Nawigacja

 • Uczniowie naszej szkoły na Konkursie Recytatorskim Prawosławnej Poezji Religijnej

  20.11.2017

   

  W dniu 16.11.2017 odbyła się już  XIII edycja konkursu recytatorskiego w Hajnowskim Domu Kultury, która jak zwykle zgromadziła dużo dzieci i młodzieży. W tym roku było 150 uczniów szkół powiatu hajnowskiego, (z Hajnówki, Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Kleszczel, Nowokorninia, Dubin, Narwi, Czyż) z Warszawy oraz z Białorusi. Naszą szkołę reprezentowało 27 uczniów. Każdy z uczestników przygotowywał dwa wiersze. Przynajmniej jeden był w języku mniejszości narodowej (rosyjskim, białoruskim, łemkowskim, ukraińskim). Przesłuchania konkursowe przebiegały w 6 kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy: I-III i IV-VII szkół podstawowych, szkół specjalnych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  Krasomówczym umiejętnościom bacznie przysłuchiwała się komisja, która ostatecznie musiała wytypować wyróżniające się osoby z tak licznego grona. A oto lista nagrodzonych i wyróżnionych uczniów naszej szkoły w poszczególnych kategoriach:

  SZKOŁY PODSTAWOWE KL I-III

  III MIEJSCE – Natalia Gierasimiuk, kl. III nauczyciel przygotowujący: Pani  Julita Tokajuk

  WYRÓŻNIENIE – Hanna Wołczyk, Kl. I nauczyciel przygotowujący: Pani Monika Lewczukova

  SZKOŁY PODSTAWOWE KL IV-VII

  II MIEJSCE – Bartosz Jakoniuk, kl. V  nauczyciel przygotowujący Pani Eugenia Kazimiruk

  III MIEJSCE – Natalia Busłowska, kl. V nauczyciel przygotowujący Pani Lilla Busłowska

  III MIEJSCE –  Weronika Lasota kl. IV  nauczyciel przygotowujący Pani Eugenia Kazimiruk

  III MIEJSCE –  Sofia Kharchenko, kl V nauczyciel przygotowujący Pani Lilla Busłowska

  WYRÓŻNIENIE – Olga Gierasimiuk, kl. V nauczyciel przygotowujący ks. Bazyli Tokajuk

  Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wystąpią i zostaną uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami podczas Wieczoru Poezji Religijnej „Prawosławie w poetyckim słowie” dn. 24 XI 2017 r. w Hajnowskim Domu Kultury o godz. 1600

  Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania i podziękowania za włożony trud  i odwagę. Niektórzy z nich po raz pierwszy występowali przed publicznością.

  Konkurs odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski. Organizatorem jest  doradca metodyczny  dr Lilla Busłowska we współpracy z parafią p.w. Świętej Trójcy w Hajnówce i  Bractwem Młodzieży Prawosławnej przy tej  parafii oraz Hajnowskim Domem Kultury.                                                               

  Tekst ks. Jan Wołkowycki, foto Agnieszka Tarasiuk

                             

 • 13.11.2017

  „Żeby Polska była Polską …. ”

   

  Dnia 8 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VI a szkoły podstawowej (wychowawca: Ewa Trusiewicz) i II b gimnazjum (wychowawca: Paulina Makarowska).

  Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie w artystyczno - historycznym widowisku przypomnieli o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego.

  Poprzez pieśni i wiersze patriotyczne wskrzesili pamięć o tych, którzy polegli w walce o wolny kraj, a także uświadomili wszystkim jak ważnym słowem w życiu każdego Polaka, jest słowo: NIEPODLEGŁOŚĆ.

  Część artystyczną wzbogaciły piosenki śpiewane przez Harcerzy (opiekun: Alina Nesteruk) oraz występ zespołu instrumentalnego i wokalnego  Hip – Top (opiekun: Krzysztof Romaniuk).

