Nawigacja

Edukacja wczesnoszkolna

Aktualności

 

Wizyta przedszkolaków w szkole….

W maju 2018r. pierwszoklasiści gościli grupy przedszkolne sześciolatków  z Przedszkola „Leśna Kraina”, Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Przedszkolna nr 2. Celem spotkania było zapoznanie przedszkolaków ze szkołą, najważniejszymi jej miejscami oraz pokazanie im, jak na zajęciach szkolnych pracują pierwszoklasiści, który jeszcze sami nie tak dawno byli przedszkolakami.

Tekst:

Dorota Siomko

 

Zdjęcia:

Dorota Siomko

Nina Nesteruk

 

Majowe kwiaty dla naszych Mam!

W dniu 25 maja uczniowie klasy Ic zorganizowali klasowe Święto Mamy. Z tej okazji przygotowali swoim mamom inscenizację artystyczną: wiersze dla mamy i piosenki. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie wręczyli mamom własnoręcznie zrobione kwiaty, a mamy zauroczone występem dzieci zaprosiły je na słodki poczęstunek. Wszyscy  spędzili miło czas na rozmowach i zabawach.

Tekst i zdjęcia:

Dorota Siomko

Elżbieta Golonko

 

 

Jak przylecą bociany - pierwszy zagon zorany…

W dniu 30.05.2018r. w klasie I c odbyły się zajęcia przyrodnicze z leśnikiem z Nadleśnictwa Browsk na temat różnych gatunków ptaków. Dzieci miały możliwość posłuchania głosów ptaków i zdobyły wiedzę na temat rodzajów ich gniazd i dziupli. Chętni uczniowie poszukiwali ptaków lub ich śladów za oknem posługując się lornetką. Dziękujemy pani leśniczce - Julii Melchior za ciekawe zajęcia i nowe doświadczenia w poznawaniu otaczającej nas przyrody.

Tekst i zdjęcia:

Dorota Siomko

 

UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

            W drugim półroczu tego roku szkolnego uczniowie klas I – III uczestniczyli w programie edukacyjnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”.

Poznawaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczyliśmy się, jak zabezpieczać miejsce wypadku, jak powiadamiać o zdarzeniu odpowiednie służby, jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i czy oddycha, jak ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, a nawet, jak prowadzić resuscytację.

Bardzo przydały się pomoce, przekazane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – tekturowe telefony, które składaliśmy własnoręcznie, podręczniki i ćwiczenia, filmy instruktażowe oraz fantomy do ćwiczenia akcji przywracania oddechu.

Poznane umiejętności będziemy utrwalać co roku, gdyż mogą one pomóc uratować ludzkie życie.

H. Daniluk

 

 

Na majowej łące z ozobotami

23 i 30 maja uczniowie z klasy Ic spędzili zajęcia „na łące” z ozobotami. Małymi, ale bardzo inteligentnymi robotami służącymi do programowania. W świat ozobotów wprowadziła je pani Anna Bowtruczuk. Ozoboty mają swój język „ozoboci”, który poznawali uczniowie. Język ten opiera się na kolorach ułożonych w różne kody. Dzieci poznawały język – kody i programowały ozoboty posługując się nimi i wyznaczały ozobotom różne zadania, który ten wykonywał. Roboty wprowadziły uczniów poprzez zabawę, przygodę z rysowaniem, kontakt z elementami przyrody  w świat nowych technologii. Dzieci samodzielnie zaprogramowały swego ozobota i w szybki sposób mogły zaobserwować efekty swojej pracy. Dziękujemy pani Ani za przeprowadzenie tak ciekawych zajęć i podróż w świat najnowszych technologii.

Tekst: Dorota Siomko

 Zdjęcia: Dorota Siomko, Anna Bowtruczuk

 

Z WIZYTĄ U STAŻAKÓW

            W maju klasy pierwsze odwiedziły salę edukacyjną „Ognik”, działającą przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Strażacy nauczyli nas, jakie sytuacje mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu i jak ich unikać. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie zachowywać się w domu i szkole, w drodze do szkoły, podczas zabawy na podwórku i placu zabaw, na wycieczce, w czasie kontaktów ze zwierzętami itp.

Wiele emocji wzbudziły praktyczne zajęcia w „zadymionej” sali, kiedy mogliśmy zastosować się do rad strażaków i przećwiczyć zachowanie w palącym się pomieszczeniu. Z zaciekawieniem oglądaliśmy wozy strażackie i ich wyposażenie oraz strażaków w akcji, spieszących do pożaru. Doskonale znamy już numery alarmowe: Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej i Policji i wiemy, w jakich sytuacjach ich używać.

Tekst:

Halina Daniluk

Zdjęcia:

Halina Daniluk, Dorota Siomko, Nina Nesteruk

 

PRACA STRAŻAKA …

                14 maja 2018 roku uczniowie klasy II byli na wycieczce w Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej w sali edukacyjnej „Ognik” dzieci  zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

Monika Lewczukova


 

JAK POWSTAJE CHLEB …

                11 maja 2018 roku klasa II udała się na wycieczkę do Piekarni „Podolszyńskich” w Hajnówce. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia w piekarni i do czego służą. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i pomieszczenie do wypieku słodkich ciast. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi drożdżowymi bułeczkami z dżemem. Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

Monika Lewczukova

 

 

TAŃCZYŁA IGŁA Z NITKĄ…

Koniec kwietnia i początek maja był dla uczniów klasy II próbą zdolności krawieckich. Pani Dorota Wiewiórka fachowo pokazała w jaki sposób nawlekać igłę kordonkiem, jak wiązać supełki na nitce. Zademonstrowała i wyjaśniła w jaki sposób szyć ręcznie różnymi ściegami oraz przyszyć guziczki różnego rodzaju. Uczniowie z zaciekawieniem wykonywali praktyczne zajęcia, rozwijali sprawność manualną oraz zmierzyli się z cierpliwością i wytrzymałością. Pani Dorocie serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę w doskonaleniu szycia ręcznego.

Monika Lewczukova

 

 

CZERWONE KORALE…

                26 kwietnia 2018 roku klasy II i III d wzięły udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych. W miejscowej bibliotece odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Uczniowie stworzyli piękne korale, które będą wartościowym prezentem wręczonym mamom z okazji ich zbliżającego się święta. Kolejna część wycieczki w formie ogniska została przeniesiona nad zalew Bachmaty. Tam dzieci opiekały kiełbaski i zabawa na świeżym powietrzu sprawiła im dużo radości.

Monika Lewczukova

 

 

Igłą malowane

 

                24 kwietnia klasa III A uczestniczyła w kolejnym spotkaniu              w szkolnej izbie regionalnej z cyklu „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Odwiedziła nas pani Aleksandra Lipińska, emerytowana nauczycielka, której  obecnie pasją  jest haft krzyżykowy. Pani Ola zaprezentowała uczniom swoje przepiękne obrazy, dekoracje  oraz zakładki do książek wykonane techniką haftu. Opowiedziała trzecioklasistom o swoim hobby,  o odpowiednim doborze kolorów i   o wielogodzinnej, codziennej pracy żeby jej efekt okazał się zachwycający. Uczniowie  z zapałem stawiali swoje pierwsze kroki pracując igłą i nitką. Praca niełatwa, mozolna, wymagająca skupienia i cierpliwości,  dla zainteresowanych taką formą  spędzania wolnego czasu, może okazać się łatwą i przyjemną.

                                                                         Grażyna Pawluczuk

                 

       

  "Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"


  "Nikt z nas nie chce chorować,
   każdy pragnie zdrowie zachować!
   Dlatego na dzisiejszym spotkaniu,
   mówić będziemy o zdrowym odżywianiu!"

 Takim wierszem przywitały uczniów z grupy rówieśniczej dzieci z klasy IIIc, które wystąpiły
w dniach 21 marca i 22 marca z montażem słowno - muzycznym na temat zdrowego odżywiania.
Celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczniów o zdrowiu człowieka i właściwym odżywianiu,
kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania i uświadomienie znaczenia witamin dla naszego zdrowia.


                                                          Tekst: Jola Stawarz
                                                          Zdjęcia: Dorota Siomko

         

Warsztaty lalkarskie z grupą teatralną

W dniu 23.04.2018r. klasa Ic gościła w klasie grupę teatralną A3Teatr, która zaprezentowała uczniom różne rodzaje lalek teatralnych, np. jawajki. Po prezentacji kukiełek grupa teatralna przedstawiła uczniom fragment bajki, do której po krótkim czasie dołączyły same dzieci, które wcieliły się w postacie z bajek. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom. Niektóre z nich pokazały nawet swoje talenty aktorskie.

Tekst i zdjęcia:

Dorota Siomko

 

Spotkanie z tradycją w Dubiczach Cerkiewnych

Dnia 20 marca 2018 roku uczniowie klasy Ib (wych. Nina Nesteruk) wzięli udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych. Pani Wioletta Kobus, mama Franka, uczyła pieczenia „Paski” – potrawy wielkanocnej.

Następnie zwiedziliśmy Izbę Tradycji i Pożarnictwa, które mieści się w budynku starej szkoły, drewnianej z 1846 roku. W dawnych salach lekcyjnych umieszczono eksponaty, zgromadzone tematycznie w izbie kuchennej, izbie tkactwa, dawnym pokoju nauczycielskim oraz Izbie Pożarnictwa. Zwiedziliśmy też piękną cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej.

Wycieczkę zakończyła degustacja PASKI. To był udany wyjazd.

Nina Nesteruk

 

Przedszkolaki w szkole

             17 kwietnia 2018 r. klasa III A  gościła grupę przyszłych pierwszoklasistów,     dziś jeszcze przedszkolaków, z Niepublicznego Przedszkola Językowego REDBUS         w Hajnówce. Dzieci obejrzały fragment zajęć trzecioklasistów potem sami usiedli   w szkolnych ławkach i z chęcią wykonywali najrozmaitsze , trudne zadania. Uczniowie bardzo sumiennie opiekowali się swoimi młodszymi kolegami i oprowadzali ich po naszej szkole. Wspólnie spacerowaliśmy po długich korytarzach, odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, izbę regionalną  oraz bawiliśmy  się na sali gimnastycznej. Były rozmowy, uśmiechy i uściski. Do zobaczenia we wrześniu!

 

                                                              Grażyna Pawluczuk

                 

 

 

 

Pierwszoklasiści ratują płazy…

         Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wolontariackiej „Wiosennej Akcji Pomocy Płazom” organizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Wyjście w teren poprzedziły zajęcia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN, na których uczniowie dowiedzieli się, jakie gatunki zwierząt należą do gromady płazów, jak rozmnażają się płazy i w jakim środowisku żyją. Uczniowie poznali najważniejsze cechy płazów i miały okazję usłyszeć ich „mowę” i sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Po zajęciach teoretycznych dzieci wyszły w teren. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracownicy BPN prowadzą rejestrację populacji płazów, zapisując na specjalnej liście miejsce, czas i ilość znalezionych gatunków płazów oraz odnotowując warunki atmosferyczne panujące w tym czasie. Przemieszczając się wzdłuż specjalnie wkopanego płotka dzieci wyciągały z utworzonych dołków płazy i umieszczały je w wiaderku. Po przejściu określonej drogi uczniowie wypuścili uratowane płazy do pobliskiego jeziorka.

Tekst:

Dorota Siomko

 

Nie święci garnki lepią…

         Tym razem garnki lepiliśmy my - uczniowie klasy Ic w Muzeum Kultury Białoruskiej. I to nie trzeba było wykazać się nadprzyrodzonymi mocami, aby ulepić z gliny garnuszki, miseczki i spodeczki różnego rodzaju, ale zwykłym sprytem i sprawnością manualną małych rączek. Warsztaty garncarstwa prowadził pan Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej spod Białegostoku – kolebki ceramiki siwej na Podlasiu. Pan Mirosław, który lepi garnki od dziecka, poinstruował nas i zaprezentował technikę lepienia na kole garncarskim, a następnie my mogliśmy spróbować tego rzemiosła. A szło nam całkiem nieźle. Zobaczcie sami…

Tekst i zdjęcia:

Dorota Siomko

 

Biblioteka zawsze po drodze…

 

            Lubimy czytać, lubimy chodzić do biblioteki szkolnej i do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Klasa III A, w ostatnim czasie  uczestniczyła w ciekawych zajęciach prowadzonych przez przemiłe panie bibliotekarki: panią Agnieszkę i  panią Asię. 16 lutego tematem spotkania były „Twórcze zabawy językiem polskim” zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Były „łamańce językowe” oraz zabawy, rebusy, zagadki i gry ortograficzne. Mistrzem ortografii został Damian. 21 marca braliśmy udział w zajęciach WebQest. Jak na pierwszy dzień wiosny przystało uczniowie odpowiadali na wiosenne pytania: - jakie znasz oznaki wiosny?,  - jakie znasz tradycje wielkanocne ?Tłumaczyli znaczenie powiedzeń, np. zagrać komuś na nosie, miarka się przebrała czy  robota pali się w rękach. Encyklopedie, słowniki i komputery bardzo się przydały. Teraz już wszyscy wiemy gdzie szukać pomocy w rozwiązywaniu dylematów związanych z naszym pięknym językiem.

                                            Grażyna Pawluczuk

 

 

Nowe, wysłużone eksponaty….

 

 

               W  tym roku , nasza szkolna izba regionalna wzbogaciła się o kolejne wysłużone ale jakże cenne eksponaty, przedmioty wypożyczone nam, od podobnych jak ja, pasjonatów staroci. Ławkę szkolną sprzed kilkudziesięciu lat  dostaliśmy  od hajnowianina, pana Stanisława Mierzwińskiego. Starą tabliczkę uczniowską  do pisania , drewniany piórnik, kałamarz, metalowy dziurkacz oraz dwie obsadki wypożyczył nam sołtys wsi Żuki, pan Sławomir Józwowicz.

Dziękuję w imieniu uczniów i nauczycieli, odwiedzających naszą izbę.

 

                                                               Grażyna Pawluczuk –

                                                     opiekun szkolnej izby regionalnej.

 

Zabawy sportowe "Małych Mistrzów" i przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Hajnówce.


  21 lutego 2018r.odwiedziły naszą szkołę przedszkolaki z Przedszkola nr 2 w Hajnówce,
aby wspólnie z "Małymi Mistrzami" z klasy drugiej wziąć udział w zawodach sportowych.
  Celem tych zawodów było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, zachęcanie do
aktywności ruchowej, wzmacnianie wiary we własne siły, przygotowanie najmłodszych do
przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie z porażkami, wdrażanie do współpracy i
współzawodnictwa zespołowego oraz dostarczenie dzieciom radości.
  Poszczególne zadania, które miały wykonać drużyny, wymagały od zawodników zwinności,
skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność współpracy w zespole.
  Dzieci radziły sobie znakomicie we wszystkich konkurencjach. Była to dla przedszkolaków
wesoła przygoda ze sportem.
  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.


                                                    Tekst: Jola Stawarz
                                                  Zdjęcia: Monika Lewczukova

               

 

 

Ozoboty na zajęciach przyrodniczo - matematycznych w klasie IIIc

 Tematem pierwszych zajęć z wykorzystaniem Ozobotów była nauka programowania i wykorzystanie
kolorowych kodów do sterowania robotem. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności logicznego
myślenia i rysowania oraz wykorzystanie kolorowych kodów do programowania Ozobota.
 Dzieci bawiły się doskonale sprawdzając czy da się wykorzystać czujniki Ozobota do rozpoznawania
kolorowych kodów narysowanych na czarnej drodze i sterować jego prędkością.
  Uczniowie Wykonali samodzielnie dwa zadania. Zaprojektowali wzór czapki, po której poruszał się
robot i drogę wesołej pszczółki.
  Dziękujemy bardzo Pani Ani Bowtruczuk, która pokazała, że Ozobot doskonale sprawdza się w
wielu zadaniach dydaktycznych. W bardzo przystępny sposób pokazuje cel programowania i unaocznia
jego fizyczny efekt.

                                                                  Jola Stawarz

               

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W tym roku klasie III D przypał zaszczyt pomocy Miejskiej Bibliotece Publicznej w organizacji obchodów Dnia Babci i Dziadka.

W uroczystości udział wzięli goście honorowi – Babcie i Dziadkowie oraz Burmistrz Miasta Hajnówka pan Andrzej Skiepko, pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce Bożena Markiewicz oraz pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Alla Gryc. Gości zaprosiliśmy do czytelni gdzie mogli obejrzeć nasz występ złożony z piosenek i specjalnie na tę okazję napisanych przez nas wierszy. Po występie odbyła się wielka sesja fotograficzna a chętni mogli obejrzeć wystawę naszych prac, na których byli sportretowani nasi dziadkowie. To był wspaniały dzień dla nas i naszych Dziadków.

Autor: Natalia Filipowicz

Akordeonista...

 

      27 lutego, w szkolnej izbie regionalnej, odbyło się  spotkanie w  ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Odwiedził nas pan Wiktor Leonkiewicz, wujek Łukasza. Pan Wiktor jest pasjonatem gry na akordeonie. Z ogromnym zaangażowaniem  opowiedział uczniom o swoim instrumencie. Dowiedzieliśmy się, że akordeon  został skonstruowany w 1829 roku w Wiedniu. W początkach XX wieku był bardzo popularny na gruncie muzyki tanecznej i ludowej. Dziś  przeżywa swoją drugą młodość. Akordeon to rodzaj harmonii, oparty jest na stroikach przelotowych. Dźwięki instrumentu wywołuje prąd powietrza, który wydobywa się z ręcznie poruszanego miechu, wprawiając tym samym stroik w drganie. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową  a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy). Uczniowie wysłuchali kilu utworów muzyki ludowej i muzyki poważnej. Nie zabrakło też gamy oraz wszystkim znanej „Wlazł kotek na płotek”. Na zakończenie nasz gość zachęcił uczniów do nauki gry na akordeonie oraz pianinie i gitarze. To były kolejne udane zajęcia . Dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły!

                                                                                            

                                                                                                 Grażyna Pawluczuk.

                                                                                            

                                                                                              

 

HAJNOWSKIE ŚWIĄTYNIE

 

Realizując innowację pedagogiczną „Poznajemy nasze miasto”, klasy pierwsze i druga zwiedziły hajnowskie świątynie: kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. i Sobór Św. Trójcy.

Z Kościołem zapoznała nas siostra Sylwia, która krótko opowiedziała o wnętrzu budowli i wykonała mini koncert na organach.

Po cerkwi prawosławnej oprowadził nas ojciec Paweł Korszak. Przedstawił nam jej historię, pokazał wiele ciekawych miejsc w świątyni. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać koncertu pieśni liturgicznych w wykonaniu najdoskonalszych instrumentów na świecie – ludzkich głosów.

Dziękujemy naszym Przewodnikom za ciepłe przyjęcie, życzliwość i cierpliwość w oprowadzaniu tak licznej grupy.

Halina Daniluk

zdjęcia: M. Lewczukova

 

Pierwszoklasiści wspólnie śpiewają kolędy

         W czwartek 18 stycznia wszyscy pierwszoklasiści zebrali się przy pięknie ozdobionej choince na korytarzu szkolnym, aby razem z duchownym katolickim i prawosławnym zaśpiewać kolędy bożonarodzeniowe. Dzieci pod kierownictwem księży zaśpiewali takie kolędy jak m.in. „Rożdiestwo Christowo”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Uczora z wiaczora”, „Dzisiaj w Betlejem” , „Niebo i Ziemla”.

Wychowawczynie klas I:

Nina Nesteruk

Dorota Siomko

Wspólne pocztówki.

Ostatnio klasa III D odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej. Razem z jego uczestnikami robiliśmy pocztówki świąteczne. Nasza klasa podzieliła się na kilka grup, dokładnie pięć. Na początku słuchaliśmy pani instruktorki, która powiedziała co i jak mamy robić. Panie rozdały nam karteczki z dziurkami, naszym zadaniem było wyszycie na nich choinek. Największą trudność sprawiało nam nawlekanie nitek na igły. Na szczęści byli tam uczestnicy warsztatu i nam w tym pomogli. Okazało się, że rodzą sobie lepiej niż my. Dzięki ich pomocy zrobiliśmy piękne świąteczne pocztówki.

Autorzy: Natalia Filipowicz, Szymon Piwowarski

Znamy prawa dziecka!

Klasa III D odwiedziła bibliotekę gdzie Panie bibliotekarki zapoznały naszą klasę z Konwencją Praw Dziecka. Panie wytłumaczyły nam, że jest to dokument w którym znajdują się nasze prawa. Poznaliśmy numer telefonu zaufania, pod który można dzwonić gdy ktoś robi nam krzywdę. Jest to numer 116-111. Na koniec pani bibliotekarka pokazała nam wiele ciekawych książek, w których są opisane przykłady jak dzieci mogą radzić sobie w sytuacji gdy ich prawa nie są przestrzegane.

Autorzy: Olga Jakoniuk, Bartosz Tarasiuk, Edyta Ziuzia.

       

Miś z przedszkola nr 5 idzie do szkoły z klasą III D.

            To był stresujący dzień dla klasy III d. Czekało nas spotkanie z naszymi paniami z przedszkola i przedszkolakami. Baliśmy się, że pomylimy kroki. W dniu misia mieliśmy zachęcić misie i przedszkolaki żeby nie bały się iść do szkoły. Najpierw pani Ela pokazała nam slajdy z misiami i zadała mnóstwo zagadek. Po zagadkach pokazaliśmy przedszkolakom parę szkolnych piosenek i wierszy o szkole i tym samym udowodniliśmy, że szkoła nie jest taka straszna.  Przeczytaliśmy im również kilka opowiadań o misiach i zapewniliśmy, że oni tez nauczą się tak pięknie czytać jak my. Po udanym występie przedszkolaki podarowały nam zakładki w kształcie misia.

Z całą klasą i miniami w kieszeni powędrowaliśmy wesoło do szkoły. Kolejny raz okazało się,że strach ma wielkie oczy.

Autorzy: Olga Jakoniuk, Matylda krzywda

         

UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

            Dnia 14 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugiej uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła lekarz Pogotowia Ratunkowego pani Agnieszka Kuczko - ciocia naszego kolegi Mikołaja.  Na początku pani doktor przypomniała nam numery alarmowe.  Opowiedziała, w jakich niebezpiecznych sytuacjach możemy się znaleźć i jak powinniśmy się wtedy zachować. Wiele emocji wzbudziły zajęcia praktyczne – układanie nieprzytomnego człowieka w bezpiecznej pozycji, zakładanie opatrunków, bandażowanie, unieruchamianie złamań itp. Pani doktor cierpliwie objaśniała i pokazywała, jak postępować w takich sytuacjach.  Nauczyliśmy się, jak właściwie reagować, aby pomóc innym.  Dziękujemy pani Agnieszce za serdeczność i profesjonalne przeprowadzenie nas przez tak trudne zagadnienia, jakim jest pierwsza pomoc.

Tekst: Halina Daniluk

 

 

PATRONI NASZYCH ULIC

Realizując innowację pedagogiczną „Poznajemy nasze miasto” uczniowie klas pierwszych i drugiej uczestniczyli w lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Patroni naszych ulic”. Zajęcia prowadziła Dyrektor Biblioteki pani Alla Gryc. Z zapartym tchem słuchaliśmy jej opowieści o znanych hajnowianach, których nazwiska noszą ulice Hajnówki. Dowiedzieliśmy się o ich życiu i zasługach dla rozwoju naszego miasta. Poznaliśmy takie postacie jak dr Tadeusz Rakowiecki, dr Henryk Ptaszyński, doc. Adam Jan Dowgird, dr Dymitr Wasilewski, Ks. Antoni Dziewiatowski, ks. Ignacy Worobiej, arcybiskup Miron Chodakowski, Jan Filipczuk, Wincenty Kołodziej, Tamara Sołoniewicz, Aleksy Zin, plutonowy Bolesław Bierwiaczonok, czy rodzina Kosidłów. Na prezentowanych zdjęciach rozpoznawaliśmy „ich” ulice. Dziękujemy pani Alli za niezwykłą lekcję historii Hajnówki.

Tekst: Halina Daniluk

Tekst:

 

PRZEDŚWIĄTECZNE SMAKOŁYKI

 

            Grudzień jest miesiącem, w którym oczekujemy na święta Bożego Narodzenia. W tym czasie robimy ozdoby choinkowe, pieczemy świąteczne ciasta i przygotowujemy różne potrawy.

            Tradycją w naszej szkole stało się pieczenie pierników. Od początku grudnia klasy I-III uczestniczyły w warsztatach pieczenia tych świątecznych ciasteczek. Zajęcia odbywały się w Bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych. Prowadziła je niestrudzona pani Mirosława Iwaniuk.

            Pod okiem pani instruktor dzieci z pomocą Rodziców zagniatały ciasto, lepiły ciasteczka o różnym kształcie i własnoręcznie je ozdabiały.

            W oczekiwaniu na upieczenie pierniczków dzieci wesoło bawiły się przy choince. Pyszne, pachnące wypieki zabraliśmy ze sobą do szkoły.

            Dziękujemy pani Mirosławie za gościnne i ciepłe przyjęcie, podzielenie się z nami doskonałym przepisem na pierniczki i cierpliwą opiekę.

 

Monika Lewczukova

ANDRZEJKI W KLASIE III D

            Na andrzejkowe spotkanie każdy z naszej klasy przygotował małą przekąską dla siebie i kolegów. Byliśmy podzieleni na grupy, jedni przynieśli napoje inni owoce a jeszcze inni słodkości domowej roboty.

            Po udekorowaniu stołów i krótkim wprowadzeniu o tradycji Andrzejkowej, zaczęliśmy bawić się we wróżby. Na czerwonych sercach wypisaliśmy imiona żeńskie i męskie i dowiedzieliśmy się jakie imię będzie nosić nasz przyszły małżonek. Kolejny konkurs polegał na wybraniu osoby, która pierwsza się ożeni lub wyjdzie za mąż. Następnie wróżyliśmy kto będzie miał szczęście w miłości, kto będzie szczęśliwy a kto bogaty. Wróżby wzbudziły w nas wiele emocji. Ciekawe czy się spełnią…

            Na koniec doczekaliśmy się momentu, w którym można było zjeść przyniesione smakołyki. Wszyscy tańczyli i bawili się świetnie. Około godziny 13.00 nasza didżejka Wiktoria urządziła konkurs tańca a potem włączyła wolne rytmy. Zabawa zakończyła się piosenkami z dedykacją. Andrzejkową atmosferę rozgrzewały zrobione przez nas lampiony i świetnie dobrana muzyka.

 

 

Tekst:                                   

Karolina Bugwin   

Edyta Ziuzia            

Rafał Stulgis    

                              

Grudniowo świątecznie

 

            Ozdoby świąteczne bywają różne: bombki, lampiony, światełka, szyszki i świeczki. Jednak najpiękniejsze i najbliższe sercu są te, zrobione samodzielnie. Takie właśnie cudeńka zaprezentowała nam pani Nina Kwaśnik, babcia Oliwki. W piątek, 15 grudnia , odbyło się kolejne spotkanie w szkolnej izbie regionalnej. Słuchaliśmy kolęd a pani Nina pokazała uczniom, w jaki sposób wykonuje szydełkowe ozdoby na choinkę z białego  kordonku - bałwanki, aniołki, dzwoneczki, bombki i gwiazdki. Uczniowie z podziwem wpatrywali się w zręczne dłonie naszego gościa , spod których sprytnie wychodziły  najróżniejsze słupki, półsłupki, oczka i łańcuszki.  My też potrafimy! Nie z nici,  ale z papieru wykonaliśmy ozdoby do naszej świątecznie udekorowanej sali. Udało się. Choinka jak najpiękniejsza królewna, brzozowe Mikołaje, świąteczny łoś, gałązki zimowe w parasolce, papierowe kule i drzewka.  Czekamy na Boże Narodzenie!

 

                                                                                     Grażyna Pawluczuk

                                                                                          uczniowie III A

                                    

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

   Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na
miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego.
   Uczniowie klasy IIIc (wych. Jola Stawarz) postanowili kolejny raz zorganizować akcję
charytatywną dla hajnowskiego schroniska "Ciapek". Każde dziecko przyniosło jakiś prezent
dla czworonożnych przyjaciół. Były to własnoręcznie wykonane zabawki, kocyki, poduszki,
obroże, smycze, miski i oczywiście duże ilości karmy. Po prezenty dla zwierząt przyjechał
pracownik schroniska i jeden z jego podopiecznych - piesek Isa. To była duża niespodzianka
i mikołajkowy prezent dla trzecioklasistów.
   Akcja miała na celu  zwrócenie uwagi na zwierzaki, które często są krzywdzone, nie mają
"swoich" domów oraz, że są dzieci, które o nich myślą i pamiętają w ten świąteczny czas.

  Szczególne podziękowania składamy Pani Uli Nowak, która pomogła w przygotowaniu
dzisiejszej niespodzianki.

                                                                     Jola Stawarz

     

Samojlik & Wajrak

 

            8 grudnia 2017 roku uczniowie klas trzecich mieli niepowtarzalną okazję spotkania z autorami książek dla dzieci, Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem. Przyrodnicy zaprezentowali uczniom swój kolejny komiks o Puszczy Białowieskiej , która tym razem  stała się miasteczkiem na Dzikim Wschodzie o nazwie Umarły Las. Dzięcioł trójpalczasty Triko, dzięciolica Trida oraz kowalik Bargiel to bohaterowie powieści „Nieumarły las”. Nasi goście opowiedzieli uczniom o pięknie  Puszczy Białowieskiej , o zwierzętach i ptakach tu mieszkających. Na zakończenie spotkania trzecioklasiści cierpliwie czekali z zakupionymi komiksami na autografy i rysunki wykonywane przez autorów. Teraz czekamy na zapowiedzianą, trzecią część komiksu .

 

 

                                                                    Grażyna Pawluczuk

                  

 

Korowaj – tradycyjne ciasto weselne

             Ostatniego dnia listopada,  klasa III A uczestniczyła w kolejnym spotkaniu    w szkolnej  izbie regionalnej z cyklu „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”.  Tematem spotkania był korowaj – ciasto weselne. Odwiedziła nas pani Ola Plewa, babcia Kasi , która przyniosła ze sobą upieczony placek z ciasta drożdżowego. Pani Ola opowiedziała dzieciom o tradycji weselnej. Korowaj przygotowywały panie, zwane korowajnicami , ostatniego dnia przed ślubem. Pieczywo to było bogato zdobione dekoracjami z ciasta oraz wbitymi w środek gałązkami jabłoni owiniętymi w to samo ciasto. Udekorowany  korowaj był znakiem powodzenia, szczęścia i zamożności dla młodej pary. Uczniowie odśpiewali drogiej pani Oli huczne „100 lat”  i dopiero wtedy mogliśmy skosztować weselnego smakołyku . Kto nie próbował niech żałuje! Dziękujemy pani Olu!

                                                                  Grażyna Pawluczuk

 

ANDRZEJKOWE ZABAWY PIERWSZOKLASISTÓW

Dawniej w andrzejki, czyli dzień poprzedzający dzień świętego Andrzeja bawiły się wyłącznie dziewczęta. Miały nadzieję, że dowiedzą się, co je czeka w przyszłości, kiedy wyjdą za mąż i jak ich wybranek będzie miał na imię. Chłopcy mieli swoje święto 24 listopada w dzień świętej Katarzyny. Dziś wszyscy bawią się 30 listopada, traktując wróżby z przymrużeniem oka.

W ostatnim dniu listopada uczniowie klas mieli swoje pierwsze klasowe andrzejki. Bawili się wesoło, ustawiając w kolejce prawe buty, losując imiona przyszłych wybranków, szczęśliwe liczby i rozwiązując zagadki na temat przyszłości. Zwieńczeniem andrzejkowych chwil były tańce i zabawy ruchowe przy muzyce.

Tekst: H. Daniluk

Zdjęcia: H. Daniluk, N. Nesteruk, D. Siomko

 

PIERWSZAKI ZWIEDZAJĄ MUZEUM KULTURY BIAŁORUSKIEJ

            W listopadzie uczniowie klas pierwszych odwiedzili Muzeum Kultury Białoruskiej, działające w naszym mieście. Z zainteresowaniem zwiedzali ośrodek, podziwiając wspaniałe ekspozycje malarstwa oraz zbiory kultury materialnej naszych przodków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty związane z codziennym życiem na wsi, pracą na roli, czy obchodzeniem świąt. Poznaliśmy nazwy narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i zawodów, których dzisiaj już nie ma. 

H. Daniluk

N. Nesteruk

D. Siomko

ZWIEDZAMY IZBĘ REGIONALNĄ

         W naszej szkole działa izba regionalna, którą urządziła pani Grażyna Pawluczuk. W listopadzie uczniowie klas pierwszych i drugiej odwiedzili to niezwykłe miejsce. Oprowadzali nas uczniowie klasy III a - członkowie koła regionalnego, prowadzonego przez Panią Grażynę. Bardzo podobały nam się eksponaty zgromadzone w izbie, niektóre nawet rozpoznaliśmy. Okazało się na przykład, że do prasowania służyły urządzenia, którym do działania wcale nie był potrzebny prąd elektryczny. Dziewczynki zachwycały się pięknymi makatkami i łóżeczkiem dla niemowlaka, chłopców zainteresował zabytkowy patefon i maszyna do szycia. Podziwialiśmy misterne pająki ze słomy, którymi nasi przodkowie ozdabiali swe domy.

W drugiej części zgromadzone były przedmioty, służące do pracy w gospodarstwie i na roli. Dowiedzieliśmy się, do czego służyły i jak były używane.

To była niezwykła lekcja historii naszej Małej Ojczyzny. Dziękujemy Pani Grażynie za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Tekst: H. Daniluk

Zdjęcia: H. Daniluk, D. Siomko

Lekcja tolerancji w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Klasy Ia, Ib Ic wybrały się na pierwszą wspólną wycieczkę do Białegostoku. Spędziliśmy bardzo mile czas na oglądaniu bajki muzycznej „Adonis ma gościa” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jest to spektakl o brzydkim Węgielku –  podwórkowej, ale do tej pory wolnej wronie i Adonisie – pięknej, ale zadufanej w sobie papudze w klatce. Spektakl pokazał nam, że nie należy oceniać innych po wyglądzie, po pierwszym wrażeniu, że inny nie znaczy gorszy. Ktoś, kto wygląda lub zachowuje się inaczej, nie jest dla nas zagrożeniem, a wręcz może stać się naszym najlepszym przyjacielem, kimś dzięki komu rozłożymy skrzydła, zobaczymy świat inaczej, pełniej. Po wizycie w OiFP pojechaliśmy na zabawy ruchowe w Fikolandzie.

Wychowawczynie klas I:

Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Dorota Siomko

 

   

Andrzejkowo kolorowo w klasie IIIa

            Tradycji stało się zadość . Uczniowie klasy III A,  hucznie bawili się na swojej pierwszej, a zarazem ostatniej przed adwentem, wspólnej zabawie andrzejkowej. Pomogli Rodzice, na których zawsze możemy liczyć. Mama Huberta wypożyczyła  sprzęt grający a  mama Oli nagranie naszych ulubionych utworów.  Mama Piotrka  upiekła pyszne, kolorowe ciasteczka z wróżbami a mamy Martyny, Zosi i  Grzesia oraz babcia Emmy przygotowały smakowite ciasta. Tata Madzi zrobił słodkie zakupy a mama Damiana nakrywała do stołu. Sami zadbaliśmy o barwne balony do dekoracji sali i dobre humory   . Wszyscy bawiliśmy się doskonale.  To był naprawdę udany wieczór. Wieczór, który pomógł nam wszystkim w zrozumieniu siebie i tego, że stanowimy zgrany zespół klasowy.                                                                     

                                                                    Uczniowie III A oraz

                                               wychowawczyni Grażyna Pawluczuk

 

WARSZTATY Z KOLAGRAFII

            16 listopada uczniowie klasy I a mieli niecodzienną okazję poznać znanego hajnowianina – artystę plastyka Daniela Gromadzkiego.

W Muzeum Kultury Białoruskiej odbyły się warsztaty plastyczne, na których pierwszoklasiści tworzyli prace ciekawą techniką – grafiką wypukłodrukową. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały matryce, wykorzystując materiały o zróżnicowanej fakturze. Kiedy prace wyschły, zostały pociągnięte farbą drukarską i odbite na papierze. Tak powstały pomysłowe wizerunki naszego miasta – Hajnówka widziana oczami dzieci.

Halina Daniluk

zdjęcia – Tomasz Tichoniuk

CUDA Z WARZYW

            Na lekcjach pierwszoklasiści poznawali zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, jakie produkty są najbardziej wartościowe, a jakich należy unikać w codziennej diecie. Zastanawiali się, jak skomponować zdrowe śniadanie, obiad, czy podwieczorek. Wiedzą, jak ważne dla ich rozwoju jest pierwsze i drugie śniadanie. Poznali różne warzywa i ich znaczenie dla zdrowia.

Okazało się, że warzywa mogą również służyć do zabawy. W listopadzie uczniowie kl. I a (wych. H. Daniluk) i I b (wych. N. Nesteruk) z kawałków jesiennych warzyw wykonali pomysłowe ludziki i zwierzątka. Efekty widoczne są na zdjęciach.

      

„Kiedy babcia była mała…”

 

              22 listopada zaprosiliśmy  do szkolnej izby regionalnej kolejnych znakomitych gości . Odwiedziła nas Pani Halina, babcia Emmy, oraz  Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku . Tematem spotkania była szkoła -  wydawałoby się wszystkim bliska i znana. Okazało się trochę inaczej ponieważ panie opowiadały o swojej szkole, a więc takiej sprzed kilkudziesięciu lat.  Z zainteresowaniem oglądaliśmy stare zdjęcia, słuchaliśmy opowieści o tym, jak to kiedyś bywało. Panie przeczytały uczniom fragmenty książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” oraz zaprezentowały cudnego, tym razem włóczkowego Plastusia, wykonanego własnoręcznie przez Panią Genowefę. Najwięcej emocji dzieciom dostarczyło  jednak pisanie  piórem.  Stalówka, atrament, bibuła, kleksy -  to dopiero frajda i zabawa !

         Serdecznie   dziękujemy aktywnym Seniorkom  za poświecony nam czas i odrobinę wspomnień.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne, miłe spotkanie.

 

                                                                      Grażyna Pawluczuk

                                                                    wraz z   uczniami III A

                 

Z wizytą w Izbie Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego

W dniu 18.11.2017r. uczniowie klasy Ia (wych. Halina Daniluk), Ib (wych. Nina Nesteruk), Ic (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczukowa) mieli okazję obejrzeć zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego mieszczącej się w oddziale biblioteki w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce oraz wysłuchać opowiadań pani Alli Gryc na temat życia i dokonań doktora Tadeusza Rakowieckiego – oddanego pacjentom lekarza działającego na ziemiach hajnowskich. Był również pasjonatem i współbudowniczym polskiej astronomii. Ukochał sobie polską literaturę, np. utwory Adama Mickiewicza, a oprócz praktyki lekarskiej i zgłębianiem tajników astronomii zajmował się krytyką dzieł literackich, a w szczególności dzieł Stefana Żeromskiego. My już wiemy dlaczego doktor Tadeusz Rakowiecki jest tak ważną postacią w historii naszego miasta i dlaczego nasza biblioteka miejska została nazwana właśnie jego imieniem.

Wychowawczynie:

Dorota Siomko

Halina Daniluk

Nina Nesteruk

Monika Lewczuk

 

 

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

 jaką sobie ludzkość wymyśliła."

 Wisława Szymborska

 

         Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w pierwszej lekcji bibliotecznej podczas której mieli okazję poznać i usystematyzować różne słowa związane z książką i biblioteką, np. czytelnik, wypożyczalnia, czytelnia, autor, ilustrator, tłumacz. Poznali również zasady korzystania z zasobów biblioteki i czytelni. Na koniec zajęć młodzi czytelnicy wypożyczyli wybraną książkę do domu.

Tekst: Dorota Siomko

Zdjęcia: Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Dorota Siomko

 

 

Uczniowie klas I i II obchodzą Święto Niepodległości

11 listopada uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klas: I a (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Nina Nesteruk), I c (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczuk) uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Panie bibliotekarki przybliżyły nam historię odzyskania przez Polskę niepodległości i postacie z nią związane. Zajęcia urozmaicił krótki film o polskich symbolach narodowych. Z zapałem układaliśmy puzzle, przedstawiające nasze godło - pięknego Orła Białego. Wykonaliśmy rozety, które przypięliśmy w dniu Święta Niepodległości.

Tekst: Halina Daniluk

Zdjęcia: Dorota Siomko, Halina Daniluk, Nina Nesteruk, Monika Lewczuk

Hajnówka – nasze miasto

Klasy Ic, Ib, Ic oraz II klasa przystąpiły w roku szkolnym 2017/2018 do realizacji innowacji pedagogicznej „Poznajemy nasze miasto”.  Zaczęliśmy od zgłębiania historii naszej małej  Ojczyzny.  Pomogła nam w tym pani Alla Gryc – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Dzięki niej przenieśliśmy się do przeszłości oglądając dawne ulice Hajnówki oraz poznaliśmy sylwetki osób związanych z naszym miastem. Po zajęciach odwiedziliśmy najbliższe Miejsca Pamięci Narodowej, by złożyć hołd obrońcom Ojczyzny.

Tekst: Dorota Siomko

Zdjęcia: Halina Daniluk, Monika Lewczukova, Dorota Siomko

 

„Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”

Uczniowie klas Ia, Ib i Ic wzięli udział w projekcie realizowanym przez fundację „Oni to My”  „Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”. Teraz już każdy pierwszak wie, jak ważne jest dbanie o środowisko poprzez segregowanie śmieci na co dzień, ograniczanie ilości toreb foliowych, jak również ograniczanie ilości śmieci poprzez wykorzystywanie pozornie zużytych już materiałów, jak na przykład rolek po papierze toaletowym, czy tekstylii i skrawków papieru. Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Hajnówka oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Tekst:

Dorota Siomko

Zdjęcia:

Halina Daniluk

Nina Nesteruk

Dorota Siomko

 

 

 

 

Jesień w lesie

         W październiku klasy pierwsze wybrały się do Gruszek w poszukiwaniu śladów jesieni. Długo nie trzeba było czekać. Tuż po wyjściu z autokaru przywitało nas jesienne słońce, które pięknie rozświetlało dywany kolorowych liści i eksponowało piękne kolorowe stroje drzew. Leśnik z Nadleśnictwa Browsk pokazał nam różne rodzaje drzew i jak je rozpoznać. Dowiedzieliśmy się również jak życie tętni w martwym drzewie oraz jak zbierać grzyby, aby nie uszkodzić cennej grzybni. Na koniec wyglądaliśmy zwierzyny z wieży widokowej. Cały wyjazd zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i zabawami ruchowymi na świeżym powietrzu.

Autor tekstu i zdjęcia:

Dorota Siomko

 

Poznajemy autora książek o żuberku Pompiku Tomasza Samojlika

Dnia 13 listopada klasy: I a (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Nina Nesteruk), I c (wych. Dorota Siomko) i II (wych. Monika Lewczuk) spotkały się autorem serii książek dla dzieci o żuberku Pompiku. Pan Tomasz na co dzień jest pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Posiada ogromną wiedzę o żubrach i ich zwyczajach. Zdradził nam m.in., że żubry nie mają górnych zębów i uwielbiają wędrówki poza puszczę. Opowiedział o książkach i komiksach, które pisze dla najmłodszych. Przedstawił pierwszego bohatera swoich książek – sympatycznego żuberka Pompika i jego rodzinę: siostrę Polinkę i rodziców Pomruka i Poradę. Zachęcił nie tylko do sięgania po książki, ale również oglądania, emitowanego przez TVP ABC, serialu o Pompiku, który powstał na podstawie jego książek i przy jego udziale. Na zakończenie spotkania pan Tomasz pokazał nam, jak narysować żubra.

To było udane spotkanie. Chętnie poznamy przygody Pompika i jego przyjaciół.

Tekst: Halina Daniluk

Zdjęcia: Dorota Siomko

 

 

WIELKI DZIEŃ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

W tym roku szkolnym zaszczyt przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce przypadł w udziale klasie III D. Przygotowania do uroczystości były intensywne co z pewnością miało wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Pierwsze klasy wspaniale zaprezentowały się w części artystycznej. Przepięknie śpiewały i bezbłędnie zdały test na ucznia. Z powagą i szacunkiem adekwatnym do sytuacji, po przysiędze i pasowaniu, nasze pierwszaki zamieniły się w prawdziwych uczniów.

Autorzy : Zuzia Frankowska, Matylda Krzywda, Rafał Stulgis

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI

 

9 listopada w naszej szkole odbyła się  uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy III b uświetnili obchody 11 listopada programem artystycznym.

 

Wychowawczyni: Alina Guryniuk

       

KANAPKOWY DZIEŃ W III D

Dzisiejszego dnia mieliśmy robić kanapki w klasie i Pani Julita poprosił nas żeby przynieść z domu: chleb, masło, wędlinę i warzywa. Mój kolega Michał przyniósł masło czekoladowe, a więc robiliśmy też kanapki z czekoladą. Moja koleżanka Tosia przyniosła małe rzodkiewki z jej ogródka.

         Były cztery talerze kanapek: trzy z warzywami i wędliną, a ten ostatni był z czekoladą. Kanapki z warzywami i czekoladą wyglądały pysznie i kolorowo.

         Później ustawiliśmy stoły i przygotowaliśmy serwetki. Usiedliśmy do stołów i zaczęliśmy jeść nasze smakowite kanapki.

         Na sam koniec Pani Julita pozwoliła nam zjeść też kanapki z czekoladą. To był bardzo smaczny dzień!

Auror: Zuzanna Frankowska III D

Fotografie: Julita Tokajuk

   

III D na Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

Wszystko zaczęło się kiedy 10 października poszliśmy do Hajnowskiego Dom Kultury. Pani podzieliła naszą klasę na dwie grupy. Każda grupa kręciła inny film. Grupa pierwsza pracowała nad filmem animowany o przygodach wilka i lisa. Byliśmy zaskoczeni tym, ze do jednego filmu trzeba zrobić tak dużo zdjąć. Praca nad animacją nie była łatwa. Wymagała wiele precyzji i cierpliwości.

Druga grupa kręciła film przygodowy o jednym z kolegów z naszej klasy. Okazało się, że do nakręcenia filmy wystarczy mieć telefon i statyw. Specjalne efekty uzyskaliśmy dzięki kręceniu scen przez szkło i zakrętkę. Najbardziej wymęczyło nas wielokrotne powtarzanie tych samych scen.

Chociaż była to ciężka praca, był to bardzo interesujący dzień. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy.

autorzy: klasa III d

zdjęcia: Wiktori Denisiuk

         

„Spotkanie z panią Ekolog w klasie III D”

Dnia 27 września, mieliśmy w szkole specjalnego gościa. Na pierwszej lekcji odwiedziła nas Pani Natalla. Uczyła naszą klasę, w jaki sposób mamy dbać o środowisko. Tłumaczyła nam, Jak prawidłowo wyrzucać śmieci. Pani Natalla mówiła, że powinniśmy je segregować do odpowiednich pojemników. Oddzielnie wrzucamy papier, szkło, plastik, oraz przedmioty z metalu. Liście gałęzie trawę i inne odpady z owoców i warzyw wyrzucamy do kompostownika. To ważne dlatego, że jest jesień i wiele osób sprząta teraz w swoich ogrodach.

Taka lekcja była bardzo ciekawa, ponieważ rozmawialiśmy na temat ekologii. Zrozumieliśmy, że kiedy segregujemy śmieci dbamy wtedy o przyrodę.

Autor: Anna Gierasimiuk kl. III D

Fotografie: Natalla Gierasimiuk,

Julita Tokajuk  

     

Dzień Ziemniaka  w III D

 

Dzisiejszego dnia pani Julita zorganizowała nam wycieczkę do Lipin – wsi ziemniaka. Kiedy przyjechaliśmy, panie gospodynie ze stowarzyszenia „Krynica” zaprosiły nas do środka i powiedziały, że będziemy robić ziemniaki w których ma być farsz. Następnie wyszliśmy na podwórko. Dostaliśmy karteczki i markery, by móc zagrać w podchody. Gospodynie powiedziały, że musimy znaleźć drewniane tabliczki z namalowaną flagą i wyrazem z którego mamy wybrać jedną literę, która będzie tworzyła hasło. Na koniec gry zapisaliśmy wszystkie litery z których wyszło hasło ,,BULWAFEST” oraz znaleźliśmy wór, w którym były dla nas lizaki i tajemnicza skrzynka. Gdy ją otworzyliśmy okazało się, że była w niej pieczęć na której znajdował się ziemniak. Jak wróciliśmy do świetlicy poszliśmy umyć ręce i usiedliśmy do stołów panie podały nam nasze ziemniaki i surówkę - zjedliśmy je ze smakiem po czym dostaliśmy kolejne zadanie. Gospodynie przyniosły nam ziemniaki, farby i noże i objaśniły, że z tych ziemniaków mamy zrobić pieczątki. Dostaliśmy torby które sami ostęplowaliśmy tymi pieczątkami.

To był bardzo ziemniaczany dzień.

Autor: Zuzanna Frankowska

Zdjęcia: Wiktoria Densiuk

           

Klasa III D robi COŚ z NICZEGO!

Pewnego dnia odwiedziła nas Pani Natalla Gierasimiuk. Przyniosła ze sobą koszyki ze szmatami i rurki od papieru kuchennego. Zastanawialiśmy się po co jej tyle śmieci???? Po chwili wszystko się wyjaśniło. Okazało się, że wszystko przyda się do zrobienia przydatnych pojemników na kredki i inne przybory szkolne. Po ciężkiej pracy zakończyliśmy zajęcia z nagrodą w ręku – własnoręcznie wykonanymi pojemnikami na drobiazgi.

Autor : Matylda Krzywda.

Zdjęcia: Natalla Gierasimiuk

     

Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki,

a wtedy je można nawlekać na sznurki.

Tak robi się lejce, naszyjnik z korali.
Kasztany, kasztany będziemy zbierali.

(Zbieramy kasztany Władysław Broniewski)

 

         Klasy Ia i Ic wzięły udział w zabawach kasztanowych w Hajnowskim Domu Kultury. W pięknych promieniach słońca dzieci zbierały mieniące się w trawie kasztany, tańczyły do rytmu muzyki, bawiły się w parach naśladując ruchy kolegi i koleżanki, odpowiadały na zagadki dotyczące jesieni, brały udział w klasowych wyścigach rzędów, mając za zadanie m. in. rzucanie kasztanami do celu, bieg z kasztanem na trzymanej w ręku łyżce. Na koniec dzieci wykonały kasztanowe ludki, stworki i zwierzątka. Dziękujemy pani Annie Tarasiuk za pełne wrażeń, uśmiechu i radości kasztanowe spotkanie.

