służącymi do programowania. W świat ozobotów wprowadziła je pani Anna Bowtruczuk. Ozoboty mają swój język „ozoboci”, który poznawali uczniowie. Język ten opiera się na kolorach ułożonych w różne kody. Dzieci poznawały język – kody i programowały ozoboty posługując się nimi i wyznaczały ozobotom różne zadania, który ten wykonywał. Roboty wprowadziły uczniów poprzez zabawę, przygodę z rysowaniem, kontakt z elementami przyrody  w świat nowych technologii. Dzieci samodzielnie zaprogramowały swego ozobota i w szybki sposób mogły zaobserwować efekty swojej pracy. Dziękujemy pani Ani za przeprowadzenie tak ciekawych zajęć i podróż w świat najnowszych technologii.

          Tekst: Dorota Siomko

           Zdjęcia: Dorota Siomko, Anna Bowtruczuk

           

          Z WIZYTĄ U STAŻAKÓW

                      W maju klasy pierwsze odwiedziły salę edukacyjną „Ognik”, działającą przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Strażacy nauczyli nas, jakie sytuacje mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu i jak ich unikać. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie zachowywać się w domu i szkole, w drodze do szkoły, podczas zabawy na podwórku i placu zabaw, na wycieczce, w czasie kontaktów ze zwierzętami itp.

          Wiele emocji wzbudziły praktyczne zajęcia w „zadymionej” sali, kiedy mogliśmy zastosować się do rad strażaków i przećwiczyć zachowanie w palącym się pomieszczeniu. Z zaciekawieniem oglądaliśmy wozy strażackie i ich wyposażenie oraz strażaków w akcji, spieszących do pożaru. Doskonale znamy już numery alarmowe: Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej i Policji i wiemy, w jakich sytuacjach ich używać.

          Tekst:

          Halina Daniluk

          Zdjęcia:

          Halina Daniluk, Dorota Siomko, Nina Nesteruk

           

          PRACA STRAŻAKA …

                          14 maja 2018 roku uczniowie klasy II byli na wycieczce w Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej w sali edukacyjnej „Ognik” dzieci  zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

          Monika Lewczukova


           

          JAK POWSTAJE CHLEB …

                          11 maja 2018 roku klasa II udała się na wycieczkę do Piekarni „Podolszyńskich” w Hajnówce. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia w piekarni i do czego służą. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i pomieszczenie do wypieku słodkich ciast. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi drożdżowymi bułeczkami z dżemem. Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

          Monika Lewczukova

           

           

          TAŃCZYŁA IGŁA Z NITKĄ…

          Koniec kwietnia i początek maja był dla uczniów klasy II próbą zdolności krawieckich. Pani Dorota Wiewiórka fachowo pokazała w jaki sposób nawlekać igłę kordonkiem, jak wiązać supełki na nitce. Zademonstrowała i wyjaśniła w jaki sposób szyć ręcznie różnymi ściegami oraz przyszyć guziczki różnego rodzaju. Uczniowie z zaciekawieniem wykonywali praktyczne zajęcia, rozwijali sprawność manualną oraz zmierzyli się z cierpliwością i wytrzymałością. Pani Dorocie serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę w doskonaleniu szycia ręcznego.

          Monika Lewczukova

           

           

          CZERWONE KORALE…

                          26 kwietnia 2018 roku klasy II i III d wzięły udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych. W miejscowej bibliotece odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Uczniowie stworzyli piękne korale, które będą wartościowym prezentem wręczonym mamom z okazji ich zbliżającego się święta. Kolejna część wycieczki w formie ogniska została przeniesiona nad zalew Bachmaty. Tam dzieci opiekały kiełbaski i zabawa na świeżym powietrzu sprawiła im dużo radości.

          Monika Lewczukova

           

           

          Igłą malowane

           

                          24 kwietnia klasa III A uczestniczyła w kolejnym spotkaniu              w szkolnej izbie regionalnej z cyklu „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Odwiedziła nas pani Aleksandra Lipińska, emerytowana nauczycielka, której  obecnie pasją  jest haft krzyżykowy. Pani Ola zaprezentowała uczniom swoje przepiękne obrazy, dekoracje  oraz zakładki do książek wykonane techniką haftu. Opowiedziała trzecioklasistom o swoim hobby,  o odpowiednim doborze kolorów i   o wielogodzinnej, codziennej pracy żeby jej efekt okazał się zachwycający. Uczniowie  z zapałem stawiali swoje pierwsze kroki pracując igłą i nitką. Praca niełatwa, mozolna, wymagająca skupienia i cierpliwości,  dla zainteresowanych taką formą  spędzania wolnego czasu, może okazać się łatwą i przyjemną.

                                                                                   Grażyna Pawluczuk

                           

                 

            "Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"


            "Nikt z nas nie chce chorować,
             każdy pragnie zdrowie zachować!
             Dlatego na dzisiejszym spotkaniu,
             mówić będziemy o zdrowym odżywianiu!"

           Takim wierszem przywitały uczniów z grupy rówieśniczej dzieci z klasy IIIc, które wystąpiły
          w dniach 21 marca i 22 marca z montażem słowno - muzycznym na temat zdrowego odżywiania.
          Celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczniów o zdrowiu człowieka i właściwym odżywianiu,
          kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania i uświadomienie znaczenia witamin dla naszego zdrowia.


                                                                    Tekst: Jola Stawarz
                                                                    Zdjęcia: Dorota Siomko

                   

          Warsztaty lalkarskie z grupą teatralną

          W dniu 23.04.2018r. klasa Ic gościła w klasie grupę teatralną A3Teatr, która zaprezentowała uczniom różne rodzaje lalek teatralnych, np. jawajki. Po prezentacji kukiełek grupa teatralna przedstawiła uczniom fragment bajki, do której po krótkim czasie dołączyły same dzieci, które wcieliły się w postacie z bajek. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom. Niektóre z nich pokazały nawet swoje talenty aktorskie.

          Tekst i zdjęcia:

          Dorota Siomko

           

          Spotkanie z tradycją w Dubiczach Cerkiewnych

          Dnia 20 marca 2018 roku uczniowie klasy Ib (wych. Nina Nesteruk) wzięli udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych. Pani Wioletta Kobus, mama Franka, uczyła pieczenia „Paski” – potrawy wielkanocnej.

          Następnie zwiedziliśmy Izbę Tradycji i Pożarnictwa, które mieści się w budynku starej szkoły, drewnianej z 1846 roku. W dawnych salach lekcyjnych umieszczono eksponaty, zgromadzone tematycznie w izbie kuchennej, izbie tkactwa, dawnym pokoju nauczycielskim oraz Izbie Pożarnictwa. Zwiedziliśmy też piękną cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej.

          Wycieczkę zakończyła degustacja PASKI. To był udany wyjazd.

          Nina Nesteruk

           

          Przedszkolaki w szkole

                       17 kwietnia 2018 r. klasa III A  gościła grupę przyszłych pierwszoklasistów,     dziś jeszcze przedszkolaków, z Niepublicznego Przedszkola Językowego REDBUS         w Hajnówce. Dzieci obejrzały fragment zajęć trzecioklasistów potem sami usiedli   w szkolnych ławkach i z chęcią wykonywali najrozmaitsze , trudne zadania. Uczniowie bardzo sumiennie opiekowali się swoimi młodszymi kolegami i oprowadzali ich po naszej szkole. Wspólnie spacerowaliśmy po długich korytarzach, odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, izbę regionalną  oraz bawiliśmy  się na sali gimnastycznej. Były rozmowy, uśmiechy i uściski. Do zobaczenia we wrześniu!

           

                                                                        Grażyna Pawluczuk

                           

           

           

           

          Pierwszoklasiści ratują płazy…

                   Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wolontariackiej „Wiosennej Akcji Pomocy Płazom” organizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Wyjście w teren poprzedziły zajęcia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN, na których uczniowie dowiedzieli się, jakie gatunki zwierząt należą do gromady płazów, jak rozmnażają się płazy i w jakim środowisku żyją. Uczniowie poznali najważniejsze cechy płazów i miały okazję usłyszeć ich „mowę” i sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Po zajęciach teoretycznych dzieci wyszły w teren. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracownicy BPN prowadzą rejestrację populacji płazów, zapisując na specjalnej liście miejsce, czas i ilość znalezionych gatunków płazów oraz odnotowując warunki atmosferyczne panujące w tym czasie. Przemieszczając się wzdłuż specjalnie wkopanego płotka dzieci wyciągały z utworzonych dołków płazy i umieszczały je w wiaderku. Po przejściu określonej drogi uczniowie wypuścili uratowane płazy do pobliskiego jeziorka.

          Tekst:

          Dorota Siomko

           

          Nie święci garnki lepią…

                   Tym razem garnki lepiliśmy my - uczniowie klasy Ic w Muzeum Kultury Białoruskiej. I to nie trzeba było wykazać się nadprzyrodzonymi mocami, aby ulepić z gliny garnuszki, miseczki i spodeczki różnego rodzaju, ale zwykłym sprytem i sprawnością manualną małych rączek. Warsztaty garncarstwa prowadził pan Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej spod Białegostoku – kolebki ceramiki siwej na Podlasiu. Pan Mirosław, który lepi garnki od dziecka, poinstruował nas i zaprezentował technikę lepienia na kole garncarskim, a następnie my mogliśmy spróbować tego rzemiosła. A szło nam całkiem nieźle. Zobaczcie sami…

          Tekst i zdjęcia:

          Dorota Siomko

           

          Biblioteka zawsze po drodze…

           

                      Lubimy czytać, lubimy chodzić do biblioteki szkolnej i do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Klasa III A, w ostatnim czasie  uczestniczyła w ciekawych zajęciach prowadzonych przez przemiłe panie bibliotekarki: panią Agnieszkę i  panią Asię. 16 lutego tematem spotkania były „Twórcze zabawy językiem polskim” zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Były „łamańce językowe” oraz zabawy, rebusy, zagadki i gry ortograficzne. Mistrzem ortografii został Damian. 21 marca braliśmy udział w zajęciach WebQest. Jak na pierwszy dzień wiosny przystało uczniowie odpowiadali na wiosenne pytania: - jakie znasz oznaki wiosny?,  - jakie znasz tradycje wielkanocne ?Tłumaczyli znaczenie powiedzeń, np. zagrać komuś na nosie, miarka się przebrała czy  robota pali się w rękach. Encyklopedie, słowniki i komputery bardzo się przydały. Teraz już wszyscy wiemy gdzie szukać pomocy w rozwiązywaniu dylematów związanych z naszym pięknym językiem.

                                                      Grażyna Pawluczuk

           

           

          Nowe, wysłużone eksponaty….

           

           

                         W  tym roku , nasza szkolna izba regionalna wzbogaciła się o kolejne wysłużone ale jakże cenne eksponaty, przedmioty wypożyczone nam, od podobnych jak ja, pasjonatów staroci. Ławkę szkolną sprzed kilkudziesięciu lat  dostaliśmy  od hajnowianina, pana Stanisława Mierzwińskiego. Starą tabliczkę uczniowską  do pisania , drewniany piórnik, kałamarz, metalowy dziurkacz oraz dwie obsadki wypożyczył nam sołtys wsi Żuki, pan Sławomir Józwowicz.

          Dziękuję w imieniu uczniów i nauczycieli, odwiedzających naszą izbę.

           

                                                                         Grażyna Pawluczuk –

                                                               opiekun szkolnej izby regionalnej.

           

          Zabawy sportowe "Małych Mistrzów" i przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Hajnówce.


            21 lutego 2018r.odwiedziły naszą szkołę przedszkolaki z Przedszkola nr 2 w Hajnówce,
          aby wspólnie z "Małymi Mistrzami" z klasy drugiej wziąć udział w zawodach sportowych.
            Celem tych zawodów było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, zachęcanie do
          aktywności ruchowej, wzmacnianie wiary we własne siły, przygotowanie najmłodszych do
          przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie z porażkami, wdrażanie do współpracy i
          współzawodnictwa zespołowego oraz dostarczenie dzieciom radości.
            Poszczególne zadania, które miały wykonać drużyny, wymagały od zawodników zwinności,
          skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność współpracy w zespole.
            Dzieci radziły sobie znakomicie we wszystkich konkurencjach. Była to dla przedszkolaków
          wesoła przygoda ze sportem.
            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.


                                                              Tekst: Jola Stawarz
                                                            Zdjęcia: Monika Lewczukova

                         

           

           

          Ozoboty na zajęciach przyrodniczo - matematycznych w klasie IIIc

           Tematem pierwszych zajęć z wykorzystaniem Ozobotów była nauka programowania i wykorzystanie
          kolorowych kodów do sterowania robotem. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności logicznego
          myślenia i rysowania oraz wykorzystanie kolorowych kodów do programowania Ozobota.
           Dzieci bawiły się doskonale sprawdzając czy da się wykorzystać czujniki Ozobota do rozpoznawania
          kolorowych kodów narysowanych na czarnej drodze i sterować jego prędkością.
            Uczniowie Wykonali samodzielnie dwa zadania. Zaprojektowali wzór czapki, po której poruszał się
          robot i drogę wesołej pszczółki.
            Dziękujemy bardzo Pani Ani Bowtruczuk, która pokazała, że Ozobot doskonale sprawdza się w
          wielu zadaniach dydaktycznych. W bardzo przystępny sposób pokazuje cel programowania i unaocznia
          jego fizyczny efekt.

                                                                            Jola Stawarz

                         

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          W tym roku klasie III D przypał zaszczyt pomocy Miejskiej Bibliotece Publicznej w organizacji obchodów Dnia Babci i Dziadka.

          W uroczystości udział wzięli goście honorowi – Babcie i Dziadkowie oraz Burmistrz Miasta Hajnówka pan Andrzej Skiepko, pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce Bożena Markiewicz oraz pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Alla Gryc. Gości zaprosiliśmy do czytelni gdzie mogli obejrzeć nasz występ złożony z piosenek i specjalnie na tę okazję napisanych przez nas wierszy. Po występie odbyła się wielka sesja fotograficzna a chętni mogli obejrzeć wystawę naszych prac, na których byli sportretowani nasi dziadkowie. To był wspaniały dzień dla nas i naszych Dziadków.

          Autor: Natalia Filipowicz

          Akordeonista...

           

                27 lutego, w szkolnej izbie regionalnej, odbyło się  spotkanie w  ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Odwiedził nas pan Wiktor Leonkiewicz, wujek Łukasza. Pan Wiktor jest pasjonatem gry na akordeonie. Z ogromnym zaangażowaniem  opowiedział uczniom o swoim instrumencie. Dowiedzieliśmy się, że akordeon  został skonstruowany w 1829 roku w Wiedniu. W początkach XX wieku był bardzo popularny na gruncie muzyki tanecznej i ludowej. Dziś  przeżywa swoją drugą młodość. Akordeon to rodzaj harmonii, oparty jest na stroikach przelotowych. Dźwięki instrumentu wywołuje prąd powietrza, który wydobywa się z ręcznie poruszanego miechu, wprawiając tym samym stroik w drganie. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową  a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy). Uczniowie wysłuchali kilu utworów muzyki ludowej i muzyki poważnej. Nie zabrakło też gamy oraz wszystkim znanej „Wlazł kotek na płotek”. Na zakończenie nasz gość zachęcił uczniów do nauki gry na akordeonie oraz pianinie i gitarze. To były kolejne udane zajęcia . Dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły!

                                                                                                      

                                                                                                           Grażyna Pawluczuk.

                                                                                                      

                                                                                                        

           

          HAJNOWSKIE ŚWIĄTYNIE

           

          Realizując innowację pedagogiczną „Poznajemy nasze miasto”, klasy pierwsze i druga zwiedziły hajnowskie świątynie: kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. i Sobór Św. Trójcy.

          Z Kościołem zapoznała nas siostra Sylwia, która krótko opowiedziała o wnętrzu budowli i wykonała mini koncert na organach.

          Po cerkwi prawosławnej oprowadził nas ojciec Paweł Korszak. Przedstawił nam jej historię, pokazał wiele ciekawych miejsc w świątyni. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać koncertu pieśni liturgicznych w wykonaniu najdoskonalszych instrumentów na świecie – ludzkich głosów.

          Dziękujemy naszym Przewodnikom za ciepłe przyjęcie, życzliwość i cierpliwość w oprowadzaniu tak licznej grupy.

          Halina Daniluk

          zdjęcia: M. Lewczukova

           

          Pierwszoklasiści wspólnie śpiewają kolędy

                   W czwartek 18 stycznia wszyscy pierwszoklasiści zebrali się przy pięknie ozdobionej choince na korytarzu szkolnym, aby razem z duchownym katolickim i prawosławnym zaśpiewać kolędy bożonarodzeniowe. Dzieci pod kierownictwem księży zaśpiewali takie kolędy jak m.in. „Rożdiestwo Christowo”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Uczora z wiaczora”, „Dzisiaj w Betlejem” , „Niebo i Ziemla”.

          Wychowawczynie klas I:

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

          Wspólne pocztówki.

          Ostatnio klasa III D odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej. Razem z jego uczestnikami robiliśmy pocztówki świąteczne. Nasza klasa podzieliła się na kilka grup, dokładnie pięć. Na początku słuchaliśmy pani instruktorki, która powiedziała co i jak mamy robić. Panie rozdały nam karteczki z dziurkami, naszym zadaniem było wyszycie na nich choinek. Największą trudność sprawiało nam nawlekanie nitek na igły. Na szczęści byli tam uczestnicy warsztatu i nam w tym pomogli. Okazało się, że rodzą sobie lepiej niż my. Dzięki ich pomocy zrobiliśmy piękne świąteczne pocztówki.

          Autorzy: Natalia Filipowicz, Szymon Piwowarski

          Znamy prawa dziecka!

          Klasa III D odwiedziła bibliotekę gdzie Panie bibliotekarki zapoznały naszą klasę z Konwencją Praw Dziecka. Panie wytłumaczyły nam, że jest to dokument w którym znajdują się nasze prawa. Poznaliśmy numer telefonu zaufania, pod który można dzwonić gdy ktoś robi nam krzywdę. Jest to numer 116-111. Na koniec pani bibliotekarka pokazała nam wiele ciekawych książek, w których są opisane przykłady jak dzieci mogą radzić sobie w sytuacji gdy ich prawa nie są przestrzegane.

          Autorzy: Olga Jakoniuk, Bartosz Tarasiuk, Edyta Ziuzia.

                 

          Miś z przedszkola nr 5 idzie do szkoły z klasą III D.

                      To był stresujący dzień dla klasy III d. Czekało nas spotkanie z naszymi paniami z przedszkola i przedszkolakami. Baliśmy się, że pomylimy kroki. W dniu misia mieliśmy zachęcić misie i przedszkolaki żeby nie bały się iść do szkoły. Najpierw pani Ela pokazała nam slajdy z misiami i zadała mnóstwo zagadek. Po zagadkach pokazaliśmy przedszkolakom parę szkolnych piosenek i wierszy o szkole i tym samym udowodniliśmy, że szkoła nie jest taka straszna.  Przeczytaliśmy im również kilka opowiadań o misiach i zapewniliśmy, że oni tez nauczą się tak pięknie czytać jak my. Po udanym występie przedszkolaki podarowały nam zakładki w kształcie misia.

          Z całą klasą i miniami w kieszeni powędrowaliśmy wesoło do szkoły. Kolejny raz okazało się,że strach ma wielkie oczy.

          Autorzy: Olga Jakoniuk, Matylda krzywda

                   

          UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

                      Dnia 14 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugiej uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła lekarz Pogotowia Ratunkowego pani Agnieszka Kuczko - ciocia naszego kolegi Mikołaja.  Na początku pani doktor przypomniała nam numery alarmowe.  Opowiedziała, w jakich niebezpiecznych sytuacjach możemy się znaleźć i jak powinniśmy się wtedy zachować. Wiele emocji wzbudziły zajęcia praktyczne – układanie nieprzytomnego człowieka w bezpiecznej pozycji, zakładanie opatrunków, bandażowanie, unieruchamianie złamań itp. Pani doktor cierpliwie objaśniała i pokazywała, jak postępować w takich sytuacjach.  Nauczyliśmy się, jak właściwie reagować, aby pomóc innym.  Dziękujemy pani Agnieszce za serdeczność i profesjonalne przeprowadzenie nas przez tak trudne zagadnienia, jakim jest pierwsza pomoc.

          Tekst: Halina Daniluk

           

           

          PATRONI NASZYCH ULIC

          Realizując innowację pedagogiczną „Poznajemy nasze miasto” uczniowie klas pierwszych i drugiej uczestniczyli w lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Patroni naszych ulic”. Zajęcia prowadziła Dyrektor Biblioteki pani Alla Gryc. Z zapartym tchem słuchaliśmy jej opowieści o znanych hajnowianach, których nazwiska noszą ulice Hajnówki. Dowiedzieliśmy się o ich życiu i zasługach dla rozwoju naszego miasta. Poznaliśmy takie postacie jak dr Tadeusz Rakowiecki, dr Henryk Ptaszyński, doc. Adam Jan Dowgird, dr Dymitr Wasilewski, Ks. Antoni Dziewiatowski, ks. Ignacy Worobiej, arcybiskup Miron Chodakowski, Jan Filipczuk, Wincenty Kołodziej, Tamara Sołoniewicz, Aleksy Zin, plutonowy Bolesław Bierwiaczonok, czy rodzina Kosidłów. Na prezentowanych zdjęciach rozpoznawaliśmy „ich” ulice. Dziękujemy pani Alli za niezwykłą lekcję historii Hajnówki.

          Tekst: Halina Daniluk

          Tekst:

           

          PRZEDŚWIĄTECZNE SMAKOŁYKI

           

                      Grudzień jest miesiącem, w którym oczekujemy na święta Bożego Narodzenia. W tym czasie robimy ozdoby choinkowe, pieczemy świąteczne ciasta i przygotowujemy różne potrawy.

                      Tradycją w naszej szkole stało się pieczenie pierników. Od początku grudnia klasy I-III uczestniczyły w warsztatach pieczenia tych świątecznych ciasteczek. Zajęcia odbywały się w Bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych. Prowadziła je niestrudzona pani Mirosława Iwaniuk.

                      Pod okiem pani instruktor dzieci z pomocą Rodziców zagniatały ciasto, lepiły ciasteczka o różnym kształcie i własnoręcznie je ozdabiały.

                      W oczekiwaniu na upieczenie pierniczków dzieci wesoło bawiły się przy choince. Pyszne, pachnące wypieki zabraliśmy ze sobą do szkoły.

                      Dziękujemy pani Mirosławie za gościnne i ciepłe przyjęcie, podzielenie się z nami doskonałym przepisem na pierniczki i cierpliwą opiekę.

           

          Monika Lewczukova

          ANDRZEJKI W KLASIE III D

                      Na andrzejkowe spotkanie każdy z naszej klasy przygotował małą przekąską dla siebie i kolegów. Byliśmy podzieleni na grupy, jedni przynieśli napoje inni owoce a jeszcze inni słodkości domowej roboty.

                      Po udekorowaniu stołów i krótkim wprowadzeniu o tradycji Andrzejkowej, zaczęliśmy bawić się we wróżby. Na czerwonych sercach wypisaliśmy imiona żeńskie i męskie i dowiedzieliśmy się jakie imię będzie nosić nasz przyszły małżonek. Kolejny konkurs polegał na wybraniu osoby, która pierwsza się ożeni lub wyjdzie za mąż. Następnie wróżyliśmy kto będzie miał szczęście w miłości, kto będzie szczęśliwy a kto bogaty. Wróżby wzbudziły w nas wiele emocji. Ciekawe czy się spełnią…

                      Na koniec doczekaliśmy się momentu, w którym można było zjeść przyniesione smakołyki. Wszyscy tańczyli i bawili się świetnie. Około godziny 13.00 nasza didżejka Wiktoria urządziła konkurs tańca a potem włączyła wolne rytmy. Zabawa zakończyła się piosenkami z dedykacją. Andrzejkową atmosferę rozgrzewały zrobione przez nas lampiony i świetnie dobrana muzyka.

           

           

          Tekst:                                   

          Karolina Bugwin   

          Edyta Ziuzia            

          Rafał Stulgis    

                                        

          Grudniowo świątecznie

           

                      Ozdoby świąteczne bywają różne: bombki, lampiony, światełka, szyszki i świeczki. Jednak najpiękniejsze i najbliższe sercu są te, zrobione samodzielnie. Takie właśnie cudeńka zaprezentowała nam pani Nina Kwaśnik, babcia Oliwki. W piątek, 15 grudnia , odbyło się kolejne spotkanie w szkolnej izbie regionalnej. Słuchaliśmy kolęd a pani Nina pokazała uczniom, w jaki sposób wykonuje szydełkowe ozdoby na choinkę z białego  kordonku - bałwanki, aniołki, dzwoneczki, bombki i gwiazdki. Uczniowie z podziwem wpatrywali się w zręczne dłonie naszego gościa , spod których sprytnie wychodziły  najróżniejsze słupki, półsłupki, oczka i łańcuszki.  My też potrafimy! Nie z nici,  ale z papieru wykonaliśmy ozdoby do naszej świątecznie udekorowanej sali. Udało się. Choinka jak najpiękniejsza królewna, brzozowe Mikołaje, świąteczny łoś, gałązki zimowe w parasolce, papierowe kule i drzewka.  Czekamy na Boże Narodzenie!

           

                                                                                               Grażyna Pawluczuk

                                                                                                    uczniowie III A

                                              

          I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

             Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na
          miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego.
             Uczniowie klasy IIIc (wych. Jola Stawarz) postanowili kolejny raz zorganizować akcję
          charytatywną dla hajnowskiego schroniska "Ciapek". Każde dziecko przyniosło jakiś prezent
          dla czworonożnych przyjaciół. Były to własnoręcznie wykonane zabawki, kocyki, poduszki,
          obroże, smycze, miski i oczywiście duże ilości karmy. Po prezenty dla zwierząt przyjechał
          pracownik schroniska i jeden z jego podopiecznych - piesek Isa. To była duża niespodzianka
          i mikołajkowy prezent dla trzecioklasistów.
             Akcja miała na celu  zwrócenie uwagi na zwierzaki, które często są krzywdzone, nie mają
          "swoich" domów oraz, że są dzieci, które o nich myślą i pamiętają w ten świąteczny czas.

            Szczególne podziękowania składamy Pani Uli Nowak, która pomogła w przygotowaniu
          dzisiejszej niespodzianki.

                                                                               Jola Stawarz

               

          Samojlik & Wajrak

           

                      8 grudnia 2017 roku uczniowie klas trzecich mieli niepowtarzalną okazję spotkania z autorami książek dla dzieci, Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem. Przyrodnicy zaprezentowali uczniom swój kolejny komiks o Puszczy Białowieskiej , która tym razem  stała się miasteczkiem na Dzikim Wschodzie o nazwie Umarły Las. Dzięcioł trójpalczasty Triko, dzięciolica Trida oraz kowalik Bargiel to bohaterowie powieści „Nieumarły las”. Nasi goście opowiedzieli uczniom o pięknie  Puszczy Białowieskiej , o zwierzętach i ptakach tu mieszkających. Na zakończenie spotkania trzecioklasiści cierpliwie czekali z zakupionymi komiksami na autografy i rysunki wykonywane przez autorów. Teraz czekamy na zapowiedzianą, trzecią część komiksu .

           

           

                                                                              Grażyna Pawluczuk

                            

           

          Korowaj – tradycyjne ciasto weselne

                       Ostatniego dnia listopada,  klasa III A uczestniczyła w kolejnym spotkaniu    w szkolnej  izbie regionalnej z cyklu „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”.  Tematem spotkania był korowaj – ciasto weselne. Odwiedziła nas pani Ola Plewa, babcia Kasi , która przyniosła ze sobą upieczony placek z ciasta drożdżowego. Pani Ola opowiedziała dzieciom o tradycji weselnej. Korowaj przygotowywały panie, zwane korowajnicami , ostatniego dnia przed ślubem. Pieczywo to było bogato zdobione dekoracjami z ciasta oraz wbitymi w środek gałązkami jabłoni owiniętymi w to samo ciasto. Udekorowany  korowaj był znakiem powodzenia, szczęścia i zamożności dla młodej pary. Uczniowie odśpiewali drogiej pani Oli huczne „100 lat”  i dopiero wtedy mogliśmy skosztować weselnego smakołyku . Kto nie próbował niech żałuje! Dziękujemy pani Olu!

                                                                            Grażyna Pawluczuk

           

          ANDRZEJKOWE ZABAWY PIERWSZOKLASISTÓW

          Dawniej w andrzejki, czyli dzień poprzedzający dzień świętego Andrzeja bawiły się wyłącznie dziewczęta. Miały nadzieję, że dowiedzą się, co je czeka w przyszłości, kiedy wyjdą za mąż i jak ich wybranek będzie miał na imię. Chłopcy mieli swoje święto 24 listopada w dzień świętej Katarzyny. Dziś wszyscy bawią się 30 listopada, traktując wróżby z przymrużeniem oka.

          W ostatnim dniu listopada uczniowie klas mieli swoje pierwsze klasowe andrzejki. Bawili się wesoło, ustawiając w kolejce prawe buty, losując imiona przyszłych wybranków, szczęśliwe liczby i rozwiązując zagadki na temat przyszłości. Zwieńczeniem andrzejkowych chwil były tańce i zabawy ruchowe przy muzyce.

          Tekst: H. Daniluk

          Zdjęcia: H. Daniluk, N. Nesteruk, D. Siomko

           

          PIERWSZAKI ZWIEDZAJĄ MUZEUM KULTURY BIAŁORUSKIEJ

                      W listopadzie uczniowie klas pierwszych odwiedzili Muzeum Kultury Białoruskiej, działające w naszym mieście. Z zainteresowaniem zwiedzali ośrodek, podziwiając wspaniałe ekspozycje malarstwa oraz zbiory kultury materialnej naszych przodków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty związane z codziennym życiem na wsi, pracą na roli, czy obchodzeniem świąt. Poznaliśmy nazwy narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i zawodów, których dzisiaj już nie ma. 

          H. Daniluk

          N. Nesteruk

          D. Siomko

          ZWIEDZAMY IZBĘ REGIONALNĄ

                   W naszej szkole działa izba regionalna, którą urządziła pani Grażyna Pawluczuk. W listopadzie uczniowie klas pierwszych i drugiej odwiedzili to niezwykłe miejsce. Oprowadzali nas uczniowie klasy III a - członkowie koła regionalnego, prowadzonego przez Panią Grażynę. Bardzo podobały nam się eksponaty zgromadzone w izbie, niektóre nawet rozpoznaliśmy. Okazało się na przykład, że do prasowania służyły urządzenia, którym do działania wcale nie był potrzebny prąd elektryczny. Dziewczynki zachwycały się pięknymi makatkami i łóżeczkiem dla niemowlaka, chłopców zainteresował zabytkowy patefon i maszyna do szycia. Podziwialiśmy misterne pająki ze słomy, którymi nasi przodkowie ozdabiali swe domy.

          W drugiej części zgromadzone były przedmioty, służące do pracy w gospodarstwie i na roli. Dowiedzieliśmy się, do czego służyły i jak były używane.

          To była niezwykła lekcja historii naszej Małej Ojczyzny. Dziękujemy Pani Grażynie za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

          Tekst: H. Daniluk

          Zdjęcia: H. Daniluk, D. Siomko

          Lekcja tolerancji w Operze i Filharmonii Podlaskiej

          Klasy Ia, Ib Ic wybrały się na pierwszą wspólną wycieczkę do Białegostoku. Spędziliśmy bardzo mile czas na oglądaniu bajki muzycznej „Adonis ma gościa” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jest to spektakl o brzydkim Węgielku –  podwórkowej, ale do tej pory wolnej wronie i Adonisie – pięknej, ale zadufanej w sobie papudze w klatce. Spektakl pokazał nam, że nie należy oceniać innych po wyglądzie, po pierwszym wrażeniu, że inny nie znaczy gorszy. Ktoś, kto wygląda lub zachowuje się inaczej, nie jest dla nas zagrożeniem, a wręcz może stać się naszym najlepszym przyjacielem, kimś dzięki komu rozłożymy skrzydła, zobaczymy świat inaczej, pełniej. Po wizycie w OiFP pojechaliśmy na zabawy ruchowe w Fikolandzie.

          Wychowawczynie klas I:

          Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Dorota Siomko

           

             

          Andrzejkowo kolorowo w klasie IIIa

                      Tradycji stało się zadość . Uczniowie klasy III A,  hucznie bawili się na swojej pierwszej, a zarazem ostatniej przed adwentem, wspólnej zabawie andrzejkowej. Pomogli Rodzice, na których zawsze możemy liczyć. Mama Huberta wypożyczyła  sprzęt grający a  mama Oli nagranie naszych ulubionych utworów.  Mama Piotrka  upiekła pyszne, kolorowe ciasteczka z wróżbami a mamy Martyny, Zosi i  Grzesia oraz babcia Emmy przygotowały smakowite ciasta. Tata Madzi zrobił słodkie zakupy a mama Damiana nakrywała do stołu. Sami zadbaliśmy o barwne balony do dekoracji sali i dobre humory   . Wszyscy bawiliśmy się doskonale.  To był naprawdę udany wieczór. Wieczór, który pomógł nam wszystkim w zrozumieniu siebie i tego, że stanowimy zgrany zespół klasowy.                                                                     

                                                                              Uczniowie III A oraz

                                                         wychowawczyni Grażyna Pawluczuk

           

          WARSZTATY Z KOLAGRAFII

                      16 listopada uczniowie klasy I a mieli niecodzienną okazję poznać znanego hajnowianina – artystę plastyka Daniela Gromadzkiego.

          W Muzeum Kultury Białoruskiej odbyły się warsztaty plastyczne, na których pierwszoklasiści tworzyli prace ciekawą techniką – grafiką wypukłodrukową. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały matryce, wykorzystując materiały o zróżnicowanej fakturze. Kiedy prace wyschły, zostały pociągnięte farbą drukarską i odbite na papierze. Tak powstały pomysłowe wizerunki naszego miasta – Hajnówka widziana oczami dzieci.

          Halina Daniluk

          zdjęcia – Tomasz Tichoniuk

          CUDA Z WARZYW

                      Na lekcjach pierwszoklasiści poznawali zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, jakie produkty są najbardziej wartościowe, a jakich należy unikać w codziennej diecie. Zastanawiali się, jak skomponować zdrowe śniadanie, obiad, czy podwieczorek. Wiedzą, jak ważne dla ich rozwoju jest pierwsze i drugie śniadanie. Poznali różne warzywa i ich znaczenie dla zdrowia.

          Okazało się, że warzywa mogą również służyć do zabawy. W listopadzie uczniowie kl. I a (wych. H. Daniluk) i I b (wych. N. Nesteruk) z kawałków jesiennych warzyw wykonali pomysłowe ludziki i zwierzątka. Efekty widoczne są na zdjęciach.

                

          „Kiedy babcia była mała…”

           

                        22 listopada zaprosiliśmy  do szkolnej izby regionalnej kolejnych znakomitych gości . Odwiedziła nas Pani Halina, babcia Emmy, oraz  Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku . Tematem spotkania była szkoła -  wydawałoby się wszystkim bliska i znana. Okazało się trochę inaczej ponieważ panie opowiadały o swojej szkole, a więc takiej sprzed kilkudziesięciu lat.  Z zainteresowaniem oglądaliśmy stare zdjęcia, słuchaliśmy opowieści o tym, jak to kiedyś bywało. Panie przeczytały uczniom fragmenty książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” oraz zaprezentowały cudnego, tym razem włóczkowego Plastusia, wykonanego własnoręcznie przez Panią Genowefę. Najwięcej emocji dzieciom dostarczyło  jednak pisanie  piórem.  Stalówka, atrament, bibuła, kleksy -  to dopiero frajda i zabawa !

                   Serdecznie   dziękujemy aktywnym Seniorkom  za poświecony nam czas i odrobinę wspomnień.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne, miłe spotkanie.

           

                                                                                Grażyna Pawluczuk

                                                                              wraz z   uczniami III A

                           

          Z wizytą w Izbie Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego

          W dniu 18.11.2017r. uczniowie klasy Ia (wych. Halina Daniluk), Ib (wych. Nina Nesteruk), Ic (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczukowa) mieli okazję obejrzeć zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego mieszczącej się w oddziale biblioteki w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce oraz wysłuchać opowiadań pani Alli Gryc na temat życia i dokonań doktora Tadeusza Rakowieckiego – oddanego pacjentom lekarza działającego na ziemiach hajnowskich. Był również pasjonatem i współbudowniczym polskiej astronomii. Ukochał sobie polską literaturę, np. utwory Adama Mickiewicza, a oprócz praktyki lekarskiej i zgłębianiem tajników astronomii zajmował się krytyką dzieł literackich, a w szczególności dzieł Stefana Żeromskiego. My już wiemy dlaczego doktor Tadeusz Rakowiecki jest tak ważną postacią w historii naszego miasta i dlaczego nasza biblioteka miejska została nazwana właśnie jego imieniem.

          Wychowawczynie:

          Dorota Siomko

          Halina Daniluk

          Nina Nesteruk

          Monika Lewczuk

           

           

           

          "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

           jaką sobie ludzkość wymyśliła."

           Wisława Szymborska

           

                   Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w pierwszej lekcji bibliotecznej podczas której mieli okazję poznać i usystematyzować różne słowa związane z książką i biblioteką, np. czytelnik, wypożyczalnia, czytelnia, autor, ilustrator, tłumacz. Poznali również zasady korzystania z zasobów biblioteki i czytelni. Na koniec zajęć młodzi czytelnicy wypożyczyli wybraną książkę do domu.

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Dorota Siomko

           

           

          Uczniowie klas I i II obchodzą Święto Niepodległości

          11 listopada uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klas: I a (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Nina Nesteruk), I c (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczuk) uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Panie bibliotekarki przybliżyły nam historię odzyskania przez Polskę niepodległości i postacie z nią związane. Zajęcia urozmaicił krótki film o polskich symbolach narodowych. Z zapałem układaliśmy puzzle, przedstawiające nasze godło - pięknego Orła Białego. Wykonaliśmy rozety, które przypięliśmy w dniu Święta Niepodległości.

          Tekst: Halina Daniluk

          Zdjęcia: Dorota Siomko, Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Monika Lewczuk

          Hajnówka – nasze miasto

          Klasy Ic, Ib, Ic oraz II klasa przystąpiły w roku szkolnym 2017/2018 do realizacji innowacji pedagogicznej „Poznajemy nasze miasto”.  Zaczęliśmy od zgłębiania historii naszej małej  Ojczyzny.  Pomogła nam w tym pani Alla Gryc – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Dzięki niej przenieśliśmy się do przeszłości oglądając dawne ulice Hajnówki oraz poznaliśmy sylwetki osób związanych z naszym miastem. Po zajęciach odwiedziliśmy najbliższe Miejsca Pamięci Narodowej, by złożyć hołd obrońcom Ojczyzny.

          Tekst: Dorota Siomko

          Zdjęcia: Halina Daniluk, Monika Lewczukova, Dorota Siomko

           

          „Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”

          Uczniowie klas Ia, Ib i Ic wzięli udział w projekcie realizowanym przez fundację „Oni to My”  „Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”. Teraz już każdy pierwszak wie, jak ważne jest dbanie o środowisko poprzez segregowanie śmieci na co dzień, ograniczanie ilości toreb foliowych, jak również ograniczanie ilości śmieci poprzez wykorzystywanie pozornie zużytych już materiałów, jak na przykład rolek po papierze toaletowym, czy tekstylii i skrawków papieru. Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Hajnówka oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

          Tekst:

          Dorota Siomko

          Zdjęcia:

          Halina Daniluk

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

           

           

           

           

          Jesień w lesie

                   W październiku klasy pierwsze wybrały się do Gruszek w poszukiwaniu śladów jesieni. Długo nie trzeba było czekać. Tuż po wyjściu z autokaru przywitało nas jesienne słońce, które pięknie rozświetlało dywany kolorowych liści i eksponowało piękne kolorowe stroje drzew. Leśnik z Nadleśnictwa Browsk pokazał nam różne rodzaje drzew i jak je rozpoznać. Dowiedzieliśmy się również jak życie tętni w martwym drzewie oraz jak zbierać grzyby, aby nie uszkodzić cennej grzybni. Na koniec wyglądaliśmy zwierzyny z wieży widokowej. Cały wyjazd zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i zabawami ruchowymi na świeżym powietrzu.

          Autor tekstu i zdjęcia:

          Dorota Siomko

           

          Poznajemy autora książek o żuberku Pompiku Tomasza Samojlika

          Dnia 13 listopada klasy: I a (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Nina Nesteruk), I c (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczuk) spotkały się autorem serii książek dla dzieci o żuberku Pompiku. Pan Tomasz na co dzień jest pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Posiada ogromną wiedzę o żubrach i ich zwyczajach. Zdradził nam m.in., że żubry nie mają górnych zębów i uwielbiają wędrówki poza puszczę. Opowiedział o książkach i komiksach, które pisze dla najmłodszych. Przedstawił pierwszego bohatera swoich książek – sympatycznego żuberka Pompika i jego rodzinę: siostrę Polinkę i rodziców Pomruka i Poradę. Zachęcił nie tylko do sięgania po książki, ale również oglądania, emitowanego przez TVP ABC, serialu o Pompiku, który powstał na podstawie jego książek i przy jego udziale. Na zakończenie spotkania pan Tomasz pokazał nam, jak narysować żubra.

          To było udane spotkanie. Chętnie poznamy przygody Pompika i jego przyjaciół.

          Tekst: Halina Daniluk

          Zdjęcia: Dorota Siomko

           

           

          WIELKI DZIEŃ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

          W tym roku szkolnym zaszczyt przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce przypadł w udziale klasie III D. Przygotowania do uroczystości były intensywne co z pewnością miało wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Pierwsze klasy wspaniale zaprezentowały się w części artystycznej. Przepięknie śpiewały i bezbłędnie zdały test na ucznia. Z powagą i szacunkiem adekwatnym do sytuacji, po przysiędze i pasowaniu, nasze pierwszaki zamieniły się w prawdziwych uczniów.

          Autorzy : Zuzia Frankowska, Matylda Krzywda, Rafał Stulgis

           

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI

           

          9 listopada w naszej szkole odbyła się  uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy III b uświetnili obchody 11 listopada programem artystycznym.

           

          Wychowawczyni: Alina Guryniuk

                 

          KANAPKOWY DZIEŃ W III D

          Dzisiejszego dnia mieliśmy robić kanapki w klasie i Pani Julita poprosił nas żeby przynieść z domu: chleb, masło, wędlinę i warzywa. Mój kolega Michał przyniósł masło czekoladowe, a więc robiliśmy też kanapki z czekoladą. Moja koleżanka Tosia przyniosła małe rzodkiewki z jej ogródka.

                   Były cztery talerze kanapek: trzy z warzywami i wędliną, a ten ostatni był z czekoladą. Kanapki z warzywami i czekoladą wyglądały pysznie i kolorowo.

                   Później ustawiliśmy stoły i przygotowaliśmy serwetki. Usiedliśmy do stołów i zaczęliśmy jeść nasze smakowite kanapki.

                   Na sam koniec Pani Julita pozwoliła nam zjeść też kanapki z czekoladą. To był bardzo smaczny dzień!

          Auror: Zuzanna Frankowska III D

          Fotografie: Julita Tokajuk

             

          III D na Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

          Wszystko zaczęło się kiedy 10 października poszliśmy do Hajnowskiego Dom Kultury. Pani podzieliła naszą klasę na dwie grupy. Każda grupa kręciła inny film. Grupa pierwsza pracowała nad filmem animowany o przygodach wilka i lisa. Byliśmy zaskoczeni tym, ze do jednego filmu trzeba zrobić tak dużo zdjąć. Praca nad animacją nie była łatwa. Wymagała wiele precyzji i cierpliwości.

          Druga grupa kręciła film przygodowy o jednym z kolegów z naszej klasy. Okazało się, że do nakręcenia filmy wystarczy mieć telefon i statyw. Specjalne efekty uzyskaliśmy dzięki kręceniu scen przez szkło i zakrętkę. Najbardziej wymęczyło nas wielokrotne powtarzanie tych samych scen.

          Chociaż była to ciężka praca, był to bardzo interesujący dzień. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy.

          autorzy: klasa III d

          zdjęcia: Wiktori Denisiuk

                   

          „Spotkanie z panią Ekolog w klasie III D”

          Dnia 27 września, mieliśmy w szkole specjalnego gościa. Na pierwszej lekcji odwiedziła nas Pani Natalla. Uczyła naszą klasę, w jaki sposób mamy dbać o środowisko. Tłumaczyła nam, Jak prawidłowo wyrzucać śmieci. Pani Natalla mówiła, że powinniśmy je segregować do odpowiednich pojemników. Oddzielnie wrzucamy papier, szkło, plastik, oraz przedmioty z metalu. Liście gałęzie trawę i inne odpady z owoców i warzyw wyrzucamy do kompostownika. To ważne dlatego, że jest jesień i wiele osób sprząta teraz w swoich ogrodach.

          Taka lekcja była bardzo ciekawa, ponieważ rozmawialiśmy na temat ekologii. Zrozumieliśmy, że kiedy segregujemy śmieci dbamy wtedy o przyrodę.

          Autor: Anna Gierasimiuk kl. III D

          Fotografie: Natalla Gierasimiuk,

          Julita Tokajuk  

               

          Dzień Ziemniaka  w III D

           

          Dzisiejszego dnia pani Julita zorganizowała nam wycieczkę do Lipin – wsi ziemniaka. Kiedy przyjechaliśmy, panie gospodynie ze stowarzyszenia „Krynica” zaprosiły nas do środka i powiedziały, że będziemy robić ziemniaki w których ma być farsz. Następnie wyszliśmy na podwórko. Dostaliśmy karteczki i markery, by móc zagrać w podchody. Gospodynie powiedziały, że musimy znaleźć drewniane tabliczki z namalowaną flagą i wyrazem z którego mamy wybrać jedną literę, która będzie tworzyła hasło. Na koniec gry zapisaliśmy wszystkie litery z których wyszło hasło ,,BULWAFEST” oraz znaleźliśmy wór, w którym były dla nas lizaki i tajemnicza skrzynka. Gdy ją otworzyliśmy okazało się, że była w niej pieczęć na której znajdował się ziemniak. Jak wróciliśmy do świetlicy poszliśmy umyć ręce i usiedliśmy do stołów panie podały nam nasze ziemniaki i surówkę - zjedliśmy je ze smakiem po czym dostaliśmy kolejne zadanie. Gospodynie przyniosły nam ziemniaki, farby i noże i objaśniły, że z tych ziemniaków mamy zrobić pieczątki. Dostaliśmy torby które sami ostęplowaliśmy tymi pieczątkami.

          To był bardzo ziemniaczany dzień.

          Autor: Zuzanna Frankowska

          Zdjęcia: Wiktoria Densiuk

                     

          Klasa III D robi COŚ z NICZEGO!

          Pewnego dnia odwiedziła nas Pani Natalla Gierasimiuk. Przyniosła ze sobą koszyki ze szmatami i rurki od papieru kuchennego. Zastanawialiśmy się po co jej tyle śmieci???? Po chwili wszystko się wyjaśniło. Okazało się, że wszystko przyda się do zrobienia przydatnych pojemników na kredki i inne przybory szkolne. Po ciężkiej pracy zakończyliśmy zajęcia z nagrodą w ręku – własnoręcznie wykonanymi pojemnikami na drobiazgi.

          Autor : Matylda Krzywda.

          Zdjęcia: Natalla Gierasimiuk

               

          Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki,

          a wtedy je można nawlekać na sznurki.

          Tak robi się lejce, naszyjnik z korali.
          Kasztany, kasztany będziemy zbierali.

          (Zbieramy kasztany Władysław Broniewski)

           

                   Klasy Ia i Ic wzięły udział w zabawach kasztanowych w Hajnowskim Domu Kultury. W pięknych promieniach słońca dzieci zbierały mieniące się w trawie kasztany, tańczyły do rytmu muzyki, bawiły się w parach naśladując ruchy kolegi i koleżanki, odpowiadały na zagadki dotyczące jesieni, brały udział w klasowych wyścigach rzędów, mając za zadanie m. in. rzucanie kasztanami do celu, bieg z kasztanem na trzymanej w ręku łyżce. Na koniec dzieci wykonały kasztanowe ludki, stworki i zwierzątka. Dziękujemy pani Annie Tarasiuk za pełne wrażeń, uśmiechu i radości kasztanowe spotkanie.

             

                         

           

          Skarby zamknięte w słoikach.

                      18 października w klasie III A odbyło się kolejne spotkanie w szkolnej izbie regionalnej w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Pani Maria Zielińska , babcia Hani, opowiadała uczniom o przygotowaniach do zimy, o robieniu domowych owocowych przetworów. Kiedy? Po co? Komu? Dlaczego ? Z tymi wszystkimi pytaniami musiała się zmierzyć gospodyni dzisiejszych zajęć.  Poczęstowała nas pysznymi konfiturami i wspólnie przygotowaliśmy zdrowe „chipsy jabłkowe”.  Dziękujemy Pani Mario!

           

                          Uczniowie III A i wychowawczyni Grażyna Pawluczuk

                       

          Cuda ze słomy

                       Słoma – brzmi skromnie i bardzo biednie, ale tyle wystarczy, żeby przyozdobić dom na święta. Przekonali się o tym dzieci z  klasy III A,  którzy podczas zajęć w szkolnej izbie regionalnej wykonywali słomiane dekoracje. Wykonanie pająka wymaga wytrwałości, skupienia i precyzji.  Pod okiem pani Maryny Marczuk i Natalii Gierasimiuk uczniowie, najpierw w parach, potem całą grupą stworzyli swego pająka.  Słomianego pająka, który spełnia życzenia domowników, wypędza z domu choroby i zło ( tak opowiadała nam pani Maryna), zawiesiliśmy na suficie w izbie regionalnej.