  W części końcowej pani dyrektor mgr Bożena Markiewicz wygłosiła krótkie przemówienie i zainicjowała przygotowania do uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

   Ewa Trusiewicz

 • Święto Niepodległości

  13.11.2017

  11 listopad to dzień w którym świętujemy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Korzystając z zaproszenia Burmistrza Miasta Hajnówka pani dyrektor Bożena Markiewicz, Samorząd Uczniowski z opiekunem Agnieszką Ryszczuk oraz Gromada Zuchowa z opiekunem panią Mariolą Kędyś uczestniczyliśmy w obchodach 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w Intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy  oraz Mszą Świętą w Kościele p.w. Świętych Cyryla i Metodego. Następnie odbył sie przemarsz ulicą 3 Maja z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce pod dyrygenturą pana Krzysztofa Romaniuka. Kolejnym punktem obchodów było spotkanie z mieszkańcami miasta na skwerze imienia dr Dymitra Wasilewskiego przy Pomniku "Ofiarom Wojen ,Przemocy i Represji "91". Został odśpiewany hymn narodowy w wykonaniu orkiestry, po czym Burmistrz Miasta pan Jerzy Sirak wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie duchowni modlili się w intencji Ojczyzny. Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP, po którym nastąpiło złożenie kwiatów przez władze miasta, służby mundurowe, zakłady pracy , przedszkola i szkoły.

       

 • Uczennica naszej szkoły zwyciężczynią Wędrującego Ale Kino!

  08.11.2017

   

  Uczennica naszej szkoły Amelia Klimiuk z klasy VIc została nagrodzona jako jedyna z Polski wśród uczestników konkursu Wędrującego Ale Kino!, które odwiedziło w tym roku Lipno, Cieplewo, Hajnówkę, Zbąszyń i Czarnków – została wybrana jako członek Jury Dziecięcego 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 3–10 grudnia 2017 r. Biorąc udział w konkursie na nagranie filmu o swoim ulubionym bohaterze filmowym, została wyłoniona jako osoba, która – oprócz zamiłowania do filmów – łączy ciekawość świata, sprawność w formułowaniu samodzielnych sądów oraz umiejętność pracy w zespole.

  Amelka jako autorka najlepszego wystąpienia wśród „wędrujących alekinomaniaków” spędzi niezwykły festiwalowy tydzień w Poznaniu, pełen filmowych wrażeń i spotkań z twórcami z całego świata. Jako członek Jury Dziecięcego będzie przez tydzień uczestniczyć w festiwalowych pokazach filmowych, weźmie też udział w Gali Festiwalu i wszystkich wydarzeniach specjalnych 35. MFFMW Ale Kino!

  Gratulujemy i czekamy na relację z poznańskiego Festiwalu!

 • Warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży w Hajnówce

  06.11.2017

       

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 11-15 września 2017r. po raz pierwszy  przy parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce odbyły się warsztaty pisania ikon. Nieodpłatnie uczestniczyli w nich też  uczniowie z naszej szkoły, ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Cała grupa liczyła 20 osób.

  Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki  pracownikom Fabryki mebli FORTE w ramach Programu Inicjatyw Pracowniczych FORMY – FABRYKA INICJATYW, działającego w  FABRYKACH MEBLI „FORTE” S.A. Program ten umożliwia pracownikom pozyskanie środków na organizację własnego przedsięwzięcia, skierowanego na rzecz lokalnych środowisk. Zgłoszenia mogą dotyczyć zagadnień takich jak: edukacja, kultura i sztuka, sport i rekreacja, promocja zdrowia, ekologia czy wyrównywanie różnic społecznych. Pracownicy sami angażują się w realizację projektu, zapraszając do pomocy także przyjaciół, rodziny czy lokalne instytucje. Stronę – Partnera -   Parafii Prawosławnej p.w. Św. Trójcy i Bractwa Młodzieży Prawosławnego działającego przy tejże parafii reprezentował ks. Andrzej Busłowski, opiekun duchowy BMP, który był odpowiedzialny za to, aby warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone  jak najlepiej

  Warsztaty prowadził ks. mgr Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. W czasie warsztatów nie tylko z wielkim oddaniem i troską przekazał nam swoją wiedzę i umiejętności, ale ukazał wyjątkową drogę do Chrystusa, drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi  rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej.  Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro i otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka. To spotkanie przemieniło nas wszystkich. Nie tylko dużo się nauczyliśmy, ale też lepiej poznaliśmy sami siebie i stworzyliśmy w naszej grupie – wyjątkową więź.