   

               

 

Skarby zamknięte w słoikach.

            18 października w klasie III A odbyło się kolejne spotkanie w szkolnej izbie regionalnej w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”. Pani Maria Zielińska , babcia Hani, opowiadała uczniom o przygotowaniach do zimy, o robieniu domowych owocowych przetworów. Kiedy? Po co? Komu? Dlaczego ? Z tymi wszystkimi pytaniami musiała się zmierzyć gospodyni dzisiejszych zajęć.  Poczęstowała nas pysznymi konfiturami i wspólnie przygotowaliśmy zdrowe „chipsy jabłkowe”.  Dziękujemy Pani Mario!

 

                Uczniowie III A i wychowawczyni Grażyna Pawluczuk

             

Cuda ze słomy

             Słoma – brzmi skromnie i bardzo biednie, ale tyle wystarczy, żeby przyozdobić dom na święta. Przekonali się o tym dzieci z  klasy III A,  którzy podczas zajęć w szkolnej izbie regionalnej wykonywali słomiane dekoracje. Wykonanie pająka wymaga wytrwałości, skupienia i precyzji.  Pod okiem pani Maryny Marczuk i Natalii Gierasimiuk uczniowie, najpierw w parach, potem całą grupą stworzyli swego pająka.  Słomianego pająka, który spełnia życzenia domowników, wypędza z domu choroby i zło ( tak opowiadała nam pani Maryna), zawiesiliśmy na suficie w izbie regionalnej.

 

                                                                 Grażyna Pawluczuk

 


           

PYSZNE WITAMINKI

W poniedziałek 9 października było w naszej klasie smacznie, a przede wszystkim zdrowo. Uczniowie na zajęciach własnoręcznie przygotowali pyszną witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Wszyscy chętnie zabrali się do pracy i przystąpili do krojenia oraz przyrządzali sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

 

                Przygotowanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

 

Wychowawczyni: Monika Lewczukova

             

 

 

„ My lubimy poniedziałki – wycieczka do Nadleśnictwa Browsk” w Gruszkach

Czy ktoś w ogóle lubi poniedziałki? …

              2 października, w poniedziałek o 8 rano, wesoła gromada uczniów klas III A i III  C wraz z rodzicami i wychowawczyniami szybko wskoczyła do autokaru. Wyruszyła na leśną przygodę więc uśmiech nie schodził im z ust. Pojechaliśmy do Nadleśnictwa Browsk, a to oznacza, że przed nami kolejna  przygoda. Na miejscu jak zwykle przywitali nas serdeczni leśnicy, którzy tym razem przygotowali zajęcia dotyczące „warstwowej budowy  lasu”. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się m.in. czym są warstwy lasu? Ile ich jest ? Kto mieszka w koronach drzew i że grzyby rosną nie tylko w ściółce. Na zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej  uczniowie układali klocki przedstawiające leśne zwierzęta, bawiły się w wykreślani przyrodnicze i na kilka chwil zamieniły się w puszczańskich detektywów. Dużo świeżego powietrza i mnóstwo ciekawych zadań sprawiły, że wszyscy  zgłodnieli.  Z pomocą w regeneracji sił przyszły kiełbaski z ogniska i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Tym sposobem poniedziałek okazał się najlepszym dniem tygodnia.

          Serdecznie dziękujemy młodym leśnikom z Nadleśnictwa Browsk za udany i bardzo pouczający dzień. Wychowawczyniom i Rodzicom  za pomoc w zorganizowaniu wycieczki, a pogodzie -  za to, że dopisała .

                                                                                       Jowita Romaniuk

                                                                                       mama Ninki z III A

               

 

"Światowy Dzień Zwierząt"

  Psy, koty czy inne zwierzątka domowe są nierozłączną częścią naszego życia. Dla wielu z nas
pies czy kot staje się członkiem rodziny, wiernym i oddanym przyjacielem. Uczniowie w naszej
klasie mają swoich ulubieńców dlatego postanowiliśmy uczcić Światowy Dzień Zwierząt obchodzony
corocznie 4 października.
 Na lekcje zawitał do nas ulubieniec naszego klasowego kolegi Gabrysia, Roni - pies rasy
lablador. Zajęcia były bardzo ciekawe, a celem ich było zwrócenie uwagi na zwierzaki, które
często są krzywdzone. Przypomnienie o odpowiedzialności za ich warunki życia oraz
uświadomienie z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu. Dzieci
przypomniały też sobie pozycję "Żółwia", którą należy zastosować w momencie spotkania z
groźnym psem.
  Spotkanie dało też okazję do ukazania problematyki bezdomnych zwierząt i zachęcania do
adopcji psów czy kotów.
  Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie
im,że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
   Dziękujemy Gabrysiowi, jego mamie, a głównie Roniemu, który był atrakcją naszych
dzisiejszych zajęć.
 


                                             Uczniowie klasy IIIc z wychowawczynią

           
                                                         

RECYKLING UŻYTKOWY – czyli COŚ z NICZEGO

            6 października 2017 r. w klasie drugiej zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Recykling Użytkowy – czyli Coś z Niczego” w ramach projektu „Dbaj o środowisko – bądź z przyrodą blisko”.

            Pani Natalia Gierasimiuk ciekawie przeprowadziła zajęcia, zainspirowała dzieci do stworzenia z odpadów pięknych skarbonek. Uczniowie będą zapełniać je monetami i cierpliwie czekać na spełnienie kolejnego wakacyjnego marzenia.

Wychowawca: Monika Lewczukova

                           

 

„W sadzie i w ogrodzie”

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów trzeba przygotować ogród do zimy.

30 września 2017r. uczniowie klasy II wraz z rodzicami postanowili zwiedzić działki ogrodowe w Hajnówce, by zobaczyć charakterystyczne cechy jesiennego krajobrazu w sadzie i w ogrodzie. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z częściami roślin, wyglądem, budową i zapachem jesiennych warzyw i owoców.

Spotkanie zakończyło się ogniskiem. Przepiękną pogodę wykorzystały dzieci na zabawę i gry terenowe. Dziękujemy rodzicom za wspaniałą atmosferę, czas i przygotowanie cudownego spotkania.

Wychowawca: Monika Lewczukova

Zdjęcia: Dorota Kisiel

       

 

"Mali Mistrzowie w Parku Wodnym"

 

Mali Mistrzowie z klasy II SP nr 4 w Hajnówce będą raz w miesiącu uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno - sportowych na pływalni. W ten sposób będą "walczyli" o zdobycie sprawności "Pływaka - Wodnika".

Podczas pierwszych zajęć dzieci spotkały się z ratownikiem, który przypomniał o zasadach bezpieczeństwa i zachowania higieny podczas zajęć w Parku Wodnym. Najwięcej jednak radości sprawiły maluchom zabawy w wodzie, które są formą aktywności, która ze względu na swoje walory zdrowotne i rekreacyjne zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce wad postawy i kształtowaniu prawidłowych sylwetek. Zajęcia na basenie są dla wielu uczniów ważnym uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej.

 

                                                       tekst - Jola Stawarz

                                                       zdjęcia - Monika Lewczukova

             

 

„Igłą malowane”

22 września klasy II i III b zwiedziły wystawę w Hajnowskim Domu Kultury pt. „Igłą malowane…”. Uczniowie obejrzeli przepiękne haftowane ręczniki, chodniki, serwety i inne tkaniny, które wyszły z rąk znakomitych ludowych tkaczek z powiatu hajnowskiego.

Ręcznie robione tkaniny wywarły na dzieciach duże wrażenie. Pomimo tego jak rzadkim są widokiem nadal nie tracą swojego piękna.

 

Wychowawca: Monika Lewczukova

 

Zdjęcia: Irena Baczyńska

       

 

 

Spotkanie z garncarzem

27 września 2017r. klasa II uczestniczyła w warsztatach na kole garncarskim prowadzonych przez garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej.

Uczniowie w przyjemny sposób spędzili czas, wykazali się sprawnością i zdolnością manualną. Zabawy z gliną uruchomiły wyobraźnię przestrzenną i kreatywność uczestników zajęć. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Wychowawca: Monika Lewczukova

             

 

 

"Lipiny to wioska taka, co nade wszystko kocha ziemniaka !"

   1.10.2017r. uczniowie z klasy IIIc wraz ze swoimi rodzicami utwierdzili się w przekonaniu,że
wizyta we wsi Lipiny może wzbogacić ich wiedzę o ziemniaku na tyle np., by wygrać każdy
konkurs na ten temat. Kolejne Święto Pieczonego Ziemniaka pełne było niezwykłych, kartoflanych
wariacji. Dzieci i ich rodzice wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Przygotowane i
zdegustowane były dwie potrawy - "Zamieszany ziemniak" i "Bulwa z wnętrzem".Kolejne atrakcje,
to edukacyjna gra terenowa pt. "50 twarzy ziemniaka" oraz warsztaty artystyczne "Bulwastemple".
Na zakończenie była "Fotobulwa" i "Bulwapiada".
  Podczas wspólnych zmagań sportowych i wesołych zabaw dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii
ziemniaka, jego cech i przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami.
  Impreza nie odbyłaby się gdyby nie wielkie zaangażowanie Pani Małgosi i Lusi ze Stowarzyszenia
"Krynica" oraz naszych rodziców. Dzięki nim dzieci mogły spędzić niedzielne popołudnie bardzo
wesoło i przyjemnie. Duże podziękowanie kierujemy również do taty naszej klasowej koleżnki Marysi,
Pana Marka, który uatrakcyjnił zabawę przejażdżką na rzadko już spotykanym motorze.
  To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisała, więc i zabawa była
znakomita.

                                                             Tekst - Jola Stawarz
                                                             Zdjęcia - Kasia Kuczko

                       

  

 

Filmowe urodziny żuberka Pompika

 

          26 wrzenia 2017 roku w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce odbyły się jubileuszowe 10-te urodziny Żuberka Pompika. Uczniowie  klas III A i III C naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i rodzicami mieli ogromną przyjemność spotkać się z  autorem serii książeczek o przygodach Pompika, jego rodziny i przyjaciół – Tomkiem Samojlikiem. Na spotkaniu nie zabrakło również zaproszonych gości – scenarzysty, rysownika oraz producenta nowego serialu z przygodami małego żuberka, który już w listopadzie będziemy mogli obejrzeć w TVP ABC. Urodziny były bardzo udane. Było Sto Lat, był tort i przedpremierowy pokaz trzech odcinków serialu, podczas którego do łez zaśmiewały się nie tylko dzieciaki ale i dorośli m.in. obecny na sali burmistrz miasta Hajnówka pan Jerzy Sirak, pani inspektor Jolanta Stefaniuk oraz nasza pani dyrektor Bożena Markiewicz.

                      Bardzo dziękujemy pani dyrektor Alli Gryc oraz wspaniałym paniom bibliotekarkom za zaproszenie i już czakamy na nowe odcinki serialu. Dziękujemy Rodzicom za przepyszne torty!  Żuberku Pompiku, panie Tomaszu STO LAT !!!

                                                                             Jowita Romaniuk – mama Ninki z III A

           

KLASA III C NA PIKNIKU W BORYSÓWCE

    Niedzielne popołudnie 18 czerwca uczniowie klasy III c wraz z rodzinami spędzili w urokliwym zakątku na skraju Puszczy Lackiej - we "wsi drewnianej" - Borysówce. Gościli nas państwo Maciejukowie.Imprezę rozpoczęliśmy spacerem po wsi, podziwiając piękne stare domy, pieczołowicieie odnowione przez mieszkańców.Nasz przewodnik - pan Maciejuk opowiadał nam o dawnych zawodach, związanych z pozyskaniem i obróbką drewna. Dowiedzieliśmy się, czym zajmowali się drwale, snycerze,, kołodzieje, tracze, czy bednarze.Bardzo spodobał się nam pomysłowy drewniany barometr. Zwiedziliśmy też odnowieony rodzinny dom Maciejuków - zajrzeliśmy m.in. do kuchni, gdzie gościnna gospodyni poczęstowała nas świeżo usmażonymi na piecu racuchami. Były przepyszne! Na podwórzu czekały nas inne atrakcje: piłowanie drewna, segregowanie drewna różnych gatunków drzew, tkanie chodników na warsztacie tkackim. Zabawę kontynuowaliśmy na rozległym placu w pobliżu wiejskiej świetlicy, gdzie rywalizowaliśmy podczas "Drewnianej Olimpiady"; szczególnie spodobały się nam wyścigi w przenoszeniu szyszek na drewnianej łyżce. Można było też pograć w znaną wszystkim grę w kółko i krzyżyk - w wersji drewnianej. Miłośnicy tańca mieli niepowtwrzalną okazję zatańczyć zumbę - dzieci wraz z mamami bawiły się doskonale. Nie obyło się też bez ogniska i pieczenia kiełbasek.Na deser gospodarze poczęstowali nas szarlotką Drewniaka i herbatką z lipy.
Dziękujemy państwu Maciejukom za ciepłe przyjęcie i wspaniałą organizację. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Borysówki - naprawdę warto!
Halina Daniluk

                 
   

 

 

KAMISHIBAI W KLASIE III B

 

Członkowie koła polonistycznego z klasy III B na zajęciach kształcą umiejętności dotyczące posługiwania się określonymi formami wypowiedzi, analizują i interpretują teksty. Dzięki temu pogłębiają wiedzę pozyskaną na lekcjach. Praca w kole polonistycznym stanowi też zachętę do podejmowania prób własnej działalności literackiej. Uczniowie napisali bajkę rymowaną pt.: „Księżniczka Emu”, do której wykonali plansze z obrazkami. Każda plansza przedstawiała kolejny fragment bajki. Powstał w ten sposób „Kamishibai”, czyli sztuka teatralna na papierze.

Dorobek swojej pracy uczniowie zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom                  z klasy I-III, dzieciom ze świetlicy oraz przedszkolakom z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. Na klasowym spotkaniu integracyjnym w Nadleśnictwie Hajnówka teatrzyk obejrzeli również rodzice.

 

Wychowawczyni: Nina Nesteruk

     

   

 

KLASY TRZECIE NA WYCIECZCE W MLECZARNI

W czerwcu klasy: III a (wych. Walentyna Birycka), III b (wych. Nina Nesteruk), III c (wych. Halina Daniluk) i III d (wych. Dorota Siomko) wybrały się na wycieczki do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Oprowadzała nas pani Małgosia, która na co dzień jest kierownikiem laboratorium. Zajmująco opowiadała nam, w jaki sposób z mleka wytwarza się pyszne sery, twarogi i masło. Mieliśmy okazję zobaczyć potężne zbiorniki z mlekiem, wielkie kadzie śmietany, z której robi się masło, ogromne baseny solankowe oraz chłodnie, w których dojrzewają sery. Obserwowaliśmy, jak pracownicy formują i pakują twarożek. Zajrzeliśmy też do masłowni. Cała klasą zważyliśmy się na wadze, która waży cysterny z mlekiem. Gospodarze poczęstowali nas świeżym twarożkiem i żółtym serem – smakowały wyśmienicie!  Na zakończenie otrzymaliśmy słodkie upominki.

Dziękujemy Zarządowi OSM za miłe przyjęcie, a pani Małgosi za cierpliwe wyjaśnianie i niezapomnianą wycieczkę.

Halina Daniluk

       

 

 

WYCIECZKA DO IZBY PAMIĘCI TADEUSZA RAKOWIECKIEGO

            30 maja 2017 roku uczniowie klasy III b (wych. Nina Nesteruk) wraz z rodzicami zwiedzali Izbę Pamięci Tadeusza Rakowieckiego, znajdującą się w Szpitalu Powiatowym w Hajnówce. Na początku dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Alla Gryc opowiedziała o patronie biblioteki - lekarzu i społeczniku T. Rakowieckim, który mieszkał i pracował w Hajnówce przez czterdzieści lat. Swoją ofiarnością w wykonywanym zawodzie, prawym i szlachetnym postępowaniem wpisał się wielkimi literami do kart historii naszego miasta. Potem wszyscy oglądali pamiątki i książki, znajdujące się w Izbie.

            Dziękujemy Pani Dyrektor za niezwykłą lekcję historii.

Nina Nesteruk

           

 

DZIEŃ DZIECKA NA LEŚNEJ POLANIE

            Dzień Dziecka klasy: II b (wych. Alina Guryniuk), III a (wych. Walentyna Birycka), III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) spędziły na łonie natury. W tym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk – do puszczańskiej miejscowości Świnoroje. Leśna polana to wspaniałe miejsce do zabawy, a kiełbaski, pieczone nad ogniskiem, mają niepowtarzalny smak.

Wiele nauczyliśmy się, spacerując leśnymi drogami. Nasz przewodnik – leśnik, zajmująco opisywał napotkane rośliny i wyjaśniał leśne tajemnice. Rozpoznawaliśmy po liściach napotkane drzewa, wąchaliśmy leśne zioła. Spróbowaliśmy, jak smakuje nowy przysmak – szczawik zajęczy. Odkryliśmy, jak wyglądają korniki, jakie mają zwyczaje i jak wyglądają zamieszkałe przez nie drzewa. Zaciekawiły nas pułapki na korniki, a nawet sprawdziliśmy, jaki zapach wydzielają.

            Pogoda nam dopisała. Bawiliśmy się wspaniale. To była udana wycieczka.

Halina Daniluk

         

  

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

  1 czerwca Dzień Dziecka rozpoczął się w naszej klasie (IIc,wych. Jola Stawarz) od słodkiego
poczęstunku, który przygotowali nasi rodzice.
  Kolejną atrakcją było wspólne wyjście na pyszne lody. Dzień pełen wrażeń, zakończył się
zabawami na Miejskim Placu Zabaw.
  Chociaż było pochmurno, to wszystkim dopisywał świetny humor. Szkoda, że Dzień Dziecka
jest tylko raz w roku!!!

                                                                   Jola Stawarz

             

DZIEŃ MATKI W KLASIE III C

25 maja był dniem szczególnym dla uczniów klasy III c (wych. Halina Daniluk). Zaprosiliśmy nasze Mamy na wieczorek z okazji Ich święta. Przygotowywaliśmy go w tajemnicy, aby sprawić Mamom miłą niespodziankę.

Na początku Mamy wysłuchały wierszy i piosenek, które dla nich recytowaliśmy i śpiewaliśmy. W oku każdej z pań zakręciła się łza radości i wzruszenia. Następnie zaprezentowaliśmy im multiinstrumentalny koncert – była gra na pianinie, skrzypcach, akordeonie i gitarze oraz występ duetu: mama i córka. Naszym Mamom ogromnie spodobały się prezenty – korale, które dla nich własnoręcznie wykonaliśmy na warsztatach w Dubiczach Cerkiewnych. Słodki poczęstunek – ciasta i ciasteczka – pomogli nam w tajemnicy przygotować nasi tatusiowie i babcie.

To była miła, udana impreza klasowa. Mamy były wzruszone i każda wróciła do domu w pięknych, oryginalnych koralach.

Halina Daniluk

                   

 


                       "Dzień Mamy i Taty w IIc"

  26.05.2017r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Imprezę przygotowały dzieci
z klasy IIc. Uczniowie złożyli życzenia rodzicom - recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Wszystkie dzieci swobodnie reprezentowały swoje umiejętności artystyczno - wokalne. Rodzice
byli zachwyceni występami swoich pociech.
  Na zakończenie każdy z rodziców otrzymał własnoręcznie wykonany upominek i bukiecik
majowych konwalii. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek,przygotowany przez mamy.
  Ten uroczysty dzień zakończyliśmy wspólnymi zabawami na świeżym powietrzu w Nadleśnictwie
Hajnówka.
  Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Cała uroczystość przebiegała w ciepłej
i miłej atmosferze i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci i rodziców.

  Uczniowie klasy IIc, wychowawczyni i rodzice dziękują Nadleśnictwu Hajnówka za zorganizowanie
ogniska integracyjnego na terenie Nadleśnictwa.

                                                       Zdjęcia: Andrzej Szerenos
                                                       Tekst: Jola Stawarz

                         

heartKochana Mamaheart

 

23 maja w klasie III A odbyło się spotkanie z Mamami z okazji Dnia Matki. Mamy wysłuchały koncertu życzeń. Były to wiersze, piosenki, tańce, gra na dzwonkach. W ramach rozpieszczania Mam był poczęstunek, prezenty, zabawa przy muzyce, konkursy, przytulanki.

 

Kochana Mamo!

Niech ten radosny dzień

Na zawsze Twe troski odsunie w cień.

Niech się śmieje do Ciebie świat,

                                              Blaskiem szczęśliwych i długich lat!

 

Wychowawca: W. Birycka

         

ONI TO MY

 

W ramach przygotowań do Dnia Matki w klasach III A i II C odbyły się warsztaty. Było to malowanie kwiatów na szkle pod okiem Pani Natalii z fundacji ONI TO MY. Wszyscy uczniowie poczuli się na chwilę prawdziwymi artystami, a obrazy okazały się zaskakująco urzekające! Dziękujemy za ciekawą lekcję plastyki.

 

Wychowawczynie: W. Birycka, J. Stawarz

     

 

 

NA WARSZTATACH RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

W DUBICZACH CERKIEWNYCH

            Dnia 22 maja uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) wzięli udział w wycieczce do Dubicz Cerkiewnych.

Pod czujnym okiem pani instruktor Mirosławy Iwaniuk w Bibliotece Gminnej wykonywaliśmy piękne korale, które wręczymy mamom w dniu ich święta. Następnie zwiedzaliśmy Izbę Tradycji i Pożarnictwa, która mieści się w budynku starej, drewnianej szkoły z 1846 roku. W dawnych salach lekcyjnych umieszczono zabytkowe eksponaty, zgromadzone tematycznie w izbie kuchennej, izbie tkactwa, dawnym pokoju nauczycielskim oraz Izbie Pożarnictwa. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zabawę na boisku szkolnym – wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie pięknej cerkwi pod wezwaniem Opieki Matki Boskiej.

            To był udany wyjazd. Wspaniale wypoczęliśmy i wiele się nauczyliśmy.

Halina Daniluk

                             

 

 

ZDROWO I KOLOROWO

 

19 maja ucz. kl. II b zaprezentowali swoim rówieśnikom montaż słowno – muzyczny                pt. „Aby dzieci zdrowo rosły i były uśmiechnięte muszą codziennie jeść owoce i warzywa”. Celem było pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywaniu i zachęcenie do spożywania różnych owoców i warzyw.

 

wychowawca: A. Guryniuk

zdjęcia: J. Tokajuk

       

 

PIERWSZAKI W CHATCE BABY JAGI

 

15 maja 2017 roku uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami i nauczycielami odwiedzili bajkowy świat – chatkę Baby Jagi w Orzeszkowie.  Na miejscu przywitała nas miła pani animator, która ciekawie opowiedziała o tej tajemniczej postaci.

W domku Baby Jagi dzieci wspólnie gotowały zupę z lizaków, sprawdzały jakość pieca oraz wygodne posłanie czarownicy. Z trwogą siadały na wadze kłamstwa, by sprawdzić, kto jest największym kłamczuchem. Sprawdzianem odwagi była skrzypiąca szafa pełna mikstur oraz loch dla Jasia.

Pobyt w tym uroczym miejscu urozmaiciło tropienie Baby Jagi oraz rozwiązywanie zagadek i zaklęć.

Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje plastyczne umiejętności w warsztatach zdobienia pierniczków. Udekorowane ciasteczka nabierały mocy w czasie, gdy dzieci  bawiły się przy ognisku.

Wróciliśmy pełni wrażeń, obdarowani pierniczkami i medalami od Baby Jagi.

Wychowawczyni klasy pierwszej

Monika Lewczuk

                          

 

 Warsztaty cukiernicze

 

Dnia 09.03. 2017r.  klasa III A SP była na wycieczce w małym zakładzie produkcyjnym „Rękodzieło w karmelu”. Mama Karola zaprosiła dzieci z klasy na ręczne lepienie cudeniek z karmelu. Każdy kręcił masę cukrową według życzenia, wychodziły kogutki, kwiatki, jabłuszka, świderki i oczywiście serduszka dla mamy. Wszyscy poznali etapy powstawania lizaków. Było pachnąco, słodziutko i cieplutko. Dziękujemy Pani Sylwii, mamie Karola Gorbacza.

 

Walentyna Birycka

         

 

Powiatowy etap konkursu recytatorskiego

„Baje, bajki, bajeczki”

 

            25 kwietnia w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się rejonowe eliminacje konkursu recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z Hajnówki i powiatu hajnowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Julian Romaniuk i Tymoteusz Samojlik z kl. III c, Piotr Kiryluk z kl. II a, Mateusz Pawłowski z kl. IV a i Jagna Samojlik z kl. Vc.

Wspaniałą interpretacją przygotowanych wierszy podbili serca jurorów, zajmując:

 • w kategorii klas I – III: Julian Romaniuk – I miejsce, Piotr Kiryluk - II miejsce, Tymoteusz Samojlik – III miejsce,
 • w kategorii klas IV – VI: Jagna Samojlik – III miejsce.

Kolejny - wojewódzki – etap tego konkursu odbędzie się 19 maja w Białymstoku i zakwalifikował się do niego Julian Romaniuk. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Halina Daniluk

       

 

MOJE HOBBY -  5 pytań do Filipa Bogdanowicza z klasy III A SP

 

- Skąd Twoje zainteresowania sklejaniem modeli?

- Modelami zainteresował mnie tata. Tata, gdy był mały też sklejał modele.

- Od ilu lat sklejasz samoloty i kto Ci pomaga?

- Samoloty sklejam od 7 roku życia, pomaga mi tato. Nad jednym modelem pracujemy 3-4 miesiące.

- Jakich materiałów potrzebujesz do swojego hobby?

- Tata kupuje papierowe modele w księgarni ( w cenie 3-5 zł.)  lub gotowe szablony drukuje    z Internetu. Potrzebny jest też klej, nożyczki, pęsety. Mamy w domu kącik modelarski.

- Czy to fajne uczucie sklejać samoloty?

- Wycinanie poprawia sprawność moich palców, uczy cierpliwości, dokładności oraz pomaga mi w matematyce. Moje hobby uspokaja mnie i wycisza. Poza tym zdobywam wiedzę o samolotach.

- Jaki dla Ciebie model jest najfajniejszy? Czy zostaniesz w przyszłości lotnikiem?

- Najfajniejszy model to Twin Mustang,  a w przyszłości chciałbym zostać żołnierzem – czołgistą.

- Dziękujemy za rozmowę, życzymy spełnienia marzeń.

 

Wywiad przeprowadziły Amelia i Gabrysia z klasy III A SP

         

 

  Pierwszy Dzień Wiosny w kl. IIa i IIc

  We wtorek, 21 marca, klasy IIa i IIc wybrały się na wycieczkę do Białegostoku.
  Celem wycieczki była integracja uczniów i wzmacnianie więzi koleżeńskiej oraz kształtowanie
wrażliwości estetycznej, poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej.
  Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie w kinie "Helios" filmu dla dzieci pt. "Ozzy".
To historia pieska rasy beagle, który trafia do luksusowego spa dla psów. Szybko okazuje się
jednak, że wyglądający na raj hotel, to tak naprawdę, prawdziwa szkoła przetrwania. Oglądając
"zwariowane" przygody głównego bohatera i jego futrzastych kompanów dowiadujemy się na czym
polega prawdziwa odwaga i moc przyjaźni.
  Kino, to nie jedyna atrakcja Pierwszego Dnia Wiosny. Następnie udaliśmy się do Bricks 4 KIDZ,
czyli po prostu uczyliśmy się, bawiliśmy i budowaliśmy klockami Lego. Celem tych zajęć było
rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej, koordynacji wzrokowej, kratywności i współpracy
w grupie.
  Pracując w dwuosobowych zespołach tworzyliśmy pod okiem instruktora bardzo ciekawe
konstrukcje. Były to ptaki, samoloty, wiertarki i wiele innych. To była świetna zabawa, nauka
i przygoda z klockami Lego.
   Pełni wrażeń, atrakcji i nowych umiejętności wróciliśmy do Hajnówki. Cieszymy się również
z nadejścia długo wyczekiwanej Wiosny!
                                           

                                                      Tekst: Jola Stawarz
                                                    Zdjęcia: Kasia Kuczko

                   

„Puszcza Białowieska naszym skarbem”

               23 marca w  naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie. W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej„Z żuberkiem Pomnikiem w świecie przyrody”  klasa II A przygotowała inscenizację pt.  „Puszcza Białowieska naszym skarbem”. Do jej  obejrzenia zaprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, Nadleśnictwa Hajnówka, Rodziców oraz uczniów klas    I - III . Przygotowania trwały dość długo. Musieliśmy wybrać wiersze, przygotować scenografię oraz kostiumy. Drzewa, kwiaty, głosy ptaków – to sprawiło, że  wszyscy znaleźliśmy się w lesie.  I tym razem  Rodzice nie zawiedli !  Żubr, szpak,  sarna, wiewiórka, zające, wilk, lis, dzik, jeż, świerszcz oraz  skrzat i wiosna to mieszkańcy naszej Puszczy i  główni bohaterowie przedstawienia. Rodzice przygotowali cudowne przebrania odpowiednie do odgrywanej przez dzieci postaci.  Uczniowie perfekcyjnie wcielili się w swoje role a widzowie z wypiekami na twarzach słuchali deklamacji i śpiewu. Koleżanki i koledzy dowiedzieli się wiele o Puszczy Białowieskiej , o jej mieszkańcach i o tym,  jak należy zachowywać się będąc na leśnej wędrówce. A ja byłam dumna ze swoich wychowanków.  Dziękuję kochani uczniowie! Znowu nam się udało!


            Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za  okazane  wsparcie  i pomoc w przygotowaniu przedstawienia.

 

                                                               Grażyna Pawluczuk

                                                          zdjęcia – Iwona Szkopek

                   

Topimy Marzannę

 

21 marca uczniowie klasy II A, wspólnie z rodzicami,  pożegnali zimę i powitali wiosnę. To był dzień pełen wrażeń. Najpierw obejrzeliśmy film „Ozzy” w białostockim kinie, potem uczniowie bawili się klockami Lego w Centrum Zabaw Kreatywnych. Po powrocie do Hajnówki na uczniów czekały kolejne atrakcje. Marzanny – zimowe panny, stały  przed szkołą. Po dojściu nad pobliską rzeczkę,  kolejna niespodzianka – dwa ale jakże różne prezenty. Jeden przepięknie udekorowany, barwny, z motylkami i biedronkami, opasany zieloną kokardą. Drugi skromny i niepozorny , w szarej, lekko rozerwanej torbie. Wszyscy zgodnie okrzyknęli, że wybieramy ten przepiękny, różnobarwny. Ogromne  było rozczarowanie dzieci, kiedy okazało się, że w tym ślicznym pudełku były zwykłe kartoniki mleka. Takie jakie uczniowie dostają w szkole i nie jest niczym nadzwyczajnym. Kiedy tradycji stało się zadość i marzanna (przygotowana przez rodziców z ekologicznych materiałów ) odpłynęła do morza – otworzyliśmy drugi , ten nieefektowny dar. A tam WIOSNA !  Trzy prześliczne , kolorowe , wiosenne i delikatne doniczki  fiołków. Uczniowie, zrozumieli, że nie należy oceniać zawartości po opakowaniu , a ludzi po wyglądzie zewnętrznym. Ważniejsze jest to, co jest w środku, w głowie , w sercu. Długo wymieniali , że ważna jest miłość, dobro,  przyjaźń, wzajemność, zrozumienie drugiego człowieka, dom  i rodzina.  To było nie tylko powitanie wiosny, ale też ważna  lekcja szacunku, tolerancji i przyjaźni.

 

                                                                       Grażyna Pawluczuk

         

 

ODKRYWCY I WYNALAZCY!

 

W pierwszy dzień wiosny klasa III A SP wybrała się na wycieczkę do Pronaru w Narwi. Dzieci poznały miejsce pracy swoich rodziców, obejrzały nowoczesną produkcję maszyn. Maszyny te to: ładowacze czołowe, przetrząsacz karuzelowy, przyczepy, kosiarki, pługi odśnieżne, mobilny przesiewacz bębnowy, rozdrabniacz do recyklingu, rozrzutnik, wysięgnik wielofunkcyjny, zamiatarka, przyczepy do przewozu zwierząt … oj! I jeszcze wiele innych.

Wszyscy wycieczkowicze byli zaszokowani rozmiarami hal produkcyjnych, ilością różnorodnych maszyn, zachwycali się maszynami latającymi, drukarką 3D, rentgenem do maszyn, nawet zaglądali do „wnętrza elektrycznego traktora”.

 Uczniowie dowiedzieli się, że Pronar istnieje 30 lat, a maszyny Pronaru pracują na wszystkich kontynentach świata.

Za niezwykłe wrażenia szczególne podziękowania przesyłamy na ręce Pani Heleny Landowskiej.

Pobytem nad rzeką Narew rozpoczęliśmy nową porę roku.

 

Wychowawczyni: Walentyna Birycka

                   

 

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

Na początku marca uczniowie klas I – III gościli sześciolatków ze wszystkich hajnowskich przedszkoli. Każda z klas opiekowała się jedną grupą przedszkolaków. Już przy wejściu do szkoły naszych gości witały zuchy, prowadząc ich do wybranej klasy. Dzieci z ciekawością obserwowały, jak pracują uczniowie. Pokazaliśmy im, co znajduje się w naszych salach i co zawierają uczniowskie plecaki. Przyszli uczniowie – siedząc w ławkach i rysując szlaczki - mogli poczuć się jak pierwszoklasiści, którymi niedługo zostaną. Wiele emocji dostarczyło im zwiedzanie naszej szkoły. Starsi koledzy zaprowadzili „maluchy” do świetlicy, stołówki, biblioteki i sali gimnastycznej, pokazali, gdzie znajdują się szatnie, gabinet higienistki szkolnej i gabinet pani Dyrektor.  Wszystkim bardzo spodobała się nasza izba regionalna, z zapartym tchem oglądali zgromadzone w niej eksponaty. Każdy z przedszkolaków stwierdził, że chciałby się uczyć właśnie w naszej szkole. Zapraszamy!

Halina Daniluk

             

 

 

ZWIERZAKI – SKARPECIAKI

            8 marca uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) mieli okazję własnoręcznie wykonać maskotkę – prezent dla ulubionej koleżanki. Warsztaty przeprowadziła pani Natalia – instruktor Fundacji ONI TO MY. Pod jej kierunkiem ze zwykłych skarpetek, wstążek, sznurków i waty powstały niecodzienne zabawki – gąsienice, które dzieci od razu pokochały. Okazuje się, że niepotrzebne są pieniądze, wystarczy mieć pomysł i wyobraźnię, aby z dostępnych nam materiałów „wyczarować” niezwykłe rzeczy.

Halina Daniluk

       

POZNAJEMY PRZYPRAWY

                Uczniowie klas trzecich na lekcjach badali właściwości znanych przypraw. Okazało się, że mogą to być różne części roślin np. pąki kwiatowe (goździki), strąki z nasionami (wanilia), kora (cynamon), korzeń (imbir), czy też sproszkowane nasiona (kakao).Po poznaniu smaku i zapachu przypraw nadszedł czas na zmagania kulinarne – wykorzystanie zdobytej wiedzy do przygotowania aromatycznych deserów. Uczniowie klasy III a wykonali pyszne czekoladowe jeżyki, uczniowie klasy III b – słodkie desery, a uczniowie klasy III c – zdrowe jogurty z owocami i bakaliami. To były smakowite zajęcia…

Halina Daniluk

       

Gry w bibliotece

Dnia 7 marca uczniowie klas III b (wych. Nina Nesteruk) i III a (wych. Halina Daniluk) uczestniczyli w nietypowej lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani Agnieszka Kazberuk przygotowała nam niezwykle ciekawą prezentację „Gry w bibliotece”. Okazuje się, że w zasobach biblioteki znajdują się nie tylko książki, ale również wiele różnego rodzaju gier. Poznaliśmy, jakie są zasady wybranych gier paragrafowych, bitewnych i planszowych. Zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej (biblioteka posiada takie gry jak „Polak mały”’ „Dywizjon 303”’ czy „Znaj Znak”). Wszystkim bardzo spodobała się gra dotycząca znajomości lektur oraz gra w 5 sekund. Pani Agnieszka zaprezentowała nam również książki nt. gier; szczególnie zainteresowały nas „Gry w podróży” oraz „Gry dla całej rodziny”. Ta lekcja pokazała nam, że gry rozwijają wyobraźnię, kształcą pamięć i logiczne myślenie, poszerzają i wzbogacają wiedzę.

Dziękujemy pani Agnieszce za niezwykłe, ciekawe zajęcia.

Halina Daniluk

         

"Czerwony Kapturek"- przedstawienie przygotowane przez
                      przedszkolaków z Przedszkola Nr 2 w Hajnówce.

 

   10 marca 2017r. zawitały do naszej szkoły przedszkolaki z Przedszkola Nr 2 ze swoim
przedstawieniem. Mali aktorzy zaprezentowali nam dobrze znaną i lubianą przez dzieci
bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Przedstawienie wzbogacone było ciekawą scenografią, pięknymi
strojami i oprawą muzyczną. Ta opowieść o dziewczynce, która lubiła chodzić własnymi ścieżkami
przestrzega nas przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych.
   Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania. Przedstawienie dostarczyło dzieciom, a także
aktorom wielu radości oraz pozytywnych wrażeń.
   Dziękujemy Paniom, Agnieszce Charytonow i Eweline Wasiluk za przygotowanie miłej
niespodzianki w postaci spektaklu i cieszymy się, że niektórzy "Mali Aktorzy" już od
przyszłego roku szkolnego będą uczniami naszej szkoły :)

                                                     Dziękujemy i gratulujemy !

                                                            Jola Stawarz

       

9 marca, klasa II A,  po raz kolejny gościła na zajęciach plastycznych znanego hajnowianina , malarza Piotra Gagana. Tematem zajęć była Puszcza Białowieska. Drzewa i  krzewy, światło i cień,  słońce i niebo - to było dzisiaj dla nas najważniejsze. Uczniowie z uwagą wysłuchali cennych rad i wskazówek naszego Mistrza. o tajnikach sztuki artystycznej, o technice rysowania.  Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do  szkicowania i już po chwili  z rąk wychowanków wychodziły coraz piękniejsze obrazy.   Prace przyciągały kolorem i treścią .Byłam pod ich wielkim wrażeniem.  Zauważyłam u wielu zdolności artystyczne.

                  Piotruś Kiryluk, dziękując panu Gaganowi poprosił o kolejne takie zajęcia. Podobało się wszystkim: dzieciom, rodzicom, wychowawczyni i najważniejsze – panu Piotrowi Gaganowi.

                 Prace uczniów można obejrzeć w małej galerii szkolnej.

 

                                                                                     Grażyna Pawluczuk

                 

„Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody”

28 lutego w klasie II A po raz kolejny gościliśmy pana Tomasza Samojlika. Był    z nami na lekcji  realizowanej w ramach innowacji pedagogicznej pod tytułem  „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody”.  Najpierw, jak zawsze, zajęcia zaczęliśmy od czytania. Pan Tomek przeczytał uczniom jeden z  rozdziałów swojej książki a potem razem z dziećmi przystąpił do pracy. Wspólnie wykonywaliśmy  pracę techniką decoupage,  ( wycinanie, naklejanie i dekorowanie elementów drewnianych ). Temat dekoracji był oczywisty – las i Puszcza Białowieska.  Podczas zajęć towarzyszyli nam redaktorzy z TV Podlasie a więc  dodatkowe emocje udzieliły się wszystkim obecnym.

               Dziękuję rodzicom, paniom Iwonie Szkopek oraz Kasi Dżega za pomoc  w trudnej i wymagającej od najmłodszych plastyków pracy. Szczególne podziękowania, serdeczności  i wyrazy uznania składam moim kochanym uczniom, którzy w tym dniu wykazali się zaangażowaniem, cierpliwością i  pomysłowością .

             

                                              

                                                                                    Grażyna Pawluczuk

 Zimowe zabawy na świeżym powietrzu

  "Mali Mistrzowie" z klasy pierwszej wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu mają dla ich
zdrowia wiele korzyści - dostarczają pozytywnych emocji, pobudzają do pracy układ krążenia i
wzmacniają odporność.  Taki rodzaj aktywności to ogromna dawka zdrowia.
   Zimowe wyjście ze szkoły okazało się wspaniałą rozrywką i świetną zabawą. Dzieci odpowiednio
ubrane doskonale bawiły się  na szkolnym placu w tropienie śladów, bitwę na śnieżki, lepienie
igloo dla "Plastusia", zjazdy na saneczkach czy robienie śniegowych orzełków.
   Pobyt na dworze sprawił, że dzieci były radosne i zrelaksowane.


                                                      Tekst: Jola Stawarz
                                                    Zdjęcia: Monika Lewczuk        

       

 

 

"Mali Mistrzowie" z pierwszej klasy !

 

                Uczniowie klasy pierwszej (wych. Monika Lewczuk) od listopada do stycznia brali udział w realizacji ogólnopolskiego  projektu "Mały Mistrz". Dzieci solidnie i z wielką ochotą ćwiczyły, aby  opanować określone sprawności i umiejętności ruchowe wykazując przy tym niezwykły zapał i chęci. W II semestrze "Mali Mistrzowie" będą kontynuowali zajęcia i zdobywali sprawność turysty, pływaka, gimnastyka i lekkoatlety.

 

 

                                                      Tekst: Jola Stawarz

                                                      Zdjęcia: Monika Lewczuk

        

 

Jaka piękna sanna!            

Zima w tym roku nie zawiodła! Kulig, który wspólnie zorganizowaliśmy, to wymarzony początek ferii. Pogoda tego dnia była wymarzona na przejażdżkę saniami.  Babcie, Rodzice i uczniowie klasy II A Zespołu Szkół Nr 3 wzięli udział w tej zimowej wyprawie po puszczy. Jak się okazało, nie tylko dla dzieci był to pierwszy kulig w życiu. Zima, śnieg i dobry humor to atrybuty wspaniałej zabawy.  Najpierw jazda saniami. Śmiech i śpiewy słychać było daleko. Potem ciepła herbata i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też  zabaw na śniegu, lepienia bałwana i bitwy na śnieżki. To był naprawdę udany dzień!

 

                                                                        Grażyna Pawluczuk

                                                                     Zdjęcia – Iwona Szkopek.

                

 

Teatr w szkole „O Czerwonych Kapturkach i biednym wilku”

W dniu 20 stycznia uczniowie koła teatralnego „Szósteczka”  z klasy IIId zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klas I-III dorobek swojej półrocznej pracy. Było to przedstawienie pt. „O zaradnych Czerwonych Kapturkach i biednym wilku”. Jest to inna wersja bajki o znanym wszystkim dzieciom Czerwonym Kapturku. Uczniowie przekonali się, że nie zawsze Czerwony Kapturek musi być ofiarą złego wilka, zawsze można znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i w grupie przyjaciół nawet groźny wilk wcale nie jest taki straszny. Wystarczy mieć przyjaciół u boku i głowę pełną pomysłów.

Opiekun koła teatralnego:

Dorota Siomko

       

 

 

 

PRZEDŚWIĄTECZNE SMAKOŁYKI

 

            Grudzień jest miesiącem, w którym oczekujemy na święta Bożego Narodzenia. W tym czasie robimy ozdoby choinkowe, pieczemy świąteczne ciasta i przygotowujemy różne potrawy.

            Tradycją w naszej szkole stało się pieczenie pierników. Od początku grudnia klasy I-III uczestniczyły w warsztatach pieczenia tych świątecznych ciasteczek. Zajęcia odbywały się w Bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych. Prowadziła je niestrudzona pani Mirosława Iwaniuk.

            Pod okiem pani instruktor dzieci z pomocą Rodziców zagniatały ciasto, lepiły ciasteczka o różnym kształcie i własnoręcznie je ozdabiały.

            W oczekiwaniu na upieczenie pierniczków dzieci wesoło bawiły się przy choince. Pyszne, pachnące wypieki zabraliśmy ze sobą do szkoły.

            Dziękujemy pani Mirosławie za gościnne i ciepłe przyjęcie, podzielenie się z nami doskonałym przepisem na pierniczki i cierpliwą opiekę.

 

Monika Lewczukova

 

 

 

LEKCJA RYSUNKU

 

                     15 grudnia w klasie II A odbyła się ciekawa lekcja rysunku. Zaprosiliśmy do klasy artystę – malarza, hajnowianina – Piotra Gagana.

                     Pan Piotr Gagan to były żołnierz i  świetny artysta -  malarz i pieśniarz. Główną tematyką jego prac malarskich są pejzaże, szczególnie okolic Podlasia, gdzie mieszka oraz płótna inspirowane podróżami po Rosji i Francji.  Na swoim koncie posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

                       Nasz Gość opowiedział uczniom o podstawach rysowania portretu . Z zaangażowaniem rysował i opowiadał o kolejnych krokach pracy nad portretem. Potem „mali artyści” z  pasją i przejęciem przystąpili do pracy. Każdy rysował portret swego kolegi. I udało się!  Obrazy okazały się bardzo ładne i co najważniejsze – wszystkim się podobały.

                   Dziękujemy serdecznie Panu Piotrowi i czekamy z niecierpliwością na kolejną lekcję. Tym razem będziemy rysować naszą Puszczę Białowieską.

 

                                                                       Grażyna Pawluczuk

                                                                        uczniowie klasy II A

                

 

 

 

Poznajemy patrona naszej szkoły

W dniach od 14 do 18 listopada 2016r. świętowaliśmy 100-lecie śmierci Henryka Sienkiewicza. Jest on patronem naszej szkoły. W ciągu tego tygodnia uczniowie klas I-III zapoznawali się z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Klasy III oglądały film „W pustyni i w puszczy”, czytały fragmenty jego książek, korzystały z materiałów internetowych w celu zapoznania się z jego życiem, oglądały wystawy jego dzieł, wzięły również udział w paradzie bohaterów jego książek. Zwieńczeniem tego tygodnia było przystąpienie uczniów klas trzecich do dwóch konkursów. Pierwszym z nich był konkurs cichego czytania ze zrozumieniem fragmentu powieści „W pustyni i w puszczy”. A drugim - konkurs wiedzy „Poznajemy patrona naszej szkoły”. W każdej klasie zostali wyłonienie zwycięzcy obu konkursów, którym serdecznie gratulujemy.

Wychowawczynie klas trzecich:

Walentyna Birycka IIIa

Nina Nesteruk IIIb

Halina Daniluk IIIc

Dorota Siomko IIId

 

      

Z żuberkiem Pomnikiem w świecie przyrody…

 

                       W naszej szkole, od października 2016r.  jest wdrażana innowacja pedagogiczna „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody” zaakceptowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty. Pompik to bohater książek Pana Tomasz Samojlika przeznaczonych dla dzieci i poświęconych Puszczy Białowieskiej. Jego bohaterowie  w ciekawy sposób odkrywają przed małymi czytelnikami tajniki przyrody puszczańskich lasów.

                       W ramach realizacji innowacji  w szkole odbyło się kolejne spotkanie z panem Tomaszem Samojlikiem, który w interesujący sposób opowiadał najmłodszym uczniom o swojej pracy, o pisaniu książek i o zwierzętach. Odbyła się też błyskawiczna lekcja rysunku oraz interaktywne czytanie książeczki „Letni zmierzch” z serii „Żubr Pompik”. Na zakończenie były oklaski i kwiaty. Pan Tomasz z uśmiechem podpisywał dzieciom swoje książki.

                                                                                Grażyna Pawluczuk

             

 

 

 

  I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem !

   Mikołajki to wyjątkowy czas. Każdy z nas liczy na chociaż drobny prezent, czy na
 miły gest. Ten czas powinien być radosny dla każdego.
   Uczniowie klasy IIc (wych. Jola Stawarz) postanowili zorganizować akcję charytatywną
 "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" dla hajnowskiego schroniska "Ciapek".
   Dzieci zebrały karmę, która została przekazana podopiecznym schroniska, by też poczuły,
 że ktoś o nich myśli i pamięta w ten świąteczny czas.

                                                             Jola Stawarz

 

 

 

Mikołajkowe pierniczki.

 

W dniu 6 grudnia uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Wszystkie dzieci uważnie słuchając cennych wskazówek dzielnie wałkowały ciasto i wycinały z foremek świąteczne ciasteczka. Kiedy nasze pierniczki cudownie pachniały piekąc się w piekarniku, my bawiliśmy się w różne gry i zabawy przy muzyce. Bawiąc się w „listonosza” dotarliśmy do słodkiej niespodzianki, którą zostawił nam Św. Mikołaj. Po upieczeniu ciasteczek cudownie je udekorowaliśmy i pełni wrażeń z pełnymi pudełkami świątecznych wypieków wróciliśmy do szkoły. Wszystkim Paniom i Mamom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.

 

Wychowawczyni: Alina Guryniuk

         

 

Czworonożny przyjaciel

 

                     W piątek, 25 listopada, odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce, funkcjonariusz , przewodnik psa służbowego, pan  Michał ze swoim podopiecznym – psem Dragonem. Drugoklasiści mieli okazję poznać  owczarka belgijskiego, psa, patrolowo – tropiącego, który służy w policji już  od trzech lat. Obejrzeli  fragment umiejętności psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Dowiedzieli się o tym, jak należy opiekować się psami, jak je karmić i kiedy zaprowadzić do weterynarza. Pan Michał przypomniał uczniom, że obce psy mogą być niebezpieczne       i nie należy ich drażnić. Jeżeli pies zacznie nas ścigać i będzie agresywny należy przyjąć „pozycję żółwia”. Taka pozycja zapewni nam bezpieczeństwo podczas ataku psa. Pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie. Nie należy  krzyczeć  i panikować – to tylko prowokuje psa. Należy spróbować wydawanie komendy „spokój”, „waruj” itp. podczas ataku.

                    Na zakończenie spotkania, Marysia w imieniu wszystkich dzieci,w podziękowaniu za wizytę,  wręczyła podarunek – karmę dla psa.

 

                                                                                                      Grażyna Pawluczuk

   


       

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            10 listopada 2016 r. uczniowie klas I – III oraz rodzice klasy III b uczestniczyli w apelu z okazji Święta Niepodległości. Apel w formie montażu słowno- muzycznego przygotowała klasa III b pod kierunkiem wychowawczyni Niny Nesteruk. Celem montażu było kształtowanie postaw patriotycznych i budzenie wrażliwości na święta narodowe. Zebranym bardzo podobały się nastrojowe pieśni patriotyczne i wiersze o pięknie ziemi ojczystej.

         

 

 

Narodowe święto Niepodległości
w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 Członkowie koła czytelniczego z klasy IIc (wych. Jola Stawarz) wzięli kolejny raz udział
w cyklu spotkań, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 20.10.2016r. odbyliśmy spotkanie na temat
"Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną i jej zasoby". Natomiast 10.11.2016r. spotkaliśmy się
z Paniami, Joanną Kisielewską i Agnieszką Kazberuk, które poprowadziły zajęcia na temat
"Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości". Obejrzeliśmy prezentację multimedialną
pt. "Kto ty jesteś ?". Utrwaliliśmy znajomość naszych symboli narodowych. Pani Asia przybliżyła
nam literaturę dziecięcą dotyczącą Święta Niepodległości. Na koniec wykonaliśmy kotyliony
w barwach narodowych.
  Dziękujemy pracownikom biblioteki za ciekawą lekcję historii i mile spędzony czas.

                                                                    Jola Stawarz

     

    

POZNAJEMY HISTORIĘ HAJNÓWKI

25 października klasy III b (wych. Nina Nesteruk) i III c (wych. Halina Daniluk) uczestniczyły w niecodziennej lekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zajęcia prowadziła pani Alla Gryc – dyrektor biblioteki. W zajmujący sposób przybliżyła nam ona historię naszego miasta. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Hajnówki, czym się zajmowali, jak się ubierali, kiedy powstała pierwsza szkoła, dworzec kolejowy i inne obiekty miasta. Ciekawe, czy nasi rodzice wiedzą, że w latach trzydziestych w Hajnówce odbywały się wyścigi kolarskie… Na starych, pożółkłych fotografiach z niedowierzaniem rozpoznawaliśmy znane nam miejsca. Pani Dyrektor zachęciła nas do szukania takich zdjęć, prowadzenia rozmów z dziadkami i poznawania nieznanych kart z historii Hajnówki. Takim niestrudzonym badaczem dziejów Hajnówki jest tata naszego klasowego kolegi, autor przygód żuberka Pompika, pan Tomasz Samojlik.  

Dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom biblioteki za życzliwe przyjęcie, ciekawe opowieści i cierpliwe odpowiedzi na nasze pytania.

 

Halina Daniluk

     

 

RODZINNY NORDIC WALKING

Ostatnią sobotę października (22.10.2016 r.) klasa III c (wych. Halina Daniluk) spędziła aktywnie na łonie natury. Tego dnia wybraliśmy się wraz z rodzicami na Lipiny, skąd wyruszyliśmy z kijkami ścieżką questową „Świetlista Krynoczka”.  Pani Ula Janiel – mama naszego klasowego kolegi – pokazała nam, jak prawidłowo uprawiać Nordic Walking. Ona też poprowadziła nas do uroczyska Miednoje, czyli wszystkim znanej Krynoczki, gdzie znajduje się drewniana cerkiewka i kapliczka z cudownym źródełkiem. Po drodze poznawaliśmy tajemnice przyrody Puszczy Białowieskiej i rozwiązywaliśmy zagadki, przygotowane przez panią Ulę. Bardzo się cieszyliśmy, gdy odnaleźliśmy skrzynię ze Skarbem i mogliśmy postawić pieczątki na swoich kartach questowych. Po powrocie z wyprawy piekliśmy kiełbaski przy ognisku, które przygotowali nasi tatusiowie.  

Humorów nie popsuła nam niesprzyjająca pogoda. Wszyscy wspaniale wypoczęli na świeżym powietrzu.

Dziękujemy pani Uli Janiel za wspaniałe zajęcia w terenie i przygotowane niespodzianki. Już czekamy na następną wspólną wyprawę!

 

Halina Daniluk

                     

 

 

Igły czy liście?

        W dniu 11 października uczniowie klas IIIa i IIId uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieskim Parku Narodowym. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie pogłębili swoją wiedzę teoretyczną na temat gatunków drzew liściastych i iglastych (ich zastosowania i znaczenia dla człowieka i środowiska) oraz doskonalili umiejętności praktyczne w rozróżnianiu gatunków drzew w Parku Pałacowym. Uczniowie używali w tym celu różnych zmysłów. Używali również lusterek do podziwiania kształtów liści na tle niebieskiego nieba, co pogłębiło ich wrażenia z zajęć i sprawiło, że zapamiętają je na długo. Obejrzany film przybliżył dzieciom również życie zwierząt w Puszczy Białowieskiej, m.in. nornicy, puszczyka, dzików, jeży, jeleni, łasicy. Dziękujemy pani Hannie Schmidt oraz panu Markowi Świć z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej za współpracę i wkład włożony w pogłębianie wiedzy naszych uczniów.

Wychowawcy klas:

Dorota Siomko

Walentyna Birycka

   

 

Spotkanie z niewidomymi

Spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych.

            W dniach 10 – 11 października uczniowie klas trzecich (III a, III b, III c i III d) spotykali się z przedstawicielami hajnowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Panie Ala, Dorota i pan Janusz zajmująco opowiadali nam, jak wygląda życie osób niewidomych i niedowidzących, których w Polsce żyje 500 tysięcy. Dowiedzieliśmy się, jak widzą oni świat i po co potrzebne są im okulary. Zastanawialiśmy się, jak my możemy im pomóc. Okazało się, że osoby z dysfunkcją wzroku czytają książki, piszą w zeszytach, posługują się przyborami szkolnymi, potrafią nawet nawlec igłę i przyszyć guzik. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć czasopisma dla niewidomych „Pochodnia” oraz ich zeszytów. Poznaliśmy historię alfabetu Braille’a. Nasi goście pokazali nam wiele przedmiotów, ułatwiających niewidomym i niedowidzącym codzienne funkcjonowanie. Przekonaliśmy się, jak działa czujnik poziomu cieczy, dzięki któremu można np. zaparzyć sobie herbatę oraz urządzenie do rozpoznawania kolorów. Obejrzeliśmy warcaby i karty do gry, trochę różniące się od nam znanych.

            To były niezwykłe i pouczające zajęcia. Uwrażliwiły nas na problemy ludzi z dysfunkcjami wzroku.

Walentyna Birycka

Nina Nesteruk

Halina Daniluk

Dorota Siomko

               

 

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

W naszej klasie, II A,  dziś bardzo kolorowy, smaczny i pachnący dzień - Dzień Ziemniaka.  5 października  zaprosiliśmy do klasy Rodziców , Babcie i Dziadków. Te wyjątkowe zajęcia zaczęliśmy od przeczytania listu od ziemniaka oraz wysłuchania „Opowiadania Ziemniaczka Najgrubszego”, które przybliżyło uczniom historię pojawienia się ziemniaków na naszych,  polskich stołach. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy obrazkowe oraz  wykonywali różne zadania , bawiąc się i ucząc o jesiennych darach  przyrody -  ziemniakach. Rodzice aktywnie włączyli się do pomocy swoim pociechom . Przygotowali też pyszne potrawy z ziemniaków. Wszystkim smakowały placki, kopytka, sałatki, zapiekanki, kluski oraz babka ziemniaczana.

                 Kolejnym, jakże przyjemnym i absorbującym punktem spotkania były prace plastyczno – techniczne, Uczniowie pracowali w trzech zespołach . Pierwsza grupa przygotowała barwne, jesienne dywany    z ziemniaczanych stempli. Druga grupa wykonała przepiękny pejzaż    wykorzystując obierki ziemniaczane, liście, jarzębinę, mech  i inne dary natury. Grupa trzecia zrobiła ziemniaczane cudaki – zwierzątka i małe , kolorowe ludziki.

                      Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział i pomoc w przygotowaniach   – to również dzięki Wam ten dzień był  wyjątkowy!

                                                                       Grażyna Pawluczuk

                         

 

 

 "Zabawy pod kasztanami" w Hajnowskim Domu Kultury

 Jesień to czas, kiedy nie możemy zapomnieć o aktywności na świeżym powietrzu. Ta piękna pora
roku daje mnóstwo możliwości kreatywnych zabaw.
  27.09.2016r. na zaproszenie Pani Ani Tarasiuk, pracownika Hajnowskiego Domu Kultury,
klasy IIa i IIc bawiły się wspólnie na "Balu pod kasztanami". Dzieci brały udział różnorodnych
zabawach z udziałem kasztanów. Były tańce, zagadki i zawody sportowe, a na zakończenie tworzenie
artystycznych dzieł z tworzywa przyrodniczego (kasztanów, patyczków, liści, jarzębiny).
Mali artyści wyczarowali mnóstwo różnych postaci: ludzików, zwierzątek,ptaszków itp.
  W tym dniu nie brakowało wspólnej zabawy, świeżego powietrza i niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Pani Ani za mile spędzony czas.

                                                   Grażyna Pawluczuk  Jola Stawarz

                     

 

Jak powstaje chleb? Czy zioła rosną w sklepie?

W dniach 19 i 20 września klasy III SP odwiedzały piekarnię PSS Społem i przedsiębiorstwo Runo w Hajnówce. Dzięki temu mogły zaobserwować etapy powstawania chleba. Dowiedziały się również, kto bierze udział w produkcji chleba i z czego on powstaje. W przedsiębiorstwie RUNO uczniowie dowiedzieli się jakie rośliny można wykorzystywać w kuchni, w leczeniu i jak produkowane są herbatki ziołowe, przyprawy. Zobaczyły również jak działają różne maszyny i urządzenia używane w przedsiębiorstwie i służące do suszenia, rozdrabniania i suszenia ziół i owoców. Serdecznie dziękujemy Piekarni PSS Społem i przedsiębiorstwu RUNO za ciepłe przyjęcie i podzielenie się tajnikami produkcji pieczywa i przetwórstwa ziół i owoców.

Walentyna Birycka

Halina Daniluk

Nina Nesteruk

Dorota Siomko

             

Spotkanie z lekarzem Pogotowia Ratunkowego

            22 września uczniowie klasy III c (wych. Halina Daniluk) spotkali się z niecodziennym gościem – lekarzem Pogotowia Ratunkowego panią Agnieszką Kuczko. Pani doktor opowiedziała nam, jak postępować w sytuacjach zagrażających naszemu życiu i zdrowiu. Poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Wiemy, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i jak zabezpieczyć miejsce wypadku. Potrafimy wezwać pomoc i udzielić ratownikom właściwych informacji.

To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Zdobyta wiedza i umiejętności  mogą w przyszłości pomóc uratować innym życie.

           

 Questing - Wyprawy Odkrywców w Puszczy Białowieskiej
                                  Świetlista Krynoczka

 
  24 września 2016r. na przekór pogodzie postanowiliśmy zabawić się wspólnie z rodzicami w
Odkrywców. W tym celu wyruszyliśmy na ścieżkę questową "Świetlista Krynoczka". Początkowo
zakładaliśmy, że trasę pokonamy z kijkami, czyli będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu
uprawiając Nordic Walking, ale kapryśna pogoda pokrzyżowała nam plany. Zgodnie podjęliśmy
decyzję, że na "kijki" wybierzemy się innym razem.
   Kierownikiem wyprawy została mama naszej klasowej koleżanki Hani, Pani Ula Janiel.
Żeby odgadnąć hasło i odnaleźć Skarb musieliśmy uważnie czytać wskazówki zawarte w tekście
(dostaliśmy go od Pani Uli) i rozwiązywać zagadki. Podczas wykonywania poleceń, dowiedzieliśmy
się wielu interesujących wiadomości o miejscu, do którego dotarliśmy i o otoczeniu przyrodniczym
uroczyska Miednoje położonego w Puszczy Białowieskiej.
   Odnaleźliśmy skrzynię ze Skarbem, podzieliliśmy się wrażeniami w księdze i odbiliśmy
pierwszą pieczęć na swojej karcie jako dowód przejścia questu. Może, niektórzy z nas powalczą
o zdobycie tytułu "Mistrza Questów Regionu Puszczy Białowieskiej"? Brakuje nam już tylko trzech
pieczęci.
  Zgodnie stwierdziliśmy, że "Wyprawa Odkrywców" to skuteczna edukacja i świetna zabawa w terenie,
a ruch na świeżym powietrzu (nawet przy niewielkim deszczu) ma same plusy - poprawia krążenie
i dotlenia organizm. Przy okazji zyskujemy sprawność, energię i wyśmienite samopoczucie.
   My, uczniowie klasy IIc ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce wraz z wychowawczynią
serdecznie dziękujemy Pani Uli Janiel za wspaniałą lekcję przyrody i historii oraz za
przygotowane przez Panią niespodzianki, Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 2 w Hajnówce za wypożyczenie
sprzętu do Nordic Walking, a naszym kochanym rodzicom za wspólnie spędzony czas i aktywną
zabawę na świeżym powietrzu.

                                                          Jola Stawarz
                                                zdjęcia Agnieszka Jakubczyk

                   

 

Literackie urodziny  Żubra Pompika

            26 września klasy II A i III C zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej na uroczyste spotkanie z autorem książek dla dzieci, panem Tomaszem Samojlikiem. Uczestniczyliśmy w „Literackich Urodzinach Żubra Pompika”.  Razem z nami w tych niezwykłych urodzinach wzięli udział zaproszeni goście: Inspektor Oświaty, Kultury i Sportu, pani Jolanta Stefaniuk oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, pani Bożena Markiewicz. Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Alla Gryc, która serdecznie powitała przybyłych gości i oddała głos panu Tomaszowi Samojlikowi. Spotkanie z panem Tomkiem, to była dla wszystkich czysta przyjemność. Opowiedział nam o swojej pracy nad kolejnymi wydaniami książki „Żubr Pompik”, wspólnie obejrzeliśmy fragment filmu z ciekawskim Pompikiem i jego rodziną w roli głównej oraz wysłuchaliśmy czytanego rozdziału książki. Potem już było gromkie „100 lat” . A dla kogo? Dla żubra Pompika oczywiście!!! I tort urodzinowy przygotowany przez mamę Piotrusia ,który smakował wszystkim wyśmienicie.  

               Dziękujemy panu Tomaszowi Samojlikowi oraz pracownikom biblioteki za zaproszenie. Dziękujemy pani Iwonie Kiryluk za przygotowanie  przepysznego tortu.

                                                                              Grażyna Pawluczuk

                 

 

 

Dzień Dziecka

1 – 2 czerwca  najmłodsi uczniowie naszej szkoły wesoło świętowali Dzień Dziecka. Skorzystaliśmy z oferty i uprzejmości  Nadleśnictwa Hajnówka i wszyscy uczniowie  klas I – III naszej szkoły wyjechali kolejką wąskotorową do osady Topiło, położonej w Puszczy Białowieskiej. Mali turyści na 11 kilometrowym szlaku mogli  podziwiać starodrzewia borów, lasów mieszanych i bagiennych , rezerwat Głęboki Kąt oraz piękną dolinę rzeki Leśnej Prawej.  Po pokonaniu tej trasy wszyscy poczuli głód więc z apetytem zajadali kiełbaski usmażone nad ogniskiem. Chętni mogli obejrzeć mini skansen kolejki , a Ci, którzy lubią ciekawostki przyrodnicze przejść ścieżką edukacyjną „Leśne osobliwości”. Pan Marek Mackiewicz poprowadził nas urokliwą wąską dróżką wokół leśnych stawów. Wszystko co dobre i miłe szybko się kończy , nasza wycieczka także. Zmęczeni ale pełni wrażeń i roześmiani wróciliśmy do Hajnówki.

         Dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka za pomoc w zorganizowaniu tej leśnej wyprawy. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i opiekę nad najmłodszymi uczniami.

                                                                                                Grażyna Pawluczuk

                                                                                          zdjęcia  - Iwona Szkopek

                 

 

 

Spotkanie ze strażakami

 

W miesiącu kwietniu klasa II a była z wizytą w Powiatowej Straży Pożarnej.

 Zajęcia, ćwiczenia odbywały się w nowoczesnej, bogato wyposażonej sali edukacyjnej ,,Ognik”.

 Uczniowie nabywali wiedzę teoretyczną i praktyczną pod kierunkiem Pana Strażaka. Zapoznały się z pracą strażaków, sprzętem strażackim. Uczyły się pokonywać drogę ewakuacyjną, udzielania pierwszej pomocy, telefonicznego przekazywania informacji w sytuacji kryzysowej.

Symulacja pożaru w domu i ćwiczenia praktyczne uświadomiły dzieciom jak ważna jest troska o bezpieczeństwo w życiu codziennym.

 Polecamy wszystkim tą wycieczkę.

        Dziękujemy strażakom za troskę o nasze życie i zdrowie.

 

                                                                         Walentyna Birycka

          

Spotkania w Miejskiej Bibliotece

 

W miesiącu kwietniu klasy II a i II c były na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece pt. ,,Czytanie legend o Hajnówce”.

 Na początku Pani dyrektor A. Gryc opowiedziała dzieciom historię miasta.  Potem Panie czytały nie znane dzieciom legendy o powstaniu miasta, które napisali uczniowie z klas starszych /prace pokonkursowe/.

 Uczniowie z zaciekawieniem słuchały czytanych tekstów.

Zapoznały się również z książkami o Hajnówce i obejrzały wystawę poświęconą T. Rakowieckiemu.

 

                                                                       Dziękujemy.

                                                          Walentyna Birycka, Halina Daniluk

 

 

Następne spotkanie odbyło 23 kwietnia.

Wiosna, nadchodzący Dzień Ziemi rozbudził potrzebę poszerzenia wiedzy o sposobach pomocy Ziemi - Matce.

 Zajęcia warsztatowe ,,EkoPaka – zamykamy obieg surowców” przybliżyły dzieciom z klasy II a możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych.

Grając w ,,Kulki”, ,,Tangram” czy też w inne gry mogły się przekonać, że recykling tworzyw sztucznych jest możliwy i potrzebny.

           Dziękujemy Paniom Agnieszce Kazberuk i Joannie Kisielewicz .

 

                                                                             Walentyna Birycka

              

 

 

„Drzewa i zwierzęta Puszczy Białowieskiej”

 

 21 maja 2016 r. uczniowie klasy I A wraz z Rodzicami  bawili się na pierwszej wspólnej majówce.  Spotkaliśmy się wszyscy razem na terenie  Nadleśnictwa Hajnówka. Miło i serdecznie przywitały nas Panie Bożena Niemiec i  Paulina Król, które zaprosiły dzieci na spacer  po Nadleśnictwie oraz zajęcia edukacyjne „Drzewa i zwierzęta Puszczy Białowieskiej”. Pani Paulina ciekawie opowiadała o napotkanych drzewach i  dzikich zwierzętach, mieszkańcach puszczy.  Wiele frajdy miały dzieci z zabawy na świeżym powietrzu. Potem wszyscy z apetytem zjedli przygotowane przez rodziców i upieczone nad ogniskiem kiełbaski. Wszyscy ucieszyli się z niespodzianek – książek podarowanych nam przez sympatyczne Panie.

       Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka, a w szczególności paniom Bożenie Niemiec, Paulinie Król oraz panu Markowi Mackiewiczowi za możliwość skorzystania z ciekawej lekcji przyrody.

                                                                                               Grażyna Pawluczuk

              

I Ty możesz pomóc płazom

W dniu 11 kwietnia 2016r. klasa IId SP wzięła udział w Czynnej Akcji Pomocy Płazom organizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Podczas prezentacji multimedialnej w Ośrodku Edukacji Leśnej uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o życiu, odżywianiu się i rozmnażaniu  płazów. Mogli również posłuchać różnorodnych typów dźwięków, wydawanych przez te niezwykle pożyteczne zwierzęta.   Po prezentacji multimedialnej dzieci uczestniczyły w zajęciach w terenie, zbierając płazy z ich ścieżek migracyjnych i przenosząc je w wiaderkach na drugą stronę ulicy do pobliskiego jeziorka.  

Cel zajęć:

 • Uczniowie wiedzą jaki pożytek dla środowiska przynoszą różne zwierzęta;
 • Uczniowie podejmują działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;

Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

              

 

Apel „Warzywa i owoce”

19 kwietnia 2016r. klasa IIIb SP wystąpiła z apelem pt. „Owoce i warzywa”. Celem montażu słowno-muzycznego było pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. 21 kwietnia 2016r. dzieci wystąpiły jeszcze raz w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce.

Tekst: Nina Nesteruk

Zdjęcia: Dorota Siomko

              

 

Zajęcia „Ognik” w Państwowej Straży Pożarnej

         W dniu 23 marca uczniowie klasy IId wzięli udział w zajęciach profilaktycznych „Ognik” w Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Na podstawie różnych przykładów z życia uczniowie nauczyli się rozróżniać sytuacje zagrażające ich bezpieczeństwu i dowiedzieli się jakich zachowań unikać, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.  Pod okiem instruktora dzieci dowiedziały się jak wezwać pomoc i jak zachowywać się w przypadku pożaru w domu i w miejscach publicznych, jak np. szkoła. Uczniowie zgłębiły wiedzę na temat piktogramów zamieszczonych na ścianach budynków, instalacji przeciwpożarowych, jak np. czujek i alarmów przeciwpożarowych.  Zapoznały się ze sprzętem strażackim.

Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

          

 

„(…) Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!”

O tym bardzo dobrze wiedzą już uczniowie klasy IId SP, którzy w dniu 30 marca odwiedzili gabinet stomatologiczny specjalisty stomatologa pani Marii Ostaszewskiej przy ul. Południowej, mamy Piotrka.

Tam chętni uczniowie mieli okazję zbadać stan swoich ząbków, a nawet obejrzeć je w powiększeniu na monitorze. Specjalny preparat pozwolił im sprawdzić, czy dzieci dokładnie myją zęby i w jakich miejscach powinny dokładniej je czyścić. Dzieci przeszły również trening poprawnego czyszczenia ząbków szczotką do zębów i nicią dentystyczną. Pobyt dzieci w gabinecie stomatologicznym umiliły dodatkowo nagrody za wytrwałość i chętne uczestniczenie w przeglądzie ząbków – szczotki do zębów i kalendarz szczotkowania ząbków. Uczniowie z wdzięczności zaśpiewały pani stomatolog piosenkę „Szczotka, pasta…”.

Dziękujemy pani Marii Ostaszewskiej za miłe przyjęcie i przekazanie dzieciom w tak atrakcyjny sposób wiedzy na temat higieny i pielęgnacji jamy ustnej.

Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

        

 

EkoPaka - ekologiczne zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

  23.03.2016r. uczniowie z klasy Ia i Ic wzięli udział w projekcie zajęć edukacyjnych EkoPaka, w 
Miejskiej Bibliotece Publicznej.
  Były to zajęcia warsztatowe, których tematem były tworzywa sztuczne. Dzieci doskonale wiedziały,
że z tworzyw sztucznych wykonane są zabawki, butelki oraz wiele przedmiotów codziennego użytku,
ale nie przypuszczały jednak, że wszystkie te przedmioty powstają z ropy naftowej, o czym 
dowiedziały się od prowadzących zajęcia bibliotekarek, Pani Agnieszki Kazberuk i Joanny 
Kisielewicz.
  Część warsztatową rozpoczęto podziałem na zespoły. Pierwszy zespół kolorował planszę do kart
memo oraz przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Drugi zespół zmagał się z masą plastyczną.
Inna grupa wykonywała prace plastyczne wykorzystując w nich elementy wykonane z tworzyw 
sztucznych, a jeszcze inna ćwiczyła pamięć bawiąc się w grę, w kulki "Nawlekaj nie zwlekaj".
Grupy zmieniały się po wykonaniu zadania i tym samym wszystkie dzieci spróbowały swoich sił w 
proponowanych zabawach.
   Na koniec podsumowano wiedzę nabytą w trakcie warsztatów. 
   Dziękujemy Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Paniom Agnieszce i Asi za wspaniałą
lekcję ekologii a także za wychowywanie odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

                                                     Klasa Ia i Ic 
                                              Grażyna Pawluczuk i Jola Stawarz

          

WITAMY  WIOSNĘ

 

Marzanno , Marzanno

ty zimowa panno,

do wody cię wrzucamy,

bo wiosnę witamy!

            Pogoda 21 marca była typowo wiosenna. Uczniowie  I A wybrali się na spacer nad pobliską rzeczkę aby  zgodnie ze staropolskim zwyczajem  utopić marzannę, która jest symbolem odchodzącej zimy. Zgodnie  zdecydowaliśmy, że razem z tą słomianą kukłą  wyrzucamy z naszej klasy wszystko co złe: niepogodę, złość, złe zachowanie i słabe oceny. Płyń marzanno do morza. Witaj wiosno! Z nami zostanie  tylko słońce, kwiaty, przyjaźń, dobra zabawa i nauka.

Serdeczne  podziękowania za Pomoc w przygotowaniu obrzędu pożegnania zimy i powitania wiosny składamy Pani Iwonie Szkopek, mamie Oli.

                                                                                        Grażyna Pawluczuk

                                                                                Zdjęcia : Iwona Szkopek

            

 

Dzień Kobiet w I a

                 8 marca to szczególny dzień w klasie  I A  - zaprosiliśmy do klasy najbliższe sercu uczniów Kobiety – Mamy i Babcie. Program uroczystości  był bardzo bogaty. Spotkanie zaczęliśmy jak codziennie  – od czytania.  Tym razem jednak to sami pierwszoklasiści czytali zaproszonym Paniom książkę naszego ulubionego autora, pana Tomasza Samojlika, „Żubr Pompik”.  Potem odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Przygoda żubra Pompika”. Wszyscy uczniowie wykonali piękne prace i wszyscy otrzymali nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom obecna na spotkaniu, pani wicedyrektor Alicja Dmitruk.  Mamy i Babcie ze wzruszeniem wysłuchały  deklamacji wierszy przygotowanych przez uczniów w ramach konkursu recytatorskiego „Bajki, baje, bajeczki”. I tu Panie okazały się bardzo pomocne - oceniały występy swoich pociech. Uczniowie doskonale przygotowali się do występu,  ale po podsumowaniu punktacji okazało się, że w konkursie szkolnym naszą klasę reprezentować będą: Piotruś Kiryluk. Ola Szkopek i Bartek Siomko. Ostatnim ale jakże miłym dla nas punktem tego uroczystego spotkania było złożenie życzeń Paniom     z okazji Dnia Kobiet. Były uściski, kwiaty i prezenty.

     To był ważny dla nas dzień. Przygotowania trwały dość długo ale było warto!

Dziękuję Rodzicom za wsparcie i okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości.  

                    Grażyna Pawluczuk –  wychowawczyni klasy I A

                                                                               Zdjęcia : Iwona Szkopek

                                                                                              Śnieżyna Plis

                                                                                              Jowita Romaniuk

                

Ślady i tropy

12 lutego 2016 połączone na jeden dzień klasy IA i IC wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk. Wcześnie rano, pomimo niesprzyjającej aury wycieczkowy autokar wypełnił się radosnymi rozmowami i śmiechem dzieci, a odległość 19 km wszystkim uczestnikom wydała się dosłownie chwilą. Za oknem witały nas urocze, senne o tej porze dnia wioski i las. Niespodzianką okazało się spotkanie stada „celebryckich” żubrów ( znanych z witryny internetowej -https://www.facebook.com/ZubryOnline/), które jak co dzień i jakby od niechcenia spożywały, tuż obok nas śniadanie. Ich widok zrobił na nas ogromne wrażenie i myślę, ze dużo większe na dorosłych, niż na dzieciakach. Większość uczniów zdążyło już odwiedzić żubry nie raz podaczas podobnych wycieczek w przedszkolu.

Na miejscu nadleśnictwie w Gruszkach, niedaleko miejscowości Narewka powitała nas niezwykle sympatyczna para leśników – pani Ula Olejnicka i i pan Bogsław Dawidziuk, z którym już po chwili, niczym grupa młodych odkrywców wyruszyliśmy na poszukiwawczą wyprawę śladami i tropami zwierząt. Po spacerze nieco zziębnięci, ale pełni energii wróciliśmy do przytulnej sali wykładowej w Ośrodku Edukacji Leśnej, gdzie czekała już na nas uśmiechnięta pani Ula. Obejrzeliśmy niezwykłe interesujący film o tropach puszczańskich zwierząt. Na pewno zapamiętamy ( może i na całe życie ), że partnerem sarny jest koziołek, a żoną jelenia może zostać tylko łania. Każdy z nas mógł przez chwilę poczuć się ekspertem od śladów leśnych „stóp”. Niespodziewanie ten ciekawy wykład przerwało zbiorowe burczenie w siedmioletnich brzuszkach. Dzieciaki dotleniły się i zgłodniały. Przyszedł czas na wyczekiwane od rana ognisko. Czapki na głowę , na szyje szaliki, a do ręki kijek z kiełbaską. Nad polaną w lesie roznosił się smakowity zapach. Droga powrotna minęła jak zwykle gwarnie i w oka mgnieniu. Nie możemy doczekać się kolejnej wspólnej wycieczki, żałując że ta trwała tak krótko.

Dziękujemy bardzo pani Uli i panu Bogusławowi z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach za wspaniałe przedpołudnie. A panie Grażynkę  i  Jolę prosimy o więcej tak bardzo udanych wycieczek.

                                                                           Jowita Romaniuk – mama Ninki z  I A.

                

 

Konkurs dla klas I !

 

 

Logopedzik to pacynka,

 

a na twarzy – śmieszna minka.

 

Uczy nas wyraźnej mowy,

 

do ćwiczeń zawsze gotowy.

 

Jak wyobrażasz sobie Logopedzika, który pomaga dzieciom ładnie i poprawnie mówić?

 

Zrób ze starej rękawiczki takiego stworka-pacynkę, ułóż o nim krótki wierszyk i przynieś do logopedy do końca lutego.

 

Zrobione przez Was pacynki będą doskonałą pomocą dla dzieci, które uczą się poprawnej wymowy.

 

Rozstrzygnięcie konkursu na najsympatyczniejszego Logopedzika odbędzie się w marcu podczas obchodów

Europejskiego Dnia Logopedy, do których włączyła się nasza szkoła.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich uczniów klas I, nie tylko uczęszczających na terapię logopedyczną!

 

Będą nagrody!

 

 

Babci i Dziadkowi

22 stycznia uczniowie klasy I A wraz ze swoimi babciami i dziadkami uczestniczyli  w międzypokoleniowym spotkaniu zorganizowanym  w  Miejskiej Bibliotece Publicznej  „Zaproś Babcię do biblioteki” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wraz z nami , w imprezie uczestniczyli zaproszeni goście:

 • Halina Nowik – Skarbnik Urzędu Miasta.
 • Jolanta Stefaniuk – Inspektor Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka.
 • Bożena Markiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Hajnówce.
 • Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.
 • Agnieszka Kazberuk - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

               Imprezę zaczęliśmy jak zawsze – od czytania . Wybraliśmy książkę Renaty Piątkowskiej „Dziadek na huśtawce”. Kolejnym punktem spotkania był występ uczniów  „Kochanym Babci i Dziadkowi…” .

Dziękujemy wam za to, że jesteście,

że stale się o nas troszczycie,

pomagacie nam i razem z nami,

cieszycie się naszymi najdrobniejszymi sukcesami.

My, wasze wnuczęta,

obiecujemy być grzeczni,

dobrze się uczyć i zawsze o was pamiętać.

Bądźcie zawsze razem z nami.

Bądźcie szczęśliwi jutro i codziennie.

 

Potem były życzenia, laurki i uściski.  Wszyscy z apetytem zajadali słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

DZIĘKUJEMY serdecznie

 • pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie i pomoc w przygotowaniu imprezy
 • panu Zbigniewowi Dzwonkowskiemu za sesję zdjęciową wnuków z dziadkami
 • rodzicom za przepyszne słodkości.

                                                                                           Grażyna Pawluczuk

                                                                                       -wychowawczyni klasy I A

       

 

Historia Dnia Babci i Dziadka

W styczniu 1965 roku – jak wspomina Ryszard Danecki, były dziennikarz gazety „Express Poznański”, a zarazem przypadkowy propagator Dnia Babci – w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc”  rolę Babci.Zamówiono, więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce. Jeśli chodzi o Dzień Dziadka jego obchody zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

                                                                                                    Źródło – Internet

 „Oto ma rada, do komputera na krótko zasiadaj”
W dniu 21.01.2016r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja nawiązująca do zbliżającego się Dnia Bezpiecznego Internetu (9.02.2016r.). Wydarzenie to przygotowała klasa IId.  Uczniowie zaprezentowali inscenizację ukazującą zalety korzystania z Internetu, ale i ostrzegli swoją publiczność o niebezpieczeństwach, jakie użytkownicy sieci mogą napotkać. Wystąpienie „młodych aktorów” bardzo spodobało się publiczności, co okazali gromkimi brawami. 
Tekst:Dorota Siomko
Zdjęcia: Grażyna Pawluczuk

          

 

 

 

 „Poczytaj mi mamo…”


W dniu 22.01.2016r. w klasie IId odbyło się kolejne spotkanie z książką czytaną przez rodziców . Tym razem gościem w naszej klasie była pani Beata Siemiacka, mama Szymona. Naszą wyobraźnię poruszyła wzruszająca baśń o sile przyjaźni, poświęceniu dla tych których kochamy, o wartości przyjaźni w naszym życiu. Dziękujemy Pani Beacie za zaangażowanie i piękną interpretację utworu. Zapraszamy do nas ponownie. 
Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

          

 

,,Kolędujemy” – Warsztaty Terapii Zajęciowej

 

 Dnia 5 stycznia uczniowie klasy II a odwiedziły Warsztaty Terapii Zajęciowej, na które uczęszczają osoby niepełnosprawne. WTZ przy Parafii Św. Trójcy funkcjonują już 10 lat.

 Zaproszenie do odwiedzin klasa otrzymała od kierownika p. Michała Bajko i pani Agnieszki Andrejuk, mamy naszego Gabrysia, która prowadzi zajęcia muzykoterapeutyczne.

 Wycieczka była z atrakcjami. Mroźny dzień, minus 15 stopni, pierwszy przejazd autobusem miejskim, pierwsze kasowanie biletów.

Cali dotarliśmy na miejsce, gdzie nas powitano ciepło i radośnie.

  W gościnnej sali dzieci przedstawiły część artystyczną pt. ,,Hej, kolęda, kolęda...”. Przy choince zagościł świąteczny nastrój. Dorośli i dzieci, mali i duzi śpiewali kolędy. Oczywiście uczestnicy WTZ też zakolędowali. Wszyscy wszystkim składali życzenia noworoczne. Kolędnicy otrzymali prezenty  i gorące podziękowania.

 Po słodkim poczęstunku, rozmowach przy choince, dzieci zwiedziły pracownie.

Niepełnosprawni mają zajęcia w pracowniach: plastycznej, artystycznej, komputerowej, technicznej, ikonograficznej, muzykoterapeutycznej, rehabilitacyjno-rekreacyjnej, dnia codziennego. Dzieci oczywiście najbardziej były zaciekawione siłownią.

 Na zakończenie podziękowaliśmy pracownikom i uczestnikom WTZ i poczyniliśmy pewne plany na przyszłość.

       Warto było zanieść odrobinę radości do tego domu!

 

 Serdecznie dziękujemy  kierownikowi p. Michałowi Bajko, p. Agnieszce Andrejuk za gościnę, rodzicom - Marlenie Lisowskiej i Joli Biryckiej za opiekę, wychowawczyni kl. I a Grażynie Pawluczuk, Państwu Ackiewiczom oraz Państwu Kruczkowskim za gwiazdy kolędnicze.

 

          Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

 

 Uczniowie klasy II a i wychowawczyni -   Walentyna Birycka 

          

 

Klasowa wigilia

 

Dnia 22 grudnia w klasie IIa odbyła się klasowa wigilia.

 

„Pachnące święta

Już za oknem gwiazda błyszczy

I rodzina już się zbiera,

A tak pachnie dookoła, że aż dech zapiera!

Pachną grzyby i kapusta,

Mandarynki i pierniki,

Śliwki, śledzie, barszcz czerwony,

Pomarańcze i goździki…

Wystrojona choineczka

Kolorami lśni wesoło

I roztacza zapach lasu…

Ach, jak pięknie pachnie wkoło!

Wśród zapachów wigilijnych

Płyną w śnieżną dal życzenia

Ciepłych, zdrowych i wesołych

Świąt Bożego Narodzenia…”

 Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie przepysznych potraw wigilijnych

 i przepiękny wystrój sali.

 

 

Uczniowie i wychowawczyni Walentyna Birycka

          

 

Hej, kolęda, kolęda

 

Dnia 22 grudnia w grupie klas I-III odbyło się spotkanie przy choince.

Klasa IIa przygotowała część artystyczną pt. ,,Hej, kolęda, kolęda…”.

Była to znakomita okazja, by pośpiewać wspólnie z rówieśnikami i rodzicami kolędy bożonarodzeniowe, podzielić się opłatkiem, prosforą, złożyć świąteczne życzenia.

 

 

    Wesołych Świąt!

                                          Walentyna Birycka          

              

 

 

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
                      Jasełka w Przedszkolu Nr 2 w Hajnówce

  18 grudnia 2015r. klasa Ic została zaproszona przez dzieci z Przedszkola Nr2 w Hajnówce
na "Jasełka bożonarodzeniowe".Głównym celem tych uroczystości było wprowadzenie dzieci w 
radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i
przeżyć podczas inscenizacji Jasełek. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci występowały w 
pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli i pasterzy, pięknie śpiewały kolędy, pastorałki
i recytowały przygotowane wierszyki. Nie zabrakło też prezentów, jak przystało na świąteczny
czas. Wszystkim udzielił się radosny, świąteczny nastrój. Gospodarze i zaproszeni goście
wspólnie śpiewali, bawili się i wszyscy zostali ugoszczeni pysznymi słodkościami.
  Klasa Ic wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowanie Dyrekcji Przedszkola Nr 2
w Hajnówce, Paniom Agnieszce Charytonow, Ewelinie Wasiluk i dziecom, za zaproszenie nas
na przedstawienie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                               Jola Stawarz

          

Mądra szkoła czyta dzieciom

             „Mądra szkoła czyta dzieciom”   -  to nowa odsłona  kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół       i nauczycieli do wprowadzenia do programu zajęć codziennego czytania uczniom dla przyjemności .           Klasa I a, Zespołu Szkół Nr 3   - Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, od września 2015 roku dołączyła do tej ogólnopolskiej  kampanii .     W naszej klasie  codziennie zaczynamy zajęcia od czytania.   Chcemy, by dzieci  wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytamy więc im codziennie. Uczniowie lepiej rozumieją teksty i polecenia, potrafią piękniej się wypowiadać na różne tematy, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwość, uczciwość, mądrość, odwagę. Czytanie w znacznej mierze przyczynia  się do lepszych relacji z rówieśnikami oraz większej motywacji do nauki.  Dzieci chętnie korzystają z biblioteki szkolnej i miejskiej oraz na miarę swoich możliwości starają się samodzielnie czytać książki. Przypominają o czytaniu, lubią słuchać, sami wybierają książki do czytania w klasie. Ostatnio czytaliśmy książki „Żubr Pompik”, Tomasza Samojlika oraz „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej.  Teraz jesteśmy w trakcie czytania kolejnej książki hajnowianina, pana Tomasza Samojlika  o przygodach wyderki Salwinki, pt.  „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.

                Słuchanie jest tym bardziej interesujące, że do klasy zapraszamy niecodziennych gości . Do osób czytających klasie I A   w ostatnim czasie dołączyli:

 • Pan Mariusz Plis -  funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Hajnówce, tata Madzi,
 • Pani Urszula Olejnicka – leśnik, specjalista do spraw edukacji leśnej Nadleśnictwa Browsk,
 • Pani Ewa Fiedoruk – Makac – lekarz stomatolog, mama Liwii,
 • Pani Agnieszka Kazberuk – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce,
 • Pan Mirosław Romaniuk – Starosta Hajnowski,
 • Pani Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

Z ogromnym zainteresowaniem pierwszoklasiści wysłuchali świątecznej historii o aniołku Nince czytanej przez swoją koleżankę , sześciolatkę Ninę.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym, którzy odwiedzili naszą klasę. Dziękujemy za otrzymane książki i upominki . I obiecujemy – będziemy czytać!  LUBIMY CZYTANIE!

                                                                                                             Grażyna Pawluczuk

           

Koło czytelnicze z II c w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Uczniowie klasy II c (wych. Halina Daniluk) – członkowie koła czytelniczego, prowadzonego przez wychowawczynię, wzięli udział w cyklu spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej:

Dnia 9 listopada spotkaliśmy się z panią Joanną Kisielewicz, która poprowadziła zajęcia na temat „Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości”. Utrwaliliśmy znajomość naszych symboli narodowych. Poznaliśmy wiele ciekawych książek o listopadowym święcie. Na zakończenie wykonaliśmy kotyliony w barwach narodowych, które przypniemy w dniu 11 listopada.

      

 

23 listopada odbyliśmy spotkanie z panią Agnieszką Kazberuk na temat „Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną i jej zasoby”. Dowiedzieliśmy się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka i jak wielki jest jej księgozbiór. Odwiedziliśmy czytelnie i wypożyczalnie dla dzieci i dla dorosłych. Wędrowaliśmy zachwyceni pomiędzy regałami po sufit wypełnionymi książkami. Wiemy już, jak zostać czytelnikiem naszej miejskiej biblioteki.

     

7 grudnia wzięliśmy udział w zajęciach na temat „Jak powstaje książka i z czego się składa”. Pani Agnieszka Kazberuk zajmująco opowiedziała nam, jaką drogę musi przebyć książka, zanim trafi do rąk czytelnika. Dowiedzieliśmy się też, co znaczą dziwne słowa: kapitałka, wyklejka, obwoluta oraz trzon i grzbiet książki, kim jest korektor. Mieliśmy też możliwość obejrzenia papierowego teatrzyku Kamishibai – sztuki teatralnej rodem z dalekiej Japonii. Pani Agnieszka zaprezentowała nam w tej formie piękną baśń pt. „Kotka Milusia”. Na zakończenie otrzymaliśmy upominki – „firmowe” smycze Miejskiej Biblioteki Publicznej.

        

Pieczemy świąteczne pierniczki

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na święta Bożego Narodzenia. Na początku grudnia uczniowie klas II c (wych. Halina Daniluk), I b (wych. Alina Guryniuk), I d (wych. Julita Tokajuk), III a (wych. Monika Lewczukova) i III b (wych. Nina Nesteruk) wybrali się do Dubicz Cerkiewnych, aby w Gminnym Ośrodku Kultury wziąć udział w niecodziennych zajęciach – pieczeniu świątecznych pierniczków. W zagniataniu ciasta pomagali nam Rodzice, jednak wałkowanie i wykrawanie z ciasta różnych kształtów, a po upieczeniu – lukrowanie i ozdabianie posypką wykonywaliśmy z wielkim zaangażowaniem - samodzielnie. Pierniczki wyszły przepyszne, więc nie ma szans, aby doczekały świąt. Na szczęście każdy z nas otrzymał przepis, który wkrótce wykorzystamy.

            

 

 

 „Papierowy teatrzyk Kamishibai

       „Papierowy teatrzyk Kamishibai” to nowa propozycja zajęć literacko – teatralnych przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr T. Rakowieckiego    w Hajnówce. Zajęcia  nawiązują do wywodzącej się z Japonii techniki opowiadania, podczas której wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę przypominającą parawan teatrzyków marionetkowych. Do naszej klasy zawitał właśnie taki teatrzyk.  Pani Agnieszka Kazberuk zaprezentowała uczniom klasy I A  sztukę  pt.  „Kotka Milusia”.  Uczniowie z  zaciekawieniem śledzili losy bohaterów i wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że to bardzo ciekawa forma wprowadzenia uczniów w świat baśni i czytania.

                                                                             Grażyna Pawluczuk

          

 

 

 

 "Papierowy teatrzyk Kamishibai i wspólne czytanie"


"Papierowy teatrzyk Kamishibai" to nowa propozycja zajęć literacko - teatralnych przygotowana
przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce.
 3 grudnia 2015r. Panie Joanna Kisielewicz i Agnieszka Kazberuk zawitały z teatrzykiem do klasy 
Ic. Na wstępie wyjaśniły dzieciom co znaczy Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka)
to najprościej ujmując teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Po czym przeszły do 
prezentacji sztuki "Kotka Milusia" na podstawie opowiadania Eleny Molissoni. Krótka historia
spotkania udomowionej kotki Milusi z małą myszką, w prosty sposób wprowadziła pierwszaki
w trudne zagadnienia wolności i samodzielności. Nowa propozycja zajęć spotkała się z ciepłym 
przyjęciem. Liczymy na więcej tak interesujących spotkań. Ale to nie koniec niespodzianek.
Dodatkowo Pani Agnieszka zapoczątkowała w klasie Ic cykl spotkań z ciekawą książką. Przeczytała
dzieciom książkę Mai Strzebońskiej "Czarownica i zimowe szaleństwa". Uczniowie wsłuchiwali się uważnie
w historię czytaną przez bibliotekarkę. Zachwycali się ilustracjami, które były duże, ciekawe,
żartobliwe i bardzo kolorowe.Idealnie oddawały wszystkoto, o czym w danej chwili czytała
Pani Agnieszka. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, ponieważ dzieci otrzymały od gości
mikołajkowe prezenty.
  Dziękujemy Paniom Joannie Kisielewicz i Agnieszce Kazberuk za wsólne oglądanie teatrzyku i
czytanie, które niesie za sobą same korzyści! To była cudowna lekcja literacko - teatralna!

                                                              Uczniowie klasy Ic wraz
                                                            z wychowawczynią Jolą Stawarz

        

Czekamy na Boże Narodzenie

 

     I kto powiedział, że klasa IIa nie upiecze pierniczków!? Otóż są! Są przepyszne, przecudowne, świąteczne pierniczki, nie toruńskie, tylko nasze! Własnoręcznie zagniatane, wałkowane, wyciskane, lukrowane i ozdabiane. Są naj, naj, najcudowniejsze i najsmaczniejsze!

Dziękujemy sprawczyniom świątecznego zamieszania: pani Mirce Iwaniuk, jej pracowitej koleżance i dla pani dyrektor Joli Sochy z GOK w Dubiczach Cerkiewnych.

Dzieciom z wielkim zaangażowaniem pomagali kochani rodzice: Emilia Borowik, Edyta Boszko, Monika Pawłowska, Katarzyna Maziarz, Tomasz Ackiewicz oraz nauczyciele: wychowawczyni i  pani Alina Żukowicka.

 

Wesołych Świąt!

 

Walentyna Birycka

          

 

Krok w stronę książki

 

Dzieci z klasy IIa w listopadzie rozpoczęły cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które prowadzi pani Agnieszka Kazberuk.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z tematem ,,Jak powstaje książka”, zwiedzili bibliotekę.

Na drugich zajęciach z zaciekawieniem obejrzały ,,Kodeks średniowieczny”. Książki pisane ręcznie, ilustracje rysowane ręcznie, zdobienia wzbudziły podziw dzieci.

Po projekcji fragmentu książki M. Kownackiej  ,,Plastusiowy pamiętnik”  dzieci ochoczo zabrały się do pisania stalówką i atramentem. Niektórzy zapisali nawet całą stronę kartki!

Na zakończenie pani Agnieszka zaprezentowała japoński teatr papierowy, a nim opowieść      o Kotce Milusi. Tajemniczy świat teatrzyku Kamishibai to doskonała forma czytania, pobudza wyobraźnię, bawi i uczy.

Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty mikołajkowe.

Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Kazberuk i dyrekcji biblioteki za gościnę i podróż do krainy literatury i teatru.

 

Walentyna Birycka

          

Andrzejki w muzeum

 

30 listopada klasa II a odwiedziła Muzeum Kultury Białoruskiej. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obejrzały wystawy ,,Zanim chleb położono na stole”, ,,Dzień za dniem”, ,,Zawody naszych przodków”. Pani Beata Aleksiejuk obszernie opowiedziała o zwyczajach, tradycjach, obrzędach związanych z Podlasiem. Najciekawszym jednak zwyczajem w tym dniu były wróżby andrzejkowe.

,,Oj dadaże, oj babaże, niechaj przyszłość się ukaże.

Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie”.

Dzieci były zachwycone.

                                                                                   

Walentyna Birycka

      

 

Mikołajki

W dniu 4.12.2015r. uczniowie klasy IId SP wzięli udział w warsztatach wypieku świątecznych pierniczków w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Najpierw wałkując ciasto, formując pierniczki w kształcie świątecznych motywów, potem dekorując je lukrem i słodkimi dodatkami zgłębiali tajniki kulinarne i kontynuowali tradycje bożonarodzeniowe. Czas spędzony na warsztatach minął bardzo szybko. Niespodzianką okazała się wizyta funkcjonariuszy Komendy Policji w Hajnówce, która umiliła czas, wręczając dzieciom podarunki mikołajkowe i słodki poczęstunek.

Dziękujemy serdecznie za nowe doświadczenia kulinarne i wspaniałą zabawę oraz wprowadzenie w nastrój świąteczny pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych oraz panu Markowi Klimuk z Komendy Policji w Hajnówce za zorganizowanie dodatkowej atrakcji dzieciom.

Celem warsztatów było:

- pielęgnowanie tradycji świątecznych;

- rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych;

- rozwijanie małej motoryki i sprawności manualnej dzieci;

- integracja zespołu klasowego;

Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

            

 

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

 

13 listopada 2015 roku w klasach trzecich odbył się szkolny Konkurs wiedzy o patronie naszej szkoły. Pierwszy etap dotyczył cichego czytania ze zrozumieniem fragmentu książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.  Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów przystąpili do etapu finałowego. Pracowali w grupach, wykonując wytyczone zadania. Pomocą przed przystąpieniem do konkursu była prezentacja multimedialna, przygotowanie notatek przez uczestników w domu.

Konkurs przebiegł sprawnie, uczniom spodobała się taka forma rywalizacji. Podsumowaniem konkursu były nagrody książkowe, które wręczyła pani dyrektor.

              

 

 

 

"Poczytaj mi mamo"

W myśl powiedzenia Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować codziennie czytając dziecku dla przyjemności” klasa IId (wych. Dorota Siomko) realizuje cykl spotkań z rodzicami, mającymi na celu czytanie dzieciom książek z ich dzieciństwa, które utkwiły rodzicom w pamięci na całe życie. W dniu 19 listopada odbyło się już trzecie spotkanie cyklu. W podróż do krainy legend i baśni tym razem zabrała nas pani Katarzyna Rutkowska, mama jednego z uczniów. Dzięki niej dzieci poznały bliżej legendę Krakowa - historię żółtej ciżemki oraz losy Dorotki z „Legendy o Pieskowej Skale”. Dlaczego Pieskowa Skała? Dlaczego miłość zawsze zwycięża? Dlaczego zawsze trzeba być pracowitym i wierzyć w swoje możliwości mimo przeciwności losu? Tego i więcej dziś doświadczyły dzieci wyruszając w podróż do krainy książki z panią Kasią, za co bardzo serdecznie jej dziękujemy. Zapraszamy następnym razem.

Cele realizowanego cyklu spotkań z rodzicami „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”:

- dbanie o rozwój emocjonalny, umysłowy i moralny dzieci,

- nauka języka i myślenia,

- rozwijanie pamięci i wyobraźni dziecka,

- rozwijanie więzi międzypokoleniowej, integracji dzieci z rodzicami;

Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

         

 

W dniach 9 i 16 listopada w naszej szkole miała miejsce kontynuacja projektu „Nie ma obcych w środowisku szkolnym – lekcja tolerancji”. W ramach tego projektu uczniowie klas I-III oglądały spektakl oparty na baśni wywodzącej się z tradycji indyjskiej. Baśń opowiadała o orlim jaju, które wypadło z gniazda. Jajem i pisklęciem opiekowała się kura, która otoczyła pisklę miłością i nauczyła je fruwać. Baśń o potędze miłości mimo różnic, szacunku i akceptacji dla inności, współpracy i marzeniach, które ma każdy z nas. 
    Spektakl został połączony z warsztatami teatralnymi. Dzieci dowiedziały się, co to jest kukła prosta i kombinowana, jak nazywają się ich elementy oraz miały możliwość zabawy z rekwizytami teatralnymi, np. manipulowania marionetką.
Tekst i zdjęcia: Dorota Siomko

        

 

Nasza niepodległość

        10 listopada, w przeddzień Święta Narodowego, uczniowie klasy  I A  uczestniczyli w pięknej lekcji patriotyzmu zorganizowanej przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce pod hasłem „Przystanek Niepodległość”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz krótki film o naszych symbolach narodowych          i  o historii Polski.  Pani Asia zachęcała najmłodszych uczniów do przeczytania książeczek z cyklu „Historia Polski…”.  Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem wykonywali też biało – czerwone kotyliony oraz kokardy narodowe na Święto Niepodległości 11 listopada. Na zakończenie uczniowie wspólnie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały.  Mimo deszczowej pogody, do szkoły wróciliśmy     z mocnym poczuciem, że kochamy naszą rodzinę, szkołę, nasze miasto i naszą Ojczyznę.

                                                                           Grażyna Pawluczuk

        

 "Opowieści z Bombaju"

       Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” zaprosiło najmłodszych uczniów naszej szkoły  do udziału w projekcie  „Nie ma obcych w środowisku szkolnym – lekcje tolerancji”.

       Projekt realizowany w formie warsztatów wykorzystujących zróżnicowane metody pracy: pogadanka, prezentacja ustana, drama i aktywizacja bezpośrednia; oraz prezentacje multimedialne, które w nowoczesnej formie przybliżą młodym uczestnikom najważniejsze informacje o rożnych kulturach.

            Spektakl „Opowieści z Bombaju”,  Teatru Narwal to baśń z tradycji indyjskiej. Opowiada o orlim jaju, którym po tym, jak wypadło z gniazda, opiekuje się kura. Ptak dorasta jako nieświadomy swojego pochodzenia kogut, który marzy o tym, by wzbić się w niebo i latać. Czy spełni swoje marzenie?

 

Celem projektu jest

- przeciwdziałanie nieporozumieniom i konfliktom na tle międzykulturowym w środowisku szkolnym;

- nauka tolerancji;

- przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznanie, język, przynależność do mniejszości narodowej lub etnicznej;

- wzmacnianie empatii wśród dzieci;

- nauka poszanowania dla różnych kultur, religii, tradycji, obyczajów;

- przełamywanie stereotypów;

- ukazanie wielokulturowości i bogactwa Podlasia jako wartości samej w sobie;

 

           Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej

                   

                                                                                         Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”  oraz

                                                                               Grażyna Pawluczuk  - opiekun grupy wiekowej klas I - III

           

  

W DRODZE DO SZKOŁY

            29 października uczniowie klasy II c (wych. Halina Daniluk) zaprezentowali koleżankom i kolegom z grupy wiekowej I – III inscenizację pt. „W drodze do szkoły”. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tym, jak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Przypomnieli, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi poruszać się w terenie zabudowanym i niezabudowanym, jakie znaki drogowe obowiązują pieszych i w jakich miejscach się znajdują, co oznaczają kolory świateł w sygnalizacji świetlnej. Teraz każdy pierwszak oraz drugo- i trzecioklasista może być pewny, że:

„W drodze do szkoły nie spotka mnie nic złego,

bo znam już przepisy ruchu drogowego.”

             

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

           Klasa I a, Zespołu Szkół Nr 3   - Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, od września 2015 roku dołączyła do ogólnopolskiej  kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.  Wprowadziliśmy do programu zajęć  codzienne czytanie dzieciom. Wychowawczyni  codziennie zaczyna zajęcia w klasie od czytania swoim uczniom. Naszą ulubioną lekturą są kolejne książki pana Tomasza Samojlika „ Żubr Pompik”. Uczniowie z zapartym tchem śledzą losy małego żuberka, którego ulubionym zajęciem jest rozwiązywanie leśnych tajemnic. Wszyscy kochają Pompika, jego siostrę Polinkę  oraz ich rodziców – żubrzycę Poradę i żubra Pomruka.

           Badania przeprowadzone przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom w szkole wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. Ponadto codzienne czytanie dziecku na głos

 • zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka – miłości i uwagi,
 • buduje mocną  więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem,
 •  wspiera rozwój psychiczny dziecka,
 • wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
 • . uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
 • . przygotowuje do sprawnego samodzielnego czytania i pisania.

W naszej klasie czyta dzieciom nie tylko wychowawczyni. Zapraszamy do klasy również gości. Czytali nam już:

 • Pan Tomasz Samojlik – autor książek i komiksów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży,
 • Pani  Anna Tychoniuk  -  Owłasiuk , lekarz medycyny rodzinnej, mama Zosi,
 • Pani Julita Wencko – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji  w Hajnówce,
 • Wiktor Kiryluk -  przedstawiciel wojskowej straży pożarnej w Nieznanym Borze, tata Piotrusia,
 • Wiktoria Kiryluk – uczennica klasy IV A naszej szkoły.

 

Dziękujemy wszystkim serdecznie.        

        

                                                                                                 Grażyna Pawluczuk

        

 

 Zajęcia logopedyczne

Zając Zenon bawi się z klasą Ic – zajęcia logopedyczne

 

Tym razem, w cyklu comiesięcznych zajęć logopedycznych, w dniu 3 listopada odbyły się zajęcia w klasie Ic SP nr 6, podczas których zając Zenon zachęcał do prawidłowej wymowy głoski „z”. Konieczna była na początek gimnastyka narządów mowy – dzieci razem z zającem Zenonem robiły porządki w swoich buziach (ćwiczenia języka, warg i policzków przed lusterkami). Naśladowaliśmy też odgłosy zwierząt, które spotykał zając: konika (kląskanie językiem i parskanie wargami), ptaków (fiu-fiu, tijo-tijo), muchy (bzzz…). Bzyczenie muchy było doskonałą okazją, by wytłumaczyć dzieciom, jak ułożony jest język oraz wargi podczas wymawiania głoski „z”. Większość dzieci pamiętała to ułożenie z poprzednich zajęć, kiedy mówiliśmy o głosce „s”. Dzieci nauczyły się też na dzisiejsze zajęcia wierszyka o wężu Samotniku – bohaterze poprzedniego spotkania – wszystkie pamiętały o tym, by podczas syczenia trzymać język za dolnymi ząbkami, a usta rozciągać w uśmiechu.

Dzieci otrzymały obrazki z zabawkami zająca Zenona. Kolorując je, powtarzaliśmy nazwy przytulanek: Zuza, Zazo, Zuzo, Zuzy, Zozy, Zyze… Wielu uczniów wykonało po poprzednich zajęciach piękne plansze, wyszukując w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazki i zdjęcia, w których słychać „s”. Prace trafiły na wystawę i cieszą oko wszystkich, którzy obok nich przechodzą. Oczywiście dla wszystkich były nagrody! Plansze posłużą w przyszłości do ćwiczeń w utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski „s” podczas zajęć logopedycznych w gabinecie szkolnym. Dziękuję Rodzicom dzieci z klasy Ic za pomoc w wykonaniu plansz oraz Wychowawczyni p. Joli za wspieranie dzieci i zachęcanie do brania udziału w konkursie.

 

tekst: Edyta Malinowska-Klimiuk

logopeda szkolny

 

zdjęcia: Jola Stawarz

wychowawczyni klasy Ic

            

  Święto pieczonego ziemniaka

Święto pieczonego ziemniaka

W dniu 6 października klasy IIa i IId SP wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka organizowanym przez Hajnowski Dom Kultury. Wśród atrakcji znalazły się zabawy muzyczno-ruchowe, sportowe konkurencje drużynowe (np. wykopki, rzuty ziemniakami do koszyka, przeskakiwanie przez koło, obieranie ziemniaka na czas, zbieranie kolorowych liści) oraz konkurs wiedzy na temat ziemniaka. Po zabawach i tańcach na świeżym powietrzu dzieci napełniły brzuszki ciepłymi ziemniaczkami z ogniska i ciepłą herbatą. Na koniec uczestnicy zabawy budowały ziemniaczane ludziki, co było wspaniałym ukoronowaniem tak wyśmienitej zabawy.  Dziękujemy pani Annie Tarasiuk za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

Dorota Siomko i Walentyna Birycka

        

Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – zajęcia logopedyczne

 

W dniu 6 października rozpoczął się w klasie Ic SP nr 6 cykl comiesięcznych zajęć poświęconych usprawnianiu prawidłowej wymowy wybranych głosek. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ w klasach pierwszych jest obecnie wielu sześciolatków, którzy mają problemy z poprawną wymową głosek syczących („s”, „z”, „c”, „dz”) oraz szumiących („sz”, „ż”, „cz”, „cz”).

Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”. Wąż Samotnik – bohater naszego spotkania – pojawił się w zeszytach dzieci i sycząc, uczył, jak trzymać język za ząbkami, oraz przypominał, że podczas wymawiania tej głoski język nie powinien wsuwać się między ząbki. Nie obeszło się bez gimnastyki narządów mowy – Samotnik robił porządki u każdego w buzi (ćwiczenia języka i warg przed lusterkami). Była też gimnastyka mózgu – każdy uczeń narysował oburącz serce dla swoich rodziców. Dzieci nazywały przyniesione przez logopedę przedmioty z głoską „s” w nagłosie: skakanka, słuchawki, samochodzik, serwetka, strój (kąpielowy), sól, syrop, słoik, sucharek, słomka, spódnica, spodenki, spinacze, sałata, skarpetki i – oczywiście – słodycze, którymi uczniowie zostali na koniec poczęstowani w podziękowaniu za piękną współpracę.

Chętne dzieci nauczą się na pamięć wierszyka „Wąż Samotnik” i zaprezentują go logopedzie podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada. Niektórzy uczniowie zgłosili się też do wyszukania w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazków i zdjęć, w których słychać „s”. Wytną je i przykleją na duże kartki. Przyniesione do logopedy prace trafią na wystawę. Z pewnością będą nagrody!

tekst: Edyta Malinowska-Klimiuk

zdjęcia: Jolanta Stawarz

               

 

 

 

Wycieczka do Białegostoku

               15 października  klasy I A  i  I C  wybrały się na swoją  pierwszą wycieczkę autokarową do Białegostoku. Chociaż trudno było się rozstać z rodzicami, wszyscy z uśmiechem zajęli miejsca w autokarze. Droga minęła spokojnie i  szybko. Był  czas na przyjacielskie pogawędki , wspólne gry, oglądanie zabranych książek i podziwianie jesiennego krajobrazu za oknem.

                 Pierwszy punkt programu: obejrzenie sztuki teatralnej „Kukuryku na patyku” w Białostockim Teatrze Lalek. Wszyscy z zapartym tchem obejrzeli piękną  i wzruszającą opowieść o wystawionej na ciężką próbę przyjaźni dwóch lalkarzy: Kminka i Dezyderiusza.  W ich życie wypełnione codziennymi czynnościami, zabawą i drobnymi niesnaskami wkroczył  ten trzeci – Dobosz. Na szczęście przyjaciele w porę zrozumieli, że przez niecne uczynki Dobosza mogą stracić swoje miejsce na ziemi a nawet siebie.

           Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie największej w Polsce Wystawy Budowli z  klocków LEGO. Na wystawie zobaczyliśmy między innymi: Figurę Roberta Wadlowa, najwyższego człowieka w historii, wielką interaktywną makietę kolejową, makietę Stadionu Narodowego w Warszawie, makietę Dzikiego Zachodu, świat odważnych wojowników z krainy Ninjago, makietę prezentującą centrum miasta Hartlake ze sklepami, szkołą, stadniną koni oraz domem Oliwi,  ogromne miasteczko z klocków, a w nim lotnisko, dworzec kolejowy, posterunki policji, remizę strażacką, boisko piłkarskie i wiele innych. Na zakończenie wszyscy z ogromną radością oddali się zabawie klockami dla każdego, i małego i dużego – FUN PARK.

          Wszystko co dobre szybko się kończy – nasza wycieczka również. Ale już planujemy kolejne wspólne wyjazdy. Dziękujemy Rodzicom oraz pani Marii za pomoc w opiece nad rozbrykaną gromadką.

                                                               Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni klasy I A

                                                               Jola Stawarz – wychowawczyni klasy I C

 

            

 

 Z WIZYTĄ W LESIE

TAJEMNICE LASU

Drugiego października uczniowie klas II a (wych. Walentyna Birycka) i II c (wych. Halina Daniluk) wybrali się na wycieczkę do miejscowości Gruszki w Nadleśnictwie Browsk. Celem wycieczki była obserwacja jesiennego lasu. Pani Urszula Olejnicka opowiedziała nam, z jakich warstw składa się las, jakie rośliny je tworzą i jakie zwierzęta tam zamieszkują. Dowiedzieliśmy się także, czym różni się drzewo od krzewu. W czasie zajęć terenowych z leśnikiem odkrywaliśmy tajemnice jesiennego lasu. Po zakończeniu obserwacji przyrodniczych piekliśmy kiełbaski przy ognisku na leśnej polanie. Dodatkową atrakcją wyjazdu była zabawa na świetnie wyposażonym placu zabaw na terenie siedziby Nadleśnictwa Browsk.

        

 

 

PIECZONY ZIEMNIAK

Święto pieczonego ziemniaka

Ostatniego dnia września uczniowie klas II b (wych. Alina Bołbot) i II c (wych. Halina Daniluk) bawili się na placu przy Hajnowskim Domu Kultury na „święcie pieczonego ziemniaka”. Piękna, słoneczna jesienna pogoda zachęcała do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci z zaangażowaniem szukały ziemniaków, ukrytych w trawie pod liśćmi. Nazbierały ich dwa duże kosze. Drugoklasiści musieli też wykazać się wiedzą o ziemniakach. Okazało się, że można je przyrządzić na wiele sposobów. Wszystkim bardzo smakowały pieczone ziemniaki, posypane odrobiną soli. Surowe ziemniaki posłużyły do wykonania pomysłowych zabawek – ziemniaczanych stworków.

            

 

URODZINY POMPIKA

                   30 września 2015 r klasa I A została zaproszona do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na LITERACKIE URODZINY ŻUBRA POMPIKA . Byliśmy bardzo podekscytowani zaproszeniem i tymi niezwykłymi urodzinami, bo przecież wszyscy znamy i lubimy Pompika. Przygotowania trwały już od kilku dni: słuchaliśmy czytanej przez wychowawczynię książki „Żubr Pompik”, przygotowaliśmy ilustracje i laurki dla autora, pana Tomasza Samojlika. Wreszcie nadszedł ten dzień! W bibliotece dużo dzieci i zaproszonych gości. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści o prawdziwym królu puszczy – żubrze. Następnie  Pan Tomasz uczył wszystkich rysowania żubra Pompika, przeczytał fragment ze swojej książki i odpowiadał na pytania dzieci: - ile lat żyją żubry?, co lubią jeść? czy żubr Pompik będzie miał brata? I to pytanie najważniejsze – kiedy ukażą się nowe książki o przygodach leśnych zwierząt? Złożyliśmy Panu Tomaszowi urodzinowe życzenia i wręczyliśmy nasze rysunki. Dalej już było tak jak na każdych urodzinach: tort ze świeczkami i głośne odśpiewanie „sto lat”. Autor podpisywał nam swoje książki a my ze smakiem zjedliśmy po kawałku przepysznego tortu. Wróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni ale pełni wrażeń. To był udany dzień!

             Dziękujemy Pani Dyrektor, Alli Gryc i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce za zaproszenie, gościnność i  serdeczne  przyjęcie nas w swoich progach.

             Dziękujemy Panu Tomaszowi Samojlikowi za to, że mogliśmy uczestniczyć w tak pięknej uroczystości i za wszystkie ciekawe książki, które dla nas pisze.

Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Kiryluk, mamie Piotrusia,  za przygotowanie urodzinowego tortu.  Dziękujemy rodzicom,  Milenie Palenceusz, mamie Olafa,  Kasi Dżega, mamie Oliwiera   i Śnieżynie Plis, mamie Madzi,  za pomoc podczas wspólnego wyjścia do biblioteki.                                                                                                          

                                                                                        

                                                                                         Uczniowie klasy I A

                                                                       oraz Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni.

                      

 

 

 

 

Sioło Budy - wycieczka 

Dzięki uprzejmości, pomocy i organizacji państwa Anny i Anatola Tarasiuków odwiedziliśmy 21 września 2015 r. piękne miejsce „Sioło Budy”.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii dotyczącej dawnej chłopskiej chaty, po której oprowadzał nas pan Włodzimierz Muśko oraz o XIX wiecznym gospodarstwie, na terenie którego znajduje się skansen. Obejrzeliśmy również narzędzia rolnicze, które były używane przez naszych dziadków oraz interesujące rękodzieła. Spodobały nam się ścienne makatki, zawierające dawne ludowe mądrości jak również duże drewniane kufry wypełnione dawniej posagiem.

Po zwiedzaniu pan Anatol rozpalił ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, poczęstował nas smacznymi pieczonymi ziemniakami i pysznym ciastem. Po obfitym posiłku, korzystając z pięknej pogody, zabraliśmy się do zabawy. Graliśmy w piłkę i berka, skakaliśmy na skakankach, bawiliśmy się w chowanego.

To był wspaniały dzień, wycieczka była udana, a to urocze miejsce na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy. 

uczniowie klasy IIIa

wychowawczyni Monika Lewczukova

                    

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Wrzesień w naszej szkole to miesiąc szczególny, w którym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczą się jak dbać o swoje bezpieczeństwo,  poznają zasady przechodzenia przez jezdnię oraz   niektóre  znaki drogowe.  22 września  odbyły się właśnie takie spotkania uczniów klas I – III z paniami policjantkami . Podczas zabawy  dzieci poznawały podstawowe zasady ruchu drogowego,  uczyły się jak przechodzić przez ulicę w miejscach oznakowanych.   Wszystkie dzieci otrzymały upominki – kolorowe znaczki odblaskowe.   

                                                                                                      Grażyna Pawluczuk

                           

EKOPAKA

W sobotę, 19 września , uczniowie klasy I A odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Odbyła się inauguracja pierwszej ogólnopolskiej edycja programu „EkoPaka”. „EkoPaka” to program edukacji ekologicznej realizowany z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pod hasłem „EkoPaka Zamykamy Obieg” organizator akcji  pokazał najmłodszym uczniom naszej szkoły  zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Tematem pierwszej EkoPaki było drewno. Uczniowie rozwiązywali zagadki o drzewach, poznali ich naturalne środowisko, dowiedzieli się co powstaje z drewna. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym, jak rośnie drzewo i co się potem z nim dzieje.

Pani dyrektor zaprosiła wszystkie dzieci do odwiedzania biblioteki i do czytania książek. Było to nasze pierwsze  wspólne spotkanie w bibliotece ale z pewnością wrócimy tu jeszcze nie raz! 

                                                                                   Grażyna Pawluczuk – wychowawczyni klasy I A 

                         

 

 

"Z żubrem za pan brat"

 

Dnia 22 czerwca 2015 r. klasy Ia, Ic, IIb, IIIa, IIIb (W. Birycka, H. Daniluk,                   N. Nesteruk, G. Pawluczuk, J. Stawarz) uczestniczyły w imprezie ,,Z żubrem za pan brat” zorganizowanej przez BPN. Dzieci obejrzały prezentację, która przybliżyła króla puszczy. Brały udział w odsłonięciu pomnika Żubrzycy, której nadano imię wyłonione z wielu zgłoszonych. Uczestniczyły też w wielu grach i zabawach edukacyjnych na świeżym parkowym powietrzu, oglądały wystawę prac plastycznych ,,Mój żubr”. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem. Sponsorem imprezy był BPN. Dziękujemy. 

        

Nasze wycieczki

 Dnia 15 czerwca 2015r. klasy Ia i Ic  (W. Birycka, H. Daniluk) gościły                           w gospodarstwie agroturystycznym ,,Rancho Kupały” (Orzeszkowo - Poryjewo). Wśród czerwcowej zieleni wszystko tętniło życiem. Dzieci miały możliwość obserwacji i karmienia zwierząt udomowionych przez człowieka. Zachwycały się ogonem pawia, źrebakiem, kąpielą dzika w błocie.... Nie zapomną długo przejażdżki nowoczesnym wozem, zjazdem na linie nad wodą. Niesamowite też było kucie żelaza, rzucanie podkową, zabawa w chowanego.... Jajecznica ze strusiego jaja, kiełbaski znad ogniska miały niespotykany smak nadchodzącego lata.

 

        

 

Najwięcej witaminy...

27 marca 2015r. klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce wystąpiła z apelem pt. 
"Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki". Celem montażu słowno - muzycznego
było pogłębienie wiedzy o zasadach racjonalnego odżywiania się, uświadomienie uczniom wartości
odżywczych warzyw i owoców oraz witamin w nich zawartych, kształtowanie nawyków higienicznych
oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu.
  
                                                       Jola Stawarz

            

W odwiedzinach u pszczółki ...

 Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa w Narewce
 Uczniowie klasy IIIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, 24 marca 2015r. mieli okację
zwiedzić Muzeum Pszczelarstwa założonego z wielką pasją przez Państwa Marię i Eugeniusza 
Sapiołków. 
  Zbiór wspaniałych uli wzbudzał u dzieci zachwyt. Na szczególną uwagę zasługuje ul kłodowy, czy 
ule figuralne, zwłaszcza św. Ambroży, patron pszczelarzy. Dzieci mogły obejrzeć z bliska te
eksponaty, dotknąć je a nawet zapukać do figuralnych okien niebanalnych kształtem uli.
  Po muzeum dzieci oprowadzili właściciele pasieki, opowiadając bardzo ciekawie o pszczelarstwie
i zastosowaniu różnych przedmiotów przy produkcji miodu.
  Na koniec uczniowie w aktywny sposób wypoczywali w "Pszczelarskiej Wiosce", gdzie mogły sie 
pobawić, wyhasać i pogimnastykować. Niektórzy zakupili w prezencie dla najbliższych zdrowe i 
przepyszne miody.
  Uczniowie klasy IIIa i IIIc wraz z wychowawczyniami dziękują Państwu Marii i Eugeniuszowi
Sapiołkom za miłe przyjęcie.

                                                                     Jola Stawarz

            

Wycieczka do Browska

20 marca uczniowie klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce udali się na wycieczkę do 
Nadleśnictwa Browsk. Celem wyjazdu były zajęcia z edukaci przyrodniczo - ekologicznej na temat
"Co kryje dziupla?" - przegląd zwierząt zamieszkujących dziuple, obserwacja dziupli i budek 
lęgowych w terenie oraz rozpoznawanie i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości
na piękno otoczenia przyrodniczego a także wyrabiane poczucia odpowiedzialności za środowisko.
 Ten dzień był szczególny, ponieważ dzieci miały również możliwość obejrzenia w plenerze 
częściowego zaćmienia słońca. Niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.
 Był to dzień pełen wrażeń, emocji i pozytywnej energii.Była to również nietypowa, ale bardzo 
ciekawa lekcja przyrody, za którą dziękujemy Pani Urszuli Olejnickiej i Dyrekcji Nadleśnictwa
Browsk, które było sponsorem wyjazdu. Dziękujemy!!!!
                                  
                                  Uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawczynią i rodzicami

                

 

 

Ptaki i nietoperze

24 lutego i 3 marca 2015r. klasa IIIc uczestniczyła w zajęciach z edukacji ekologiczno - 
przyrodniczej, które prowadziła Pani Urszula Olejnicka, pracownik Nadleśnictwa Browsk. 
Pierwsze spotkanie było na temat: "Latające ssaki" - budowa i zwyczaje nietoperzy, pojęcie
echolokacji, zabawy w posługiwanie się zmysłami. Na kolejnych zajęciach Pani Ula uczyła dzieci
rozpoznawać różne gatunki ptaków, które można spotkać w mieście. Obie lekcje wzbudziły u dzieci 
duże zainteresowanie. Tradycyjnie były upominki, które ufundowało Nadleśnictwo Browsk. Kolejne 
zajęcia zostały zaplanowane na 20 marca - w pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Tym razem
uczniowie poszukają pierwszych zwiastunów wiosny w terenie. Dziękujemy Pani Uli Olejnickiej
za wiedzę, jaką zdobywamy na Pani zajęciach.

                                   Uczniowie klasy IIIc z wychowawczynią

 

                

 

Oj niedobrze panie Bobrze!

"Zęby mocne ogon duży zaraz z wody się wynurzy" - biologia i ekologia bobra europejskiego.
To temat zajęć z edukacji przyrodniczo - ekologicznej, w których uczestniczyła klasa IIIc,
w dniu 16 grudnia 2014r. Lekcję poprowadziła Pani Urszula Olejnicka - pracownik Nadleśnictwa
Browsk. Dzieci zapoznały się z budową bobra, miejscem jego bytowania i zwyczajami tych ssaków.
Obejrzały film edukacyjny i wypełniały karty pracy związane z tematem zajęć. Dziękujemy za
miłe spotkanie i bardzo ciekawą lekcję.

                                                             Jola Stawarz 

                    

 

 

Kropelka Wody...

"Co tak wygląd zmieniać może:
gdy jej dużo zwie się morzem,
a gdy ilość jej niewielka- 
to jest kropla lub kropelka.
Gdy jest ciepło - para płynie,
a na lód twardnieje w zimie.
Bardzo zdrowa gdy przejrzysta,
do tego smaczna i czysta.
Traktuj ją należycie,
bo .......... to przecież życie".

     Rozwiązanie zagadki było tematem kolejnych zajęć, jakie miały miejsce 24 listopada 2014r.
 w klasie IIIc z pracownikiem Nadleśnictwa Browsk, Panią Urszulą Olejnicką.
     Szczegółowy temat zajęć z edukacji przyrodniczo - ekologicznej brzmiał "Tropienie
 kropelki wody, czyli obieg wody w przyrodzie - wprowadzenie w problematykę znaczenia 
 wody w przyrodzie oraz życiu człowieka". Lekcja miała na celu uświadomienie dzieciom
 znaczenia wody w przyrodzie i życiu organizmów żywych. Poznanie prostego schematu krążenia
 wody  oraz kształtowanie umiejętności i postaw związanych z oszczędzaniem
 wody w codziennym życiu. Uczniowie obejrzeli film z cyklu "Było sobie życie" i uzupełniali
 karty pracy związane z tematem zajęć. W tym dniu odbyło się również podsumowanie i wręczenie
 nagród uczniom, którzy brali udział w dwóch konkursach klasowych. Organizatorem konkursu
 "Warstwy lasu" było Nadleśnictwo Browsk. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratuluję
 wszystkim uczestniom konkursów i Pani Uli za ciekawe zajęcia i wspaniałe upominki.

                                                                     Jola Stawarz

                    

 

U Baby Jagi

            

Dnia 07 10 2014 r dzieci z klasy I a i I c SP spotkały się z bohaterami bajki „Jaś i Małgosia” w Chatce Baby Jagi ( wieś Orzeszkowo). Gotowały zupę z lizaków, siedziały na posłaniu Baby Jagi, w piecu, na wadze kłamstwa, latały na miotle, przymierzały kapelusze. W izbie dla odważnych czekał na nich loch za kratami, mikstury, czarodziejskie cudeńka  i stworki. Każdy miał też okazję iść tropem Baby Jagi. Co krok, to niespodzianki. Było suuuper!!!
Wychowawczynie: W. Birycka i H. Daniluk

 

 

 

Idziemy do czwartej klasy

Pożegnanie klasy III a ( W.Birycka)

Lewkowo Nowe – gospodarstwo agroturystyczne „Bora Zdrój”

Było – skansen „Ojcowizna”

 • Cerkwie Podlasia
 • ścieżka edukacyjna „Gościnny las”, „Leśna Galeria”
 • przejażdżka wozem „Bonanza” po okolicy
 • wspólny posiłek przy ognisku
 • zabawy i gry sprawnościowe.

 

Koniec, idziemy do  klasy czwartej

              

 

 

 

Kolorowy rok z rodziną

        13 czerwca uczniowie  klas I – III  wspólnie z rodzicami bawili się na imprezie integracyjnej  pod hasłem „ Kolorowy rok z rodziną”.    Cele ogólne imprezy to propagowanie bezpiecznych zasad zachowania się w różnych sytuacjach, kształtowanie nawyku poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi, wdrażanie dzieci do zgodnego i skutecznego współdziałania w grupie oraz uczenia się przez zabawę. 

       Uczniowie wzięli udział w  konkursach :

 •  najładniejsze przebranie za wybraną porę roku,
 • „Kolorowa pora roku”– konkurs plastyczny oraz
 • „Jesteśmy bezpieczni o każdej porze roku”  - praca twórcza.

                  

 

Wycieczka do Narewki

Dnia 5 czerwca uczniowie kl. Ib uczestniczyli w wycieczce do Straży Granicznej w Narewce. Na zakończenie odbyło się ognisko w Świnorojach.  Dzieci otrzymały zeszyty edukacyjne od leśników.

wych. kl. IB Nina Nesteruk

                           

 

 

Stare po nowemu

     W sobotę, 31 maja, uczniowie klas IIA, B, C i IIIA  bawili się na boisku szkolnym. Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie    „Z Siedzibę w Warszawie”. Celem projektu było  przełożenie dawnych gier i zabaw na współczesne media. Najpierw uczniowie  pracowali  wykorzystując nowoczesną technologię i współczesne media : systemy Arduino, sensory analizujące ruch.  Potem grali w dawne gry podwórkowe takie jak skakanka, cymbergaj i kapsle. Pogoda dopisywała, humory doskonałe i świetna zabawa. Medialaby to jest to!

                                                                             Grażyna Pawluczuk

                                                                             Jolanta Stawarz

              

 

 Pomóżmy zwierzętom

16.05.2014 roku uczniowie klasy 3 b  odwiedzili czworonożnych mieszkańców schroniska „CIAPEK” w Hajnówce. Dzięki pomocy pozostałych klas 1-3,  uczniom  3b udało się przekazać dla schroniska ponad 100 kg karmy i miękkie posłania. Wszyscy z zainteresowaniem zwiedzili schronisko i wysłuchali krótkich historii ich mieszkańców. Mimo nieprzyjemnej i deszczowej pogody na twarzach dzieci malował się uśmiech, a wyjazd został uznany za bardzo udany. 

                

W Białowieży

 Dnia 22 maja 2014 roku klasa IIIa SP nr 6 /W. Birycka/ uczestniczyła w zajęciach terenowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. W ramach projektu ,,Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej’’ w Ośrodku Edukacji  Leśnej ,,Jagiellońskie’’ w Białowieży.

   Uczniowie poprzez obserwację, doświadczenia, badania, zabawy, ćwiczenia poszerzyły wiedzę z zakresu: flora i fauna Puszczy Białowieskiej, rola lasu dla człowieka i zwierząt, znaczenie martwego drewna dla organizmów żywych, formy ochrony przyrody.

  Dziękujemy panu Wojciechowi Antczakowi za ,,leśne  wiadomości’’.

               

 

 

 Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 roku, obecnie  w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W tym roku obchody Dnia Ziemi są organizowane pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat ”.

           

24. 04. 2014r. w naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Tego dnia uczniowie klasy II b zaprezentowali przedstawienie p.t. „Zostawcie nam czysty kawałek świata” i zachęcali wszystkich do dbania o naszą planetę Ziemię. Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, recykling i ochrona przyrody. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, podwórka, drogi, place zabaw czyli środowisko naturalne. Na koniec uroczystości był odczytany apel skierowany do wszystkich uczestników i zostały rozdane nasiona kwiatów do wysiania w ogródku, by przysporzyć Ziemi zieleni, której coraz mniej, a nam do życia tak bardzo potrzebnej.

Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

                          

 

 

 

Wizyta klasy III a w Lewkowie

Dnia 10 kwietnia 2014 r. dzieci z klasy IIIa ( W. Birycka ) uczestniczyły w wycieczce do Lewkowa Starego. Najpierw uczniowie udali się do Zakładu Ceramiki Budowlanej „Lewkowo”. Po spotkaniu z Panem A. Bondarukiem obejrzeli produkcję cegieł, którą zaprezentował Pan Sacharczuk. Potem dzieci uczestniczyły w zajęciach modelowania gliny prowadzonych przez Panią Olę. W wyniku wałkowania glinianego ciasta powstały przepiękne wielkanocne jajka, baranki, zajączki ... Co prawda „brudne” to były zajęcia, ale nie wszystko złoto co się świeci. Dzieci zgodnie stwierdziły, że baaardzo lubią wycieczki. 

                            

Baje, bajki, bajeczki

W dniu 26. 03. 2014r. w świetlicy odbył się szkolny konkurs recytatorki,  pt. „ Baje, bajki, bajeczki”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas I – III SP. Wszystkie dzieci pięknie recytowały przygotowane wierszyki. Komisja konkursowa przyznała:

                             I miejsce – Jagna Samojlik, kl. IIc

                            II miejsce – Bartek Jakoniuk, kl. IIc

                            III miejsce – Zosia Marczuk, kl. Ia

 

Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a Jagnie i Bartkowi życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

      

 

Sowy w szkole

26 lutego, w klasie IIc odbyły się kolejne zajęcia z edukacji przyrodniczo - ekologicznej.
Tematem spotkania były "Sowie opowieści - prezentacja wybranych gatunków sów". Pani Urszula Olejnicka
bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o wybranych gatunkach sów. Uczniowie podziwiali na lekcji
sowy: uszatki, pójdźki, sóweczki, włochatki, płomykówki, puszczyki i puchacze. Dowiedziały się np.
że są sowy aktywne nocą ale są też i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka i są aktywne tylko
w dzień. Podobnym ciekawostkom nie było końca. Dzieci utrwalały wiedzę wypełniając karty pracy, 
a w nagrodę otrzymały zagadki "Mądrej sowy". Zajęcia były bardzo interesujące. Dziękujemy Pani Uli
 i czekamy na kolejne spotkanie.
                                       Klasa IIc z wychowawczynią

                    

 

Wizyta w drukarni

Dnia 29 listopada klasa IIIa SP (W. Birycka) gościła w hajnowskiej drukarni „Logo – Art”.

Wszystkie dzieci były zainteresowane ”czarodziejskimi” maszynami, które projektują, dobierają kolory, wycinają, sklejają, zszywają, drukują i po prostu wyrabiają cudeńka z papieru.

Pełni wrażeń i prezentów serdecznie dziękuję Państwu Pietroczuk  i Panu A. Tokajukowi.

 

 

 

 

 

Wesołych Świąt życzy klasa IIIa z panią Walentyną!!!

           

 

 

 

 

Leśnicy w szkole!

Uczniowie z klasy IIc,28 października 2013r.kolejny raz gościli na zajęciach pracownika
Nadleśnictwa Browsk, Panią Ulę Olejnicką. Tym razem tematem spotkania była "Ochrona przyrody".
Najpierw dzieci z uwagą wysłuchały i obejrzały prezentację multimedialną zaprezentowaną
przez gościa. Następnie zdobyte wiadomości uczniowie utrwalali na indywidualnych kartach
pracy. Na zakończenie dzieci otrzymały gry planszowe o tematyce przyrodniczej i piękne 
książki na temat ochrony roślin i zwierząt. To była bardzo interesująca lekcja przyrody.Klasa IIc
dziękuje Pani Uli i czeka na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest na listopad.
                                                                     Jola Stawarz
 
                       
 
 
 
 

 

 

"Od ziarenka do bochenka"

Dnia 26 września 2013 r. klasa III a (wych. W. Birycka) odwiedziła piekarnię PSS „Społem” i zakład produkcyjny „Runo” w Hajnówce. Dzieci z zainteresowaniem oglądały drogę „Od ziarenka do bochenka”, lepiły swoje bułeczki, kosztowały ekologiczny chlebek   i  pyszne, ciepłe bułki.

W „Runie” zapoznały się z drogą ziół z łąk i pól do herbatki z apteki. Brały udział     w doświadczeniach laboratoryjnych.

Serdecznie dziękujemy za gościnność:

·   p. Mieczysławie Bogdanowicz

·   p. Elżbiecie Ziajko

·   p. Marcie Gabiec.

    

 

 

 

W Nadleśnictwie BROWSK

 

Dnia 10 października 2013 r. klasy III a i II b (wych. W. Birycka i A. Guryniuk) były na leśnej wycieczce.

Gościło nas Nadleśnictwo Browsk. Spacer po lesie dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Przepiękne barwy liści urzekły wszystkich. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach       w ośrodku edukacyjnym, gdzie mogli popisać się wiedzą o lesie.

Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem na leśnej polanie.

 

                                       Serdeczne podziękowania dla gospodarzy p. Uli i p. Bogdana.

             

 

 

 

TRZECIOKLASIŚCI SP NR 6 NA WYCIECZCE

W MIEJSKIEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW.

 

 

Dnia 24 czerwca 2013 roku uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 6 odwiedzili Miejską Oczyszczalnie Ścieków. Była piękna, słoneczna pogoda, więc wybraliśmy się tam pieszo. Na miejscu przywitał nas pan Jan Bielewski, który oprowadził nas po terenie oczyszczalni. Z podziwem oglądaliśmy ogromne zbiorniki, w których bakterie oczyszczają ścieki. Podziwialiśmy zbiorniki z oczyszczoną wodą, w której pływają ryby, kwitnie życie roślinne.

Obserwowaliśmy też pomieszczenia, w których zachodząca inne procesy technologiczne. Na zakończenie odwiedziliśmy skomputeryzowane „serce” oczyszczalni. Rejestrowane jest wszystko co dzieje się na terenie oczyszczalni.

Dziękujemy panu Bieleckiemu za życzliwe przyjęcie i cierpliwość w objaśnieniu, w jaki sposób ścieki zmieniają się w czystą wodę, która trafia do naszej rzeczki.

                         

    Monika Lewczukova

 

Dyskoteka trzecioklasistów

 

Dnia 6 czerwca 2013 roku w godzinach popołudniowych uczniowie klas trzecich bawili się na dyskotece pożegnalnej. 
Humory dopisywały, wszyscy świetnie się bawili tańcząc i śpiewając w rytmie ulubionych utworów muzycznych.
 

 

Monika Lewczukova
                  

 

Test trzecioklasistów

29 maja 2013r. uczniowie klas III pisali swój pierwszy poważny egzamin TEST TRZECIOKLASISTY. Zawierał on umiejętności  z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, środowiskowej  i artystycznej. 
Uczniowie przyszli ubrani do szkoły uroczyście. Wszyscy byli bardzo przejęci i starali się wykazać jak najlepszą wiedzą i umiejętnościami.
 

 

Monika Lewczukova
            

 

 

 

Dzień Dziecka

Dnia 28.05.2013 w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się apel z okazji Dnia Dziecka pt. „Wszystkie dzieci nasze są”. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy I b pod kierunkiem wych. Aliny Guryniuk. Choć przedstawienie było adresowane głównie do dzieci z nauczania zintegrowanego, nie zabrakło na nim również Pani Dyrektor, gości z Nadleśnictwa Hajnówka, jak i nauczycieli. W ramach przedstawienia, dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki nawiązujące do zbliżającego się ich święta. Przygotowany apel uświadomił oraz ukazał, iż pomimo tak wielu różnic jak kolor skóry, pochodzenie, czy płeć dziecko zawsze pozostaje dzieckiem.

            

 

 

Z wizytianą u Indian

  Dnia 21 maja dzieci z kl. II a, II b i I c (wych. W. Birycka, A. Bołbot, A. Guryniuk) bawiły się w Wiosce Indiańskiej. Każdy miał okazję: poznać elementy stroju indiańskiego, rękodzieło indiańskie, pojeździć na koniu, strzelać z wiatrówki, strzelać z łuku, rzucać lassem i doświadczyć innych atrakcji. Przy ognisku  wszystkim smakowały kiełbaski.

   W drodze powrotnej dzieci odwiedziły Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Pałacu Branickich, spacerowały po budynku Uniwersytetu Medycznego i ogrodzie pałacowym. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 

  Ruch na świeżym powietrzu przyniósł dzieciom wiele nowych, ciekawych doświadczeń.

                    

 

 

 

Spotkanie autorskie z pisarzem  Andrzejem Grabowskim

25 kwietnia 2013 r. klasy trzecie edukacji wczesnoszkolnej miały zaszczyt uczestniczyć  w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce z panem Andrzejem Grabowskim. 
Pan Andrzej jest absolwentem Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, autorem telewizyjnych programów dla dzieci (np. „Budzik”, „Kulfon i Monika”), opowiadań oraz ponad 400 piosenek dla dzieci, takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń”. Wraz z Ewą Chotomską był współzałożycielem dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki (1983), twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia” (1994–2000). 
Pan Andrzej ciekawie i dowcipnie opowiadał o swoich książkach, które prezentował, czytał wybrane fragmenty, zadawał dzieciom pytania. Z magicznego kuferka wyłaniały się znane dzieciom kukiełki Budzika, Kulfona, Zajączka. Spotkanie było ciekawe
i przebiegało w miłej i wesołej atmosferze. Na koniec uczniowie mieli okazję zdobyć autograf wraz z dedykacją pisarza.
                                                                                                 Monika Lewczukova
              
  
 
 
WITAMINKI, WITAMINKI
W klasach edukacji wczesnoszkolnej realizowany jest program "Owoce w szkole". Uczniowie w ciągu roku szkolnego systematycznie otrzymują porcje warzyw i owoców.
Dnia 15.03.2013 r. klasa III a (wych. Halina Daniluk) zaprezentowała kolegom z grupy wiekowej inscenizację o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia pt. "Witaminki, witwminki...". W spotkaniu uczestniczyli również Jerzy Sirak - Burmistrz Hajnówki oraz Irena Kułaczewska - dyrektor naszej szkoły.Pan Burmistrz wręczył nagrody uczniom, biorącym udział w konkursie plastycznym "Mam sześć lat i idę do szkoły". 
W trakcie spotkania odbyło się również podsumowanie konkursów, w których brali udział uczniowie klas I - III:
- klasy I -"Lubimy owoce i warzywa" (konkurs plastyczny),
- klasy II - "Owocowo - warzywna książka kucharska",
- klasy III - Wiersz o ulubionym owocu lub warzywie.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
                        
 
 
 
SPOTKANIE Z LEKARZEM
Dnia 18 marca 2013 r. uczniowie klas trzecich spotkali się z lekarzem pediatrą panią Barbarą Sacharczuk. Spotkanie poświęcone było zdrowemu odżywianiu się i zdrowemu stylowi życia. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki, zadawały mnóstwo pytań i dzieliły się swoimi obserwacjami.
            
 
 
"Świetlik" w naszej szkole.
Dnia 19 marca 2013 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Wzięli w nim udział uczniowie klasy III a (wych. Halina Daniluk). Przygotowywali się do niego na zajęciach kółek matematyczno - przyrodniczych oraz wykonując doświadczenia w domu.
            

Nasze Ferie

Ferie minęły nam szybko i wesoło. W szkole mieliśmy wiele możliwości ciekawego i pożytecznego spędzenia czasu.Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach matematycznych oraz zajęciach rekreacyjno- sportowych w sali zabaw i na sali gimnastycznej. Bawili się na dyskotece karnawałowej.Pierwszoklasiści odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Odbywały się spotkania kół zainteresowań. Fani informatyki mogli rozwijać swoje hobby w sali komputerowej.
                    
 
 
 Podsumowanie konkursu „Bożonarodzeniowa pocztówka”
 
Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym przez PSS „Społem” w Hajnówce, pt. „Bożonarodzeniowa pocztówka”. Dnia 16.01.2013 r. spotkali się z panią Bogdanowicz - prezes PSS „Społem” na uroczystym podsumowaniu konkursu. Najlepsze wyniki osiągnęły klasy: I c, II a i IIIb. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z rąk pani prezes. 
                    

 

 

 

                                                             Podsumowanie konkursu „Warstwy lasu”

            Dnia 4.01.2013 r. uczniowie klas trzecich spotkali się z leśnikiem z Nadleśnictwa Browsk. Pani Ula Olejnicka podsumowała

wyniki konkursu plastycznego pt. „Warstwy lasu” i wręczyła nagrody – otrzymali je nie tylko laureaci, ale wszyscy uczestnicy konkursu.

/files/brow1.JPG                
 
 
 
W klasie Ic
 
17 grudnia 2012 roku po raz kolejny udaliśmy się do Ośrodka i Muzeum Kultury Białoruskiej na warsztaty plastyczne. 
Tematem spotkania były święta i obecnie panująca pora roku- zima. Zajęcia poprowadził Pan Daniel Gromacki,hajnowski artysta-plastyk.
Poznaliśmy dwie nowe,bardzo ciekawe techniki plastyczne. Pierwsza praca pt. "Kolędnicy" wykonana została pastelami.Drugą
"Krajobraz zimowy" malowaliśmy wykałaczkami.Efekt był fantastyczny. Jeśli chcecie się przekonać, zapraszamy do naszej szkoły
na wystawę wykonanych prac. Chcemy bardzo serdecznie podziękować Panu Danielowi Gromackiemu,Państwu Agnieszce i Tomkowi Tichoniukom
oraz tacie naszego klasowego kolegi,Panu Anatolowi Nazaruk, za transport w obie strony.
                                                               Uczniowie klasy Ic z wychowawczynią

            

"Śpiąca Królewna” po białorusku

 

Dnia 14 grudnia 2012 r. uczniowie klas III a (wych. Halina Daniluk) i III c (wych. Monika Lewczukova) odwiedzili Muzeum Kultury Białoruskiej. Wysłuchali tam piękną baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Śpiąca Królewna” w wersji białoruskiej. Przeczytały ją trzy wróżki, których interpretacja oczarowała słuchaczy. Spotkanie zakończyło wspólne rysowanie – plastyczna recenzja spektaklu.

                        

Dyskoteka andrzejkowa

 

Jedni leją wosk, inni wróżą z kart, a uczniowie  klas trzecich SP 6 (wychowawczynie: Halina Daniluk, Nina Nesteruk i Monika Lewczukova) bawili się na dyskotece andrzejkowej, która miała miejsce 27 listopada 2012 r. w naszej szkole.

                                

 

 

Bezpieczeństwo nad wodą
 
19 października 2012 roku 16 podlaskich policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych uczestniczyło w zajęciach doskonalących, które zorganizowano na terenie Parku Wodnego w Hajnówce. Szkolenie otworzył I Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - podinsp. Adam Petelski oraz Prezes WOPR w Białymstoku - Andrzej Reucki.
W ramach działań profilaktycznych - funkcjonariusze z Wydziału Prewencji KPP w Hajnówce oraz Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku zorganizowali na terenie Parku Wodnego stoisko profilaktyczne oraz konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na temat "Bezpieczeństwo dzieci nad wodą". I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 w Hajnówce - klasa III c.
           

 

Warsztaty garncarskie

 

   31 października 2012r. uczniowie klasy Ib i Ic naszej szkoły integrowali się poprzez poznawanie lokalnej tradycji i sztuki w ramach projektu "Przygraniczny alians etniczny"realizowany przez Ośrodek i Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.Zajęcia na kole garncarskim poprowadził Pan Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej, którego rodzina zajmuje się tym rzemiosłem od pokoleń. Na początku pokazał dzieciom jak sprawnie operować gliną, by powstał wazon,garnek czy miska.Następnie wszyscy uczniowie ochoczo przystąpili do pracy, a efekty były niesamowite. Każdy "wyczarował" z gliny fantastyczny przedmiot - wazon, miskę, świecznik...Zajęcia nie ograniczały się tylko do pracy na kole garncarskim.Pani Agnieszka uczyła dzieci sztuki lepienia z gliny. Pod fachowym okiem mamy Marysi powstały piękne gliniane figurki w postaci ludzików, kostek, wisiorków itp.Uczniowie klsy Ib i Ic wraz z wychowawczyniami Aliną Guryniuk i Jolą Stawarz dziękują Agnieszce i Tomkowi Tichoniukom za  zorganizowanie i zaproszenie nas na interesujące warsztaty.
                                      
 
                                                                                   Jola Stawarz
 
 
 
 
                 
 
Wycieczka klas Ib i IIa

 

   24 października 2012r. uczniowie klas II „a” i  I „b” wyruszyli wraz ze swymi wychowawczyniami na wycieczkę do Białegostoku. Trasę pokonaliśmy szybko i bez przeszkód.Pierwszym celem naszej wyprawy był Teatr Lalek, w którym obejrzeliśmy przedstawienie pt. „ Calineczka” . Następnie odwiedziliśmy Muzeum Wojska. Oglądaliśmy tam wystawy stałe: „ Na okrutnej ziemi” , „ Przeciw dwóm wrogom” oraz  „ Wojsko Polskie 1956 – 2010”. Po wizycie w muzeum ruszyliśmy w drogę powrotną.                                                                                         Do Hajnówki wróciliśmy pełni wrażeń i szczęśliwi, choć zmęczeni.

                 

 

 

Szlakiem pamięci

 

 

Dnia 22 października 2012 r. członkowie koła turystycznego z klasy III a (wych. Halina Daniluk) odbyli rajd szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Poznaliśmy miejsca w naszym mieście oraz w Puszczy Białowieskiej, upamiętniające mieszkańców Hajnówki i okolic, zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, a także żołnierzy, którzy zginęli, wyzwalając Hajnówkę. 

                                    

 

 

Wizyta w Straży Granicznej

 

Dnia 11.10.2012 r. uczniowie klasy III a (wych. Halina Daniluk) odwiedzili siedzibę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Narewce. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska sprzęt, używany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a nawet zasiąść za kierownicą służbowego samochodu oraz przyjrzeć się tresurze psów. Wiele emocji wzbudziła wizyta w izbie zatrzymań. W Świnorojach spotkaliśmy się z leśnikami, bawiliśmy na leśnej polanie, piekliśmy kiełbaski na ognisku. 

 

                               

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
  ul. Nowowarszawska 20
  17-200 Hajnówka
 • 85 6832508
  fax 85 6832508

Galeria zdjęć