• Zajęcia logopedyczne:

     

    Edyta Malinowska-Klimiuk

    wtorek – 8.15–10.45

    środa – godz. 9.15–14.15

    czwartek – godz. 8.15–14.15

     

    Diana Prokopiuk

    poniedziałek – godz. 9.35–13.35

    piątek – godz. 11.30–14.30

    • Cukierki Celinki – zajęcia usprawniające właściwą wymowę w klasie Ic

      Cukierki Celinki – zajęcia usprawniające właściwą wymowę w klasie Ic

      15.12.2015 20:49
      Trzecie spotkanie z cyklu profilaktycznych zajęć logopedycznych wśród pierwszaków poświęcone było prawidłowej artykulacji głoski „c”, kolejnej z głosek szeregu syczącego.

      Rozpoczęliśmy ćwiczeniami aparatu artykulacyjnego i zabawą słuchową „zgadnij, czyj to głos?”, podczas której poszczególne dzieci odwrócone tyłem do klasy rozpoznawały swoich kolegów po głosie. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Następnie bawiliśmy się w kręgu na dywanie: „co robię?” – dzieci z zamkniętymi oczami odgadywały, jakie czynności wykonywała logopeda przy użyciu różnych przedmiotów i jakie dźwięki było słychać, np. darcie gazety, przelewanie wody, stukanie łyżeczką o filiżankę itp.; „magiczna kostka” – nazywanie obrazków na ściankach kostek, w których słychać głoskę „c”; „nowe miasto” – dzieci wymyślały nazwy ulic nowo powstającego miasta, wszystkie rozpoczynające się na głoskę „c”: Cudna, Cebulowa, Cynamonowa, Cukrowa, Cała, Ceglana, Cukierkowa… Zajęcia zakończyliśmy rozwiązywaniem zagadek, w których odpowiedziach słychać głoskę „c”. Nie było problemu z rozwiązaniami!

      Do domu uczniowie otrzymali konturowe obrazki z cukierkami do pokolorowania, a jednocześnie ćwiczenia prawidłowej wymowy głoski „c”, a rodzice zestaw ćwiczeń kształtujących wrażliwość słuchową dzieci, np. „co słyszysz?” – rozpoznawanie dźwięków różnych sprzętów domowych: odkurzacza, miksera, pralki itd.; „gdzie to jest?”– rozpoznawanie źródła dźwięku, np. chowamy przed dzieckiem telefon i dzwonimy, a dziecko musi odszukać miejsce, z którego pochodzi dźwięk; różnicowanie dźwięków z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku: uderzanie łyżeczką o szklankę z wodą, o pustą szklankę, gniecenie kartki papieru, uderzanie pokrywkami garnków; wspólne wybijanie rytmów itd. Zachęcam do wykonywania takich ćwiczeń w domu – mogą być doskonałą okazją do wspólnej zabawy z dzieckiem! Podczas kolejnych zajęć logopedycznych dzieci opowiedzą, które z powyższych ćwiczeń wykonywały z rodzicami i które przyniosły im najwięcej radości.

    • Dbaj o swój język i mów poprawnie

      Dbaj o swój język i mów poprawnie

      03.12.2015 14:28
      Od  początku roku szkolnego 2013/2014 w naszej szkole odbywają się zajęcia dla dzieci z zaburzeniami i wadami wymowy. Opieką objęte są wszystkie dzieci posiadające opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie terapii logopedycznej oraz dzieci, które mają problem z wymawianiem niektórych głosek. Czas trwania terapii zależy od nasilenia problemu, rodzaju wady wymowy, intensywności ćwiczeń, które dziecko wykonuje pod opieką rodziców, regularności spotkań z logopedą.

      Według badań i obserwacji liczba dzieci wymagających pomocy logopedycznej stale wzrasta. Ćwiczenia logopedyczne, które prowadzą do wyleczenia dziecka z wady wymowy, pozwalają mu żyć pełniej i bezpieczniej oraz lepiej czuć się w grupie rówieśniczej i zyskać w niej akceptację.

       

      Dbaj o swój język i mów poprawnie,

      ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,

      bo kto nie ćwiczy co dzień języka,

      ten się w mówieniu często potyka.

       

      Kiedy z tym miewasz jakieś kłopoty,

      to się natychmiast bierz do roboty,

      a że nasz język bywa ciekawy,

      czeka cię całe mnóstwo zabawy!

       

      Wymawiaj słowa bardzo starannie,

      kiedy się bawisz, gdy siedzisz w wannie.

      Z wielkim zapałem ruszaj ustami

      i razem z nami ciesz się słowami.

    • „Czytamy w parach” – wprowadzamy dzieci w świat książki, czytania i kultury

      „Czytamy w parach” – wprowadzamy dzieci w świat książki, czytania i kultury

      15.12.2015 20:51
      Od października br. wdrożony został w naszej szkole projekt „Czytamy w parach”, który powstał na bazie akcji „Czytamy razem” będącej adaptacją programu opracowanego przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz, wiceprzewodniczącą European Dyslexia Association i honorową przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

      Czytające w naszej szkole pary zostały utworzone z uczniów klas pierwszych oraz ich najstarszych kolegów ze szkoły podstawowej – uczniów klas szóstych. Każdemu młodszemu dziecku został przydzielony wolontariusz – starszy uczeń: odpowiedzialny, lubiący dzieci i książki, cierpliwy, elastyczny w swoim zachowaniu, nieoceniający, z poczuciem humoru, lubiący rozmawiać, bawić się z dziećmi i im czytać. Po niemal dwóch miesiącach cotygodniowego czytania w bibliotece szkolnej okazuje się, że starsi uczniowie polubili to zajęcie i wywiązują się z tego zadania na szóstkę, młodsi zaś przywiązali się do swoich czytających opiekunów, nawiązali z nimi sympatyczny kontakt i z niecierpliwością czekają na każde kolejne spotkanie w szkolnej bibliotece.

       

      Założeniem projektu jest wspólne, systematyczne i interaktywne czytanie z dzieckiem. Projekt skierowany jest głównie do dzieci zagrożonych dysleksją oraz z opóźnionym rozwojem mowy, ale nie tylko – także do tych, którym słuchanie bajek, wierszy i opowiadań sprawia przyjemność, oraz tych, którzy razem ze starszym kolegą próbują już sami czytać. Celem projektu może być też przełamywanie niechęci do literatury u tych dzieci, które ponad książkę przedkładają gry elektroniczne i zabawy multimedialne.

       

      Wolontariusze pomagają dzieciom odkryć przyjemność obcowania z książką, m.in. przez podnoszenie ich sprawności czytania. Kluczowe jest opanowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, dlatego nasze działania koncentrują się na zaciekawieniu dziecka czytaniem i doskonaleniu tej umiejętności. Drugim celem jest rozwijanie funkcji poznawczych dzieci, ich myślenia pojęciowo-słownego, rozumowania przyczynowo-skutkowego, wzbogacanie słownika, usprawnianie uwagi i pamięci. Dodatkową korzyścią z regularnych spotkań jest uspołecznienie dziecka.

       

      Decyzją minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w obecnym roku szkolnym 2015/2016 jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ale nie tylko dlatego nasza szkoła podjęła się realizacji programu „Czytamy w parach” – zdecydowaliśmy się na taką formę pomocy, ponieważ na podstawie obserwacji nauczycieli i opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych wiadomo, że indywidualna praca w parze (dziecko – dorosły albo dziecko – starszy kolega, autorytet) pomaga dziecku przezwyciężyć trudności i uczy je czerpać przyjemność z czytania, a tym samym pomaga mu w szkole i w życiu. Wolontariusze czytają dzieciom w wieku 6–7 lat, czyli uczniom rozpoczynającym naukę czytania, będącym na pierwszym etapie edukacji, który powinien wystarczyć do opanowania czytania jako narzędzia uczenia się na dalszych etapach nauki. Pomagamy w opanowaniu czytania ze zrozumieniem wszystkim dzieciom, których rodzice wyrazili taką chęć, a przede wszystkim tym, którzy nie polubili czytania, którym nauka czytania sprawia duże trudności i którzy sądzą, że nigdy nie będą czytać dla przyjemności. Są to miłe spotkania, które cieszą i dziecko, i wolontariusza. Nawiązują się przyjacielskie więzi i wzajemne zaufanie. Nic tak nie łączy jak to, że wspólnie uronimy łezkę nad losem bohatera czytanej książki, a potem razem będziemy się śmiać i cieszyć korzystną odmianą jego losu. Wolontariusz pozwala dziecku samodzielnie wybrać książkę do czytania na danym spotkaniu – to dziecko decyduje, czego chce dziś posłuchać.

       

      Pieczę nad stroną organizacyjną programu objęła w szkole logopeda. Do udziału w akcji zostały wyznaczone dzieci z edukacji wczesnoszkolnej; przeprowadzono rekrutację czytających wolontariuszy, z którymi następnie zostało przeprowadzone krótkie szkolenie. Ustalony jest harmonogram spotkań i monitorowana ich systematyczność. Już widzimy, że czytanie w parach pozwala przeżywać wiele emocji związanych z lekturą i tym samym wytwarza zainteresowanie książką.

       

    • Zając Zenon bawi się z klasą Ic – grupowe zajęcia logopedyczne

      Zając Zenon bawi się z klasą Ic – grupowe zajęcia logopedyczne

      15.12.2015 20:52
      Tym razem, w cyklu comiesięcznych zajęć logopedycznych, w dniu 3 listopada odbyły się zajęcia w klasie Ic SP nr 6, podczas których zając Zenon zachęcał do prawidłowej wymowy głoski „z”.

