• 03.01.2024
        • Logopedyczne zabawy świąteczne – zajęcia otwarte

• W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem klasa Ib poczuła już klimat świąt.
        • Zabawy logopedyczne rozpoczęliśmy od rozmów na temat przygotowań do świąt – jak wyglądają w każdym domu. Dzieci budowały ładne zdania, liczyły w nich wyrazy, następnie z posklejanych kolorowych pasków oznaczających liczbę wyrazów w zdaniu tworzyły łańcuch choinkowy. Kiedy łańcuch zawisł już na choince, spróbowaliśmy zrobić „żywy” łańcuch w trakcie zabawy słuchowej. Jedno dziecko miało zasłonięte oczy i nasłuchiwało, w którym miejscu sali inne dziecko dzwoniło dzwoneczkiem. Po odnalezieniu kolegi z dzwoneczkiem dzieci łapały się za ręce i już wspólnie nasłuchiwały, gdzie tym razem dzwoni zimowy dzwoneczek, aż wszystkie dzieci utworzyły najpiękniejszy świąteczny „żywy” łańcuch.

Były jeszcze inne zabawy, ale najbardziej spodobała się uczniom zabawa oddechowa, podczas której dmuchaliśmy na płomień woskowej świecy, tak by go nie zdmuchnąć, tylko sprawić, aby się pochylał i „tańczył”. Dzieci uczyły się w ten sposób prawidłowego toru oddechowego i „ekonomicznego” gospodarowania swoim oddechem.

Powodzeniem cieszyły się też "buźki" symbolizujące prawidłową artykulację głoski "s" oraz głoski "sz". Dzięki nim dzieci na pewno zapamiętają prawidłowy układ ust podczas wymowy tych dźwięków.

Dziękuję wszystkim dzieciom za cudnie spędzony czas, a Wychowawczyni, p. Ewie – za miłą współpracę i piękne zdjęcia.

logopeda