• Aktywności wspierające rozwój językowy
        • 25.11.2021
        • Aktywności wspierające rozwój językowy

• Zajęcia logopedyczne to nie tylko usprawnianie aparatu mowy, zabawy oddechowe i ćwiczenia artykulacyjne, lecz także inne aktywności wspierające rozwój mowy dzieci. Dlatego w trakcie terapii logopedycznej razem z uczniami podejmujemy szereg działań mających na celu poprawę wymowy i komunikacji. W jakim zakresie działamy?
          • Motoryka mała i duża

Bawimy się paluszkami, rysujemy, malujemy, lepimy, wycinamy, zgniatamy, nawlekamy – czyli robimy to, co małe rączki lubią najbardziej. Czasem nawet maszerujemy, biegamy i skaczemy – bo w zdrowym ciele piękna mowa.

• Ćwiczenia lewopółkulowe

Układamy, dopasowujemy, segregujemy, kategoryzujemy, odwzorowujemy, analizujemy, łączymy – bo lewa półkula mózgowa odpowiada za mowę.

• Percepcja słuchowa

Słuchamy, reagujemy, rozpoznajemy dźwięki, odtwarzamy rymy i rytmy – bo prawidłowo ukształtowane funkcje słuchowe warunkują właściwy rozwój mowy.

• Czytanie i słuchanie

Czytamy, opowiadamy, wskazujemy obrazki, szukamy elementów, tworzymy nowe zakończenia historii, wymyślamy bohaterów – ćwiczymy w ten sposób koncentrację, percepcję wzrokową i słuchową, pobudzamy kreatywność i zwiększamy zasób słownictwa.

logopeda