Projekt "Cztery pory roku w Czwórce"
Od września 2024r. nasza szkoła rusza z realizacją projektu „Cztery pory roku w Czwórce”, który jest finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” na rok 2024.
Projekt jest adresowany do uczniów klasy I-V, a jego celem jest wdrożenie uczniów do życia w zgodzie z przyrodą, rozbudzenie ducha młodego przyrodnika poprzez obserwację zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku, obserwację elementów przyrody: owadów, ptaków, roślin. Ważnym punktem projektu jest dobycie wiedzy na temat ochrony oraz znaczenia zapylaczy i ptaków dla człowieka i otaczającej przyrody, jak również zdobycie wiedzy na temat sposobów dbania o przyrodę w najbliższym otoczeniu.
Ważnymi działaniami projektu podczas poszczególnych pór roku są:
- montaż tablic edukacyjnych „Kalendarz felnologiczny” oraz „Kto zapyla kwiaty?”
Działania jesienne:
- zajęcia z leśnikiem i warsztaty dzieci z rodzicami – montaż i instalacja domków dla owadów (klasy 1)
- zajęcia z leśnikiem i warsztaty dzieci z rodzicami - montaż budek dla ptaków, zawieszenie, okresowy monitoring (klasy 2)
- zajęcia z leśnikiem i warsztaty dzieci z rodzicami - montaż karmnika dla ptaków (klasa 3)
- założenie mini ogródków przez klasy trzecie z rodzicami i sadzenie kwiatów cebulkowych;
- sadzenie i pielęgnacja krzewów, początkowe podlewanie;
- warsztaty z lokalnym pszczelarzem (dla klas I-V);
- warsztaty z leśnikiem na temat „Ptaki małe i duże i ich znaczenie w ekosystemie miejskim:, opieka nad ptakami zimą;
Działania zimowe:
- regularne zasilanie karmników w ziarna i tłuszcz (dyżury uczniów z klas 1-3 na zmianę od listopada do marca włącznie)
Działania wiosenne:
- pielęgnacja krzewów, przycięcie;
- obserwacja posadzonych jesienią roślin cebulowych, podlewanie;
- obserwacja krzewów kwitnących i latających wokół nich zapylaczy;
Działania letnie:
- obserwacje domków dla owadów;
Współpraca ze środowiskiem lokalnym:
- rodzice uczniów klas I-III
- współpraca z leśnikiem z Nadleśnictwa Browsk i Hajnówka.
- współpraca z Nadleśnictwem w Biesku Podlaskiem i szkółką leśną w Grabowcu – zdobycie krzewów kwitnących (dla zapylaczy) i owocodajnych (dla ptaków)
- współpraca z lokalnym pszczelarzem – spotkanie edukacyjne dla dzieci
Podsumowanie projektu:
Uroczyste otwarcie strefy edukacji przyrodniczej, część artystyczna klasy 2c pt. „Cztery pory roku”.
Koordynator projektu:
Dorota Siomko
Tworzymy strefę edukacji ekologicznej
Jednym z dzialań projektu "Cztery pory roku w Czwórce" mającego na celu utworzenie szkolnej strefy edukacji ekologicznej są warsztaty montażu karmnikow dla ptaków oraz warsztaty sadzenia ozdobnych roślin cebulkowych. W tym celu uczniowie klas trzecich spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Hajnówka, którzy przeprowadzili zajęcia na temat „Dokarmiania ptaków zimą”. Leśnicy zachęcali dzieci do opiekowania się i dokarmiania ptaków w okresie zimy, szczególnie wtedy, gdy zima jest śnieżna i mroźna, a karmniki, które każda z klas trzecich wykonała, należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty. Pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka uświadomili uczniów, że naturalnym pokarmem dla ptaków są owoce i ziarna zbóż, oraz, że w karmniku należy utrzymywać czystość. Następnie uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną na temat ptaków zimujących w Polsce.
Kolejnym zadaniem uczniów klas trzecich było sadzenie cebulek tulipanów, krokusów, przebiśniegów, hiacyntów, które upiększą teren naszej szkoły. Przygotowane podwyższone grządki uczniowie wraz z pomocą rodziców wypełnili ziemią i rozpoczęli pracę na grządkach. Po skończonej pracy uczniowie znaleźli odpowiednie miejsca dla karmników na terenie szkoły i zamontowali je wraz z rodzicami w miejscu bezpiecznym dla ptaszków.
Wychowawcy klas trzecich:
Weronika Sirocka
Julita Tokajuk
Monika Lewczukowa
21
Z wizytą w szkółce leśnej
W dniu 9 października uczniowie klasy 2b i 2c wzięli udział w wycieczce do Szkółki Leśnej w Grabowcu. Poznali obowiązki leśnika pracującego w szkółce, organizację szkółki. Dowiedzieli się, jak funkcjonuje szkółka i jakie są jej cele. Uczniowie uzupełnili wiedzę na temat różnych gatunków drzew i krzewów rosnących w naszym regionie. Pani leśnik zapoznała dzieci z zasadą sadzenia drzew i tę wiedzę będą mogli wykorzystać już wkrótce w praktyce. Pan leśniczy podarował uczniom sadzonki krzewów, które dzieci posadzą w szkolnej strefie edukacji ekologicznej. Na koniec uczniowie zregenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami.
Tekst: Dorota Siomko
Zdjęcia Dorota Siomko
Ewa Trusiewicz
10
Warsztaty sadzenia krzewów
W dniu 10 października uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę na temat sadzenia drzew i krzewów, zdobytą dzień wcześniej w szkółce leśnej w Grabowcu. Uczniowie przywieźli sadzonki takich krzewów, jak kalina, czarny bez, pigwowiec, dereń i jarząb stanowiące stołówkę dla ptaków w okresie jesienno-zimowym. W czasie wiosny krzewy przyciągną zapylacze. Uczniowie z pomocą nauczycieli posadzili sadzonki w strefie edukacji ekologicznej, tuż obok ogródków kwitnących roślin cebulkowych oraz wiszących karmników wykonanych przez uczniów klas trzecich. Na koniec uczniowie spędzili czas na zabawach ruchowych na świeżym powietrzu o tematyce przyrodniczej. Działanie przeprowadzone w ramach realizacji projektu "Cztery pory roku w Czwórce".
Tekst: Dorota Siomko
Zdjęcia: Dorota Siomko,
Ewa Trusiewicz
6
Warsztaty montażu budek lęgowych
Klasy drugie wzięły udział w warsztatach montażu budek lęgowych w ramach realizacji projektu „Cztery pory roku w Czwórce”. Zajęcia praktyczne były poprzedzone prelekcją leśnika na temat dokarmiania ptaków, pomocy ptakom w okresie zimowym, zasadom zawieszania budek lęgowych. Zajęcia montażu odbyły się w klasach wspólnie z rodzicami. Po montażu budki zostały one zawieszone w przyrodniczej strefie aktywności ekologicznej.
13
Warsztaty montażu domków dla owadów
W dniu 22 października klasy pierwsze wzięły udział w montażu i zawieszaniu domków dla owadów. Zajęcia praktyczne poprzedziła prelekcja leśników z Nadleśnictwa Hajnówka, Bożeny Niemiec i Wojciecha Furmanka, na temat zapylaczy i ich roli w środowisku. Zajęcia skierowane był zarówno do dzieci jak i ich rodziców/opiekunów. Chętni rodzice mogli uczestniczyć w tych zajęciach otwartych. Wykonane domki dla owadów zawisły w przyrodniczej strefie edukacji ekologicznej jak również w pobliży placu zabaw.
23
Zajęcia klas I-III z ornitologiem
We wrześniu i październiku odbyły się zajęcia uczniów klas I-III z leśnikiem Julią Melchior z Nadleśnictwa Browsk, która ma uprawnienia obrączkarskie, na temat różnych gatunków ptaków, które uczniowie mogą spotkać w najbliższym otoczeniu. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ptaków, m.in. pochodzenia ewolucyjnego gromady ptaków, a pytaniom dzieci nie było końca.
Warsztaty pszczelarskie
W październiku 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez panią dyrektor Bożenę Markiewicz w klasach I-V. Uczniowie poznali bardzo ważny zawód pszczelarza oraz wiążące się z nim czynności i obowiązki. Pani dyrektor zaprezentowała uczniom przedmioty, którymi posługuje się każdy pszczelarz oraz opowiedziała o budowie i wyposażeniu ula. Uczniowie obejrzeli model pszczoły oraz poznali kolejne stadia rozwoju tego pracowitego owada. Dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się jak wielka jest rola pszczół w przyrodzie i życiu człowieka oraz jakie zagrożenia czekają na te małe owady. Słodkim zakończeniem warsztatów była degustacja miodu, który mamy właśnie dzięki naszym pszczołom. Dzieci miały okazje spróbowania aż trzech rodzajów miodu! Jak wiemy takie słodkie zakończenia wszystkie dzieci uwielbiają. Zajęcia były prowadzone w ramach realizacji projektu przyrodniczego CZTERY PORY ROKU W CZWÓRCE. Dziękujemy pani dyrektor za przeprowadzenie tak ważny i interesujących zajęć.
Tekst: Anna Kowszuk
7
Spotkanie z pszczelarzem
W toku realizacji projektu “Cztery pory roku w Czwórce” klasy trzecie miały w dniu 30 września spotkanie z lokalnym pszczelarzem p. Wojciechem Bołbotem. W toku zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, obowiązków pszczelarza, podstawowego wyposażenia pszczelarza, potrzebnego do prowadzenia pasieki i opieki nad pszczołami. Dzięki uprzejmości pszczelarza na uczniów czekała niespodzianka: warsztaty świec z wosku pszczelego, budowy ramek, a na zakończenie słodka niespodzianka - degustacja pysznego miodu. Dziękujemy panu Wojciechowi za te niezwykle ciekawe zajęcia, przybliżające uczniom ciekawostki z życia pszczół oraz przekazanie wiedzy, którą powinien posiadać każdy początkujący pszczelarz.
Prowadzący zajęcia:
Wojciech Bołbot
Wychowawcy klas trzecich:
Monika Lewczukowa
Julita Tokajuk
Weronika Sirocka
31
Ptaki małe i duże, czyli spotkanie z leśnikiem z Nadleśnictwa Hajnówka
W dniu 7 października uczniowie klas IV i V spotkały się z leśnikiem z Nadleśnictwa Hajnówka, by pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków ptaków, które uczniowie mogą spotkać w mieście oraz zimą przy karmniku. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą zaprosić ptaki do swego ogrodu. Poznali zasadę np. doboru budek lęgowych i zasad związanych z umocowaniem jej w bezpiecznym miejscu w ogrodzie, czy parku. Uczniowie w obliczu zbliżającej się zimy mogli przypomnieć sobie wiadomości związane z realnymi sposobami pomocy ptakom w przetrwaniu zimy. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu "Cztery pory roku w Czwórce" i jest wstępem do konkursu plastycznego skierowanego do uczniow klas IV-V na temat "Ptaki małe i duże. Ich znaczenie w ekosystemie miejskim".
Tekst i zdjęcia:
Dorota Siomko
Konkursy dla uczniów klas I-V
W październiku zostały przeprowadzone dwa konkursy plastyczne o tematyce przyrodniczej. Jednym z nich był Szkolny Konkurs Plastyczny „Pszczoły i inni zapylacze” skierowany do uczniów klas I-III. Drugim był Szkolny Konkurs Plastyczny „Ptaki małe i duże i ich znaczenie dla ekosystemu miejskiego” dla uczniów klas IV-V. Członkiniami Komisji Konkursowej byli następujący nauczyciela: Anna Fita, Barbara Musiuk i Agnieszka Pawłowska. Komisja Konkursowa miała nie lada kłopot z wyłonieniem zwycięzców, gdyż zgłoszone prace były wykonane na wysokim poziomie. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród miało miejsce na uroczystym zakończeniu projektu po wystąpieniu klasy 2c pt. „Cztery pory roku”. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na wystawie prac zamieszczonej na holu głównym szkoły.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Dorota Siomko
Uroczystość zakończenia projektu “Cztery pory roku w Czwórce”
W dniu 29 października odbyła się uroczystość kończąca realizację projektu „Cztery pory roku w Czwórce” i tym samym otwierająca Strefę aktywności ekologicznej. Wydarzenie otworzyła część artystyczna, przygotowana przez klasę 2c pod tym samym tytułem. Po recytacji, śpiewie i tańcu uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli film z przebiegu całego projektu, m.in. fotorelecję z przeprowadzonych warsztatów montażu domków dla owadów, budek lęgowych dla ptaków, karmników, warsztatów sadzenia krzewów oraz zakładania ogródków klasowych z roślinami cebulkowymi, spotkań z ekspertami na temat „Ptaki małe i duże w ekosystemie miejskim” oraz spotkań z lokalnym pszczelarzem. Po pełnej emocji projekcji filmu nadszedł czas wręczenia nagród przyznanych w ramach Szkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III ”Pszczoły i inni zapylacze”. Nagrody wręczyła członkini Komisji Konkursowej Barbara Musiuk wraz z dyrektorem szkoły Bożeną Markiewicz.
Koordynator projektu:
Dorota Siomko
18
Uroczystość w klasie 2c
W dniu 29 października o godz. 17.00 w klasie 2c miała miejsce uroczystość, na którą zostali zaproszenie goście – rodzice, dziadkowie i rodzeństwo uczniów. Przed tak ważną widownią uczniowie klasy 2c zaprezentowali inscenizację „Cztery pory roku”, którą wspólnie z wychowawczynią, Dorotą Siomko, przygotowali na zakończenie realizacji projektu „Cztery pory roku w Czwórce”. Oklaskom i zachwytom Gości nie było końca. Po występie rodzice zaprosili małych artystów na poczęstunek w sali. W podziękowaniu rodzice zakupili swoim pociechom zabawki, którymi uczniowie będą bawić się na przerwach. To był dzień pełen wrażeń, wzruszeń i niejedna łezka szczęścia pojawiła się w oku widzów.