           

                                                                           Grażyna Pawluczuk

           


                     

          PYSZNE WITAMINKI

          W poniedziałek 9 października było w naszej klasie smacznie, a przede wszystkim zdrowo. Uczniowie na zajęciach własnoręcznie przygotowali pyszną witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Wszyscy chętnie zabrali się do pracy i przystąpili do krojenia oraz przyrządzali sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

           

                          Przygotowanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

           

          Wychowawczyni: Monika Lewczukova

                       

           

           

          „ My lubimy poniedziałki – wycieczka do Nadleśnictwa Browsk” w Gruszkach

          Czy ktoś w ogóle lubi poniedziałki? …

                        2 października, w poniedziałek o 8 rano, wesoła gromada uczniów klas III A i III  C wraz z rodzicami i wychowawczyniami szybko wskoczyła do autokaru. Wyruszyła na leśną przygodę więc uśmiech nie schodził im z ust. Pojechaliśmy do Nadleśnictwa Browsk, a to oznacza, że przed nami kolejna  przygoda. Na miejscu jak zwykle przywitali nas serdeczni leśnicy, którzy tym razem przygotowali zajęcia dotyczące „warstwowej budowy  lasu”. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się m.in. czym są warstwy lasu? Ile ich jest ? Kto mieszka w koronach drzew i że grzyby rosną nie tylko w ściółce. Na zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej  uczniowie układali klocki przedstawiające leśne zwierzęta, bawiły się w wykreślani przyrodnicze i na kilka chwil zamieniły się w puszczańskich detektywów. Dużo świeżego powietrza i mnóstwo ciekawych zadań sprawiły, że wszyscy  zgłodnieli.  Z pomocą w regeneracji sił przyszły kiełbaski z ogniska i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Tym sposobem poniedziałek okazał się najlepszym dniem tygodnia.

                    Serdecznie dziękujemy młodym leśnikom z Nadleśnictwa Browsk za udany i bardzo pouczający dzień. Wychowawczyniom i Rodzicom  za pomoc w zorganizowaniu wycieczki, a pogodzie -  za to, że dopisała .

                                                                                                 Jowita Romaniuk

                                                                                                 mama Ninki z III A

                         

           

          "Światowy Dzień Zwierząt"

            Psy, koty czy inne zwierzątka domowe są nierozłączną częścią naszego życia. Dla wielu z nas
          pies czy kot staje się członkiem rodziny, wiernym i oddanym przyjacielem. Uczniowie w naszej
          klasie mają swoich ulubieńców dlatego postanowiliśmy uczcić Światowy Dzień Zwierząt obchodzony
          corocznie 4 października.
           Na lekcje zawitał do nas ulubieniec naszego klasowego kolegi Gabrysia, Roni - pies rasy
          lablador. Zajęcia były bardzo ciekawe, a celem ich było zwrócenie uwagi na zwierzaki, które
          często są krzywdzone. Przypomnienie o odpowiedzialności za ich warunki życia oraz
          uświadomienie z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu. Dzieci
          przypomniały też sobie pozycję "Żółwia", którą należy zastosować w momencie spotkania z
          groźnym psem.
            Spotkanie dało też okazję do ukazania problematyki bezdomnych zwierząt i zachęcania do
          adopcji psów czy kotów.
            Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie
          im,że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
             Dziękujemy Gabrysiowi, jego mamie, a głównie Roniemu, który był atrakcją naszych
          dzisiejszych zajęć.
           


                                                       Uczniowie klasy IIIc z wychowawczynią

                     
                                                                   

          RECYKLING UŻYTKOWY – czyli COŚ z NICZEGO

                      6 października 2017 r. w klasie drugiej zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Recykling Użytkowy – czyli Coś z Niczego” w ramach projektu „Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”.

                      Pani Natalia Gierasimiuk ciekawie przeprowadziła zajęcia, zainspirowała dzieci do stworzenia z odpadów pięknych skarbonek. Uczniowie będą zapełniać je monetami i cierpliwie czekać na spełnienie kolejnego wakacyjnego marzenia.

          Wychowawca: Monika Lewczukova

                                     

           

          „W sadzie i w ogrodzie”

          Jesień to czas porządków w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów trzeba przygotować ogród do zimy.

          30 września 2017r. uczniowie klasy II wraz z rodzicami postanowili zwiedzić działki ogrodowe w Hajnówce, by zobaczyć charakterystyczne cechy jesiennego krajobrazu w sadzie i w ogrodzie. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z częściami roślin, wyglądem, budową i zapachem jesiennych warzyw i owoców.

          Spotkanie zakończyło się ogniskiem. Przepiękną pogodę wykorzystały dzieci na zabawę i gry terenowe. Dziękujemy rodzicom za wspaniałą atmosferę, czas i przygotowanie cudownego spotkania.

          Wychowawca: Monika Lewczukova

          Zdjęcia: Dorota Kisiel

                 

           

          "Mali Mistrzowie w Parku Wodnym"

           

          Mali Mistrzowie z klasy II SP nr 4 w Hajnówce będą raz w miesiącu uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno - sportowych na pływalni. W ten sposób będą "walczyli" o zdobycie sprawności "Pływaka - Wodnika".

          Podczas pierwszych zajęć dzieci spotkały się z ratownikiem, który przypomniał o zasadach bezpieczeństwa i zachowania higieny podczas zajęć w Parku Wodnym. Najwięcej jednak radości sprawiły maluchom zabawy w wodzie, które są formą aktywności, która ze względu na swoje walory zdrowotne i rekreacyjne zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce wad postawy i kształtowaniu prawidłowych sylwetek. Zajęcia na basenie są dla wielu uczniów ważnym uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej.

           

                                                                 tekst - Jola Stawarz

                                                                 zdjęcia - Monika Lewczukova

                       

           

          „Igłą malowane”

          22 września klasy II i III b zwiedziły wystawę w Hajnowskim Domu Kultury pt. „Igłą malowane…”. Uczniowie obejrzeli przepiękne haftowane ręczniki, chodniki, serwety i inne tkaniny, które wyszły z rąk znakomitych ludowych tkaczek z powiatu hajnowskiego.

          Ręcznie robione tkaniny wywarły na dzieciach duże wrażenie. Pomimo tego jak rzadkim są widokiem nadal nie tracą swojego piękna.

           

          Wychowawca: Monika Lewczukova

           

          Zdjęcia: Irena Baczyńska

                 

           

           

          Spotkanie z garncarzem

          27 września 2017r. klasa II uczestniczyła w warsztatach na kole garncarskim prowadzonych przez garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej.

          Uczniowie w przyjemny sposób spędzili czas, wykazali się sprawnością i zdolnością manualną. Zabawy z gliną uruchomiły wyobraźnię przestrzenną i kreatywność uczestników zajęć. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

          Wychowawca: Monika Lewczukova

                       

           

           

          "Lipiny to wioska taka, co nade wszystko kocha ziemniaka !"

             1.10.2017r. uczniowie z klasy IIIc wraz ze swoimi rodzicami utwierdzili się w przekonaniu,że
          wizyta we wsi Lipiny może wzbogacić ich wiedzę o ziemniaku na tyle np., by wygrać każdy
          konkurs na ten temat. Kolejne Święto Pieczonego Ziemniaka pełne było niezwykłych, kartoflanych
          wariacji. Dzieci i ich rodzice wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Przygotowane i
          zdegustowane były dwie potrawy - "Zamieszany ziemniak" i "Bulwa z wnętrzem".Kolejne atrakcje,
          to edukacyjna gra terenowa pt. "50 twarzy ziemniaka" oraz warsztaty artystyczne "Bulwastemple".
          Na zakończenie była "Fotobulwa" i "Bulwapiada".
            Podczas wspólnych zmagań sportowych i wesołych zabaw dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii
          ziemniaka, jego cech i przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami.
            Impreza nie odbyłaby się gdyby nie wielkie zaangażowanie Pani Małgosi i Lusi ze Stowarzyszenia
          "Krynica" oraz naszych rodziców. Dzięki nim dzieci mogły spędzić niedzielne popołudnie bardzo
          wesoło i przyjemnie. Duże podziękowanie kierujemy również do taty naszej klasowej koleżnki Marysi,
          Pana Marka, który uatrakcyjnił zabawę przejażdżką na rzadko już spotykanym motorze.
            To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisała, więc i zabawa była
          znakomita.

                                                                       Tekst - Jola Stawarz
                                                                       Zdjęcia - Kasia Kuczko

                                 

            

           

          Filmowe urodziny żuberka Pompika

           

                    26 wrzenia 2017 roku w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce odbyły się jubileuszowe 10-te urodziny Żuberka Pompika. Uczniowie  klas III A i III C naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i rodzicami mieli ogromną przyjemność spotkać się z  autorem serii książeczek o przygodach Pompika, jego rodziny i przyjaciół – Tomkiem Samojlikiem. Na spotkaniu nie zabrakło również zaproszonych gości – scenarzysty, rysownika oraz producenta nowego serialu z przygodami małego żuberka, który już w listopadzie będziemy mogli obejrzeć w TVP ABC. Urodziny były bardzo udane. Było Sto Lat, był tort i przedpremierowy pokaz trzech odcinków serialu, podczas którego do łez zaśmiewały się nie tylko dzieciaki ale i dorośli m.in. obecny na sali burmistrz miasta Hajnówka pan Jerzy Sirak, pani inspektor Jolanta Stefaniuk oraz nasza pani dyrektor Bożena Markiewicz.

                                Bardzo dziękujemy pani dyrektor Alli Gryc oraz wspaniałym paniom bibliotekarkom za zaproszenie i już czakamy na nowe odcinki serialu. Dziękujemy Rodzicom za przepyszne torty!  Żuberku Pompiku, panie Tomaszu STO LAT !!!

                                                                                       Jowita Romaniuk – mama Ninki z III A

                     

          KLASA III C NA PIKNIKU W BORYSÓWCE

              Niedzielne popołudnie 18 czerwca uczniowie klasy III c wraz z rodzinami spędzili w urokliwym zakątku na skraju Puszczy Lackiej - we "wsi drewnianej" - Borysówce. Gościli nas państwo Maciejukowie.Imprezę rozpoczęliśmy spacerem po wsi, podziwiając piękne stare domy, pieczołowicieie odnowione przez mieszkańców.Nasz przewodnik - pan Maciejuk opowiadał nam o dawnych zawodach, związanych z pozyskaniem i obróbką drewna. Dowiedzieliśmy się, czym zajmowali się drwale, snycerze,, kołodzieje, tracze, czy bednarze.Bardzo spodobał się nam pomysłowy drewniany barometr. Zwiedziliśmy też odnowieony rodzinny dom Maciejuków - zajrzeliśmy m.in. do kuchni, gdzie gościnna gospodyni poczęstowała nas świeżo usmażonymi na piecu racuchami. Były przepyszne! Na podwórzu czekały nas inne atrakcje: piłowanie drewna, segregowanie drewna różnych gatunków drzew, tkanie chodników na warsztacie tkackim. Zabawę kontynuowaliśmy na rozległym placu w pobliżu wiejskiej świetlicy, gdzie rywalizowaliśmy podczas "Drewnianej Olimpiady"; szczególnie spodobały się nam wyścigi w przenoszeniu szyszek na drewnianej łyżce. Można było też pograć w znaną wszystkim grę w kółko i krzyżyk - w wersji drewnianej. Miłośnicy tańca mieli niepowtwrzalną okazję zatańczyć zumbę - dzieci wraz z mamami bawiły się doskonale. Nie obyło się też bez ogniska i pieczenia kiełbasek.Na deser gospodarze poczęstowali nas szarlotką Drewniaka i herbatką z lipy.
          Dziękujemy państwu Maciejukom za ciepłe przyjęcie i wspaniałą organizację. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Borysówki - naprawdę warto!
          Halina Daniluk

                           
             

           

           

          KAMISHIBAI W KLASIE III B

           

          Członkowie koła polonistycznego z klasy III B na zajęciach kształcą umiejętności dotyczące posługiwania się określonymi formami wypowiedzi, analizują i interpretują teksty. Dzięki temu pogłębiają wiedzę pozyskaną na lekcjach. Praca w kole polonistycznym stanowi też zachętę do podejmowania prób własnej działalności literackiej. Uczniowie napisali bajkę rymowaną pt.: „Księżniczka Emu”, do której wykonali plansze z obrazkami. Każda plansza przedstawiała kolejny fragment bajki. Powstał w ten sposób „Kamishibai”, czyli sztuka teatralna na papierze.

          Dorobek swojej pracy uczniowie zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom                  z klasy I-III, dzieciom ze świetlicy oraz przedszkolakom z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. Na klasowym spotkaniu integracyjnym w Nadleśnictwie Hajnówka teatrzyk obejrzeli również rodzice.

           

          Wychowawczyni: Nina Nesteruk

               

             

           

          KLASY TRZECIE NA WYCIECZCE W MLECZARNI

          W czerwcu klasy: III a (wych. Walentyna Birycka), III b (wych. Nina Nesteruk), III c (wych. Halina Daniluk) i III d (wych. Dorota Siomko) wybrały się na wycieczki do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Oprowadzała nas pani Małgosia, która na co dzień jest kierownikiem laboratorium. Zajmująco opowiadała nam, w jaki sposób z mleka wytwarza się pyszne sery, twarogi i masło. Mieliśmy okazję zobaczyć potężne zbiorniki z mlekiem, wielkie kadzie śmietany, z której robi się masło, ogromne baseny solankowe oraz chłodnie, w których dojrzewają sery. Obserwowaliśmy, jak pracownicy formują i pakują twarożek. Zajrzeliśmy też do masłowni. Cała klasą zważyliśmy się na wadze, która waży cysterny z mlekiem. Gospodarze poczęstowali nas świeżym twarożkiem i żółtym serem – smakowały wyśmienicie!  Na zakończenie otrzymaliśmy słodkie upominki.

          Dziękujemy Zarządowi OSM za miłe przyjęcie, a pani Małgosi za cierpliwe wyjaśnianie i niezapomnianą wycieczkę.

          Halina Daniluk

                 

           

           

          WYCIECZKA DO IZBY PAMIĘCI TADEUSZA RAKOWIECKIEGO

                      30 maja 2017 roku uczniowie klasy III b (wych. Nina Nesteruk) wraz z rodzicami zwiedzali Izbę Pamięci Tadeusza Rakowieckiego, znajdującą się w Szpitalu Powiatowym w Hajnówce. Na początku dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Alla Gryc opowiedziała o patronie biblioteki - lekarzu i społeczniku T. Rakowieckim, który mieszkał i pracował w Hajnówce przez czterdzieści lat. Swoją ofiarnością w wykonywanym zawodzie, prawym i szlachetnym postępowaniem wpisał się wielkimi literami do kart historii naszego miasta. Potem wszyscy oglądali pamiątki i książki, znajdujące się w Izbie.

                      Dziękujemy Pani Dyrektor za niezwykłą lekcję historii.

          Nina Nesteruk

                     

           

          DZIEŃ DZIECKA NA LEŚNEJ POLANIE

                      Dzień Dziecka klasy: II b (wych. Alina Guryniuk), III a (wych. Walentyna Birycka), III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) spędziły na łonie natury. W tym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk – do puszczańskiej miejscowości Świnoroje. Leśna polana to wspaniałe miejsce do zabawy, a kiełbaski, pieczone nad ogniskiem, mają niepowtarzalny smak.

          Wiele nauczyliśmy się, spacerując leśnymi drogami. Nasz przewodnik – leśnik, zajmująco opisywał napotkane rośliny i wyjaśniał leśne tajemnice. Rozpoznawaliśmy po liściach napotkane drzewa, wąchaliśmy leśne zioła. Spróbowaliśmy, jak smakuje nowy przysmak – szczawik zajęczy. Odkryliśmy, jak wyglądają korniki, jakie mają zwyczaje i jak wyglądają zamieszkałe przez nie drzewa. Zaciekawiły nas pułapki na korniki, a nawet sprawdziliśmy, jaki zapach wydzielają.

                      Pogoda nam dopisała. Bawiliśmy się wspaniale. To była udana wycieczka.

          Halina Daniluk

                   

            

          "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

            1 czerwca Dzień Dziecka rozpoczął się w naszej klasie (IIc,wych. Jola Stawarz) od słodkiego
          poczęstunku, który przygotowali nasi rodzice.
            Kolejną atrakcją było wspólne wyjście na pyszne lody. Dzień pełen wrażeń, zakończył się
          zabawami na Miejskim Placu Zabaw.
            Chociaż było pochmurno, to wszystkim dopisywał świetny humor. Szkoda, że Dzień Dziecka
          jest tylko raz w roku!!!

                                                                             Jola Stawarz

                       

          DZIEŃ MATKI W KLASIE III C

          25 maja był dniem szczególnym dla uczniów klasy III c (wych. Halina Daniluk). Zaprosiliśmy nasze Mamy na wieczorek z okazji Ich święta. Przygotowywaliśmy go w tajemnicy, aby sprawić Mamom miłą niespodziankę.

          Na początku Mamy wysłuchały wierszy i piosenek, które dla nich recytowaliśmy i śpiewaliśmy. W oku każdej z pań zakręciła się łza radości i wzruszenia. Następnie zaprezentowaliśmy im multiinstrumentalny koncert – była gra na pianinie, skrzypcach, akordeonie i gitarze oraz występ duetu: mama i córka. Naszym Mamom ogromnie spodobały się prezenty – korale, które dla nich własnoręcznie wykonaliśmy na warsztatach w Dubiczach Cerkiewnych. Słodki poczęstunek – ciasta i ciasteczka – pomogli nam w tajemnicy przygotować nasi tatusiowie i babcie.

          To była miła, udana impreza klasowa. Mamy były wzruszone i każda wróciła do domu w pięknych, oryginalnych koralach.

          Halina Daniluk

                             

           


                                 "Dzień Mamy i Taty w IIc"

            26.05.2017r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Imprezę przygotowały dzieci
          z klasy IIc. Uczniowie złożyli życzenia rodzicom - recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
          Wszystkie dzieci swobodnie reprezentowały swoje umiejętności artystyczno - wokalne. Rodzice
          byli zachwyceni występami swoich pociech.
            Na zakończenie każdy z rodziców otrzymał własnoręcznie wykonany upominek i bukiecik
          majowych konwalii. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek,przygotowany przez mamy.
            Ten uroczysty dzień zakończyliśmy wspólnymi zabawami na świeżym powietrzu w Nadleśnictwie
          Hajnówka.
            Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Cała uroczystość przebiegała w ciepłej
          i miłej atmosferze i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci i rodziców.

            Uczniowie klasy IIc, wychowawczyni i rodzice dziękują Nadleśnictwu Hajnówka za zorganizowanie
          ogniska integracyjnego na terenie Nadleśnictwa.

                                                                 Zdjęcia: Andrzej Szerenos
                                                                 Tekst: Jola Stawarz

                                   

          heartKochana Mamaheart

           

          23 maja w klasie III A odbyło się spotkanie z Mamami z okazji Dnia Matki. Mamy wysłuchały koncertu życzeń. Były to wiersze, piosenki, tańce, gra na dzwonkach. W ramach rozpieszczania Mam był poczęstunek, prezenty, zabawa przy muzyce, konkursy, przytulanki.

           

          Kochana Mamo!

          Niech ten radosny dzień

          Na zawsze Twe troski odsunie w cień.

          Niech się śmieje do Ciebie świat,

                                                        Blaskiem szczęśliwych i długich lat!

           

          Wychowawca: W. Birycka

                   

          ONI TO MY

           

          W ramach przygotowań do Dnia Matki w klasach III A i II C odbyły się warsztaty. Było to malowanie kwiatów na szkle pod okiem Pani Natalii z fundacji ONI TO MY. Wszyscy uczniowie poczuli się na chwilę prawdziwymi artystami, a obrazy okazały się zaskakująco urzekające! Dziękujemy za ciekawą lekcję plastyki.

           

          Wychowawczynie: W. Birycka, J. Stawarz

               

           

           

          NA WARSZTATACH RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

          W DUBICZACH CERKIEWNYCH

                      Dnia 22 maja uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) wzięli udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych.

          Pod czujnym okiem pani instruktor Mirosławy Iwaniuk w Bibliotece Gminnej wykonywaliśmy piękne korale, które wręczymy mamom w dniu ich święta. Następnie zwiedzaliśmy Izbę Tradycji i Pożarnictwa, która mieści się w budynku starej, drewnianej szkoły z 1846 roku. W dawnych salach lekcyjnych umieszczono zabytkowe eksponaty, zgromadzone tematycznie w izbie kuchennej, izbie tkactwa, dawnym pokoju nauczycielskim oraz Izbie Pożarnictwa. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zabawę na boisku szkolnym – wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie pięknej cerkwi pod wezwaniem Opieki Matki Boskiej.

                      To był udany wyjazd. Wspaniale wypoczęliśmy i wiele się nauczyliśmy.

          Halina Daniluk

                                       

           

           

          ZDROWO I KOLOROWO

           

          19 maja ucz. kl. II b zaprezentowali swoim rówieśnikom montaż słowno – muzyczny                pt. „Aby dzieci zdrowo rosły i były uśmiechnięte muszą codziennie jeść owoce i warzywa”. Celem było pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywaniu i zachęcenie do spożywania różnych owoców i warzyw.

           

          wychowawca: A. Guryniuk

          zdjęcia: J. Tokajuk

                 

           

          PIERWSZAKI W CHATCE BABY JAGI

           

          15 maja 2017 roku uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami i nauczycielami odwiedzili bajkowy świat – chatkę Baby Jagi w Orzeszkowie.  Na miejscu przywitała nas miła pani animator, która ciekawie opowiedziała o tej tajemniczej postaci.

          W domku Baby Jagi dzieci wspólnie gotowały zupę z lizaków, sprawdzały jakość pieca oraz wygodne posłanie czarownicy. Z trwogą siadały na wadze kłamstwa, by sprawdzić, kto jest największym kłamczuchem. Sprawdzianem odwagi była skrzypiąca szafa pełna mikstur oraz loch dla Jasia.

          Pobyt w tym uroczym miejscu urozmaiciło tropienie Baby Jagi oraz rozwiązywanie zagadek i zaklęć.

          Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje plastyczne umiejętności w warsztatach zdobienia pierniczków. Udekorowane ciasteczka nabierały mocy w czasie, gdy dzieci  bawiły się przy ognisku.

          Wróciliśmy pełni wrażeń, obdarowani pierniczkami i medalami od Baby Jagi.

          Wychowawczyni klasy pierwszej

          Monika Lewczuk

                                    

           

           Warsztaty cukiernicze

           

          Dnia 09.03. 2017r.  klasa III A SP była na wycieczce w małym zakładzie produkcyjnym „Rękodzieło w karmelu”. Mama Karola zaprosiła dzieci z klasy na ręczne lepienie cudeniek z karmelu. Każdy kręcił masę cukrową według życzenia, wychodziły kogutki, kwiatki, jabłuszka, świderki i oczywiście serduszka dla mamy. Wszyscy poznali etapy powstawania lizaków. Było pachnąco, słodziutko i cieplutko. Dziękujemy Pani Sylwii, mamie Karola Gorbacza.

           

          Walentyna Birycka

                   

           

          Powiatowy etap konkursu recytatorskiego

          „Baje, bajki, bajeczki”

           

                      25 kwietnia w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się rejonowe eliminacje konkursu recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z Hajnówki i powiatu hajnowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Julian Romaniuk i Tymoteusz Samojlik z kl. III c, Piotr Kiryluk z kl. II a, Mateusz Pawłowski z kl. IV a i Jagna Samojlik z kl. Vc.

          Wspaniałą interpretacją przygotowanych wierszy podbili serca jurorów, zajmując:

          • w kategorii klas I – III: Julian Romaniuk – I miejsce, Piotr Kiryluk - II miejsce, Tymoteusz Samojlik – III miejsce,
          • w kategorii klas IV – VI: Jagna Samojlik – III miejsce.

          Kolejny - wojewódzki – etap tego konkursu odbędzie się 19 maja w Białymstoku i zakwalifikował się do niego Julian Romaniuk. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

          Halina Daniluk

                 

           

          MOJE HOBBY -  5 pytań do Filipa Bogdanowicza z klasy III A SP

           

          - Skąd Twoje zainteresowania sklejaniem modeli?

          - Modelami zainteresował mnie tata. Tata, gdy był mały też sklejał modele.

          - Od ilu lat sklejasz samoloty i kto Ci pomaga?

          - Samoloty sklejam od 7 roku życia, pomaga mi tato. Nad jednym modelem pracujemy 3-4 miesiące.

          - Jakich materiałów potrzebujesz do swojego hobby?

          - Tata kupuje papierowe modele w księgarni ( w cenie 3-5 zł.)  lub gotowe szablony drukuje    z Internetu. Potrzebny jest też klej, nożyczki, pęsety. Mamy w domu kącik modelarski.

          - Czy to fajne uczucie sklejać samoloty?

          - Wycinanie poprawia sprawność moich palców, uczy cierpliwości, dokładności oraz pomaga mi w matematyce. Moje hobby uspokaja mnie i wycisza. Poza tym zdobywam wiedzę o samolotach.

          - Jaki dla Ciebie model jest najfajniejszy? Czy zostaniesz w przyszłości lotnikiem?

          - Najfajniejszy model to Twin Mustang,  a w przyszłości chciałbym zostać żołnierzem – czołgistą.

          - Dziękujemy za rozmowę, życzymy spełnienia marzeń.

