• Nagłówek

        •  

          Radosne świętowanie

           

           

          9 listopada w naszej szkole miała miejsce wyjatkowa uroczystość.

           

            Wszyscy uczniowie klas IV - VIII i III gimnazjum zebrali  się, by aktywnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

          Uczestnicy spotykali sie nie jako widzowie, ale jako główni wykonawcy, by wspólnie wyśpiewać historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych.  Na tę uroczystość powstał  nasz "Szkolny śpiewnik patriotyczny".

           Przystąpiliśmy także  do akcji "Rekord dla Niepodległej". O godzinie 11.11  odśpiewane zostały cztery zwrotki hymnu narodowego. Odświętne stroje, kotyliony i biało-czerwone chorągiewki podkreślały doniosłość i wyjątkowość chwili.W czasie uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom szkolnego konkursu historycznego "Tak powstała Niepodległa Polska".

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

          w świetlicy szkolnej

           

           

           

          Uczniowie klas I – III i IV – V uczęszczający do świetlicy szkolnej realizowali cykl zajęć zgodnie z założonymi treściami do hasła programowego „Kartka z historii – nasza wolna Ojczyzna”.

          Dzieci poznawały historię powstania flagi, godła i hymnu Polski. Wykonywały różnorodne prace plastyczne związane z powyższą tematyką. Rozwiązywały rebusy oraz zagadki związane z hasłem „Nasza mała Ojczyzna”. Wysłuchały wybranych pieśni patriotycznych oraz odśpiewały Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego.

           

          Wychowawczynie świetlicy

           

           

           

           

           

           

           

          Szkolny konkurs historyczny "Tak powstała Niepodległa Polska"

               5 listopada 2018 r. w naszej szkole przeprowadzono konkurs historyczny związany z 100. rocznicą Niepodledłości. Wzięło w nim udział 34 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkolna Komisja  po sprawdzeniu prac wyłoniła laureatów. Oto oni:

           

           Kategoria: kl. V-VI

            I miejsce: Cira Tewzadze, kl. Vc

          II miejsce:  Zuzanna Krzywda, kl. VI a

          III miejsce:  Kornelia Piwowarska, kl. VI a

           wyróżnienie: Maria Sołowiej, kl. Vc

           

          Kategoria VII-VIII, III gimnazjum

          I miejsce Paweł Sapiołka, kl. VIII a

          II miejsce, Maria Tichoniuk, kl. VII c

          III miejsce: Łukasz Sac, kl. VII b

           wyróżnienie: Jagna Samojlik, kl. VII c

           wyróżnienie: Weronika Sadowska, kl. VII a

               Gratulujemy!

           

           

          Warsztaty plastyczne „Pocztówka patriotyczna”

          pod patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka

           

          W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Szkole Podstawowej nr 4 w Hajnówce zostały zorganizowane międzyszkolne warsztaty plastyczne „Pocztówka patriotyczna”. 3 października 2018 roku w bibliotece szkolnej zgromadzili się wybrani uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w naszym mieście. Spotkanie przeznaczone było dla dzieci z klas V-VII. Celami warsztatów były:

          - popularyzacja wiedzy o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę,

          - rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej,

          - przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej,

          - rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów.

          Na początku spotkania wspólnie staraliśmy się zdefiniować pojęcie patriotyzmu.  Następnie młodzież wykonywała pocztówki ukazujące piękno i bogactwo ziemi ojczystej. Prace ściśle związane były z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykazali się niezwykłą zręcznością manualną i artystyczną wyobraźnią.

          Wszystkim szkołom dziękujemy za udział w warsztatach. Uczniom gratulujemy wyjątkowych talentów plastycznych i życzymy wielu sukcesów w tej dziedzinie!

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Realizacja projektu FIO "Dziś aktywny uczeń, jutro aktywny obywatel"

                   1 października grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do realizacji działań w ramach projektu FIO "Dziś aktywny uczeń, jutro aktywny obywatel", którego głównym celem jest rozszerzenie szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Odbyły się pierwsze warsztaty, w czasie których został nagrany spot. W projekcie uczestniczą  uczniowie  klas III a gimnazjum i VIIII a. Koordynatorami są Agnieszka Ryszczuk i Małgorzata Jurczuk.

          Projekt FIO "Dziś aktywny uczeń, jutro aktywny obywatel"

          Zapraszamy do obejrzenia spotu

          https://youtu.be/Hvdl8vFowcc

           

          Wystawa pamiątek z okresu międzywojennego

              Tuż przed wakacjami uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia pamiątek pochodzących z czasów przed II wojną światową.  Było to  możliwe dzięki pasji mamy jednego z uczniów oraz naszych gimnazjalistów.

             

           

          "Z Dziadkiem Piłsudskim" - warsztaty w Muzeum Wojska w Białymstoku         

           

          5 czerwca klasy IV b i IV d wzięły udział w warsztatach w Muzem Wojska w Białymstoku.

          Uczestnicy zajęć, dzięki eksponatom z epoki, przenieśli się do wojennego Białegostoku. Zobaczyli, jak wygląda wyposażenie żołnierzy, którzy walczyli podczas I wojny światowej oraz  jakie jednostki stacjononowały w mieście w okresie międzywojennym. Na zakończenie zajęć czwrtoklasiści wcieli się w rolę Józefa Piłsudskiego i opowiedzieli, jak wyglądała Polska z jego perspektywy.

           

           

           

           

          Konkurs historyczny

          „Dwie ważne postacie historyczne. Józef Piłsudski

          i Ignacy Jan Paderewski”

           

                      15 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Hajnówce odbył się konkurs historyczny związany ze stuleciem niepodległości. Patronat nad konkursem objął Podlaski Kurator Oświaty. Działanie zostało wpisane do harmonogramu miejskich obchodów tej ważnej rocznicy. Konkurs skierowany był  do uczniów klas VII szkoły podstawowej i gimnazjum. Cele konkursu to m.in.: propagowanie wśród młodzieży klas VII i gimnazjalnych współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, wzbogacanie wiedzy historycznej o treści związane z walką o niepodległość państwa polskiego, integracja środowisk szkolnych,  propagowanie pozytywnej rywalizacji wśród młodzieży.

                      Na spotkanie przybyli dyrektorzy wszystkich szkół, które zgłosiły swój udział w konkursie:   p. Alina Pietrszek, p. Adam Chudek, p. Halina Pustelnik, p. Alina Ginszt oraz  przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. Agnieszka Kazberuk.

                      Udział w nim wzięli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1, opiekun p. Alina Nowik, Szkoły Podstawowej nr 2, opiekun p. Alina Rusinowicz, Szkoły Podstawowej nr 3, opiekun p. Halina Stepaniuk, Szkoły Podstawowej w Dubinach, opiekun p. Mirosław Kojło oraz gospodarze, uczniowie kl. VII Szkoły Podstawowej nr 4.

           Spotkanie rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, którzy pod opieką p. Barbary Sajewicz przygotowali prezentację o bohaterach konkursu. Następnie uczestnicy przystąpili do „rozgrzewki z kahootem”,  odpowiadali na pytania przy użyciu aplikacji internetowej. Kolejnym punktem był konkurs drużynowy. Pytania podzielono na pięć kategorii: kilka faktów z biografii, działalność polityczna, inna działalność, ciekawostki, powiedzenia i cytaty. Zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce pod opieką p. Aliny Nowik.

                      Po konkursie organizator zaprosił na poczęstunek, na którym nauczyciele i uczniowie podzieli się swoimi wrażeniami.

                      Składamy podziękowania Miejskiej Bibliotece Publicznej za udostępnienie wystawy „Imieniny Marszałka  Józefa Piłsudskiego”.

          Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwie bez wsparcia sponsorów: Urzędu Miasta Hajnówka,  PPS „Społem”, firmy Sebex, Piekarni Podolszyńscy.   Serdecznie dziękujemy.

           

           

           

           

          PROJEKT- szkolne obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

                              W związku z obchodami w naszej szkole 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wśród uczniów klas szóstych ogłoszono konkurs na wiersz patriotyczny. Przystąpili do niego uczniowie klasy VI B. Na wyróżnienie zasłużyły wiersze Mai Kozłowskiej i Oliwii Grynczel.

           Te same osoby wzięły udział też w Konkursie Literackim ,,Niepodległa” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczennice napisały wiersz o Hajnówce i legendę o Hajnówce w formie wiersza. Oto twórczość Mai Kozłowskiej i Oliwii Grynczel.

           

          POLSKA- NASZA  OJCZYZNA

                                  W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IV a realizowali projekt pt. ,,Polska- nasza ojczyzna”. Na swoich pracach ukazali piękno wolnej Ojczyzny, zabytkowe miejsca, rejony Polski, które warto odwiedzić. Prezentując plakaty stwierdzili, że nasza Ojczyzna jest wyjątkowa i cieszą się, że są jej obywatelami. Jako Polacy, będą dbać, aby smutne jej dzieje więcej się nie powtórzyły.

                                                                            Opiekun projektu: Alina Artyszuk

                   

          "Piękna nasza Polska cała" - klasowe projekty

               W kwietniu uczniowie klas IV i VII pracowali w zespołach nad projektem "Piękna nasza Polska cała".  Uczniowie w grupach przygotowali mapy myśli, na których przedstawili najważniejsze informacje o Polsce w różnych kategoriach: ludzie, miejsca, symbole narodowe, ciekawostki.  Wystawę prac można obejrzeć na szkolnym holu.

           

           

           

          Wyniki  konkursu historycznego "Droga do wolności. Od rozbiorów do wolności"

           

                    I miejsce: Paweł Sapiołka - klasa VII a               

                    II miejsce: Jagna Samojlik - klasa VI c

                    III miejsce: Cira Tewzadze - klasa IV c

                  wyróżnienia:  Sofia Kharchenko (V a), Natalia Głowacka (VI a)

                Gratulujemy!

                Wręczenie dyplomów i nagród tuż po wiosennej przerwie świątecznej.

           

           

          NASZE SYMBOLE NARODOWE            

                      Dnia 16.02.2018r., podczas lekcji języka polskiego, uczniowie klasy VI c  wykonywali  prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Każdy przygotował flagę narodową wraz z godłem. Prace zostały zrobione z bibuły.Wykonywaniu prac plastycznych towarzyszyłtakże opis godła Polski.  Dzieła uczniów zdobią teraz szkolny hol.

           

                           

           

           

           

           

           

           

          Mój symbol NIEPODLEGŁOŚCI

          Tuż przed feriami uczniowie klas VII pod kierunkiem p. Ewy Trusiewicz wykonali prace plastyczne na temat "Mój symbol Niepodległości". Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu pracy plastycznej odnoszącej się do ważnego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny - odzyskania niepodległości. Prace wyeksponowano na szkolnym łączniku.

           

          NIEPODLEGŁOŚĆ

          zajęcia w bibliotece

          Ojczyzna To Kraj Dzieciństwa
           Miejsce Urodzenia,
           To Jest Ta Mała Najbliższa
           Ojczyzna.

           
          (...)

          „Oblicze Ojczyzny”
          Tadeusz Różewicz

           

          KONKURS
          Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym "Droga do Niepodległości".
                                           
          „Od rozbiorów do wolności”
          REGULAMIN
          1.    Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VII i II-III gimnazjum.
          2.    I etap – zapoznanie się z datami podanymi na gazetce.
          3.    II etap – test z wiedzy historycznej dotyczący najważniejszych wydarzeń związanych z polską drogą do niepodległości.
          4.    Zgłoszenia przyjmują nauczyciele historii. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest znajomość dat podanych na gazetce.
          5.    Etap II  (test) odbędzie się 2.03 2018r. (piątek) godz. 10.45, s. 33.

           

           

           

          "Dzień z historią" w naszej szkole


              9 lutego 2018 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Białymstoku: p. Martę Chmielińską-Jamroz, p. Urszulę Gierasimiuk, p. Pawła Murawskiego. Poprowadzili oni cykl niezwykłych lekcji historii w opraciu o planszowe gry dydaktyczne. Najmłodsi uczniowie (klasy IIIb, IIId) układali puzzle "Polak Mały". Zapoznali się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i powtórzyli słowa hymnu. Uczniowie klas V obejrzeli prezentację dotyczącą II wojny światowej oraz zagrali w grę "Pamięć 39". Gra ta, oparta na zasadach popularnej gry „Memory”, wprowadziła  uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami.  Najstarsi uczniowie (kl. VII i II gimnazjum) mieli możliwość ułożenia "Puzzli edukacyjnych - IV rozbiór Polski". Młodzież rozwijała ważną umiejętność,  układając mapę historyczną okupowanej Polski (31 XII 1939) z uwzględnieniem wcześniejszych zmian granic w regionie dokonanych w latach 1938-1939.

          Pierwszym etapem gry edukacyjnej było ułożenie przez poszczególne grupy uczniów mapy w jak najkrótszym czasie. W następnym etapie współzawodnictwa uczniowie odkrywali karty z miejscami, datami i zdarzeniami historycznymi, po czym musieli znaleźć miejsce na mapie i przyporządkować do niego odpowiedni znacznik chronologiczny. W tej części również pracowali bardzo aktywnie i zespołowo.
              Dzięki grom  nasi uczniowie mieli niezwykłą okazję łączyć przyjemne z pożytecznym – zabawę ze zdobywaniem wiedzy.
              Spotkanie to odbyło się w ramach naszych szkolnych obchodów 100-lecia Niepodległości.

                         

                            

           

           

          2017 Rokiem Tadeusz Kościuszki i Józefa Piłsudskiego

          Tadeusz_Kosciuszko_-_bohater_walk_o_niepodleglosc.(1).pptx

           

          Konkurs
          Tadeusz Kościuszko , Józef Piłsudski  bohaterowie walk o niepodległość

             Biblioteka szkolna ogłasza konkursy o Tadeuszu Kościuszce   i Józefie Piłsudskim:
          •    plastyczny – wykonanie portretu
          •    multimedialny – przygotowanie prezentacji multimedialnej.

          Konkursy są adresowane do wszystkich uczniów szkoły.
          Udział w konkursie należy zgłosić do 24 listopada.
          Prace konkursowe będą przyjmowane do 11 grudnia.
          Uczestnicy otrzymają punkty z zachowania, a wyróżnieni nagrody.
          Szczegółowe informacje w bibliotece.

             

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie