• Mediacje

• „Mediacje są lepsze niż najlepszy wyrok,

bo zmuszają ludzi do porozumienia, wygaszają konflikty,

na nowo kształtują relację zwaśnionych stron.” by Jarosław Gwizdak

MEDIACJA, to dobrowolne i poufne porozumiewanie się stron znajdujących się w konflikcie w obecności bezstronnej i neutralnej trzeciej osoby – mediatora(akceptowalny) CELEM mediacji  jest dojście do ugody satysfakcjonującej uczestników postępowania mediacyjnego.

Mediacje zawsze są POUFNE i DOBROWOLNE. Prowadzone przez MEDIATORÓW zaakceptowanych przez dwie strony konfliktu. Mediatorów którzy są BEZSTRONNI, NEUTRALNI. Mediacje jeśli zakończą się UGODĄ, to jest ona wypracowana przez obie strony i  STYSFAKCJONUJĄCA DLA OBU STRON.

Mediacje rówieśnicze prowadzą mediatorzy wyłonieni spośród uczniów naszej szkoły, którzy ukończyli profesjonalne szkolenie z prowadzenia mediacji.

W drodze mediacji rówieśniczych mogą być rozwiązywane różne konflikty uczniowskie.

Kto może zgłosić problem do rozwiązania w drodze mediacji rówieśniczych?

• każdy uczeń, w tym osoba pokrzywdzona lub obserwator konfliktu,
          •  osoba dorosła tj. nauczyciel, wychowawca, rodzic.

Komu lub gdzie można zgłosić problem do rozwiązania w drodze mediacji rówieśniczych?

• Wrzucić kartkę z informacją o konflikcie do skrzynki umieszonej na drzwiach sali nr 23.
          • Poinformować opiekunów mediatorów- Małgorzata Ziniewicz, Urszula Nowak, wychowawcę, dyrektora szkoły.

Zgodnie z zapisem w statucie szkoły, jeśli strony w drodze mediacji wypracują ugodę i ją wdrożą, osoba krzywdząca nie zostaje ukarana.

Korzyści z mediacji:

• Dla osoby pokrzywdzonej: osoba poszkodowana uczy się odpowiedzialności za swoje pragnienia, zachowania. Nie chowa się za plecami osoby trzeciej. Sama podejmuje decyzję w jaki sposób krzywda, której doznała może być naprawiona.
          • Dla sprawcy: osoba, która popełnia czyn naganny musi naprawić krzywdę, szkodę którą tym czynem popełniła. Jest odpowiedzialna za to co robi. Przy wsparciu mediatora poszukuje zadośćuczynienia lub sposobu naprawienia wyrządzonej szkody. To sposób na zamainę kary, napiętnowania na satysfakcję.

Co już zrobiliśmy?

• Zapoznaliśmy całe środowisko szkolne z metodą mediacji
          • Przeszkoliliśmy uczniów na mediatorów rówieśniczych
          • Przygotowaliśmy pokój mediacji