• Wykorzystanie pacynek w terapii logopedycznej
        • 26.05.2022
        • Wykorzystanie pacynek w terapii logopedycznej

• Nauka przez zabawę odnosi najlepsze efekty. Podobnie jest w terapii logopedycznej, w której można wykorzystać pacynki, żeby dzieci chętniej i skuteczniej uczyły się prawidłowej wymowy.

• Pacynka może „mówić” dzięki naszym dłoniom włożonym do środka, poza tym przypomina postaci ludzkie, bajkowe lub zwierzęta, co wzbudza sympatię dzieci. Na zajęciach logopedycznych wykorzystujemy dużą pacynkę, która ma buzię, dzięki czemu idealnie nadaje się do zademonstrowania ćwiczeń artykulacyjnych. Wykorzystujemy też pacynki mniejsze, z którymi dzieci się utożsamiają i chcą je naśladować – dzięki temu doskonale sprawdzają się na etapie utrwalania i automatyzowania głosek. Dzięki zaangażowaniu w zabawę uczniowie odnoszą lepsze rezultaty w terapii, bo łatwiej i chętniej wykonują ćwiczenia logopedyczne. Pacynki wzbudzają ich zainteresowanie, jak każda inna zabawka. Poza tym, przemawiając przez pacynkę, dzieci są mniej zakłopotane – nawet gdy wymowa nie będzie idealna, nie ma się czego wstydzić, bo jesteśmy w trakcie utrwalania prawidłowej wymowy i każdy stara się, jak umie. Dziecko „mówiąc przez pacynkę”, może poczuć się bardziej komfortowo i swobodnie.

Podczas zajęć logopedycznych pacynka pomaga uczniom w:

• ćwiczeniach artykulacyjnych,
          • ćwiczeniach połykania,
          • wywoływaniu prawidłowego brzmienia głosek,
          • powtarzaniu słów,
          • nauce czytania,
          • w rozwijaniu słownictwa czynnego i biernego,
          • prowadzenia dialogu.

Korzyści dla dzieci są zatem ogromne, dlatego zabawy z pacynkami warto często włączać do terapii logopedycznej.

logopeda