      Tym razem, w cyklu comiesięcznych zajęć logopedycznych, w dniu 3 listopada odbyły się zajęcia w klasie Ic SP nr 6, podczas których zając Zenon zachęcał do prawidłowej wymowy głoski „z”. Konieczna była na początek gimnastyka narządów mowy – dzieci razem z zającem Zenonem robiły porządki w swoich buziach (ćwiczenia języka, warg i policzków przed lusterkami). Naśladowaliśmy też odgłosy zwierząt, które spotykał zając: konika (kląskanie językiem i parskanie wargami), ptaków (fiu-fiu, tijo-tijo), muchy (bzzz…). Bzyczenie muchy było doskonałą okazją, by wytłumaczyć dzieciom, jak ułożony jest język oraz wargi podczas wymawiania głoski „z”. Większość dzieci pamiętała to ułożenie z poprzednich zajęć, kiedy mówiliśmy o głosce „s”. Dzieci nauczyły się też na dzisiejsze zajęcia wierszyka o wężu Samotniku – bohaterze poprzedniego spotkania – wszystkie pamiętały o tym, by podczas syczenia trzymać język za dolnymi ząbkami, a usta rozciągać w uśmiechu.

       

      Dzieci otrzymały obrazki z zabawkami zająca Zenona. Kolorując je, powtarzaliśmy nazwy przytulanek: Zuza, Zazo, Zuzo, Zuzy, Zozy, Zyze… Wielu uczniów wykonało po poprzednich zajęciach piękne plansze, wyszukując w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazki i zdjęcia, w których słychać „s”. Prace trafiły na wystawę i cieszą oko wszystkich, którzy obok nich przechodzą. Oczywiście dla wszystkich były nagrody! Plansze posłużą w przyszłości do ćwiczeń w utrwalaniu prawidłowej wymowy głoski „s” podczas zajęć logopedycznych w gabinecie szkolnym. Dziękuję Rodzicom dzieci z klasy Ic za pomoc w wykonaniu plansz oraz Wychowawczyni p. Joli za wspieranie dzieci i zachęcanie do brania udziału w konkursie.

       

    • Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – grupowe zajęcia logopedyczne

      Wąż Samotnik z wizytą w klasie Ic – grupowe zajęcia logopedyczne

      15.12.2015 20:53
      W dniu 6 października rozpoczął się w klasie Ic cykl comiesięcznych zajęć poświęconych usprawnianiu prawidłowej wymowy wybranych głosek. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ w klasach pierwszych jest obecnie wielu sześciolatków, którzy mają problemy z poprawną wymową głosek syczących („s”, „z”, „c”, „dz”) oraz szumiących („sz”, „ż”, „cz”, „cz”).

      Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”.

      W dniu 6 października rozpoczął się w klasie Ic cykl comiesięcznych zajęć poświęconych usprawnianiu prawidłowej wymowy wybranych głosek. Takie zajęcia są potrzebne, ponieważ w klasach pierwszych jest obecnie wielu sześciolatków, którzy mają problemy z poprawną wymową głosek syczących („s”, „z”, „c”, „dz”) oraz szumiących („sz”, „ż”, „cz”, „cz”).

       

      Pierwsze zajęcia dotyczyły doskonalenia wymowy głoski „s”. Wąż Samotnik – bohater naszego spotkania – pojawił się w zeszytach dzieci i sycząc, uczył, jak trzymać język za ząbkami, oraz przypominał, że podczas wymawiania tej głoski język nie powinien wsuwać się między ząbki. Nie obeszło się bez gimnastyki narządów mowy – Samotnik robił porządki u każdego w buzi (ćwiczenia języka i warg przed lusterkami). Była też gimnastyka mózgu – każdy uczeń narysował oburącz serce dla swoich rodziców. Dzieci nazywały przyniesione przez logopedę przedmioty z głoską „s” w nagłosie: skakanka, słuchawki, samochodzik, serwetka, strój (kąpielowy), sól, syrop, słoik, sucharek, słomka, spódnica, spodenki, spinacze, sałata, skarpetki i – oczywiście – słodycze, którymi uczniowie zostali na koniec poczęstowani w podziękowaniu za piękną współpracę.

       

      Chętne dzieci nauczą się na pamięć wierszyka „Wąż Samotnik” i zaprezentują go logopedzie podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek listopada. Niektórzy uczniowie zgłosili się też do wyszukania w dziecięcych gazetkach i czasopismach obrazków i zdjęć, w których słychać „s”. Wytną je i przykleją na duże kartki. Przyniesione do logopedy prace trafią na wystawę. Z pewnością będą nagrody!

       

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie