Zajęcia logopedyczne:
Edyta Malinowska-Klimiuk
wtorek – 8.15–10.45
środa – godz. 9.15–14.15
czwartek – godz. 8.15–14.15
Diana Prokopiuk
poniedziałek – godz. 9.35–13.35
piątek – godz. 11.30–14.30
- 10.03.2022
Jak mówić, by nie zaniemówić? Europejski Dzień Logopedy – 6 marca
- Jak co roku, 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma jakikolwiek problem z mówieniem. Dziś coraz więcej dzieci chodzi do logopedy, który zajmuje się diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji.
W szkołach również logopeda wspiera uczniów w kształtowaniu prawidłowej wymowy, udziela rodzicom wskazówek, radzi, jak pracować w domu, aby stymulować rozwój mowy. Pomaga pracować nad wyrazistością wymowy oraz usuwać jej zaburzenia.
W związku z EDL w naszej szkole także pojawiła się informacja na temat tego święta oraz zachęta, by z tej okazji wspólnie poćwiczyć dykcję: „Jak mówić, by nie zaniemówić?”. Uczniowie próbowali swoich sił, czytając i powtarzając tzw. łamańce językowe – trudne do wymówienia dla dzieci, a nawet i dorosłych, frazy, będące nie tylko doskonałym ćwiczeniem dykcji, lecz także sposobem na zabawę. Polskie łamańce językowe są nie do wymówienia dla obcokrajowców. Te językowe łamigłówki należą do wyjątkowych, ponieważ nasz język ojczysty zajmuje wysokie miejsce w rankingach najtrudniejszych języków świata. Obecność dwuznaków, ich wymowa i zbitki spółgłoskowe sprawiają, że umiejętność mówienia po polsku to supermoc! A umiejętność wymówienia łamańców językowych to już poziom mistrza J
Zabawa w wymawianie łamańców językowych to świetna rozrywka oraz sposób na ćwiczenie mowy. To ważne zwłaszcza dla dzieci, które im częściej będą śmiały się podczas ćwiczeń logopedycznych, tym chętniej będą do nich wracać.
Edyta Malinowska-Klimiuk
- Wróć do listy artykułów