  W trakcie warsztatów ciepło i serdecznie towarzyszyły nam  także m. Lilla Busłowska, dbając o nasze siły fizyczne oraz pracownica Fabryki mebli FORTE, pani Barbara Smosna, która z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, pomagała nam każdego dnia i wspierała.

   

              Naukę rozpoczęliśmy  11 września 2017r. od teoretycznego wykładu na temat teologii ikony, jej historii oraz sztuki wykonania. Dowiedzieliśmy się także, jak wykonać emulsję, przy pomocy której rozrabiane są kolory (wszystkie barwniki są naturalne!). Każdy z nas otrzymał swoją zagruntowaną już deskę, na której powstać miała, w większości przypadków, nasza pierwsza ikona. Jako że nasza grupa składała się z uczniów i studentów, naszym celem było napisanie ikony św. Gabriela – patrona dzieci i młodzieży. Spotykaliśmy się po lekcjach, codziennie od godz. 16.00. Pracowaliśmy po kilka godzin, każdego dnia z większym zaciekawieniem i entuzjazmem.

              W kolejnych dniach musieliśmy wykorzystać praktycznie przekazaną nam wiedzę. Zaczęliśmy od zaznaczenia kowczegu i wykonania szkicu postaci świętego. Po tym etapie porzuciliśmy ołówki i do rąk wzięliśmy pędzle. Po raz pierwszy wykonaliśmy farby przy użyciu emulsji jajowej i rozpoczęliśmy pracę nad szatą. Co warto zaznaczyć, przy pisaniu ikony, na początku nakładamy ciemne barwy, a następnie wszystko rozjaśniamy. Następnie  kolejno wykonywaliśmy takie elementy jak: twarz, włosy, tułów, a także tło oraz ramę, nimb, podpis. Praca ta wymagała cierpliwości, ponieważ każda nałożona warstwa farby musi wyschnąć, dlatego gdy jeden element sechł, my zajmowaliśmy się innym. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienie, wydobywaliśmy z oblicza świętego rysy . Był to najtrudniejszy etap pisania – trzeba było z uwagą używać farb. Poznaliśmy nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem, poznaliśmy znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa.

   Ostatni dzień warsztatów spędziliśmy na doprecyzowaniu naszych prac.  Poprawialiśmy to, co nie do końca nam wyszło – w końcu robiliśmy to po raz pierwszy! Ostatnim etapem było podpisanie ikony imieniem św. Gabriela. Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisaliśmy ikonę tego samego świętego, to jednak każda ikona jest inna, gdyż każdy z nas wkłada w nią cząstkę siebie.

  Zbliżał się koniec naszych warsztatów. Byliśmy duchowo szczęśliwi i dumni. Żal pożegnania przepełniała wielka radość, że udało nam się pod kierownictwem i duchową opieką o. Pawła napisać naszą pierwszą ikonę bardzo bliskiego nam świętego:  Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia przeniesienia moszczy św. Gabriela z Grodna do Białegostoku.

    Pani Basia każdemu wręczyła też na pamiątkę wspólnego przedsięwzięcia piękne książki: „Uczymy się z ikon – Życie Jezusa Chrystusa” oraz wyjątkowe, ilustrowane wydanie Akatystu do św. Gabriela.   Każdy z nas dostał też na pamiątkę pędzle, którymi pisał ikonę, by pamiętać o tym pięknym duchowym przeżyciu.  Własnoręcznie wykonana ikona to szczególna pamiątka naszego wspólnego trudu, który z Bożą pomocą udało nam się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś z nas ukończy Policealne Studium  Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał nas o. Paweł Zabrocki.

  Ikony wykonane podczas warsztatów  można było obejrzeć na wystawie w Hajnowskim Domu Kultury  w dn.  od 27  września do 7 października.  Bardzo uroczysta dla nas chwila poświęcenia ikon nastąpiła dn. 16 października. Wtedy podczas święta parafialnego ponownie spotkaliśmy się wszyscy w Soborze Św. Trójcy by z naszymi rodzinami i bliskimi uczestniczyć w  św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, by poświęcone już ikony zabrać do naszych domów.

  Tekst:

  Uczestnicy warsztatów.

   

               

 • Pielgrzymka uczniów na Ukrainę

   

   W dniach 15 – 19 października b.r. z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy młodzież z kilku hajnowskich  szkół: naszej szkoły- Szkoły Podstawowej nr 4. ( z kl. 3 gimnazjum) Zespołu Szkół z DNJB, Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod duchową opieką ks. Andrzeja Busłowskiego,  pana Romana Daniluka, pani Lilli Busłowskiej oraz pani Ewy Czurak udała się na pielgrzymkę do Poczajowa i Lwowa.

       W drodze do Ławry Poczajowskiej zatrzymaliśmy się u źródła św. Anny w Onyszkowcach, a także weszliśmy na Bożą Górę.

        Codziennie rano i wieczorem uczestniczyliśmy w nabożeństwach, podczas których mogliśmy oddać pokłon Poczajowskiej ikonie Bogurodzicy, śladowi stopy Matki Bożej odbitej na skale oraz wejść do pieczary św. Hioba, w której święty spędzał czas na modlitwie. Odwiedziliśmy również cmentarz monasterski, gdzie pomodliliśmy się przy byłym grobie św. Amfiłochiusza, i skit św. Ducha, będący filią poczajowskiego monasteru. W wolnym czasie pomagaliśmy przy przygotowywaniu posiłków w kuchni.

       W drodze powrotnej zwiedziliśmy Lwów. Odwiedziliśmy jedną z trzech prawosławnych cerkwi w tym mieście  cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego, po czym odbyliśmy spacer po Starym mieście. Zobaczyliśmy piękny budynek Opery Lwowskiej, Ratusz Miejski, Stary Rynek oraz kilka świątyń chrześcijańskich. Następnie udaliśmy się na długo wyczekiwany obiad do restauracji Puzata Chata.

       Wróciliśmy pełni duchowych wrażeń. Dziękujemy opiekunom za zorganizowanie tak ciekawej pielgrzymki.

   

  tekst: Uczestnicy pielgrzymki.

                 

 • Delegacja SU na hajnowskich cmentarzach.

  03.11.2017

  Dnia 1 listopada 2017 roku na hajnowskie cmentarze przybyła delegacja samorządu uczniowskiego pod opieką pana Piotra Oniszczuka ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza. Zapaliliśmy znicze na grobach poległych bohaterów  na cmentarzu wojskowym, prawosławnym oraz katolickim.

     

 • Pielgrzymka do monasterów Podlasia

  02.11.2017

  Dnia 26.10.2017 klasy VIIa, i gimnazjalne IIa, IIb, IIIa uczestniczyły w pielgrzymce autokarowej. Pierwszym miejscem wycieczki była Święta Góra Grabarka - prawosławne sanktuarium, serce prawosławia w Polsce. Położone jest z dala od miast i szlaków komunikacyjnych, przyciąga tysiące wiernych i pielgrzymów. Na krótką modlitwę zatrzymaliśmy się w Cerkwi Przemienienia Pańskiego. W dalszą drogę wyruszyliśmy do Terespola. W Cerkwi Świętego Apostoła Jana Teologa przed Ikoną Matki Bożej „Skoroposłusznicy” został odsłużony molebień. Olejem (mirem) płynącym z ikony zostały namaszczone nasze czoła. Następnie w Kostomłotach, wsi położonej na lewym brzegu Bugu na Równinie Kodeńskiej, gdzie znajduje się monaster i cerkiew Świętego Serafina z Sarowa, odbyliśmy lekcję (motywacji oraz wiary) prowadzoną przez ks. Ihumena Ambrożego. Ostatnim miejscem, do którego udała się pielgrzymka był Monaster w Jabłecznej. Mogliśmy tam poznać historię tego miejsca. Mnisi ugościli nas ciepłą zupą monasterską. Po krótkim spacerze nad Bugiem wróciliśmy do Hajnówki w miłej atmosferze (i z pozytywnym nastawieniem na kolejne pielgrzymki).

  Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele religii ks. Jan Wołkowycki, ks. Bazyli Tokajuk i Lilla Busłowska

  Agata Bondaruk

                 

  Foto: ks. Jan Wołkowycki

 • Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze! Autochodziki w świetlicy.

  30.10.2017

   

                   W październiku gościliśmy w naszej świetlicy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Zajęcia miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci poprzez kształtowanie i utrwalanie prawidłowych postaw i nawyków w poruszaniu się po drogach. Podczas  wspólnej zabawy  z  zestawem  edukacyjnym  „Autochodzik”  dzieci  zapoznały  się z   zasadami  ruchu  drogowego  oraz  utrwaliły umiejętność  „czytania”  znaków  drogowych  i sygnalizacji świetlnej. Wychowankowie świetlicy mieli okazję wcielić się w rolę pieszego jak i użytkownika pojazdu.

                Dziękujemy za pouczające zajęcia i mamy nadzieję, że nabyte przez dzieci umiejętności zaowocują w przyszłości poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach.

                                                                                                 Wychowawczynie świetlicy

         

 • Lepiej dawać i pomagać niż brać i prosić o pomoc

  24.10.2017

   

                                      

              Nasza szkoła już od 3 lat współpracuje z Fundacją Podlaskie Hospicjum Onkologiczne p.w. Proroka Eliasza w Nowej Woli. Fundacja ta niesie bezpłatną  pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia. Celem i misją Fundacji jest także pomoc rodzinom Podopiecznych oraz innym osobom pracującym z chorymi u kresu życia. W poprzednich latach przeprowadziliśmy aukcję ozdób Świątecznych   i zebrane pieniądze przekazaliśmy potrzebującym, uczniowie nasze szkoły odwiedzili siedzibę fundacji w Nowej Woli i uczestniczyli w wiosennej akcji Pola Nadziei a także pomagali przy zbiórce pieniędzy podczas imprez masowych w amfiteatrze hajnowskim . W tym roku również włączyliśmy się w akcję pomocy chorym i  najbardziej  potrzebującym.          23 października 2017r. rodzice, uczniowie i nauczyciele spotkali się w szkolnej izbie regionalnej i wspólnie wykonywaliśmy kartki dla Hospicjum. Gościem honorowym spotkania był prezes Fundacji, dr Paweł Grabowski, który po rozmowie z Rodzicami spotkał się też z uczniami klas III gimnazjum.

   

          Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy zechcieli poświęcić swój wolny czas i tym samym wspomóc Hospicjum.

   

                                                                            Grażyna Pawluczuk

                     

 • NASZA SZKOŁA GOŚCIŁA NOWEGO BISKUPA HAJNOWSKIEGO PAWŁA

  20.10.2017

   

  17 października 2017r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego człowieka - Jego Ekscelencję Biskupa Hajnowskiego Pawła, któremu towarzyszył proboszcz Parafii Prawosławnej Soboru Świętej Trójcy ks. mitrat Michał Niegierewicz.

  Po powitaniu przez Panią Dyrektor Bożenę Markiewicz, uczniów klasy IIIa, Va, gromady zuchowej oraz orkiestry szkolnej, władyka Paweł spotkał się z uczniami, rodzicami i gronem pedagogicznym. Władyka z przyjemnością obejrzał krótki program, przygotowany przez uczniów i z radością odpowiadał na zadawane przez dzieci ciekawe pytania. Grupa zuchowa wręczyła Władyce piękny obraz przedstawiający Sobór Świętej Trójcy. Życząc Mu wielu sukcesów wspólnie zaśpiewaliśmy gromkie „Mnohaja leta…”.

  Na wspólnym spotkaniu w bibliotece szkolnej Władyka podziękował wszystkim za piękne przyjęcie życząc satysfakcji z codziennej pracy oraz błogosławieństwa Bożego. Rodzice klasy IIIa podziękowali Władyce za spotkanie wręczając Mu drobny słodki upominek. 

   

  Monika Lewczukova

  Zdjęcia: Urszula Nowak

  oraz ks. Jan Wołkowycki

               

   

 • 20.10.2017

  Moduł Zastępstwa został zmodyfikowany

 • Z wizytą w areszcie śledczym.

  20.10.2017

  29 września 2017r. pani dyrektor Bożena Markiewicz, pan Krzysztof Romaniuk z orkiestrą oraz zuchy wraz z opiekunem panią Mariolą Kędyś uczestniczyły w  obchodach trzydziestolecia Aresztu Śledczego w Hajnówce  a także uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru jednostce.

       

 • Warsztaty ludowe

  19.10.2017

   

  W dniach od 9.10 – 13.10.2017r. uczniowie uczęszczający na lekcje języka białoruskiego wzięły udział w warsztatach rękodzieła ludowego. Organizatorem warsztatów była fundacja „ONI – TO MY”. Zajęcia poprowadziła Pani Maryna Marczuk z Uniwersytetu Brzeskiego (Białoruś). Pani Marczuk wprowadziła uczniów w świat dawnej kultury materialnej poprzez naukę robienia „pająków” ludowych ze słomy. Czynność ta wymagała uwagi, skupienia i estetyki. Kolejne warsztaty były związane z wycinanką ludową. Uczniowie wykorzystując jedynie papier i nożyczki tworzyli „drzewo życia”, zdobione serwetki oraz kwiatowe ozdoby. Przy tym każdy, mógł się wykazać wyobraźnią i dokładnością. Uczniowie byli zadowoleni z takiej formy zajęć, a pięknie wykonane prace przyozdabiają sale.

   

  Nauczycielki języka białoruskiego

         

 • Dzień Edukacji Narodowej

  16.10.2017

  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Wiktoria Pawłowska, Aleksandra Korcz i Damian Golonko – wraz z opiekunem SU, panią Agnieszką Ryszczuk, udali się do Inspektor Oświaty, pani Jolanty Stefaniuk, w celu złożenia życzeń i wręczenia kwiatów. W zamian uczniowie dostali drobne upominki.
  Po powrocie do szkoły członkowie SU przeszli  po wszystkich klasach i każdemu nauczycielowi wręczyli cukierki, składając życzenia.

     

 • Wycieczka etnograficzna do Borysówki – Wsi Drewnianej

  16.10.2017

   

      Dnia 7.10.2017 klasy VI „a” i VI „c” uczestniczyły w wycieczce etnograficznej do Borysówki. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć „Własnej historii i kultury mniejszości białoruskiej”.      Malownicza wieś Borysówka położona jest na skraju dawnej Puszczy Ladzkiej, obecnie noszącej miano „wioski tematycznej”. Na początku uczniowie wysłuchali historii o powstaniu wsi. Następnie udali się na spacer poznając dawne zawody, które związane były z pozyskiwaniem i obróbką drewna. Dowiedzieliśmy się na czym polegała praca drwala, kołodzieja, snycerza, bednarza. Uczniowie odwiedzili „Maciejową Chatę”, gdzie zostali ugoszczeni racuchami z pieca i pysznym kompotem. Mieli również okazję obejrzeć warsztat tkacki i spróbować piłowania drewna. Okazało się, że ta czynność bardzo im się spodobała. Następnie zapoznali się z wyglądem starych, drewnianych domów, zwracając szczególną uwagę na typowy układ budownictwa chat tzw. „licówka” wraz z elementami dekoracyjnymi. Uczniowie obejrzeli wystawę fotograficzną przedstawiającą mieszkańców wsi, dawne tradycje, zwyczaje. Borysówka – wieś drewniana, a więc nie zabrakło zabaw z wykorzystaniem drewna. Uczniowie konstruowali budowle z drewnianych klocków rozpoznając rodzaje drewna. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i wręczeniem certyfikatów „Super Drewniaka”. W bardzo miłej i przyjaznej atmosferze zakończyliśmy poznawanie uroków kolejnej miejscowości regionu Puszczy Białowieskiej.

     Za wszystkie przygotowane atrakcje serdecznie dziękujemy Państwu Maciejukom i Stowarzyszeniu „Borysówka – Wieś Drewniana”.

  B. Kiendyś, L. Grigoruk

         

 • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

  13.10.2017

  Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowały w tym roku klasy IV b i VIb. Spotkaliśmy się  w dwóch grupach na korytarzu szkolnym. Wykonawcy zaprezentowali ciekawą część muzyczną, ale nie zabrakło też humorystycznych scenek z życia szkoły. Pani dyrektor wręczyła nauczycielom nagrody, a uczniowie osłodzili tę uroczystą chwilę słodkim ciasteczkiem.

           

 • Światowy Dzień Zwierząt

  10.10.2017

  Z okazji Światowego Dnia Zwierząt SU zorganizował zbiórkę zabawek dla psów z hajnowskiego schroniska „Ciapek”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy pluszaki, kilka piłeczek, poduszki, a także trochę karmy suchej i w puszkach.

     

 • Klasy IV a i IV d w Radiu Białystok

  06.10.2017

   

  W poniedziałek, 2 października, uczniowie klas IV zwiedzili Radio Białystok, które otworzyło swoje drzwi przed słuchaczami. Pracowanicy rozgłośni  pokazali młodym ludziom  różne radiowe zakamarki. Czwartoklasiści mieli mozliwość zajrzeć do studia, w którym grają gwiazdy muzyki, popatrzeć, jak robi się program, porozmawiać z radiowcami, obejrzeć ogromny zbiór płyt i starych odbiorników radiowych. Dziennikarzy pytali o to, jak wygląda codzienna praca radiowca. Dowiedzieli się także, jakie są możliwości techniki, które potrafią zmienić ludzki głos.

               

 • VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

  02.10.2017

   

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która co roku odbywa się w ostatni piątek września. Jest to  międzynarodowa akcja , która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia a także uświadomić, że znajomość jej  jest  niezbędna w życiu codziennym. 

  Dnia 28 września 2017 r. nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w akcji przebiegającej pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Od 25 do 28 września uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w szkole i domu, przygotowali dekorację szkoły. Spośród uczniów klas VI – VII, którzy biegle opanowali tabliczkę mnożenia utworzono Komisje Egzaminacyjne i Patrol Egzaminacyjny.

  W dniu akcji powołani egzaminatorzy sprawdzali umiejętności mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. 108 uczniów i 43 dorosłych zdało egzamin i uzyskało tytuł oraz legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia.

           Patrol Egzaminacyjny pojawił się również na ulicach Hajnówki, w  Urzędzie Miasta, na Policji, Banku PKO,  Bibliotece Miejskiej, Księgarni, Kwiaciarni, Banku Spółdzielczym. 39 dorosłych popisało się przed dziećmi doskonałą znajomością tabliczki mnożenia.

  Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły wśród uczniów i dorosłych wiele pozytywnych emocji.

  Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za uczestnictwo w zabawie.    

                                                       Koordynatorzy akcji:

                                                       Iwona Bogdanowicz

                                                       Elżbieta Stepaniuk             

                     

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza
  w Hajnówce
  ul. Nowowarszawska 20
 • 85 6832508
  fax 85 6832508

Galeria zdjęć