           

          Wywiad przeprowadziły Amelia i Gabrysia z klasy III A SP

                   

           

            Pierwszy Dzień Wiosny w kl. IIa i IIc

            We wtorek, 21 marca, klasy IIa i IIc wybrały się na wycieczkę do Białegostoku.
            Celem wycieczki była integracja uczniów i wzmacnianie więzi koleżeńskiej oraz kształtowanie
          wrażliwości estetycznej, poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej.
            Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie w kinie "Helios" filmu dla dzieci pt. "Ozzy".
          To historia pieska rasy beagle, który trafia do luksusowego spa dla psów. Szybko okazuje się
          jednak, że wyglądający na raj hotel, to tak naprawdę, prawdziwa szkoła przetrwania. Oglądając
          "zwariowane" przygody głównego bohatera i jego futrzastych kompanów dowiadujemy się na czym
          polega prawdziwa odwaga i moc przyjaźni.
            Kino, to nie jedyna atrakcja Pierwszego Dnia Wiosny. Następnie udaliśmy się do Bricks 4 KIDZ,
          czyli po prostu uczyliśmy się, bawiliśmy i budowaliśmy klockami Lego. Celem tych zajęć było
          rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej, koordynacji wzrokowej, kratywności i współpracy
          w grupie.
            Pracując w dwuosobowych zespołach tworzyliśmy pod okiem instruktora bardzo ciekawe
          konstrukcje. Były to ptaki, samoloty, wiertarki i wiele innych. To była świetna zabawa, nauka
          i przygoda z klockami Lego.
             Pełni wrażeń, atrakcji i nowych umiejętności wróciliśmy do Hajnówki. Cieszymy się również
          z nadejścia długo wyczekiwanej Wiosny!
                                                     

                                                                Tekst: Jola Stawarz
                                                              Zdjęcia: Kasia Kuczko

                             

          „Puszcza Białowieska naszym skarbem”

                         23 marca w  naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie. W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej„Z żuberkiem Pomnikiem w świecie przyrody”  klasa II A przygotowała inscenizację pt.  „Puszcza Białowieska naszym skarbem”. Do jej  obejrzenia zaprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, Nadleśnictwa Hajnówka, Rodziców oraz uczniów klas    I - III . Przygotowania trwały dość długo. Musieliśmy wybrać wiersze, przygotować scenografię oraz kostiumy. Drzewa, kwiaty, głosy ptaków – to sprawiło, że  wszyscy znaleźliśmy się w lesie.  I tym razem  Rodzice nie zawiedli !  Żubr, szpak,  sarna, wiewiórka, zające, wilk, lis, dzik, jeż, świerszcz oraz  skrzat i wiosna to mieszkańcy naszej Puszczy i  główni bohaterowie przedstawienia. Rodzice przygotowali cudowne przebrania odpowiednie do odgrywanej przez dzieci postaci.  Uczniowie perfekcyjnie wcielili się w swoje role a widzowie z wypiekami na twarzach słuchali deklamacji i śpiewu. Koleżanki i koledzy dowiedzieli się wiele o Puszczy Białowieskiej , o jej mieszkańcach i o tym,  jak należy zachowywać się będąc na leśnej wędrówce. A ja byłam dumna ze swoich wychowanków.  Dziękuję kochani uczniowie! Znowu nam się udało!


                      Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za  okazane  wsparcie  i pomoc w przygotowaniu przedstawienia.

           

                                                                         Grażyna Pawluczuk

                                                                    zdjęcia – Iwona Szkopek

                             

          Topimy Marzannę

           

          21 marca uczniowie klasy II A, wspólnie z rodzicami,  pożegnali zimę i powitali wiosnę. To był dzień pełen wrażeń. Najpierw obejrzeliśmy film „Ozzy” w białostockim kinie, potem uczniowie bawili się klockami Lego w Centrum Zabaw Kreatywnych. Po powrocie do Hajnówki na uczniów czekały kolejne atrakcje. Marzanny – zimowe panny, stały  przed szkołą. Po dojściu nad pobliską rzeczkę,  kolejna niespodzianka – dwa ale jakże różne prezenty. Jeden przepięknie udekorowany, barwny, z motylkami i biedronkami, opasany zieloną kokardą. Drugi skromny i niepozorny , w szarej, lekko rozerwanej torbie. Wszyscy zgodnie okrzyknęli, że wybieramy ten przepiękny, różnobarwny. Ogromne  było rozczarowanie dzieci, kiedy okazało się, że w tym ślicznym pudełku były zwykłe kartoniki mleka. Takie jakie uczniowie dostają w szkole i nie jest niczym nadzwyczajnym. Kiedy tradycji stało się zadość i marzanna (przygotowana przez rodziców z ekologicznych materiałów ) odpłynęła do morza – otworzyliśmy drugi , ten nieefektowny dar. A tam WIOSNA !  Trzy prześliczne , kolorowe , wiosenne i delikatne doniczki  fiołków. Uczniowie, zrozumieli, że nie należy oceniać zawartości po opakowaniu , a ludzi po wyglądzie zewnętrznym. Ważniejsze jest to, co jest w środku, w głowie , w sercu. Długo wymieniali , że ważna jest miłość, dobro,  przyjaźń, wzajemność, zrozumienie drugiego człowieka, dom  i rodzina.  To było nie tylko powitanie wiosny, ale też ważna  lekcja szacunku, tolerancji i przyjaźni.

           

                                                                                 Grażyna Pawluczuk

                   

           

          ODKRYWCY I WYNALAZCY!

           

          W pierwszy dzień wiosny klasa III A SP wybrała się na wycieczkę do Pronaru w Narwi. Dzieci poznały miejsce pracy swoich rodziców, obejrzały nowoczesną produkcję maszyn. Maszyny te to: ładowacze czołowe, przetrząsacz karuzelowy, przyczepy, kosiarki, pługi odśnieżne, mobilny przesiewacz bębnowy, rozdrabniacz do recyklingu, rozrzutnik, wysięgnik wielofunkcyjny, zamiatarka, przyczepy do przewozu zwierząt … oj! I jeszcze wiele innych.

          Wszyscy wycieczkowicze byli zaszokowani rozmiarami hal produkcyjnych, ilością różnorodnych maszyn, zachwycali się maszynami latającymi, drukarką 3D, rentgenem do maszyn, nawet zaglądali do „wnętrza elektrycznego traktora”.

           Uczniowie dowiedzieli się, że Pronar istnieje 30 lat, a maszyny Pronaru pracują na wszystkich kontynentach świata.

          Za niezwykłe wrażenia szczególne podziękowania przesyłamy na ręce Pani Heleny Landowskiej.

          Pobytem nad rzeką Narew rozpoczęliśmy nową porę roku.

           

          Wychowawczyni: Walentyna Birycka

                             

           

          PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

          Na początku marca uczniowie klas I – III gościli sześciolatków ze wszystkich hajnowskich przedszkoli. Każda z klas opiekowała się jedną grupą przedszkolaków. Już przy wejściu do szkoły naszych gości witały zuchy, prowadząc ich do wybranej klasy. Dzieci z ciekawością obserwowały, jak pracują uczniowie. Pokazaliśmy im, co znajduje się w naszych salach i co zawierają uczniowskie plecaki. Przyszli uczniowie – siedząc w ławkach i rysując szlaczki - mogli poczuć się jak pierwszoklasiści, którymi niedługo zostaną. Wiele emocji dostarczyło im zwiedzanie naszej szkoły. Starsi koledzy zaprowadzili „maluchy” do świetlicy, stołówki, biblioteki i sali gimnastycznej, pokazali, gdzie znajdują się szatnie, gabinet higienistki szkolnej i gabinet pani Dyrektor.  Wszystkim bardzo spodobała się nasza izba regionalna, z zapartym tchem oglądali zgromadzone w niej eksponaty. Każdy z przedszkolaków stwierdził, że chciałby się uczyć właśnie w naszej szkole. Zapraszamy!

          Halina Daniluk

                       

           

           

          ZWIERZAKI – SKARPECIAKI

                      8 marca uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) mieli okazję własnoręcznie wykonać maskotkę – prezent dla ulubionej koleżanki. Warsztaty przeprowadziła pani Natalia – instruktor Fundacji ONI TO MY. Pod jej kierunkiem ze zwykłych skarpetek, wstążek, sznurków i waty powstały niecodzienne zabawki – gąsienice, które dzieci od razu pokochały. Okazuje się, że niepotrzebne są pieniądze, wystarczy mieć pomysł i wyobraźnię, aby z dostępnych nam materiałów „wyczarować” niezwykłe rzeczy.

          Halina Daniluk

                 

          POZNAJEMY PRZYPRAWY

                          Uczniowie klas trzecich na lekcjach badali właściwości znanych przypraw. Okazało się, że mogą to być różne części roślin np. pąki kwiatowe (goździki), strąki z nasionami (wanilia), kora (cynamon), korzeń (imbir), czy też sproszkowane nasiona (kakao).Po poznaniu smaku i zapachu przypraw nadszedł czas na zmagania kulinarne – wykorzystanie zdobytej wiedzy do przygotowania aromatycznych deserów. Uczniowie klasy III a wykonali pyszne czekoladowe jeżyki, uczniowie klasy III b – słodkie desery, a uczniowie klasy III c – zdrowe jogurty z owocami i bakaliami. To były smakowite zajęcia…

          Halina Daniluk

                 

          Gry w bibliotece

          Dnia 7 marca uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III a (wych. Halina Daniluk) uczestniczyli w nietypowej lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani Agnieszka Kazberuk przygotowała nam niezwykle ciekawą prezentację „Gry w bibliotece”. Okazuje się, że w zasobach biblioteki znajdują się nie tylko książki, ale również wiele różnego rodzaju gier. Poznaliśmy, jakie są zasady wybranych gier paragrafowych, bitewnych i planszowych. Zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej (biblioteka posiada takie gry jak „Polak mały”’ „Dywizjon 303”’ czy „Znaj Znak”). Wszystkim bardzo spodobała się gra dotycząca znajomości lektur oraz gra w 5 sekund. Pani Agnieszka zaprezentowała nam również książki nt. gier; szczególnie zainteresowały nas „Gry w podróży” oraz „Gry dla całej rodziny”. Ta lekcja pokazała nam, że gry rozwijają wyobraźnię, kształcą pamięć i logiczne myślenie, poszerzają i wzbogacają wiedzę.

          Dziękujemy pani Agnieszce za niezwykłe, ciekawe zajęcia.

          Halina Daniluk

                   

          "Czerwony Kapturek"- przedstawienie przygotowane przez
                                przedszkolaków z Przedszkola Nr 2 w Hajnówce.

           

             10 marca 2017r. zawitały do naszej szkoły przedszkolaki z Przedszkola Nr 2 ze swoim
          przedstawieniem. Mali aktorzy zaprezentowali nam dobrze znaną i lubianą przez dzieci
          bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Przedstawienie wzbogacone było ciekawą scenografią, pięknymi
          strojami i oprawą muzyczną. Ta opowieść o dziewczynce, która lubiła chodzić własnymi ścieżkami
          przestrzega nas przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych.
             Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania. Przedstawienie dostarczyło dzieciom, a także
          aktorom wielu radości oraz pozytywnych wrażeń.
             Dziękujemy Paniom, Agnieszce Charytonow i Eweline Wasiluk za przygotowanie miłej
          niespodzianki w postaci spektaklu i cieszymy się, że niektórzy "Mali Aktorzy" już od
          przyszłego roku szkolnego będą uczniami naszej szkoły :)

                                                               Dziękujemy i gratulujemy !

                                                                      Jola Stawarz

                 

          9 marca, klasa II A,  po raz kolejny gościła na zajęciach plastycznych znanego hajnowianina , malarza Piotra Gagana. Tematem zajęć była Puszcza Białowieska. Drzewa i  krzewy, światło i cień,  słońce i niebo - to było dzisiaj dla nas najważniejsze. Uczniowie z uwagą wysłuchali cennych rad i wskazówek naszego Mistrza. o tajnikach sztuki artystycznej, o technice rysowania.  Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do  szkicowania i już po chwili  z rąk wychowanków wychodziły coraz piękniejsze obrazy.   Prace przyciągały kolorem i treścią .Byłam pod ich wielkim wrażeniem.  Zauważyłam u wielu zdolności artystyczne.

                            Piotruś Kiryluk, dziękując panu Gaganowi poprosił o kolejne takie zajęcia. Podobało się wszystkim: dzieciom, rodzicom, wychowawczyni i najważniejsze – panu Piotrowi Gaganowi.

                           Prace uczniów można obejrzeć w małej galerii szkolnej.

           

                                                                                               Grażyna Pawluczuk

                           

          „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody”

          28 lutego w klasie II A po raz kolejny gościliśmy pana Tomasza Samojlika. Był    z nami na lekcji  realizowanej w ramach innowacji pedagogicznej pod tytułem  „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody”.  Najpierw, jak zawsze, zajęcia zaczęliśmy od czytania. Pan Tomek przeczytał uczniom jeden z  rozdziałów swojej książki a potem razem z dziećmi przystąpił do pracy. Wspólnie wykonywaliśmy  pracę techniką decoupage,  ( wycinanie, naklejanie i dekorowanie elementów drewnianych ). Temat dekoracji był oczywisty – las i Puszcza Białowieska.  Podczas zajęć towarzyszyli nam redaktorzy z TV Podlasie a więc  dodatkowe emocje udzieliły się wszystkim obecnym.

                         Dziękuję rodzicom, paniom Iwonie Szkopek oraz Kasi Dżega za pomoc  w trudnej i wymagającej od najmłodszych plastyków pracy. Szczególne podziękowania, serdeczności  i wyrazy uznania składam moim kochanym uczniom, którzy w tym dniu wykazali się zaangażowaniem, cierpliwością i  pomysłowością .

                       

                                                        

                                                                                              Grażyna Pawluczuk

           Zimowe zabawy na świeżym powietrzu

            "Mali Mistrzowie" z klasy pierwszej wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu mają dla ich
          zdrowia wiele korzyści - dostarczają pozytywnych emocji, pobudzają do pracy układ krążenia i
          wzmacniają odporność.  Taki rodzaj aktywności to ogromna dawka zdrowia.
             Zimowe wyjście ze szkoły okazało się wspaniałą rozrywką i świetną zabawą. Dzieci odpowiednio
          ubrane doskonale bawiły się  na szkolnym placu w tropienie śladów, bitwę na śnieżki, lepienie
          igloo dla "Plastusia", zjazdy na saneczkach czy robienie śniegowych orzełków.
             Pobyt na dworze sprawił, że dzieci były radosne i zrelaksowane.


                                                                Tekst: Jola Stawarz
                                                              Zdjęcia: Monika Lewczuk        

                 

           

           

          "Mali Mistrzowie" z pierwszej klasy !

           

                          Uczniowie klasy pierwszej (wych. Monika Lewczuk) od listopada do stycznia brali udział w realizacji ogólnopolskiego  projektu "Mały Mistrz". Dzieci solidnie i z wielką ochotą ćwiczyły, aby  opanować określone sprawności i umiejętności ruchowe wykazując przy tym niezwykły zapał i chęci. W II semestrze "Mali Mistrzowie" będą kontynuowali zajęcia i zdobywali sprawność turysty, pływaka, gimnastyka i lekkoatlety.

           

           

                                                                Tekst: Jola Stawarz

                                                                Zdjęcia: Monika Lewczuk

                  

           

          Jaka piękna sanna!            

          Zima w tym roku nie zawiodła! Kulig, który wspólnie zorganizowaliśmy, to wymarzony początek ferii. Pogoda tego dnia była wymarzona na przejażdżkę saniami.  Babcie, Rodzice i uczniowie klasy II A Zespołu Szkół Nr 3 wzięli udział w tej zimowej wyprawie po puszczy. Jak się okazało, nie tylko dla dzieci był to pierwszy kulig w życiu. Zima, śnieg i dobry humor to atrybuty wspaniałej zabawy.  Najpierw jazda saniami. Śmiech i śpiewy słychać było daleko. Potem ciepła herbata i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też  zabaw na śniegu, lepienia bałwana i bitwy na śnieżki. To był naprawdę udany dzień!

           

                                                                                  Grażyna Pawluczuk

                                                                               Zdjęcia – Iwona Szkopek.

                          

           

          Teatr w szkole „O Czerwonych Kapturkach i biednym wilku”

          W dniu 20 stycznia uczniowie koła teatralnego „Szósteczka”  z klasy IIId zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klas I-III dorobek swojej półrocznej pracy. Było to przedstawienie pt. „O zaradnych Czerwonych Kapturkach i biednym wilku”. Jest to inna wersja bajki o znanym wszystkim dzieciom Czerwonym Kapturku. Uczniowie przekonali się, że nie zawsze Czerwony Kapturek musi być ofiarą złego wilka, zawsze można znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i w grupie przyjaciół nawet groźny wilk wcale nie jest taki straszny. Wystarczy mieć przyjaciół u boku i głowę pełną pomysłów.

          Opiekun koła teatralnego:

          Dorota Siomko

                 

           

           

           

          PRZEDŚWIĄTECZNE SMAKOŁYKI

           

                      Grudzień jest miesiącem, w którym oczekujemy na święta Bożego Narodzenia. W tym czasie robimy ozdoby choinkowe, pieczemy świąteczne ciasta i przygotowujemy różne potrawy.

                      Tradycją w naszej szkole stało się pieczenie pierników. Od początku grudnia klasy I-III uczestniczyły w warsztatach pieczenia tych świątecznych ciasteczek. Zajęcia odbywały się w Bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych. Prowadziła je niestrudzona pani Mirosława Iwaniuk.

                      Pod okiem pani instruktor dzieci z pomocą Rodziców zagniatały ciasto, lepiły ciasteczka o różnym kształcie i własnoręcznie je ozdabiały.

                      W oczekiwaniu na upieczenie pierniczków dzieci wesoło bawiły się przy choince. Pyszne, pachnące wypieki zabraliśmy ze sobą do szkoły.

                      Dziękujemy pani Mirosławie za gościnne i ciepłe przyjęcie, podzielenie się z nami doskonałym przepisem na pierniczki i cierpliwą opiekę.

           

          Monika Lewczukova

           

           

           

          LEKCJA RYSUNKU

           

                               15 grudnia w klasie II A odbyła się ciekawa lekcja rysunku. Zaprosiliśmy do klasy artystę – malarza, hajnowianina – Piotra Gagana.

                               Pan Piotr Gagan to były żołnierz i  świetny artysta -  malarz i pieśniarz. Główną tematyką jego prac malarskich są pejzaże, szczególnie okolic Podlasia, gdzie mieszka oraz płótna inspirowane podróżami po Rosji i Francji.  Na swoim koncie posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

                                 Nasz Gość opowiedział uczniom o podstawach rysowania portretu . Z zaangażowaniem rysował i opowiadał o kolejnych krokach pracy nad portretem. Potem „mali artyści” z  pasją i przejęciem przystąpili do pracy. Każdy rysował portret swego kolegi. I udało się!  Obrazy okazały się bardzo ładne i co najważniejsze – wszystkim się podobały.

                             Dziękujemy serdecznie Panu Piotrowi i czekamy z niecierpliwością na kolejną lekcję. Tym razem będziemy rysować naszą Puszczę Białowieską.

           

                                                                                 Grażyna Pawluczuk

                                                                                  uczniowie klasy II A

                          

           

           

           

          Poznajemy patrona naszej szkoły

          W dniach od 14 do 18 listopada 2016r. świętowaliśmy 100-lecie śmierci Henryka Sienkiewicza. Jest on patronem naszej szkoły. W ciągu tego tygodnia uczniowie klas I-III zapoznawali się z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Klasy III oglądały film „W pustyni i w puszczy”, czytały fragmenty jego książek, korzystały z materiałów internetowych w celu zapoznania się z jego życiem, oglądały wystawy jego dzieł, wzięły również udział w paradzie bohaterów jego książek. Zwieńczeniem tego tygodnia było przystąpienie uczniów klas trzecich do dwóch konkursów. Pierwszym z nich był konkurs cichego czytania ze zrozumieniem fragmentu powieści „W pustyni i w puszczy”. A drugim - konkurs wiedzy „Poznajemy patrona naszej szkoły”. W każdej klasie zostali wyłonienie zwycięzcy obu konkursów, którym serdecznie gratulujemy.

          Wychowawczynie klas trzecich:

          Walentyna Birycka IIIa

          Nina Nesteruk IIIb

          Halina Daniluk IIIc

          Dorota Siomko IIId

           

                

          Z żuberkiem Pomnikiem w świecie przyrody…

           

                                 W naszej szkole, od października 2016r.  jest wdrażana innowacja pedagogiczna „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody” zaakceptowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty. Pompik to bohater książek Pana Tomasz Samojlika przeznaczonych dla dzieci i poświęconych Puszczy Białowieskiej. Jego bohaterowie  w ciekawy sposób odkrywają przed małymi czytelnikami tajniki przyrody puszczańskich lasów.

                                 W ramach realizacji innowacji  w szkole odbyło się kolejne spotkanie z panem Tomaszem Samojlikiem, który w interesujący sposób opowiadał najmłodszym uczniom o swojej pracy, o pisaniu książek i o zwierzętach. Odbyła się też błyskawiczna lekcja rysunku oraz interaktywne czytanie książeczki „Letni zmierzch” z serii „Żubr Pompik”. Na zakończenie były oklaski i kwiaty. Pan Tomasz z uśmiechem podpisywał dzieciom swoje książki.

                                                                                          Grażyna Pawluczuk

                       

           

           

           

            I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

             Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na
           miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego.
             Uczniowie klasy IIc (wych. Jola Stawarz) postanowili zorganizować akcję charytatywną
           "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" dla hajnowskiego schroniska "Ciapek".
             Dzieci zebrały karmę, która została przekazana podopiecznym schroniska, by też poczuły,
           że ktoś o nich myśli i pamięta w ten świąteczny czas.

                                                                       Jola Stawarz

           

           

           

          Mikołajkowe pierniczki.

           

          W dniu 6 grudnia uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Wszystkie dzieci uważnie słuchając cennych wskazówek dzielnie wałkowały ciasto i wycinały z foremek świąteczne ciasteczka. Kiedy nasze pierniczki cudownie pachniały piekąc się w piekarniku, my bawiliśmy się w różne gry i zabawy przy muzyce. Bawiąc się w „listonosza” dotarliśmy do słodkiej niespodzianki, którą zostawił nam Św. Mikołaj. Po upieczeniu ciasteczek cudownie je udekorowaliśmy i pełni wrażeń z pełnymi pudełkami świątecznych wypieków wróciliśmy do szkoły. Wszystkim Paniom i Mamom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.

           

          Wychowawczyni: Alina Guryniuk

                   

           

          Czworonożny przyjaciel

           

                               W piątek, 25 listopada, odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce, funkcjonariusz , przewodnik psa służbowego, pan  Michał ze swoim podopiecznym – psem Dragonem. Drugoklasiści mieli okazję poznać  owczarka belgijskiego, psa, patrolowo – tropiącego, który służy w policji już  od trzech lat. Obejrzeli  fragment umiejętności psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Dowiedzieli się o tym, jak należy opiekować się psami, jak je karmić i kiedy zaprowadzić do weterynarza. Pan Michał przypomniał uczniom, że obce psy mogą być niebezpieczne       i nie należy ich drażnić. Jeżeli pies zacznie nas ścigać i będzie agresywny należy przyjąć „pozycję żółwia”. Taka pozycja zapewni nam bezpieczeństwo podczas ataku psa. Pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie. Nie należy  krzyczeć  i panikować – to tylko prowokuje psa. Należy spróbować wydawanie komendy „spokój”, „waruj” itp. podczas ataku.

                              Na zakończenie spotkania, Marysia w imieniu wszystkich dzieci,w podziękowaniu za wizytę,  wręczyła podarunek – karmę dla psa.

           

                                                                                                                Grażyna Pawluczuk

             


                 

           

           

          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                      10 listopada 2016 r. uczniowie klas I – III oraz rodzice klasy III b uczestniczyli w apelu z okazji Święta Niepodległości. Apel w formie montażu słowno- muzycznego przygotowała klasa III b pod kierunkiem wychowawczyni Niny Nesteruk. Celem montażu było kształtowanie postaw patriotycznych i budzenie wrażliwości na święta narodowe. Zebranym bardzo podobały się nastrojowe pieśni patriotyczne i wiersze o pięknie ziemi ojczystej.

                   

           

           

          Narodowe święto Niepodległości
          w Miejskiej Bibliotece Publicznej

           Członkowie koła czytelniczego z klasy IIc (wych. Jola Stawarz) wzięli kolejny raz udział
          w cyklu spotkań, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 20.10.2016r. odbyliśmy spotkanie na temat
          "Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną i jej zasoby". Natomiast 10.11.2016r. spotkaliśmy się
          z Paniami, Joanną Kisielewską i Agnieszką Kazberuk, które poprowadziły zajęcia na temat
          "Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości". Obejrzeliśmy prezentację multimedialną
          pt. "Kto ty jesteś ?". Utrwaliliśmy znajomość naszych symboli narodowych. Pani Asia przybliżyła
          nam literaturę dziecięcą dotyczącą Święta Niepodległości. Na koniec wykonaliśmy kotyliony
          w barwach narodowych.
            Dziękujemy pracownikom biblioteki za ciekawą lekcję historii i mile spędzony czas.

                                                                              Jola Stawarz

               

              

          POZNAJEMY HISTORIĘ HAJNÓWKI

          25 października klasy III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) uczestniczyły w niecodziennej lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zajęcia prowadziła pani Alla Gryc – dyrektor biblioteki. W zajmujący sposób przybliżyła nam ona historię naszego miasta. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Hajnówki, czym się zajmowali, jak się ubierali, kiedy powstała pierwsza szkoła, dworzec kolejowy i inne obiekty miasta. Ciekawe, czy nasi rodzice wiedzą, że w latach trzydziestych w Hajnówce odbywały się wyścigi kolarskie… Na starych, pożółkłych fotografiach z niedowierzaniem rozpoznawaliśmy znane nam miejsca. Pani Dyrektor zachęciła nas do szukania takich zdjęć, prowadzenia rozmów z dziadkami i poznawania nieznanych kart z historii Hajnówki. Takim niestrudzonym badaczem dziejów Hajnówki jest tata naszego klasowego kolegi, autor przygód żuberka Pompika, pan Tomasz Samojlik.  

          Dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom biblioteki za życzliwe przyjęcie, ciekawe opowieści i cierpliwe odpowiedzi na nasze pytania.

           

          Halina Daniluk

               

           

          RODZINNY NORDIC WALKING

          Ostatnią sobotę października (22.10.2016 r.) klasa III c (wych. Halina Daniluk) spędziła aktywnie na łonie natury. Tego dnia wybraliśmy się wraz z rodzicami na Lipiny, skąd wyruszyliśmy z kijkami ścieżką questową „Świetlista Krynoczka”.  Pani Ula Janiel – mama naszego klasowego kolegi – pokazała nam, jak prawidłowo uprawiać Nordic Walking. Ona też poprowadziła nas do uroczyska Miednoje, czyli wszystkim znanej Krynoczki, gdzie znajduje się drewniana cerkiewka i kapliczka z cudownym źródełkiem. Po drodze poznawaliśmy tajemnice przyrody Puszczy Białowieskiej i rozwiązywaliśmy zagadki, przygotowane przez panią Ulę. Bardzo się cieszyliśmy, gdy odnaleźliśmy skrzynię ze Skarbem i mogliśmy postawić pieczątki na swoich kartach questowych. Po powrocie z wyprawy piekliśmy kiełbaski przy ognisku, które przygotowali nasi tatusiowie.  

          Humorów nie popsuła nam niesprzyjająca pogoda. Wszyscy wspaniale wypoczęli na świeżym powietrzu.

          Dziękujemy pani Uli Janiel za wspaniałe zajęcia w terenie i przygotowane niespodzianki. Już czekamy na następną wspólną wyprawę!

           

          Halina Daniluk

                               

           

           

          Igły czy liście?

                  W dniu 11 października uczniowie klas IIIa i IIId uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieskim Parku Narodowym. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie pogłębili swoją wiedzę teoretyczną na temat gatunków drzew liściastych i iglastych (ich zastosowania i znaczenia dla człowieka i środowiska) oraz doskonalili umiejętności praktyczne w rozróżnianiu gatunków drzew w Parku Pałacowym. Uczniowie używali w tym celu różnych zmysłów. Używali również lusterek do podziwiania kształtów liści na tle niebieskiego nieba, co pogłębiło ich wrażenia z zajęć i sprawiło, że zapamiętają je na długo. Obejrzany film przybliżył dzieciom również życie zwierząt w Puszczy Białowieskiej, m.in. nornicy, puszczyka, dzików, jeży, jeleni, łasicy. Dziękujemy pani Hannie Schmidt oraz panu Markowi Świć z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej za współpracę i wkład włożony w pogłębianie wiedzy naszych uczniów.

          Wychowawcy klas:

          Dorota Siomko

          Walentyna Birycka

             

           

          Spotkanie z niewidomymi

          Spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych.

                      W dniach 10 – 11 października uczniowie klas trzecich (III a, III b, III c i III d) spotykali się z przedstawicielami hajnowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

          Panie Ala, Dorota i pan Janusz zajmująco opowiadali nam, jak wygląda życie osób niewidomych i niedowidzących, których w Polsce żyje 500 tysięcy. Dowiedzieliśmy się, jak widzą oni świat i po co potrzebne są im okulary. Zastanawialiśmy się, jak my możemy im pomóc. Okazało się, że osoby z dysfunkcją wzroku czytają książki, piszą w zeszytach, posługują się przyborami szkolnymi, potrafią nawet nawlec igłę i przyszyć guzik. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć czasopisma dla niewidomych „Pochodnia” oraz ich zeszytów. Poznaliśmy historię alfabetu Braille’a. Nasi goście pokazali nam wiele przedmiotów, ułatwiających niewidomym i niedowidzącym codzienne funkcjonowanie. Przekonaliśmy się, jak działa czujnik poziomu cieczy, dzięki któremu można np. zaparzyć sobie herbatę oraz urządzenie do rozpoznawania kolorów. Obejrzeliśmy warcaby i karty do gry, trochę różniące się od nam znanych.

                      To były niezwykłe i pouczające zajęcia. Uwrażliwiły nas na problemy ludzi z dysfunkcjami wzroku.

          Walentyna Birycka

          Nina Nesteruk

          Halina Daniluk

          Dorota Siomko

                         

           

          ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

          W naszej klasie, II A,  dziś bardzo kolorowy, smaczny i pachnący dzień - Dzień Ziemniaka.  5 października  zaprosiliśmy do klasy Rodziców , Babcie i Dziadków. Te wyjątkowe zajęcia zaczęliśmy od przeczytania listu od ziemniaka oraz wysłuchania „Opowiadania Ziemniaczka Najgrubszego”, które przybliżyło uczniom historię pojawienia się ziemniaków na naszych,  polskich stołach. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy obrazkowe oraz  wykonywali różne zadania , bawiąc się i ucząc o jesiennych darach  przyrody -  ziemniakach. Rodzice aktywnie włączyli się do pomocy swoim pociechom . Przygotowali też pyszne potrawy z ziemniaków. Wszystkim smakowały placki, kopytka, sałatki, zapiekanki, kluski oraz babka ziemniaczana.

                           Kolejnym, jakże przyjemnym i absorbującym punktem spotkania były prace plastyczno – techniczne, Uczniowie pracowali w trzech zespołach . Pierwsza grupa przygotowała barwne, jesienne dywany    z ziemniaczanych stempli. Druga grupa wykonała przepiękny pejzaż    wykorzystując obierki ziemniaczane, liście, jarzębinę, mech  i inne dary natury. Grupa trzecia zrobiła ziemniaczane cudaki – zwierzątka i małe , kolorowe ludziki.

                                Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział i pomoc w przygotowaniach   – to również dzięki Wam ten dzień był  wyjątkowy!

                                                                                 Grażyna Pawluczuk

                                   

           

           

           "Zabawy pod kasztanami" w Hajnowskim Domu Kultury

           Jesień to czas, kiedy nie możemy zapomnieć o aktywności na świeżym powietrzu. Ta piękna pora
          roku daje mnóstwo możliwości kreatywnych zabaw.
            27.09.2016r. na zaproszenie Pani Ani Tarasiuk, pracownika Hajnowskiego Domu Kultury,
          klasy IIa i IIc bawiły się wspólnie na "Balu pod kasztanami". Dzieci brały udział różnorodnych
          zabawach z udziałem kasztanów. Były tańce, zagadki i zawody sportowe, a na zakończenie tworzenie
          artystycznych dzieł z tworzywa przyrodniczego (kasztanów, patyczków, liści, jarzębiny).
          Mali artyści wyczarowali mnóstwo różnych postaci: ludzików, zwierzątek,ptaszków itp.
            W tym dniu nie brakowało wspólnej zabawy, świeżego powietrza i niezapomnianych wrażeń.
          Dziękujemy Pani Ani za mile spędzony czas.

                                                             Grażyna Pawluczuk  Jola Stawarz

                               

           

          Jak powstaje chleb? Czy zioła rosną w sklepie?

          W dniach 19 i 20 września klasy III SP odwiedzały piekarnię PSS Społem i przedsiębiorstwo Runo w Hajnówce. Dzięki temu mogły zaobserwować etapy powstawania chleba. Dowiedziały się również, kto bierze udział w produkcji chleba i z czego on powstaje. W przedsiębiorstwie RUNO uczniowie dowiedzieli się jakie rośliny można wykorzystywać w kuchni, w leczeniu i jak produkowane są herbatki ziołowe, przyprawy. Zobaczyły również jak działają różne maszyny i urządzenia używane w przedsiębiorstwie i służące do suszenia, rozdrabniania i suszenia ziół i owoców. Serdecznie dziękujemy Piekarni PSS Społem i przedsiębiorstwu RUNO za ciepłe przyjęcie i podzielenie się tajnikami produkcji pieczywa i przetwórstwa ziół i owoców.

          Walentyna Birycka

          Halina Daniluk

          Nina Nesteruk

          Dorota Siomko

                       

          Spotkanie z lekarzem Pogotowia Ratunkowego

                      22 września uczniowie klasy III c (wych. Halina Daniluk) spotkali się z niecodziennym gościem – lekarzem Pogotowia Ratunkowego panią Agnieszką Kuczko. Pani doktor opowiedziała nam, jak postępować w sytuacjach zagrażających naszemu życiu i zdrowiu. Poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Wiemy, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i jak zabezpieczyć miejsce wypadku. Potrafimy wezwać pomoc i udzielić ratownikom właściwych informacji.

          To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Zdobyta wiedza i umiejętności  mogą w przyszłości pomóc uratować innym życie.

                     

           Questing - Wyprawy Odkrywców w Puszczy Białowieskiej
                                            Świetlista Krynoczka

           
            24 września 2016r. na przekór pogodzie postanowiliśmy zabawić się wspólnie z rodzicami w
          Odkrywców. W tym celu wyruszyliśmy na ścieżkę questową "Świetlista Krynoczka". Początkowo
          zakładaliśmy, że trasę pokonamy z kijkami, czyli będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu
          uprawiając Nordic Walking, ale kapryśna pogoda pokrzyżowała nam plany. Zgodnie podjęliśmy
          decyzję, że na "kijki" wybierzemy się innym razem.
             Kierownikiem wyprawy została mama naszej klasowej koleżanki Hani, Pani Ula Janiel.
          Żeby odgadnąć hasło i odnaleźć Skarb musieliśmy uważnie czytać wskazówki zawarte w tekście
          (dostaliśmy go od Pani Uli) i rozwiązywać zagadki. Podczas wykonywania poleceń, dowiedzieliśmy
          się wielu interesujących wiadomości o miejscu, do którego dotarliśmy i o otoczeniu przyrodniczym
          uroczyska Miednoje położonego w Puszczy Białowieskiej.
             Odnaleźliśmy skrzynię ze Skarbem, podzieliliśmy się wrażeniami w księdze i odbiliśmy
          pierwszą pieczęć na swojej karcie jako dowód przejścia questu. Może, niektórzy z nas powalczą
          o zdobycie tytułu "Mistrza Questów Regionu Puszczy Białowieskiej"? Brakuje nam już tylko trzech
          pieczęci.
            Zgodnie stwierdziliśmy, że "Wyprawa Odkrywców" to skuteczna edukacja i świetna zabawa w terenie,
          a ruch na świeżym powietrzu (nawet przy niewielkim deszczu) ma same plusy - poprawia krążenie
          i dotlenia organizm. Przy okazji zyskujemy sprawność, energię i wyśmienite samopoczucie.
             My, uczniowie klasy IIc ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce wraz z wychowawczynią
          serdecznie dziękujemy Pani Uli Janiel za wspaniałą lekcję przyrody i historii oraz za
          przygotowane przez Panią niespodzianki, Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 2 w Hajnówce za wypożyczenie
          sprzętu do Nordic Walking, a naszym kochanym rodzicom za wspólnie spędzony czas i aktywną
          zabawę na świeżym powietrzu.

                                                                    Jola Stawarz
                                                          zdjęcia Agnieszka Jakubczyk

                             

           

          Literackie urodziny  Żubra Pompika

                      26 września klasy II A i III C zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej na uroczyste spotkanie z autorem książek dla dzieci, panem Tomaszem Samojlikiem. Uczestniczyliśmy w „Literackich Urodzinach Żubra Pompika”.  Razem z nami w tych niezwykłych urodzinach wzięli udział zaproszeni goście: Inspektor Oświaty, Kultury i Sportu, pani Jolanta Stefaniuk oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, pani Bożena Markiewicz. Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Alla Gryc, która serdecznie powitała przybyłych gości i oddała głos panu Tomaszowi Samojlikowi. Spotkanie z panem Tomkiem, to była dla wszystkich czysta przyjemność. Opowiedział nam o swojej pracy nad kolejnymi wydaniami książki „Żubr Pompik”, wspólnie obejrzeliśmy fragment filmu z ciekawskim Pompikiem i jego rodziną w roli głównej oraz wysłuchaliśmy czytanego rozdziału książki. Potem już było gromkie „100 lat” . A dla kogo? Dla żubra Pompika oczywiście!!! I tort urodzinowy przygotowany przez mamę Piotrusia ,który smakował wszystkim wyśmienicie.  

                         Dziękujemy panu Tomaszowi Samojlikowi oraz pracownikom biblioteki za zaproszenie. Dziękujemy pani Iwonie Kiryluk za przygotowanie  przepysznego tortu.

                                                                                        Grażyna Pawluczuk

                           

           

           

          Dzień Dziecka

          1 – 2 czerwca  najmłodsi uczniowie naszej szkoły wesoło świętowali Dzień Dziecka. Skorzystaliśmy z oferty i uprzejmości  Nadleśnictwa Hajnówka i wszyscy uczniowie  klas I – III naszej szkoły wyjechali kolejką wąskotorową do osady Topiło, położonej w Puszczy Białowieskiej. Mali turyści na 11 kilometrowym szlaku mogli  podziwiać starodrzewia borów, lasów mieszanych i bagiennych , rezerwat Głęboki Kąt oraz piękną dolinę rzeki Leśnej Prawej.  Po pokonaniu tej trasy wszyscy poczuli głód więc z apetytem zajadali kiełbaski usmażone nad ogniskiem. Chętni mogli obejrzeć mini skansen kolejki , a Ci, którzy lubią ciekawostki przyrodnicze przejść ścieżką edukacyjną „Leśne osobliwości”. Pan Marek Mackiewicz poprowadził nas urokliwą wąską dróżką wokół leśnych stawów. Wszystko co dobre i miłe szybko się kończy , nasza wycieczka także. Zmęczeni ale pełni wrażeń i roześmiani wróciliśmy do Hajnówki.

                   Dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka za pomoc w zorganizowaniu tej leśnej wyprawy. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i opiekę nad najmłodszymi uczniami.

                                                                                                          Grażyna Pawluczuk

                                                                                                    zdjęcia  - Iwona Szkopek

                           

           

           

          Spotkanie ze strażakami

           

          W miesiącu kwietniu klasa II a była z wizytą w Powiatowej Straży Pożarnej.

           Zajęcia, ćwiczenia odbywały się w nowoczesnej, bogato wyposażonej sali edukacyjnej ,,Ognik”.

           Uczniowie nabywali wiedzę teoretyczną i praktyczną pod kierunkiem Pana Strażaka. Zapoznały się z pracą strażaków, sprzętem strażackim. Uczyły się pokonywać drogę ewakuacyjną, udzielania pierwszej pomocy, telefonicznego przekazywania informacji w sytuacji kryzysowej.

          Symulacja pożaru w domu i ćwiczenia praktyczne uświadomiły dzieciom jak ważna jest troska o bezpieczeństwo w życiu codziennym.

           Polecamy wszystkim tą wycieczkę.

                  Dziękujemy strażakom za troskę o nasze życie i zdrowie.

           

                                                                                   Walentyna Birycka

                    

          Spotkania w Miejskiej Bibliotece

           

          W miesiącu kwietniu klasy II a i II c były na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece pt. ,,Czytanie legend o Hajnówce”.

           Na początku Pani dyrektor A. Gryc opowiedziała dzieciom historię miasta.  Potem Panie czytały nie znane dzieciom legendy o powstaniu miasta, które napisali uczniowie z klas starszych /prace pokonkursowe/.

           Uczniowie z zaciekawieniem słuchały czytanych tekstów.

          Zapoznały się również z książkami o Hajnówce i obejrzały wystawę poświęconą T. Rakowieckiemu.

           

                                                                                 Dziękujemy.

                                                                    Walentyna Birycka, Halina Daniluk

           

           

          Następne spotkanie odbyło 23 kwietnia.

          Wiosna, nadchodzący Dzień Ziemi rozbudził potrzebę poszerzenia wiedzy o sposobach pomocy Ziemi - Matce.

           Zajęcia warsztatowe ,,EkoPaka – zamykamy obieg surowców” przybliżyły dzieciom z klasy II a możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych.

          Grając w ,,Kulki”, ,,Tangram” czy też w inne gry mogły się przekonać, że recykling tworzyw sztucznych jest możliwy i potrzebny.

                     Dziękujemy Paniom Agnieszce Kazberuk i Joannie Kisielewicz .

           

                                                                                       Walentyna Birycka

                        

           

           

          „Drzewa i zwierzęta Puszczy Białowieskiej”

           

           21 maja 2016 r. uczniowie klasy I A wraz z Rodzicami  bawili się na pierwszej wspólnej majówce.  Spotkaliśmy się wszyscy razem na terenie  Nadleśnictwa Hajnówka. Miło i serdecznie przywitały nas Panie Bożena Niemiec i  Paulina Król, które zaprosiły dzieci na spacer  po Nadleśnictwie oraz zajęcia edukacyjne „Drzewa i zwierzęta Puszczy Białowieskiej”. Pani Paulina ciekawie opowiadała o napotkanych drzewach i  dzikich zwierzętach, mieszkańcach puszczy.  Wiele frajdy miały dzieci z zabawy na świeżym powietrzu. Potem wszyscy z apetytem zjedli przygotowane przez rodziców i upieczone nad ogniskiem kiełbaski. Wszyscy ucieszyli się z niespodzianek – książek podarowanych nam przez sympatyczne Panie.

                 Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka, a w szczególności paniom Bożenie Niemiec, Paulinie Król oraz panu Markowi Mackiewiczowi za możliwość skorzystania z ciekawej lekcji przyrody.

                                                                                                         Grażyna Pawluczuk

                        

          I Ty możesz pomóc płazom

          W dniu 11 kwietnia 2016r. klasa IId SP wzięła udział w Czynnej Akcji Pomocy Płazom organizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Podczas prezentacji multimedialnej w Ośrodku Edukacji Leśnej uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o życiu, odżywianiu się i rozmnażaniu  płazów. Mogli również posłuchać różnorodnych typów dźwięków, wydawanych przez te niezwykle pożyteczne zwierzęta.   Po prezentacji multimedialnej dzieci uczestniczyły w zajęciach w terenie, zbierając płazy z ich ścieżek migracyjnych i przenosząc je w wiaderkach na drugą stronę ulicy do pobliskiego jeziorka.  

          Cel zajęć:

          • Uczniowie wiedzą jaki pożytek dla środowiska przynoszą różne zwierzęta;
          • Uczniowie podejmują działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                        

           

          Apel „Warzywa i owoce”

          19 kwietnia 2016r. klasa IIIb SP wystąpiła z apelem pt. „Owoce i warzywa”. Celem montażu słowno-muzycznego było pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. 21 kwietnia 2016r. dzieci wystąpiły jeszcze raz w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce.

          Tekst: Nina Nesteruk

          Zdjęcia: Dorota Siomko

                        

           

          Zajęcia „Ognik” w Państwowej Straży Pożarnej

                   W dniu 23 marca uczniowie klasy IId wzięli udział w zajęciach profilaktycznych „Ognik” w Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Na podstawie różnych przykładów z życia uczniowie nauczyli się rozróżniać sytuacje zagrażające ich bezpieczeństwu i dowiedzieli się jakich zachowań unikać, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.  Pod okiem instruktora dzieci dowiedziały się jak wezwać pomoc i jak zachowywać się w przypadku pożaru w domu i w miejscach publicznych, jak np. szkoła. Uczniowie zgłębiły wiedzę na temat piktogramów zamieszczonych na ścianach budynków, instalacji przeciwpożarowych, jak np. czujek i alarmów przeciwpożarowych.  Zapoznały się ze sprzętem strażackim.

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                    

           

          „(…) Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!”

          O tym bardzo dobrze wiedzą już uczniowie klasy IId SP, którzy w dniu 30 marca odwiedzili gabinet stomatologiczny specjalisty stomatologa pani Marii Ostaszewskiej przy ul. Południowej, mamy Piotrka.

          Tam chętni uczniowie mieli okazję zbadać stan swoich ząbków, a nawet obejrzeć je w powiększeniu na monitorze. Specjalny preparat pozwolił im sprawdzić, czy dzieci dokładnie myją zęby i w jakich miejscach powinny dokładniej je czyścić. Dzieci przeszły również trening poprawnego czyszczenia ząbków szczotką do zębów i nicią dentystyczną. Pobyt dzieci w gabinecie stomatologicznym umiliły dodatkowo nagrody za wytrwałość i chętne uczestniczenie w przeglądzie ząbków – szczotki do zębów i kalendarz szczotkowania ząbków. Uczniowie z wdzięczności zaśpiewały pani stomatolog piosenkę „Szczotka, pasta…”.

          Dziękujemy pani Marii Ostaszewskiej za miłe przyjęcie i przekazanie dzieciom w tak atrakcyjny sposób wiedzy na temat higieny i pielęgnacji jamy ustnej.

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                  

           

          EkoPaka - ekologiczne zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

            23.03.2016r. uczniowie z klasy Ia i Ic wzięli udział w projekcie zajęć edukacyjnych EkoPaka, w 
          Miejskiej Bibliotece Publicznej.
            Były to zajęcia warsztatowe, których tematem były tworzywa sztuczne. Dzieci doskonale wiedziały,
          że z tworzyw sztucznych wykonane są zabawki, butelki oraz wiele przedmiotów codziennego użytku,
          ale nie przypuszczały jednak, że wszystkie te przedmioty powstają z ropy naftowej, o czym 
          dowiedziały się od prowadzących zajęcia bibliotekarek, Pani Agnieszki Kazberuk i Joanny 
          Kisielewicz.
            Część warsztatową rozpoczęto podziałem na zespoły. Pierwszy zespół kolorował planszę do kart
          memo oraz przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Drugi zespół zmagał się z masą plastyczną.
          Inna grupa wykonywała prace plastyczne wykorzystując w nich elementy wykonane z tworzyw 
          sztucznych, a jeszcze inna ćwiczyła pamięć bawiąc się w grę, w kulki "Nawlekaj nie zwlekaj".
          Grupy zmieniały się po wykonaniu zadania i tym samym wszystkie dzieci spróbowały swoich sił w 
          proponowanych zabawach.
             Na koniec podsumowano wiedzę nabytą w trakcie warsztatów. 
             Dziękujemy Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Paniom Agnieszce i Asi za wspaniałą
          lekcję ekologii a także za wychowywanie odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

                                                               Klasa Ia i Ic 
                                                        Grażyna Pawluczuk i Jola Stawarz

                    

          WITAMY  WIOSNĘ

           

          Marzanno , Marzanno

          ty zimowa panno,

          do wody cię wrzucamy,

          bo wiosnę witamy!

                      Pogoda 21 marca była typowo wiosenna. Uczniowie  I A wybrali się na spacer nad pobliską rzeczkę aby  zgodnie ze staropolskim zwyczajem  utopić marzannę, która jest symbolem odchodzącej zimy. Zgodnie  zdecydowaliśmy, że razem z tą słomianą kukłą  wyrzucamy z naszej klasy wszystko co złe: niepogodę, złość, złe zachowanie i słabe oceny. Płyń marzanno do morza. Witaj wiosno! Z nami zostanie  tylko słońce, kwiaty, przyjaźń, dobra zabawa i nauka.

          Serdeczne  podziękowania za Pomoc w przygotowaniu obrzędu pożegnania zimy i powitania wiosny składamy Pani Iwonie Szkopek, mamie Oli.

                                                                                                  Grażyna Pawluczuk

                                                                                          Zdjęcia : Iwona Szkopek

                      

           

          Dzień Kobiet w I a

                           8 marca to szczególny dzień w klasie  I A  - zaprosiliśmy do klasy najbliższe sercu uczniów Kobiety – Mamy i Babcie. Program uroczystości  był bardzo bogaty. Spotkanie zaczęliśmy jak codziennie  – od czytania.  Tym razem jednak to sami pierwszoklasiści czytali zaproszonym Paniom książkę naszego ulubionego autora, pana Tomasza Samojlika, „Żubr Pompik”.  Potem odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Przygoda żubra Pompika”. Wszyscy uczniowie wykonali piękne prace i wszyscy otrzymali nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom obecna na spotkaniu, pani wicedyrektor Alicja Dmitruk.  Mamy i Babcie ze wzruszeniem wysłuchały  deklamacji wierszy przygotowanych przez uczniów w ramach konkursu recytatorskiego „Bajki, baje, bajeczki”. I tu Panie okazały się bardzo pomocne - oceniały występy swoich pociech. Uczniowie doskonale przygotowali się do występu,  ale po podsumowaniu punktacji okazało się, że w konkursie szkolnym naszą klasę reprezentować będą: Piotruś Kiryluk. Ola Szkopek i Bartek Siomko. Ostatnim ale jakże miłym dla nas punktem tego uroczystego spotkania było złożenie życzeń Paniom     z okazji Dnia Kobiet. Były uściski, kwiaty i prezenty.

               To był ważny dla nas dzień. Przygotowania trwały dość długo ale było warto!

          Dziękuję Rodzicom za wsparcie i okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości.  

                              Grażyna Pawluczuk –  wychowawczyni klasy I A

                                                                                         Zdjęcia : Iwona Szkopek

                                                                                                        Śnieżyna Plis

                                                                                                        Jowita Romaniuk

                          

          Ślady i tropy

          12 lutego 2016 połączone na jeden dzień klasy IA i IC wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk. Wcześnie rano, pomimo niesprzyjającej aury wycieczkowy autokar wypełnił się radosnymi rozmowami i śmiechem dzieci, a odległość 19 km wszystkim uczestnikom wydała się dosłownie chwilą. Za oknem witały nas urocze, senne o tej porze dnia wioski i las. Niespodzianką okazało się spotkanie stada „celebryckich” żubrów ( znanych z witryny internetowej -https://www.facebook.com/ZubryOnline/), które jak co dzień i jakby od niechcenia spożywały, tuż obok nas śniadanie. Ich widok zrobił na nas ogromne wrażenie i myślę, ze dużo większe na dorosłych, niż na dzieciakach. Większość uczniów zdążyło już odwiedzić żubry nie raz podaczas podobnych wycieczek w przedszkolu.

          Na miejscu nadleśnictwie w Gruszkach, niedaleko miejscowości Narewka powitała nas niezwykle sympatyczna para leśników – pani Ula Olejnicka i i pan Bogsław Dawidziuk, z którym już po chwili, niczym grupa młodych odkrywców wyruszyliśmy na poszukiwawczą wyprawę śladami i tropami zwierząt. Po spacerze nieco zziębnięci, ale pełni energii wróciliśmy do przytulnej sali wykładowej w Ośrodku Edukacji Leśnej, gdzie czekała już na nas uśmiechnięta pani Ula. Obejrzeliśmy niezwykłe interesujący film o tropach puszczańskich zwierząt. Na pewno zapamiętamy ( może i na całe życie ), że partnerem sarny jest koziołek, a żoną jelenia może zostać tylko łania. Każdy z nas mógł przez chwilę poczuć się ekspertem od śladów leśnych „stóp”. Niespodziewanie ten ciekawy wykład przerwało zbiorowe burczenie w siedmioletnich brzuszkach. Dzieciaki dotleniły się i zgłodniały. Przyszedł czas na wyczekiwane od rana ognisko. Czapki na głowę , na szyje szaliki, a do ręki kijek z kiełbaską. Nad polaną w lesie roznosił się smakowity zapach. Droga powrotna minęła jak zwykle gwarnie i w oka mgnieniu. Nie możemy doczekać się kolejnej wspólnej wycieczki, żałując że ta trwała tak krótko.

          Dziękujemy bardzo pani Uli i panu Bogusławowi z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach za wspaniałe przedpołudnie. A panie Grażynkę  i  Jolę prosimy o więcej tak bardzo udanych wycieczek.

                                                                                     Jowita Romaniuk – mama Ninki z  I A.

                          

           

          Konkurs dla klas I !

           

           

          Logopedzik to pacynka,

           

          a na twarzy – śmieszna minka.

           

          Uczy nas wyraźnej mowy,

           

          do ćwiczeń zawsze gotowy.

           

          Jak wyobrażasz sobie Logopedzika, który pomaga dzieciom ładnie i poprawnie mówić?

           

          Zrób ze starej rękawiczki takiego stworka-pacynkę, ułóż o nim krótki wierszyk i przynieś do logopedy do końca lutego.

           

          Zrobione przez Was pacynki będą doskonałą pomocą dla dzieci, które uczą się poprawnej wymowy.

           

          Rozstrzygnięcie konkursu na najsympatyczniejszego Logopedzika odbędzie się w marcu podczas obchodów

          Europejskiego Dnia Logopedy, do których włączyła się nasza szkoła.

           

          Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich uczniów klas I, nie tylko uczęszczających na terapię logopedyczną!

           

          Będą nagrody!

           

           

          Babci i Dziadkowi

          22 stycznia uczniowie klasy I A wraz ze swoimi babciami i dziadkami uczestniczyli  w międzypokoleniowym spotkaniu zorganizowanym  w  Miejskiej Bibliotece Publicznej  „Zaproś Babcię do biblioteki” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wraz z nami , w imprezie uczestniczyli zaproszeni goście:

          • Halina Nowik – Skarbnik Urzędu Miasta.
          • Jolanta Stefaniuk – Inspektor Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka.
          • Bożena Markiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Hajnówce.
          • Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.
          • Agnieszka Kazberuk - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

                         Imprezę zaczęliśmy jak zawsze – od czytania . Wybraliśmy książkę Renaty Piątkowskiej „Dziadek na huśtawce”. Kolejnym punktem spotkania był występ uczniów  „Kochanym Babci i Dziadkowi…” .

          Dziękujemy wam za to, że jesteście,

          że stale się o nas troszczycie,

          pomagacie nam i razem z nami,

          cieszycie się naszymi najdrobniejszymi sukcesami.

          My, wasze wnuczęta,

          obiecujemy być grzeczni,

          dobrze się uczyć i zawsze o was pamiętać.

          Bądźcie zawsze razem z nami.

          Bądźcie szczęśliwi jutro i codziennie.

           

          Potem były życzenia, laurki i uściski.  Wszyscy z apetytem zajadali słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

          DZIĘKUJEMY serdecznie

          • pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie i pomoc w przygotowaniu imprezy
          • panu Zbigniewowi Dzwonkowskiemu za sesję zdjęciową wnuków z dziadkami
          • rodzicom za przepyszne słodkości.

                                                                                                     Grażyna Pawluczuk

                                                                                                 -wychowawczyni klasy I A

                 

           

          Historia Dnia Babci i Dziadka

          W styczniu 1965 roku – jak wspomina Ryszard Danecki, były dziennikarz gazety „Express Poznański”, a zarazem przypadkowy propagator Dnia Babci – w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc”  rolę Babci.Zamówiono, więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce. Jeśli chodzi o Dzień Dziadka jego obchody zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

                                                                                                              Źródło – Internet

           „Oto ma rada, do komputera na krótko zasiadaj”
          W dniu 21.01.2016r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja nawiązująca do zbliżającego się Dnia Bezpiecznego Internetu (9.02.2016r.). Wydarzenie to przygotowała klasa IId.  Uczniowie zaprezentowali inscenizację ukazującą zalety korzystania z Internetu, ale i ostrzegli swoją publiczność o niebezpieczeństwach, jakie użytkownicy sieci mogą napotkać. Wystąpienie „młodych aktorów” bardzo spodobało się publiczności, co okazali gromkimi brawami. 
          Tekst:Dorota Siomko
          Zdjęcia: Grażyna Pawluczuk

                    

           

           

           

           „Poczytaj mi mamo…”


          W dniu 22.01.2016r. w klasie IId odbyło się kolejne spotkanie z książką czytaną przez rodziców . Tym razem gościem w naszej klasie była pani Beata Siemiacka, mama Szymona. Naszą wyobraźnię poruszyła wzruszająca baśń o sile przyjaźni, poświęceniu dla tych których kochamy, o wartości przyjaźni w naszym życiu. Dziękujemy Pani Beacie za zaangażowanie i piękną interpretację utworu. Zapraszamy do nas ponownie. 
          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                    

           

          ,,Kolędujemy” – Warsztaty Terapii Zajęciowej

           

           Dnia 5 stycznia uczniowie klasy II a odwiedziły Warsztaty Terapii Zajęciowej, na które uczęszczają osoby niepełnosprawne. WTZ przy Parafii Św. Trójcy funkcjonują już 10 lat.

           Zaproszenie do odwiedzin klasa otrzymała od kierownika p. Michała Bajko i pani Agnieszki Andrejuk, mamy naszego Gabrysia, która prowadzi zajęcia muzykoterapeutyczne.

           Wycieczka była z atrakcjami. Mroźny dzień, minus 15 stopni, pierwszy przejazd autobusem miejskim, pierwsze kasowanie biletów.

          Cali dotarliśmy na miejsce, gdzie nas powitano ciepło i radośnie.

            W gościnnej sali dzieci przedstawiły część artystyczną pt. ,,Hej, kolęda, kolęda...”. Przy choince zagościł świąteczny nastrój. Dorośli i dzieci, mali i duzi śpiewali kolędy. Oczywiście uczestnicy WTZ też zakolędowali. Wszyscy wszystkim składali życzenia noworoczne. Kolędnicy otrzymali prezenty  i gorące podziękowania.

           Po słodkim poczęstunku, rozmowach przy choince, dzieci zwiedziły pracownie.

          Niepełnosprawni mają zajęcia w pracowniach: plastycznej, artystycznej, komputerowej, technicznej, ikonograficznej, muzykoterapeutycznej, rehabilitacyjno-rekreacyjnej, dnia codziennego. Dzieci oczywiście najbardziej były zaciekawione siłownią.

           Na zakończenie podziękowaliśmy pracownikom i uczestnikom WTZ i poczyniliśmy pewne plany na przyszłość.

                 Warto było zanieść odrobinę radości do tego domu!

           

           Serdecznie dziękujemy  kierownikowi p. Michałowi Bajko, p. Agnieszce Andrejuk za gościnę, rodzicom - Marlenie Lisowskiej i Joli Biryckiej za opiekę, wychowawczyni kl. I a Grażynie Pawluczuk, Państwu Ackiewiczom oraz Państwu Kruczkowskim za gwiazdy kolędnicze.

           

                    Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

           

           Uczniowie klasy II a i wychowawczyni -   Walentyna Birycka 

                    

           

          Klasowa wigilia

           

          Dnia 22 grudnia w klasie IIa odbyła się klasowa wigilia.

           

          „Pachnące święta

          Już za oknem gwiazda błyszczy

          I rodzina już się zbiera,

          A tak pachnie dookoła, że aż dech zapiera!

          Pachną grzyby i kapusta,

          Mandarynki i pierniki,

          Śliwki, śledzie, barszcz czerwony,

          Pomarańcze i goździki…

          Wystrojona choineczka

          Kolorami lśni wesoło

          I roztacza zapach lasu…

          Ach, jak pięknie pachnie wkoło!

          Wśród zapachów wigilijnych

          Płyną w śnieżną dal życzenia

          Ciepłych, zdrowych i wesołych

          Świąt Bożego Narodzenia…”

           Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie przepysznych potraw wigilijnych

           i przepiękny wystrój sali.

           

           

          Uczniowie i wychowawczyni Walentyna Birycka

                    

           

          Hej, kolęda, kolęda

           

          Dnia 22 grudnia w grupie klas I-III odbyło się spotkanie przy choince.

          Klasa IIa przygotowała część artystyczną pt. ,,Hej, kolęda, kolęda…”.

          Była to znakomita okazja, by pośpiewać wspólnie z rówieśnikami i rodzicami kolędy bożonarodzeniowe, podzielić się opłatkiem, prosforą, złożyć świąteczne życzenia.

           

           

              Wesołych Świąt!

                                                    Walentyna Birycka          

                        

           

           

          Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
                                Jasełka w Przedszkolu Nr 2 w Hajnówce

            18 grudnia 2015r. klasa Ic została zaproszona przez dzieci z Przedszkola Nr2 w Hajnówce
          na "Jasełka bożonarodzeniowe".Głównym celem tych uroczystości było wprowadzenie dzieci w 
          radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i
          przeżyć podczas inscenizacji Jasełek. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci występowały w 
          pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli i pasterzy, pięknie śpiewały kolędy, pastorałki
          i recytowały przygotowane wierszyki. Nie zabrakło też prezentów, jak przystało na świąteczny
          czas. Wszystkim udzielił się radosny, świąteczny nastrój. Gospodarze i zaproszeni goście
          wspólnie śpiewali, bawili się i wszyscy zostali ugoszczeni pysznymi słodkościami.
            Klasa Ic wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowanie Dyrekcji Przedszkola Nr 2
          w Hajnówce, Paniom Agnieszce Charytonow, Ewelinie Wasiluk i dziecom, za zaproszenie nas
          na przedstawienie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                         Jola Stawarz

                    

          Mądra szkoła czyta dzieciom

                       „Mądra szkoła czyta dzieciom”   -  to nowa odsłona  kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół       i nauczycieli do wprowadzenia do programu zajęć codziennego czytania uczniom dla przyjemności .           Klasa I a, Zespołu Szkół Nr 3   - Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, od września 2015 roku dołączyła do tej ogólnopolskiej  kampanii .     W naszej klasie  codziennie zaczynamy zajęcia od czytania.   Chcemy, by dzieci  wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytamy więc im codziennie. Uczniowie lepiej rozumieją teksty i polecenia, potrafią piękniej się wypowiadać na różne tematy, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwość, uczciwość, mądrość, odwagę. Czytanie w znacznej mierze przyczynia  się do lepszych relacji z rówieśnikami oraz większej motywacji do nauki.  Dzieci chętnie korzystają z biblioteki szkolnej i miejskiej oraz na miarę swoich możliwości starają się samodzielnie czytać książki. Przypominają o czytaniu, lubią słuchać, sami wybierają książki do czytania w klasie. Ostatnio czytaliśmy książki „Żubr Pompik”, Tomasza Samojlika oraz „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej.  Teraz jesteśmy w trakcie czytania kolejnej książki hajnowianina, pana Tomasza Samojlika  o przygodach wyderki Salwinki, pt.  „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.

                          Słuchanie jest tym bardziej interesujące, że do klasy zapraszamy niecodziennych gości . Do osób czytających klasie I A   w ostatnim czasie dołączyli:

          • Pan Mariusz Plis -  funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Hajnówce, tata Madzi,
          • Pani Urszula Olejnicka – leśnik, specjalista do spraw edukacji leśnej Nadleśnictwa Browsk,
          • Pani Ewa Fiedoruk – Makac – lekarz stomatolog, mama Liwii,
          • Pani Agnieszka Kazberuk – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce,
          • Pan Mirosław Romaniuk – Starosta Hajnowski,
          • Pani Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

          Z ogromnym zainteresowaniem pierwszoklasiści wysłuchali świątecznej historii o aniołku Nince czytanej przez swoją koleżankę , sześciolatkę Ninę.

              Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym, którzy odwiedzili naszą klasę. Dziękujemy za otrzymane książki i upominki . I obiecujemy – będziemy czytać!  LUBIMY CZYTANIE!

                                                                                                                       Grażyna Pawluczuk

                     

          Koło czytelnicze z II c w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

          Uczniowie klasy II c (wych. Halina Daniluk) – członkowie koła czytelniczego, prowadzonego przez wychowawczynię, wzięli udział w cyklu spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej:

          Dnia 9 listopada spotkaliśmy się z panią Joanną Kisielewicz, która poprowadziła zajęcia na temat „Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości”. Utrwaliliśmy znajomość naszych symboli narodowych. Poznaliśmy wiele ciekawych książek o listopadowym święcie. Na zakończenie wykonaliśmy kotyliony w barwach narodowych, które przypniemy w dniu 11 listopada.

                

           

          23 listopada odbyliśmy spotkanie z panią Agnieszką Kazberuk na temat „Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną i jej zasoby”. Dowiedzieliśmy się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka i jak wielki jest jej księgozbiór. Odwiedziliśmy czytelnie i wypożyczalnie dla dzieci i dla dorosłych. Wędrowaliśmy zachwyceni pomiędzy regałami po sufit wypełnionymi książkami. Wiemy już, jak zostać czytelnikiem naszej miejskiej biblioteki.

               

          7 grudnia wzięliśmy udział w zajęciach na temat „Jak powstaje książka i z czego się składa”. Pani Agnieszka Kazberuk zajmująco opowiedziała nam, jaką drogę musi przebyć książka, zanim trafi do rąk czytelnika. Dowiedzieliśmy się też, co znaczą dziwne słowa: kapitałka, wyklejka, obwoluta oraz trzon i grzbiet książki, kim jest korektor. Mieliśmy też możliwość obejrzenia papierowego teatrzyku Kamishibai – sztuki teatralnej rodem z dalekiej Japonii. Pani Agnieszka zaprezentowała nam w tej formie piękną baśń pt. „Kotka Milusia”. Na zakończenie otrzymaliśmy upominki – „firmowe” smycze Miejskiej Biblioteki Publicznej.

                  

          Pieczemy świąteczne pierniczki

          Wszyscy z niecierpliwością czekamy na święta Bożego Narodzenia. Na początku grudnia uczniowie klas II c (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Alina Guryniuk), I d (wych. Julita Tokajuk), III a (wych. Monika Lewczukova) i III b (wych. Nina Nesteruk) wybrali się do Dubicz Cerkiewnych, aby w Gminnym Ośrodku Kultury wziąć udział w niecodziennych zajęciach – pieczeniu świątecznych pierniczków. W zagniataniu ciasta pomagali nam Rodzice, jednak wałkowanie i wykrawanie z ciasta różnych kształtów, a po upieczeniu – lukrowanie i ozdabianie posypką wykonywaliśmy z wielkim zaangażowaniem - samodzielnie. Pierniczki wyszły przepyszne, więc nie ma szans, aby doczekały świąt. Na szczęście każdy z nas otrzymał przepis, który wkrótce wykorzystamy.

                      

           

           

           „Papierowy teatrzyk Kamishibai

                 „Papierowy teatrzyk Kamishibai” to nowa propozycja zajęć literacko – teatralnych przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr T. Rakowieckiego    w Hajnówce. Zajęcia  nawiązują do wywodzącej się z Japonii techniki opowiadania, podczas której wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę przypominającą parawan teatrzyków marionetkowych. Do naszej klasy zawitał właśnie taki teatrzyk.  Pani Agnieszka Kazberuk zaprezentowała uczniom klasy I A  sztukę  pt.  „Kotka Milusia”.  Uczniowie z  zaciekawieniem śledzili losy bohaterów i wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że to bardzo ciekawa forma wprowadzenia uczniów w świat baśni i czytania.

                                                                                       Grażyna Pawluczuk

                    

           

           

           

           "Papierowy teatrzyk Kamishibai i wspólne czytanie"


          "Papierowy teatrzyk Kamishibai" to nowa propozycja zajęć literacko - teatralnych przygotowana
          przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce.
           3 grudnia 2015r. Panie Joanna Kisielewicz i Agnieszka Kazberuk zawitały z teatrzykiem do klasy 
          Ic. Na wstępie wyjaśniły dzieciom co znaczy Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka)
          to najprościej ujmując teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Po czym przeszły do 
          prezentacji sztuki "Kotka Milusia" na podstawie opowiadania Eleny Molissoni. Krótka historia
          spotkania udomowionej kotki Milusi z małą myszką, w prosty sposób wprowadziła pierwszaki
          w trudne zagadnienia wolności i samodzielności. Nowa propozycja zajęć spotkała się z ciepłym 
          przyjęciem. Liczymy na więcej tak interesujących spotkań. Ale to nie koniec niespodzianek.
          Dodatkowo Pani Agnieszka zapoczątkowała w klasie Ic cykl spotkań z ciekawą książką. Przeczytała
          dzieciom książkę Mai Strzebońskiej "Czarownica i zimowe szaleństwa". Uczniowie wsłuchiwali się uważnie
          w historię czytaną przez bibliotekarkę. Zachwycali się ilustracjami, które były duże, ciekawe,
          żartobliwe i bardzo kolorowe.Idealnie oddawały wszystkoto, o czym w danej chwili czytała
          Pani Agnieszka. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, ponieważ dzieci otrzymały od gości
          mikołajkowe prezenty.
            Dziękujemy Paniom Joannie Kisielewicz i Agnieszce Kazberuk za wsólne oglądanie teatrzyku i
          czytanie, które niesie za sobą same korzyści! To była cudowna lekcja literacko - teatralna!

                                                                        Uczniowie klasy Ic wraz
                                                                      z wychowawczynią Jolą Stawarz

                  

          Czekamy na Boże Narodzenie

           

               I kto powiedział, że klasa IIa nie upiecze pierniczków!? Otóż są! Są przepyszne, przecudowne, świąteczne pierniczki, nie toruńskie, tylko nasze! Własnoręcznie zagniatane, wałkowane, wyciskane, lukrowane i ozdabiane. Są naj, naj, najcudowniejsze i najsmaczniejsze!

          Dziękujemy sprawczyniom świątecznego zamieszania: pani Mirce Iwaniuk, jej pracowitej koleżance i dla pani dyrektor Joli Sochy z GOK w Dubiczach Cerkiewnych.

          Dzieciom z wielkim zaangażowaniem pomagali kochani rodzice: Emilia Borowik, Edyta Boszko, Monika Pawłowska, Katarzyna Maziarz, Tomasz Ackiewicz oraz nauczyciele: wychowawczyni i  pani Alina Żukowicka.

           

          Wesołych Świąt!

           

          Walentyna Birycka

                    

           

          Krok w stronę książki

           

          Dzieci z klasy IIa w listopadzie rozpoczęły cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które prowadzi pani Agnieszka Kazberuk.

          Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z tematem ,,Jak powstaje książka”, zwiedzili bibliotekę.

          Na drugich zajęciach z zaciekawieniem obejrzały ,,Kodeks średniowieczny”. Książki pisane ręcznie, ilustracje rysowane ręcznie, zdobienia wzbudziły podziw dzieci.

          Po projekcji fragmentu książki M. Kownackiej  ,,Plastusiowy pamiętnik”  dzieci ochoczo zabrały się do pisania stalówką i atramentem. Niektórzy zapisali nawet całą stronę kartki!

          Na zakończenie pani Agnieszka zaprezentowała japoński teatr papierowy, a nim opowieść      o Kotce Milusi. Tajemniczy świat teatrzyku Kamishibai to doskonała forma czytania, pobudza wyobraźnię, bawi i uczy.

          Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty mikołajkowe.

          Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Kazberuk i dyrekcji biblioteki za gościnę i podróż do krainy literatury i teatru.

           

          Walentyna Birycka

                    

          Andrzejki w muzeum

           

          30 listopada klasa II a odwiedziła Muzeum Kultury Białoruskiej. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obejrzały wystawy ,,Zanim chleb położono na stole”, ,,Dzień za dniem”, ,,Zawody naszych przodków”. Pani Beata Aleksiejuk obszernie opowiedziała o zwyczajach, tradycjach, obrzędach związanych z Podlasiem. Najciekawszym jednak zwyczajem w tym dniu były wróżby andrzejkowe.

          ,,Oj dadaże, oj babaże, niechaj przyszłość się ukaże.

          Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie”.

          Dzieci były zachwycone.

                                                                                             

          Walentyna Birycka

                

           

          Mikołajki

          W dniu 4.12.2015r. uczniowie klasy IId SP wzięli udział w warsztatach wypieku świątecznych pierniczków w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Najpierw wałkując ciasto, formując pierniczki w kształcie świątecznych motywów, potem dekorując je lukrem i słodkimi dodatkami zgłębiali tajniki kulinarne i kontynuowali tradycje bożonarodzeniowe. Czas spędzony na warsztatach minął bardzo szybko. Niespodzianką okazała się wizyta funkcjonariuszy Komendy Policji w Hajnówce, która umiliła czas, wręczając dzieciom podarunki mikołajkowe i słodki poczęstunek.

          Dziękujemy serdecznie za nowe doświadczenia kulinarne i wspaniałą zabawę oraz wprowadzenie w nastrój świąteczny pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych oraz panu Markowi Klimuk z Komendy Policji w Hajnówce za zorganizowanie dodatkowej atrakcji dzieciom.

          Celem warsztatów było:

          - pielęgnowanie tradycji świątecznych;

          - rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych;

          - rozwijanie małej motoryki i sprawności manualnej dzieci;

          - integracja zespołu klasowego;

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                      

           

          Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

           

          13 listopada 2015 roku w klasach trzecich odbył się szkolny Konkurs wiedzy o patronie naszej szkoły. Pierwszy etap dotyczył cichego czytania ze zrozumieniem fragmentu książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.  Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów przystąpili do etapu finałowego. Pracowali w grupach, wykonując wytyczone zadania. Pomocą przed przystąpieniem do konkursu była prezentacja multimedialna, przygotowanie notatek przez uczestników w domu.

          Konkurs przebiegł sprawnie, uczniom spodobała się taka forma rywalizacji. Podsumowaniem konkursu były nagrody książkowe, które wręczyła pani dyrektor.

                        

           

           

           

          "Poczytaj mi mamo"

          W myśl powiedzenia Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować codziennie czytając dziecku dla przyjemności” klasa IId (wych. Dorota Siomko) realizuje cykl spotkań z rodzicami, mającymi na celu czytanie dzieciom książek z ich dzieciństwa, które utkwiły rodzicom w pamięci na całe życie. W dniu 19 listopada odbyło się już trzecie spotkanie cyklu. W podróż do krainy legend i baśni tym razem zabrała nas pani Katarzyna Rutkowska, mama jednego z uczniów. Dzięki niej dzieci poznały bliżej legendę Krakowa - historię żółtej ciżemki oraz losy Dorotki z „Legendy o Pieskowej Skale”. Dlaczego Pieskowa Skała? Dlaczego miłość zawsze zwycięża? Dlaczego zawsze trzeba być pracowitym i wierzyć w swoje możliwości mimo przeciwności losu? Tego i więcej dziś doświadczyły dzieci wyruszając w podróż do krainy książki z panią Kasią, za co bardzo serdecznie jej dziękujemy. Zapraszamy następnym razem.

          Cele realizowanego cyklu spotkań z rodzicami „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”:

          - dbanie o rozwój emocjonalny, umysłowy i moralny dzieci,

          - nauka języka i myślenia,

          - rozwijanie pamięci i wyobraźni dziecka,

          - rozwijanie więzi międzypokoleniowej, integracji dzieci z rodzicami;

          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                   

           

          W dniach 9 i 16 listopada w naszej szkole miała miejsce kontynuacja projektu „Nie ma obcych w środowisku szkolnym – lekcja tolerancji”. W ramach tego projektu uczniowie klas I-III oglądały spektakl oparty na baśni wywodzącej się z tradycji indyjskiej. Baśń opowiadała o orlim jaju, które wypadło z gniazda. Jajem i pisklęciem opiekowała się kura, która otoczyła pisklę miłością i nauczyła je fruwać. Baśń o potędze miłości mimo różnic, szacunku i akceptacji dla inności, współpracy i marzeniach, które ma każdy z nas. 
              Spektakl został połączony z warsztatami teatralnymi. Dzieci dowiedziały się, co to jest kukła prosta i kombinowana, jak nazywają się ich elementy oraz miały możliwość zabawy z rekwizytami teatralnymi, np. manipulowania marionetką.
          Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

                  

           

          Nasza niepodległość

                  10 listopada, w przeddzień Święta Narodowego, uczniowie klasy  I A  uczestniczyli w pięknej lekcji patriotyzmu zorganizowanej przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce pod hasłem „Przystanek Niepodległość”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz krótki film o naszych symbolach narodowych          i  o historii Polski.  Pani Asia zachęcała najmłodszych uczniów do przeczytania książeczek z cyklu „Historia Polski…”.  Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem wykonywali też biało – czerwone kotyliony oraz kokardy narodowe na Święto Niepodległości 11 listopada. Na zakończenie uczniowie wspólnie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały.  Mimo deszczowej pogody, do szkoły wróciliśmy     z mocnym poczuciem, że kochamy naszą rodzinę, szkołę, nasze miasto i naszą Ojczyznę.

                                                                                     Grażyna Pawluczuk

                  

           "Opowieści z Bombaju"

                 Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” zaprosiło najmłodszych uczniów naszej szkoły  do udziału w projekcie  „Nie ma obcych w środowisku szkolnym – lekcje tolerancji”.

                 Projekt realizowany w formie warsztatów wykorzystujących zróżnicowane metody pracy: pogadanka, prezentacja ustana, drama i aktywizacja bezpośrednia; oraz prezentacje multimedialne, które w nowoczesnej formie przybliżą młodym uczestnikom najważniejsze informacje o rożnych kulturach.

                      Spektakl „Opowieści z Bombaju”,  Teatru Narwal to baśń z tradycji indyjskiej. Opowiada o orlim jaju, którym po tym, jak wypadło z gniazda, opiekuje się kura. Ptak dorasta jako nieświadomy swojego pochodzenia kogut, który marzy o tym, by wzbić się w niebo i latać. Czy spełni swoje marzenie?

           

          Celem projektu jest

          - przeciwdziałanie nieporozumieniom i konfliktom na tle międzykulturowym w środowisku szkolnym;

          - nauka tolerancji;

          - przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznanie, język, przynależność do mniejszości narodowej lub etnicznej;

          - wzmacnianie empatii wśród dzieci;

          - nauka poszanowania dla różnych kultur, religii, tradycji, obyczajów;

          - przełamywanie stereotypów;

          - ukazanie wielokulturowości i bogactwa Podlasia jako wartości samej w sobie;

           

                     Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej

                             

                                                                                                   Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”  oraz

                                                                                         Grażyna Pawluczuk  - opiekun grupy wiekowej klas I - III

                     

            

          W DRODZE DO SZKOŁY

                      29 października uczniowie klasy II c (wych. Halina Daniluk) zaprezentowali koleżankom i kolegom z grupy wiekowej I – III inscenizację pt. „W drodze do szkoły”. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tym, jak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Przypomnieli, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi poruszać się w terenie zabudowanym i niezabudowanym, jakie znaki drogowe obowiązują pieszych i w jakich miejscach się znajdują, co oznaczają kolory świateł w sygnalizacji świetlnej. Teraz każdy pierwszak oraz drugo- i trzecioklasista może być pewny, że:

          „W drodze do szkoły nie spotka mnie nic złego,

          bo znam już przepisy ruchu drogowego.”

                       

           

          "Cała Polska czyta dzieciom"

                     Klasa I a, Zespołu Szkół Nr 3   - Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, od września 2015 roku dołączyła do ogólnopolskiej  kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.  Wprowadziliśmy do programu zajęć  codzienne czytanie dzieciom. Wychowawczyni  codziennie zaczyna zajęcia w klasie od czytania swoim uczniom. Naszą ulubioną lekturą są kolejne książki pana Tomasza Samojlika „ Żubr Pompik”. Uczniowie z zapartym tchem śledzą losy małego żuberka, którego ulubionym zajęciem jest rozwiązywanie leśnych tajemnic. Wszyscy kochają Pompika, jego siostrę Polinkę  oraz ich rodziców – żubrzycę Poradę i żubra Pomruka.

                     Badania przeprowadzone przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom w szkole wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. Ponadto codzienne czytanie dziecku na głos

          • zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka – miłości i uwagi,
          • buduje mocną  więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem,
          •  wspiera rozwój psychiczny dziecka,
          • wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
          • . uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
          • . przygotowuje do sprawnego samodzielnego czytania i pisania.

          W naszej klasie czyta dzieciom nie tylko wychowawczyni. Zapraszamy do klasy również gości. Czytali nam już:

          • Pan Tomasz Samojlik – autor książek i komiksów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży,
          • Pani  Anna Tychoniuk  -  Owłasiuk , lekarz medycyny rodzinnej, mama Zosi,
          • Pani Julita Wencko – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji  w Hajnówce,
          • Wiktor Kiryluk -  przedstawiciel wojskowej straży pożarnej w Nieznanym Borze, tata Piotrusia,
          • Wiktoria Kiryluk – uczennica klasy IV A naszej szkoły.

           

          Dziękujemy wszystkim serdecznie.        

                  

                                                                                                           Grażyna Pawluczuk

                  

           

           Zajęcia logopedyczne

          Zając Zenon bawi się z klasą Ic – zajęcia logopedyczne

           

          Tym razem, w cyklu comiesięcznych zajęć logopedycznych, w dniu 3 listopada odbyły się zajęcia w klasie Ic SP nr 6, podczas których zając Zenon zachęcał do prawidłowej wymowy głoski „z”. Konieczna była na początek gimnastyka narządów mowy – dzieci razem z zającem Zenonem robiły porządki w swoich buziach (ćwiczenia języka, warg i policzków przed lusterkami). Naśladowaliśmy też odgłosy zwierząt, które spotykał zając: konika (kląskanie językiem i parskanie wargami), ptaków (fiu-fiu, tijo-tijo), muchy (bzzz…). Bzyczenie muchy było doskonałą okazją, by wytłumaczyć dzieciom, jak ułożony jest język oraz wargi podczas wymawiania głoski „z”. Większość dzieci pamiętała to ułożenie z poprzednich zajęć, kiedy mówiliśmy o głosce „s”. Dzieci nauczyły się też na dzisiejsze zajęcia wierszyka o wężu Samotniku – bohaterze poprzedniego spotkania – wszystkie pamiętały o tym, by podczas syczenia trzymać język za dolnymi ząbkami, a usta rozciągać w uśmiechu.

          Dzieci otrzymały obrazki z zabawkami zająca Zenona. Kolorując je, powtarzaliśmy nazwy przytulanek: Zuza, Zazo, Zuzo, Zuzy, Zozy, Zyze… Wielu uczniów wykonało po poprzednich zajęciach piękne plansze, wyszukując w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazki i zdjęcia, w których słychać „s”. Prace trafiły na wystawę i cieszą oko wszystkich, którzy obok nich przechodzą. Oczywiście dla wszystkich były nagrody! Plansze posłużą w przyszłości do ćwiczeń w utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski „s” podczas zajęć logopedycznych w gabinecie szkolnym. Dziękuję Rodzicom dzieci z klasy Ic za pomoc w wykonaniu plansz oraz Wychowawczyni p. Joli za wspieranie dzieci i zachęcanie do brania udziału w konkursie.

           

          tekst: Edyta Malinowska-Klimiuk

          logopeda szkolny

           

          zdjęcia: Jola Stawarz

          wychowawczyni klasy Ic

                      

            Święto pieczonego ziemniaka

          Święto pieczonego ziemniaka

          W dniu 6 października klasy IIa i IId SP wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka organizowanym przez Hajnowski Dom Kultury. Wśród atrakcji znalazły się zabawy muzyczno-ruchowe, sportowe konkurencje drużynowe (np. wykopki, rzuty ziemniakami do koszyka, przeskakiwanie przez koło, obieranie ziemniaka na czas, zbieranie kolorowych liści) oraz konkurs wiedzy na temat ziemniaka. Po zabawach i tańcach na świeżym powietrzu dzieci napełniły brzuszki ciepłymi ziemniaczkami z ogniska i ciepłą herbatą. Na koniec uczestnicy zabawy budowały ziemniaczane ludziki, co było wspaniałym ukoronowaniem tak wyśmienitej zabawy.  Dziękujemy pani Annie Tarasiuk za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

          Dorota Siomko i Walentyna Birycka

                  

          Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – zajęcia logopedyczne

           

          W dniu 6 października rozpoczął się w klasie Ic SP nr 6 cykl comiesięcznych zajęć poświęconych usprawnianiu prawidłowej wymowy wybranych głosek. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ w klasach pierwszych jest obecnie wielu sześciolatków, którzy mają problemy z poprawną wymową głosek syczących („s”, „z”, „c”, „dz”) oraz szumiących („sz”, „ż”, „cz”, „cz”).

          Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”. Wąż Samotnik – bohater naszego spotkania – pojawił się w zeszytach dzieci i sycząc, uczył, jak trzymać język za ząbkami, oraz przypominał, że podczas wymawiania tej głoski język nie powinien wsuwać się między ząbki. Nie obeszło się bez gimnastyki narządów mowy – Samotnik robił porządki u każdego w buzi (ćwiczenia języka i warg przed lusterkami). Była też gimnastyka mózgu – każdy uczeń narysował oburącz serce dla swoich rodziców. Dzieci nazywały przyniesione przez logopedę przedmioty z głoską „s” w nagłosie: skakanka, słuchawki, samochodzik, serwetka, strój (kąpielowy), sól, syrop, słoik, sucharek, słomka, spódnica, spodenki, spinacze, sałata, skarpetki i – oczywiście – słodycze, którymi uczniowie zostali na koniec poczęstowani w podziękowaniu za piękną współpracę.

          Chętne dzieci nauczą się na pamięć wierszyka „Wąż Samotnik” i zaprezentują go logopedzie podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada. Niektórzy uczniowie zgłosili się też do wyszukania w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazków i zdjęć, w których słychać „s”. Wytną je i przykleją na duże kartki. Przyniesione do logopedy prace trafią na wystawę. Z pewnością będą nagrody!

          tekst: Edyta Malinowska-Klimiuk

          zdjęcia: Jolanta Stawarz

                         

           

           

           

          Wycieczka do Białegostoku

                         15 października  klasy I A  i  I C  wybrały się na swoją  pierwszą wycieczkę autokarową do Białegostoku. Chociaż trudno było się rozstać z rodzicami, wszyscy z uśmiechem zajęli miejsca w autokarze. Droga minęła spokojnie i  szybko. Był  czas na przyjacielskie pogawędki , wspólne gry, oglądanie zabranych książek i podziwianie jesiennego krajobrazu za oknem.

                           Pierwszy punkt programu: obejrzenie sztuki teatralnej „Kukuryku na patyku” w Białostockim Teatrze Lalek. Wszyscy z zapartym tchem obejrzeli piękną  i wzruszającą opowieść o wystawionej na ciężką próbę przyjaźni dwóch lalkarzy: Kminka i Dezyderiusza.  W ich życie wypełnione codziennymi czynnościami, zabawą i drobnymi niesnaskami wkroczył  ten trzeci – Dobosz. Na szczęście przyjaciele w porę zrozumieli, że przez niecne uczynki Dobosza mogą stracić swoje miejsce na ziemi a nawet siebie.

                     Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie największej w Polsce Wystawy Budowli z  klocków LEGO. Na wystawie zobaczyliśmy między innymi: Figurę Roberta Wadlowa, najwyższego człowieka w historii, wielką interaktywną makietę kolejową, makietę Stadionu Narodowego w Warszawie, makietę Dzikiego Zachodu, świat odważnych wojowników z krainy Ninjago, makietę prezentującą centrum miasta Hartlake ze sklepami, szkołą, stadniną koni oraz domem Oliwi,  ogromne miasteczko z klocków, a w nim lotnisko, dworzec kolejowy, posterunki policji, remizę strażacką, boisko piłkarskie i wiele innych. Na zakończenie wszyscy z ogromną radością oddali się zabawie klockami dla każdego, i małego i dużego – FUN PARK.

                    Wszystko co dobre szybko się kończy – nasza wycieczka również. Ale już planujemy kolejne wspólne wyjazdy. Dziękujemy Rodzicom oraz pani Marii za pomoc w opiece nad rozbrykaną gromadką.

                                                                         Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni klasy I A

                                                                         Jola Stawarz – wychowawczyni klasy I C

           

                      

           

           Z WIZYTĄ W LESIE

          TAJEMNICE LASU

          Drugiego października uczniowie klas II a (wych. Walentyna Birycka) i II c (wych. Halina Daniluk) wybrali się na wycieczkę do miejscowości Gruszki w Nadleśnictwie Browsk. Celem wycieczki była obserwacja jesiennego lasu. Pani Urszula Olejnicka opowiedziała nam, z jakich warstw składa się las, jakie rośliny je tworzą i jakie zwierzęta tam zamieszkują. Dowiedzieliśmy się także, czym różni się drzewo od krzewu. W czasie zajęć terenowych z leśnikiem odkrywaliśmy tajemnice jesiennego lasu. Po zakończeniu obserwacji przyrodniczych piekliśmy kiełbaski przy ognisku na leśnej polanie. Dodatkową atrakcją wyjazdu była zabawa na świetnie wyposażonym placu zabaw na terenie siedziby Nadleśnictwa Browsk.

                  

           

           

          PIECZONY ZIEMNIAK

          Święto pieczonego ziemniaka

          Ostatniego dnia września uczniowie klas II b (wych. Alina Bołbot) i II c (wych. Halina Daniluk) bawili się na placu przy Hajnowskim Domu Kultury na „święcie pieczonego ziemniaka”. Piękna, słoneczna jesienna pogoda zachęcała do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci z zaangażowaniem szukały ziemniaków, ukrytych w trawie pod liśćmi. Nazbierały ich dwa duże kosze. Drugoklasiści musieli też wykazać się wiedzą o ziemniakach. Okazało się, że można je przyrządzić na wiele sposobów. Wszystkim bardzo smakowały pieczone ziemniaki, posypane odrobiną soli. Surowe ziemniaki posłużyły do wykonania pomysłowych zabawek – ziemniaczanych stworków.

                      

           

          URODZINY POMPIKA

                             30 września 2015 r klasa I A została zaproszona do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na LITERACKIE URODZINY ŻUBRA POMPIKA . Byliśmy bardzo podekscytowani zaproszeniem i tymi niezwykłymi urodzinami, bo przecież wszyscy znamy i lubimy Pompika. Przygotowania trwały już od kilku dni: słuchaliśmy czytanej przez wychowawczynię książki „Żubr Pompik”, przygotowaliśmy ilustracje i laurki dla autora, pana Tomasza Samojlika. Wreszcie nadszedł ten dzień! W bibliotece dużo dzieci i zaproszonych gości. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści o prawdziwym królu puszczy – żubrze. Następnie  Pan Tomasz uczył wszystkich rysowania żubra Pompika, przeczytał fragment ze swojej książki i odpowiadał na pytania dzieci: - ile lat żyją żubry?, co lubią jeść? czy żubr Pompik będzie miał brata? I to pytanie najważniejsze – kiedy ukażą się nowe książki o przygodach leśnych zwierząt? Złożyliśmy Panu Tomaszowi urodzinowe życzenia i wręczyliśmy nasze rysunki. Dalej już było tak jak na każdych urodzinach: tort ze świeczkami i głośne odśpiewanie „sto lat”. Autor podpisywał nam swoje książki a my ze smakiem zjedliśmy po kawałku przepysznego tortu. Wróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni ale pełni wrażeń. To był udany dzień!

                       Dziękujemy Pani Dyrektor, Alli Gryc i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce za zaproszenie, gościnność i  serdeczne  przyjęcie nas w swoich progach.

                       Dziękujemy Panu Tomaszowi Samojlikowi za to, że mogliśmy uczestniczyć w tak pięknej uroczystości i za wszystkie ciekawe książki, które dla nas pisze.

          Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Kiryluk, mamie Piotrusia,  za przygotowanie urodzinowego tortu.  Dziękujemy rodzicom,  Milenie Palenceusz, mamie Olafa,  Kasi Dżega, mamie Oliwiera   i Śnieżynie Plis, mamie Madzi,  za pomoc podczas wspólnego wyjścia do biblioteki.                                                                                                          

                                                                                                  

                                                                                                   Uczniowie klasy I A

                                                                                 oraz Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni.

                                

           

           

           

           

          Sioło Budy - wycieczka 

          Dzięki uprzejmości, pomocy i organizacji państwa Anny i Anatola Tarasiuków odwiedziliśmy 21 września 2015 r. piękne miejsce „Sioło Budy”.

          Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii dotyczącej dawnej chłopskiej chaty, po której oprowadzał nas pan Włodzimierz Muśko oraz o XIX wiecznym gospodarstwie, na terenie którego znajduje się skansen. Obejrzeliśmy również narzędzia rolnicze, które były używane przez naszych dziadków oraz interesujące rękodzieła. Spodobały nam się ścienne makatki, zawierające dawne ludowe mądrości jak również duże drewniane kufry wypełnione dawniej posagiem.

          Po zwiedzaniu pan Anatol rozpalił ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, poczęstował nas smacznymi pieczonymi ziemniakami i pysznym ciastem. Po obfitym posiłku, korzystając z pięknej pogody, zabraliśmy się do zabawy. Graliśmy w piłkę i berka, skakaliśmy na skakankach, bawiliśmy się w chowanego.

          To był wspaniały dzień, wycieczka była udana, a to urocze miejsce na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy. 

          uczniowie klasy IIIa

          wychowawczyni Monika Lewczukova

                              

           

           

           

           

          BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

          Wrzesień w naszej szkole to miesiąc szczególny, w którym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczą się jak dbać o swoje bezpieczeństwo,  poznają zasady przechodzenia przez jezdnię oraz   niektóre  znaki drogowe.  22 września  odbyły się właśnie takie spotkania uczniów klas I – III z paniami policjantkami . Podczas zabawy  dzieci poznawały podstawowe zasady ruchu drogowego,  uczyły się jak przechodzić przez ulicę w miejscach oznakowanych.   Wszystkie dzieci otrzymały upominki – kolorowe znaczki odblaskowe.   

                                                                                                                Grażyna Pawluczuk

                                     

          EKOPAKA

          W sobotę, 19 września , uczniowie klasy I A odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Odbyła się inauguracja pierwszej ogólnopolskiej edycja programu „EkoPaka”. „EkoPaka” to program edukacji ekologicznej realizowany z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pod hasłem „EkoPaka Zamykamy Obieg” organizator akcji  pokazał najmłodszym uczniom naszej szkoły  zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Tematem pierwszej EkoPaki było drewno. Uczniowie rozwiązywali zagadki o drzewach, poznali ich naturalne środowisko, dowiedzieli się co powstaje z drewna. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym, jak rośnie drzewo i co się potem z nim dzieje.

          Pani dyrektor zaprosiła wszystkie dzieci do odwiedzania biblioteki i do czytania książek. Było to nasze pierwsze  wspólne spotkanie w bibliotece ale z pewnością wrócimy tu jeszcze nie raz! 

                                                                                             Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni klasy I A 

                                   

           

           

          "Z żubrem za pan brat"

           

          Dnia 22 czerwca 2015 r. klasy Ia, Ic, IIb, IIIa, IIIb (W. Birycka, H. Daniluk,                   N. Nesteruk, G. Pawluczuk, J. Stawarz) uczestniczyły w imprezie ,,Z żubrem za pan brat” zorganizowanej przez BPN. Dzieci obejrzały prezentację, która przybliżyła króla puszczy. Brały udział w odsłonięciu pomnika Żubrzycy, której nadano imię wyłonione z wielu zgłoszonych. Uczestniczyły też w wielu grach i zabawach edukacyjnych na świeżym parkowym powietrzu, oglądały wystawę prac plastycznych ,,Mój żubr”. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem. Sponsorem imprezy był BPN. Dziękujemy. 

                  

          Nasze wycieczki

           Dnia 15 czerwca 2015r. klasy Ia i Ic  (W. Birycka, H. Daniluk) gościły                           w gospodarstwie agroturystycznym ,,Rancho Kupały” (Orzeszkowo - Poryjewo). Wśród czerwcowej zieleni wszystko tętniło życiem. Dzieci miały możliwość obserwacji i karmienia zwierząt udomowionych przez człowieka. Zachwycały się ogonem pawia, źrebakiem, kąpielą dzika w błocie.... Nie zapomną długo przejażdżki nowoczesnym wozem, zjazdem na linie nad wodą. Niesamowite też było kucie żelaza, rzucanie podkową, zabawa w chowanego.... Jajecznica ze strusiego jaja, kiełbaski znad ogniska miały niespotykany smak nadchodzącego lata.

           

                  

           

          Najwięcej witaminy...

          27 marca 2015r. klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce wystąpiła z apelem pt. 
          "Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki". Celem montażu słowno - muzycznego
          było pogłębienie wiedzy o zasadach racjonalnego odżywiania się, uświadomienie uczniom wartości
          odżywczych warzyw i owoców oraz witamin w nich zawartych, kształtowanie nawyków higienicznych
          oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu.
            
                                                                 Jola Stawarz

                      

          W odwiedzinach u pszczółki ...

           Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa w Narewce
           Uczniowie klasy IIIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, 24 marca 2015r. mieli okację
          zwiedzić Muzeum Pszczelarstwa założonego z wielką pasją przez Państwa Marię i Eugeniusza 
          Sapiołków. 
            Zbiór wspaniałych uli wzbudzał u dzieci zachwyt. Na szczególną uwagę zasługuje ul kłodowy, czy 
          ule figuralne, zwłaszcza św. Ambroży, patron pszczelarzy. Dzieci mogły obejrzeć z bliska te
          eksponaty, dotknąć je a nawet zapukać do figuralnych okien niebanalnych kształtem uli.
            Po muzeum dzieci oprowadzili właściciele pasieki, opowiadając bardzo ciekawie o pszczelarstwie
          i zastosowaniu różnych przedmiotów przy produkcji miodu.
            Na koniec uczniowie w aktywny sposób wypoczywali w "Pszczelarskiej Wiosce", gdzie mogły sie 
          pobawić, wyhasać i pogimnastykować. Niektórzy zakupili w prezencie dla najbliższych zdrowe i 
          przepyszne miody.
            Uczniowie klasy IIIa i IIIc wraz z wychowawczyniami dziękują Państwu Marii i Eugeniuszowi
          Sapiołkom za miłe przyjęcie.

                                                                               Jola Stawarz

                      

          Wycieczka do Browska

          20 marca uczniowie klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce udali się na wycieczkę do 
          Nadleśnictwa Browsk. Celem wyjazdu były zajęcia z edukaci przyrodniczo - ekologicznej na temat
          "Co kryje dziupla?" - przegląd zwierząt zamieszkujących dziuple, obserwacja dziupli i budek 
          lęgowych w terenie oraz rozpoznawanie i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości
          na piękno otoczenia przyrodniczego a także wyrabiane poczucia odpowiedzialności za środowisko.
           Ten dzień był szczególny, ponieważ dzieci miały również możliwość obejrzenia w plenerze 
          częściowego zaćmienia słońca. Niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.
           Był to dzień pełen wrażeń, emocji i pozytywnej energii.Była to również nietypowa, ale bardzo 
          ciekawa lekcja przyrody, za którą dziękujemy Pani Urszuli Olejnickiej i Dyrekcji Nadleśnictwa
          Browsk, które było sponsorem wyjazdu. Dziękujemy!!!!
                                            
                                            Uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawczynią i rodzicami

                          

           

           

          Ptaki i nietoperze

          24 lutego i 3 marca 2015r. klasa IIIc uczestniczyła w zajęciach z edukacji ekologiczno - 
          przyrodniczej, które prowadziła Pani Urszula Olejnicka, pracownik Nadleśnictwa Browsk. 
          Pierwsze spotkanie było na temat: "Latające ssaki" - budowa i zwyczaje nietoperzy, pojęcie
          echolokacji, zabawy w posługiwanie się zmysłami. Na kolejnych zajęciach Pani Ula uczyła dzieci
          rozpoznawać różne gatunki ptaków, które można spotkać w mieście. Obie lekcje wzbudziły u dzieci 
          duże zainteresowanie. Tradycyjnie były upominki, które ufundowało Nadleśnictwo Browsk. Kolejne 
          zajęcia zostały zaplanowane na 20 marca - w pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Tym razem
          uczniowie poszukają pierwszych zwiastunów wiosny w terenie. Dziękujemy Pani Uli Olejnickiej
          za wiedzę, jaką zdobywamy na Pani zajęciach.

                                             Uczniowie klasy IIIc z wychowawczynią

           

                          

           

          Oj niedobrze panie Bobrze!

          "Zęby mocne ogon duży zaraz z wody się wynurzy" - biologia i ekologia bobra europejskiego.
          To temat zajęć z edukacji przyrodniczo - ekologicznej, w których uczestniczyła klasa IIIc,
          w dniu 16 grudnia 2014r. Lekcję poprowadziła Pani Urszula Olejnicka - pracownik Nadleśnictwa
          Browsk. Dzieci zapoznały się z budową bobra, miejscem jego bytowania i zwyczajami tych ssaków.
          Obejrzały film edukacyjny i wypełniały karty pracy związane z tematem zajęć. Dziękujemy za
          miłe spotkanie i bardzo ciekawą lekcję.

                                                                       Jola Stawarz 

                              

           

           

          Kropelka Wody...

          "Co tak wygląd zmieniać może:
          gdy jej dużo zwie się morzem,
          a gdy ilość jej niewielka- 
          to jest kropla lub kropelka.
          Gdy jest ciepło - para płynie,
          a na lód twardnieje w zimie.
          Bardzo zdrowa gdy przejrzysta,
          do tego smaczna i czysta.
          Traktuj ją należycie,
          bo .......... to przecież życie".

               Rozwiązanie zagadki było tematem kolejnych zajęć, jakie miały miejsce 24 listopada 2014r.
           w klasie IIIc z pracownikiem Nadleśnictwa Browsk, Panią Urszulą Olejnicką.
               Szczegółowy temat zajęć z edukacji przyrodniczo - ekologicznej brzmiał "Tropienie
           kropelki wody, czyli obieg wody w przyrodzie - wprowadzenie w problematykę znaczenia 
           wody w przyrodzie oraz życiu człowieka". Lekcja miała na celu uświadomienie dzieciom
           znaczenia wody w przyrodzie i życiu organizmów żywych. Poznanie prostego schematu krążenia
           wody  oraz kształtowanie umiejętności i postaw związanych z oszczędzaniem
           wody w codziennym życiu. Uczniowie obejrzeli film z cyklu "Było sobie życie" i uzupełniali
           karty pracy związane z tematem zajęć. W tym dniu odbyło się również podsumowanie i wręczenie
           nagród uczniom, którzy brali udział w dwóch konkursach klasowych. Organizatorem konkursu
           "Warstwy lasu" było Nadleśnictwo Browsk. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratuluję
           wszystkim uczestniom konkursów i Pani Uli za ciekawe zajęcia i wspaniałe upominki.

                                                                               Jola Stawarz

                              

           

          U Baby Jagi

                      

          Dnia 07 10 2014 r dzieci z klasy I a i I c SP spotkały się z bohaterami bajki „Jaś i Małgosia” w Chatce Baby Jagi ( wieś Orzeszkowo). Gotowały zupę z lizaków, siedziały na posłaniu Baby Jagi, w piecu, na wadze kłamstwa, latały na miotle, przymierzały kapelusze. W izbie dla odważnych czekał na nich loch za kratami, mikstury, czarodziejskie cudeńka  i stworki. Każdy miał też okazję iść tropem Baby Jagi. Co krok, to niespodzianki. Było suuuper!!!
          Wychowawczynie: W. Birycka i H. Daniluk

           

           

           

          Idziemy do czwartej klasy

          Pożegnanie klasy III a ( W.Birycka)

          Lewkowo Nowe – gospodarstwo agroturystyczne „Bora Zdrój”

          Było – skansen „Ojcowizna”

          • Cerkwie Podlasia
          • ścieżka edukacyjna „Gościnny las”, „Leśna Galeria”
          • przejażdżka wozem „Bonanza” po okolicy
          • wspólny posiłek przy ognisku
          • zabawy i gry sprawnościowe.

           

          Koniec, idziemy do  klasy czwartej

                        

           

           

           

          Kolorowy rok z rodziną

                  13 czerwca uczniowie  klas I – III  wspólnie z rodzicami bawili się na imprezie integracyjnej  pod hasłem „ Kolorowy rok z rodziną”.    Cele ogólne imprezy to propagowanie bezpiecznych zasad zachowania się w różnych sytuacjach, kształtowanie nawyku poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi, wdrażanie dzieci do zgodnego i skutecznego współdziałania w grupie oraz uczenia się przez zabawę. 

                 Uczniowie wzięli udział w  konkursach :

          •  najładniejsze przebranie za wybraną porę roku,
          • „Kolorowa pora roku”– konkurs plastyczny oraz
          • „Jesteśmy bezpieczni o każdej porze roku”  - praca twórcza.

                            

           

          Wycieczka do Narewki

          Dnia 5 czerwca uczniowie kl. Ib uczestniczyli w wycieczce do Straży Granicznej w Narewce. Na zakończenie odbyło się ognisko w Świnorojach.  Dzieci otrzymały zeszyty edukacyjne od leśników.

          wych. kl. IB Nina Nesteruk

                                     

           

           

          Stare po nowemu

               W sobotę, 31 maja, uczniowie klas IIA, B, C i IIIA  bawili się na boisku szkolnym. Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie    „Z Siedzibę w Warszawie”. Celem projektu było  przełożenie dawnych gier i zabaw na współczesne media. Najpierw uczniowie  pracowali  wykorzystując nowoczesną technologię i współczesne media : systemy Arduino, sensory analizujące ruch.  Potem grali w dawne gry podwórkowe takie jak skakanka, cymbergaj i kapsle. Pogoda dopisywała, humory doskonałe i świetna zabawa. Medialaby to jest to!

                                                                                       Grażyna Pawluczuk

                                                                                       Jolanta Stawarz

                        

           

           Pomóżmy zwierzętom

          16.05.2014 roku uczniowie klasy 3 b  odwiedzili czworonożnych mieszkańców schroniska „CIAPEK” w Hajnówce. Dzięki pomocy pozostałych klas 1-3,  uczniom  3b udało się przekazać dla schroniska ponad 100 kg karmy i miękkie posłania. Wszyscy z zainteresowaniem zwiedzili schronisko i wysłuchali krótkich historii ich mieszkańców. Mimo nieprzyjemnej i deszczowej pogody na twarzach dzieci malował się uśmiech, a wyjazd został uznany za bardzo udany. 

                          

          W Białowieży

           Dnia 22 maja 2014 roku klasa IIIa SP nr 6 /W. Birycka/ uczestniczyła w zajęciach terenowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. W ramach projektu ,,Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej’’ w Ośrodku Edukacji  Leśnej ,,Jagiellońskie’’ w Białowieży.

             Uczniowie poprzez obserwację, doświadczenia, badania, zabawy, ćwiczenia poszerzyły wiedzę z zakresu: flora i fauna Puszczy Białowieskiej, rola lasu dla człowieka i zwierząt, znaczenie martwego drewna dla organizmów żywych, formy ochrony przyrody.

            Dziękujemy panu Wojciechowi Antczakowi za ,,leśne  wiadomości’’.

                         

           

           

           Światowy Dzień Ziemi

          Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 roku, obecnie  w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W tym roku obchody Dnia Ziemi są organizowane pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat ”.

                     

          24. 04. 2014r. w naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Tego dnia uczniowie klasy II b zaprezentowali przedstawienie p.t. „Zostawcie nam czysty kawałek świata” i zachęcali wszystkich do dbania o naszą planetę Ziemię. Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, recykling i ochrona przyrody. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, podwórka, drogi, place zabaw czyli środowisko naturalne. Na koniec uroczystości był odczytany apel skierowany do wszystkich uczestników i zostały rozdane nasiona kwiatów do wysiania w ogródku, by przysporzyć Ziemi zieleni, której coraz mniej, a nam do życia tak bardzo potrzebnej.

          Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

                                    

           

           

           

          Wizyta klasy III a w Lewkowie

          Dnia 10 kwietnia 2014 r. dzieci z klasy IIIa ( W. Birycka ) uczestniczyły w wycieczce do Lewkowa Starego. Najpierw uczniowie udali się do Zakładu Ceramiki Budowlanej „Lewkowo”. Po spotkaniu z Panem A. Bondarukiem obejrzeli produkcję cegieł, którą zaprezentował Pan Sacharczuk. Potem dzieci uczestniczyły w zajęciach modelowania gliny prowadzonych przez Panią Olę. W wyniku wałkowania glinianego ciasta powstały przepiękne wielkanocne jajka, baranki, zajączki ... Co prawda „brudne” to były zajęcia, ale nie wszystko złoto co się świeci. Dzieci zgodnie stwierdziły, że baaardzo lubią wycieczki. 

                                      

          Baje, bajki, bajeczki

          W dniu 26. 03. 2014r. w świetlicy odbył się szkolny konkurs recytatorki,  pt. „ Baje, bajki, bajeczki”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas I – III SP. Wszystkie dzieci pięknie recytowały przygotowane wierszyki. Komisja konkursowa przyznała:

                                       I miejsce – Jagna Samojlik, kl. IIc

                                      II miejsce – Bartek Jakoniuk, kl. IIc

                                      III miejsce – Zosia Marczuk, kl. Ia

           

          Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a Jagnie i Bartkowi życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

                

           

          Sowy w szkole

          26 lutego, w klasie IIc odbyły się kolejne zajęcia z edukacji przyrodniczo - ekologicznej.
          Tematem spotkania były "Sowie opowieści - prezentacja wybranych gatunków sów". Pani Urszula Olejnicka
          bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o wybranych gatunkach sów. Uczniowie podziwiali na lekcji
          sowy: uszatki, pójdźki, sóweczki, włochatki, płomykówki, puszczyki i puchacze. Dowiedziały się np.
          że są sowy aktywne nocą ale są też i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka i są aktywne tylko
          w dzień. Podobnym ciekawostkom nie było końca. Dzieci utrwalały wiedzę wypełniając karty pracy, 
          a w nagrodę otrzymały zagadki "Mądrej sowy". Zajęcia były bardzo interesujące. Dziękujemy Pani Uli
           i czekamy na kolejne spotkanie.
                                                 Klasa IIc z wychowawczynią

                              

           

          Wizyta w drukarni

          Dnia 29 listopada klasa IIIa SP (W. Birycka) gościła w hajnowskiej drukarni „Logo – Art”.

          Wszystkie dzieci były zainteresowane ”czarodziejskimi” maszynami, które projektują, dobierają kolory, wycinają, sklejają, zszywają, drukują i po prostu wyrabiają cudeńka z papieru.

          Pełni wrażeń i prezentów serdecznie dziękuję Państwu Pietroczuk  i Panu A. Tokajukowi.

           

           

           

           

           

          Wesołych Świąt życzy klasa IIIa z panią Walentyną!!!

                     

           

           

           

           

          Leśnicy w szkole!

          Uczniowie z klasy IIc,28 października 2013r.kolejny raz gościli na zajęciach pracownika
          Nadleśnictwa Browsk, Panią Ulę Olejnicką. Tym razem tematem spotkania była "Ochrona przyrody".
          Najpierw dzieci z uwagą wysłuchały i obejrzały prezentację multimedialną zaprezentowaną
          przez gościa. Następnie zdobyte wiadomości uczniowie utrwalali na indywidualnych kartach
          pracy. Na zakończenie dzieci otrzymały gry planszowe o tematyce przyrodniczej i piękne 
          książki na temat ochrony roślin i zwierząt. To była bardzo interesująca lekcja przyrody.Klasa IIc
          dziękuje Pani Uli i czeka na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest na listopad.
                                                                               Jola Stawarz
           
                                 
           
           
           
           

           

           

          "Od ziarenka do bochenka"

          Dnia 26 września 2013 r. klasa III a (wych. W. Birycka) odwiedziła piekarnię PSS „Społem” i zakład produkcyjny „Runo” w Hajnówce. Dzieci z zainteresowaniem oglądały drogę „Od ziarenka do bochenka”, lepiły swoje bułeczki, kosztowały ekologiczny chlebek   i  pyszne, ciepłe bułki.

          W „Runie” zapoznały się z drogą ziół z łąk i pól do herbatki z apteki. Brały udział     w doświadczeniach laboratoryjnych.

          Serdecznie dziękujemy za gościnność:

          ·   p. Mieczysławie Bogdanowicz

          ·   p. Elżbiecie Ziajko

          ·   p. Marcie Gabiec.

              

           

           

           

          W Nadleśnictwie BROWSK

           

          Dnia 10 października 2013 r. klasy III a i II b (wych. W. Birycka i A. Guryniuk) były na leśnej wycieczce.

          Gościło nas Nadleśnictwo Browsk. Spacer po lesie dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Przepiękne barwy liści urzekły wszystkich. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach       w ośrodku edukacyjnym, gdzie mogli popisać się wiedzą o lesie.

          Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem na leśnej polanie.

           

                                                 Serdeczne podziękowania dla gospodarzy p. Uli i p. Bogdana.

                       

           

           

           

          TRZECIOKLASIŚCI SP NR 6 NA WYCIECZCE

          W MIEJSKIEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW.

           

           

          Dnia 24 czerwca 2013 roku uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 6 odwiedzili Miejską Oczyszczalnie Ścieków. Była piękna, słoneczna pogoda, więc wybraliśmy się tam pieszo. Na miejscu przywitał nas pan Jan Bielewski, który oprowadził nas po terenie oczyszczalni. Z podziwem oglądaliśmy ogromne zbiorniki, w których bakterie oczyszczają ścieki. Podziwialiśmy zbiorniki z oczyszczoną wodą, w której pływają ryby, kwitnie życie roślinne.

          Obserwowaliśmy też pomieszczenia, w których zachodząca inne procesy technologiczne. Na zakończenie odwiedziliśmy skomputeryzowane „serce” oczyszczalni. Rejestrowane jest wszystko co dzieje się na terenie oczyszczalni.

          Dziękujemy panu Bieleckiemu za życzliwe przyjęcie i cierpliwość w objaśnieniu, w jaki sposób ścieki zmieniają się w czystą wodę, która trafia do naszej rzeczki.

                                   

              Monika Lewczukova

           

          Dyskoteka trzecioklasistów

           

          Dnia 6 czerwca 2013 roku w godzinach popołudniowych uczniowie klas trzecich bawili się na dyskotece pożegnalnej. 
          Humory dopisywały, wszyscy świetnie się bawili tańcząc i śpiewając w rytmie ulubionych utworów muzycznych.
           

           

          Monika Lewczukova
                            

           

          Test trzecioklasistów

          29 maja 2013r. uczniowie klas III pisali swój pierwszy poważny egzamin TEST TRZECIOKLASISTY. Zawierał on umiejętności  z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, środowiskowej  i artystycznej. 
          Uczniowie przyszli ubrani do szkoły uroczyście. Wszyscy byli bardzo przejęci i starali się wykazać jak najlepszą wiedzą i umiejętnościami.
           

           

          Monika Lewczukova
                      

           

           

           

          Dzień Dziecka

          Dnia 28.05.2013 w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się apel z okazji Dnia Dziecka pt. „Wszystkie dzieci nasze są”. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy I b pod kierunkiem wych. Aliny Guryniuk. Choć przedstawienie było adresowane głównie do dzieci z nauczania zintegrowanego, nie zabrakło na nim również Pani Dyrektor, gości z Nadleśnictwa Hajnówka, jak i nauczycieli. W ramach przedstawienia, dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki nawiązujące do zbliżającego się ich święta. Przygotowany apel uświadomił oraz ukazał, iż pomimo tak wielu różnic jak kolor skóry, pochodzenie, czy płeć dziecko zawsze pozostaje dzieckiem.

                      

           

           

          Z wizytianą u Indian

            Dnia 21 maja dzieci z kl. II a, II b i I c (wych. W. Birycka, A. Bołbot, A. Guryniuk) bawiły się w Wiosce Indiańskiej. Każdy miał okazję: poznać elementy stroju indiańskiego, rękodzieło indiańskie, pojeździć na koniu, strzelać z wiatrówki, strzelać z łuku, rzucać lassem i doświadczyć innych atrakcji. Przy ognisku  wszystkim smakowały kiełbaski.

             W drodze powrotnej dzieci odwiedziły Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Pałacu Branickich, spacerowały po budynku Uniwersytetu Medycznego i ogrodzie pałacowym. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

           

            Ruch na świeżym powietrzu przyniósł dzieciom wiele nowych, ciekawych doświadczeń.

                              

           

           

           

          Spotkanie autorskie z pisarzem  Andrzejem Grabowskim

          25 kwietnia 2013 r. klasy trzecie edukacji wczesnoszkolnej miały zaszczyt uczestniczyć  w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce z panem Andrzejem Grabowskim. 
          Pan Andrzej jest absolwentem Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, autorem telewizyjnych programów dla dzieci (np. „Budzik”, „Kulfon i Monika”), opowiadań oraz ponad 400 piosenek dla dzieci, takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń”. Wraz z Ewą Chotomską był współzałożycielem dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki (1983), twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia” (1994–2000). 
          Pan Andrzej ciekawie i dowcipnie opowiadał o swoich książkach, które prezentował, czytał wybrane fragmenty, zadawał dzieciom pytania. Z magicznego kuferka wyłaniały się znane dzieciom kukiełki Budzika, Kulfona, Zajączka. Spotkanie było ciekawe
          i przebiegało w miłej i wesołej atmosferze. Na koniec uczniowie mieli okazję zdobyć autograf wraz z dedykacją pisarza.
                                                                                                           Monika Lewczukova
                        
            
           
           
          WITAMINKI, WITAMINKI
          W klasach edukacji wczesnoszkolnej realizowany jest program "Owoce w szkole". Uczniowie w ciągu roku szkolnego systematycznie otrzymują porcje warzyw i owoców.
          Dnia 15.03.2013 r. klasa III a (wych. Halina Daniluk) zaprezentowała kolegom z grupy wiekowej inscenizację o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia pt. "Witaminki, witwminki...". W spotkaniu uczestniczyli również Jerzy Sirak - Burmistrz Hajnówki oraz Irena Kułaczewska - dyrektor naszej szkoły.Pan Burmistrz wręczył nagrody uczniom, biorącym udział w konkursie plastycznym "Mam sześć lat i idę do szkoły". 
          W trakcie spotkania odbyło się również podsumowanie konkursów, w których brali udział uczniowie klas I - III:
          - klasy I -"Lubimy owoce i warzywa" (konkurs plastyczny),
          - klasy II - "Owocowo - warzywna książka kucharska",
          - klasy III - Wiersz o ulubionym owocu lub warzywie.
          Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
                                  
           
           
           
          SPOTKANIE Z LEKARZEM
          Dnia 18 marca 2013 r. uczniowie klas trzecich spotkali się z lekarzem pediatrą panią Barbarą Sacharczuk. Spotkanie poświęcone było zdrowemu odżywianiu się i zdrowemu stylowi życia. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki, zadawały mnóstwo pytań i dzieliły się swoimi obserwacjami.
                      
           
           
          "Świetlik" w naszej szkole.
          Dnia 19 marca 2013 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Wzięli w nim udział uczniowie klasy III a (wych. Halina Daniluk). Przygotowywali się do niego na zajęciach kółek matematyczno - przyrodniczych oraz wykonując doświadczenia w domu.
                      

          Nasze Ferie

          Ferie minęły nam szybko i wesoło. W szkole mieliśmy wiele możliwości ciekawego i pożytecznego spędzenia czasu.Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach matematycznych oraz zajęciach rekreacyjno- sportowych w sali zabaw i na sali gimnastycznej. Bawili się na dyskotece karnawałowej.Pierwszoklasiści odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Odbywały się spotkania kół zainteresowań. Fani informatyki mogli rozwijać swoje hobby w sali komputerowej.
                              
           
           
           Podsumowanie konkursu „Bożonarodzeniowa pocztówka”
           
          Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym przez PSS „Społem” w Hajnówce, pt. „Bożonarodzeniowa pocztówka”. Dnia 16.01.2013 r. spotkali się z panią Bogdanowicz - prezes PSS „Społem” na uroczystym podsumowaniu konkursu. Najlepsze wyniki osiągnęły klasy: I c, II a i IIIb. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z rąk pani prezes. 
                              

           

           

           

                                                                       Podsumowanie konkursu „Warstwy lasu”

                      Dnia 4.01.2013 r. uczniowie klas trzecich spotkali się z leśnikiem z Nadleśnictwa Browsk. Pani Ula Olejnicka podsumowała

          wyniki konkursu plastycznego pt. „Warstwy lasu” i wręczyła nagrody – otrzymali je nie tylko laureaci, ale wszyscy uczestnicy konkursu.

          /files/brow1.JPG                
           
           
           
          W klasie Ic
           
          17 grudnia 2012 roku po raz kolejny udaliśmy się do Ośrodka i Muzeum Kultury Białoruskiej na warsztaty plastyczne. 
          Tematem spotkania były święta i obecnie panująca pora roku- zima. Zajęcia poprowadził Pan Daniel Gromacki,hajnowski artysta-plastyk.
          Poznaliśmy dwie nowe,bardzo ciekawe techniki plastyczne. Pierwsza praca pt. "Kolędnicy" wykonana została pastelami.Drugą
          "Krajobraz zimowy" malowaliśmy wykałaczkami.Efekt był fantastyczny. Jeśli chcecie się przekonać, zapraszamy do naszej szkoły
          na wystawę wykonanych prac. Chcemy bardzo serdecznie podziękować Panu Danielowi Gromackiemu,Państwu Agnieszce i Tomkowi Tichoniukom
          oraz tacie naszego klasowego kolegi,Panu Anatolowi Nazaruk, za transport w obie strony.
                                                                         Uczniowie klasy Ic z wychowawczynią

                      

          "Śpiąca Królewna” po białorusku

           

          Dnia 14 grudnia 2012 r. uczniowie klas III a (wych. Halina Daniluk) i III c (wych. Monika Lewczukova) odwiedzili Muzeum Kultury Białoruskiej. Wysłuchali tam piękną baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Śpiąca Królewna” w wersji białoruskiej. Przeczytały ją trzy wróżki, których interpretacja oczarowała słuchaczy. Spotkanie zakończyło wspólne rysowanie – plastyczna recenzja spektaklu.

                                  

          Dyskoteka andrzejkowa

           

          Jedni leją wosk, inni wróżą z kart, a uczniowie  klas trzecich SP 6 (wychowawczynie: Halina Daniluk, Nina Nesteruk i Monika Lewczukova) bawili się na dyskotece andrzejkowej, która miała miejsce 27 listopada 2012 r. w naszej szkole.

                                          

           

           

          Bezpieczeństwo nad wodą
           
          19 października 2012 roku 16 podlaskich policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych uczestniczyło w zajęciach doskonalących, które zorganizowano na terenie Parku Wodnego w Hajnówce. Szkolenie otworzył I Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - podinsp. Adam Petelski oraz Prezes WOPR w Białymstoku - Andrzej Reucki.
          W ramach działań profilaktycznych - funkcjonariusze z Wydziału Prewencji KPP w Hajnówce oraz Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku zorganizowali na terenie Parku Wodnego stoisko profilaktyczne oraz konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na temat "Bezpieczeństwo dzieci nad wodą". I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce - klasa III c.
                     

           

          Warsztaty garncarskie

           

             31 października 2012r. uczniowie klasy Ib i Ic naszej szkoły integrowali się poprzez poznawanie lokalnej tradycji i sztuki w ramach projektu "Przygraniczny alians etniczny"realizowany przez Ośrodek i Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.Zajęcia na kole garncarskim poprowadził Pan Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej, którego rodzina zajmuje się tym rzemiosłem od pokoleń. Na początku pokazał dzieciom jak sprawnie operować gliną, by powstał wazon,garnek czy miska.Następnie wszyscy uczniowie ochoczo przystąpili do pracy, a efekty były niesamowite. Każdy "wyczarował" z gliny fantastyczny przedmiot - wazon, miskę, świecznik...Zajęcia nie ograniczały się tylko do pracy na kole garncarskim.Pani Agnieszka uczyła dzieci sztuki lepienia z gliny. Pod fachowym okiem mamy Marysi powstały piękne gliniane figurki w postaci ludzików, kostek, wisiorków itp.Uczniowie klsy Ib i Ic wraz z wychowawczyniami Aliną Guryniuk i Jolą Stawarz dziękują Agnieszce i Tomkowi Tichoniukom za  zorganizowanie i zaproszenie nas na interesujące warsztaty.
                                                
           
                                                                                             Jola Stawarz
           
           
           
           
                           
           
          Wycieczka klas Ib i IIa

           

             24 października 2012r. uczniowie klas II „a” i  I „b” wyruszyli wraz ze swymi wychowawczyniami na wycieczkę do Białegostoku. Trasę pokonaliśmy szybko i bez przeszkód.Pierwszym celem naszej wyprawy był Teatr Lalek, w którym obejrzeliśmy przedstawienie pt. „ Calineczka” . Następnie odwiedziliśmy Muzeum Wojska. Oglądaliśmy tam wystawy stałe: „ Na okrutnej ziemi” , „ Przeciw dwóm wrogom” oraz  „ Wojsko Polskie 1956 – 2010”. Po wizycie w muzeum ruszyliśmy w drogę powrotną.                                                                                         Do Hajnówki wróciliśmy pełni wrażeń i szczęśliwi, choć zmęczeni.

                           

           

           

          Szlakiem pamięci

           

           

          Dnia 22 października 2012 r. członkowie koła turystycznego z klasy III a (wych. Halina Daniluk) odbyli rajd szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Poznaliśmy miejsca w naszym mieście oraz w Puszczy Białowieskiej, upamiętniające mieszkańców Hajnówki i okolic, zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, a także żołnierzy, którzy zginęli, wyzwalając Hajnówkę. 

                                              

           

           

          Wizyta w Straży Granicznej

           

          Dnia 11.10.2012 r. uczniowie klasy III a (wych. Halina Daniluk) odwiedzili siedzibę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Narewce. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska sprzęt, używany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a nawet zasiąść za kierownicą służbowego samochodu oraz przyjrzeć się tresurze psów. Wiele emocji wzbudziła wizyta w izbie zatrzymań. W Świnorojach spotkaliśmy się z leśnikami, bawiliśmy na leśnej polanie, piekliśmy kiełbaski na ognisku. 

           

                                         

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie