• XII Rajd im. plut. Bolesława Bierwiaczonka

• 22 września uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Rajdu Bierwiaczonka, zorganizowanym  przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego i Urząd Miasta Hajnówka. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.30 na parkingu przy ulicy Celnej. Uczestników powitał sekretarz miasta Jarosław Grygoruk i dyrektor biblioteki Agnieszka Kazberuk. Słowo wygłosił również pomysłodawca rajdu - p. Aleksander Prokopiuk.  Peleton wyruszył trybą leśną w kierunku Bud, gdzie znajduje się symboliczny grób plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, który zginął w trakcie walk o Hajnówkę 17 września 1939 r.  Wszyscy uczestnicy  po ukończeniu trasy otrzymali pamiątkowe medale. Następnie  złożono  kwiaty  i uczczono minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. W tym roku przypadł nam zaszczyt przybliżenia sylwetki plutonowego Bierwiaczonka. Uczennice Ksenia Litwiniuk i Magdalena Kiendyś przeczytały życiorys plutonowego. Kolejnym punktem było spotkanie przy Zajeździe „U kolarza”. Poczęstunek, konkursy wiedzy, zmagania spportowe oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było wspaniałą okazją do integracji z innymi mieszkańcami naszego miasta. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy.

T. Piskorska, B. Kiendyś, U. Nowak, M. Jurczuk, B. Dudzicz

• W zagrodzie alpak

• Dnia 20 września odbyła się wycieczka klas 2a i 2c do gospodarstwa Ranczo na Sówce, w którym są hodowane alpaki, wielbłądy, konie, osiołki, krowy, kaczki, gęsi, kury i koty. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez Panią przewodnik, która opowiedziała nam ciekawe historie na temat ich zachowania i hodowli. Największą atrakcją wycieczki była możliwość bezpośredniego kontaktu z alpakami. Zwierzęta okazały się bardzo spokojne i przyjacielskie. Mogliśmy je karmić, głaskać i robić sobie z nimi zdjęcia. Pani Przewodnik wyjaśniła, jak prawidłowo podchodzić do alpak i jak je karmić, aby czuły się bezpiecznie. Kontakt z nimi był nie tylko przyjemny, ale i relaksujący, ponieważ ich łagodność i miękkie futerko działają uspokajająco. Kolejnym punktem programu były zajęcia plastyczne. Z wielkim entuzjazmem dzieci tworzyły kolorowe breloczki, które później mogły zabrać do domu jako pamiątkę z wycieczki.

Po spotkaniu z alpakami, organizatorzy przygotowali dla nas prawdziwą ucztę. Na dużym, drewnianym stole rozstawionym na świeżym powietrzu czekały na nas kiełbaski na gorąco. Wspólny posiłek sprzyjał rozmowom i integracji, a piękna pogoda tylko wzmacniała przyjemną atmosferę.

Po posiłku mieliśmy chwilę na odpoczynek i podziwianie widoków okolicy. Dzieci miały także czas na zabawę na placu zabaw, który znajdował się na terenie gospodarstwa. Na koniec odwiedziliśmy mały sklepik, gdzie można było kupić produkty z wełny alpak.

Cała wycieczka była niezwykle udana. Była to nie tylko okazja do relaksu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także do nauki o alpakach. Piękna pogoda, serdeczna atmosfera przy wspólnym stole i spotkanie z alpakami sprawiły, że wszyscy wróciliśmy do domów pełni wrażeń i pozytywnej energii. Na pewno ten wyjazd i urocze alpaki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wychowawczynie:

Oksana Nazaruk

Dorota Siomko

• PIERWSZA POMOC – SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

• Dnia 17.09.2024 uczniów klas pierwszych odwiedzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Panowie przeprowadzili zajęcia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci miały okazję samodzielnie wykonać reanimację na specjalnym fantomie. Zobaczyły również jak wygląda profesjonalny strój , każdego strażaka oraz jak trudny jest proces jego wkładania w pośpiechu przed wyjazdem na akcje ratunkową. Strażacy przypomnieli uczniom jak ważne jest niesienie pomocy innym. Wspólnie z dziećmi omówili sytuacje życiowe w których niezbędna jest pomoc straży pożarnej. Dzieci udowodniły mundurowy, że doskonale znają numery alarmowe i wiedzą jak wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. To były niesamowicie ważne i ciekawe zajęcia. Dziękujemy pracownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej za przeprowadzenie tak interesujących i niezwykle cennych zajęć.

Opracowała: Anna Kowszuk

fax 85 6832508