• Zajęcia logopedyczne:

     

    Edyta Malinowska-Klimiuk

    wtorek – 8.15–10.45

    środa – godz. 9.15–14.15

    czwartek – godz. 8.15–14.15

     

    Diana Prokopiuk

    poniedziałek – godz. 9.35–13.35

    piątek – godz. 11.30–14.30

    • Europejski Dzień Logopedy 2024 w klasie IIIc

      Europejski Dzień Logopedy 2024 w klasie IIIc

      13.03.2024 09:37
      W tym roku Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest 6 marca, świętowaliśmy wspólnie z klasą IIIc, prowadząc gry i zabawy logopedyczne związane z tematyką zbliżającej się wiosny.

      Były ćwiczenia aparatu mowy, dopasowane do pierwszej litery imienia każdego ucznia. Były zabawy słuchowe, artykulacyjne i pamięciowe. Przypominaliśmy sobie nazwy wiosennych kwiatów i krzewów, dbając przy tym o poprawną wymowę. Zagościoły też wiosenne owady, których nazwy pojawiły się w budowanych przez dzieci zdaniach. Najwięcej radości przyniosły zabawy, w których trzeba było wytężyć słuch, żeby usłyszeć, za czyimi plecami skrada się wiosna. To był miło i pożytecznie spędzony poranny czas.

      Edyta Malinowska-Klimiuk

      Kamila Zin

    • Logopedyczne zabawy świąteczne – zajęcia otwarte

      03.01.2024 09:29
      W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem klasa Ib poczuła już klimat świąt.

      Zabawy logopedyczne rozpoczęliśmy od rozmów na temat przygotowań do świąt – jak wyglądają w każdym domu. Dzieci budowały ładne zdania, liczyły w nich wyrazy, następnie z posklejanych kolorowych pasków oznaczających liczbę wyrazów w zdaniu tworzyły łańcuch choinkowy. Kiedy łańcuch zawisł już na choince, spróbowaliśmy zrobić „żywy” łańcuch w trakcie zabawy słuchowej. Jedno dziecko miało zasłonięte oczy i nasłuchiwało, w którym miejscu sali inne dziecko dzwoniło dzwoneczkiem. Po odnalezieniu kolegi z dzwoneczkiem dzieci łapały się za ręce i już wspólnie nasłuchiwały, gdzie tym razem dzwoni zimowy dzwoneczek, aż wszystkie dzieci utworzyły najpiękniejszy świąteczny „żywy” łańcuch.

      Były jeszcze inne zabawy, ale najbardziej spodobała się uczniom zabawa oddechowa, podczas której dmuchaliśmy na płomień woskowej świecy, tak by go nie zdmuchnąć, tylko sprawić, aby się pochylał i „tańczył”. Dzieci uczyły się w ten sposób prawidłowego toru oddechowego i „ekonomicznego” gospodarowania swoim oddechem.

      Powodzeniem cieszyły się też "buźki" symbolizujące prawidłową artykulację głoski "s" oraz głoski "sz". Dzięki nim dzieci na pewno zapamiętają prawidłowy układ ust podczas wymowy tych dźwięków.

      Dziękuję wszystkim dzieciom za cudnie spędzony czas, a Wychowawczyni, p. Ewie – za miłą współpracę i piękne zdjęcia.

      Edyta Malinowska-Klimiuk

      logopeda

    • Czytamy w parach – podsumowanie szkolnej innowacji

      18.06.2023 15:05
      Dobiegł końca całoroczny projekt będący innowacją pedagogiczną przeznaczoną dla uczniów klas I i VIIVIII. Spotkania w ramach innowacji odbywały się po zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, podczas pobytu uczniów w świetlicy.

      Pary uczniów – pierwszoklasista i uczeń klasy VII–VIII – spotykali się, by wspólnie czytać i rozmawiać o tym, co przeczytali. Pary spotykały się raz w tygodniu na wspólnym czytaniu w bibliotece szkolnej (na 15–45 minut, według możliwości). Tematyka czytanych książek dobierana była wspólnie z uczniem młodszym, dopasowana do jego zainteresowań. Praca rozpoczynała się od tekstów łatwych i krótkich, z czasem opierała się na tekstach trudniejszych i dłuższych.

      Wszystkie założone efekty innowacji zostały osiągnięte:

      • pomoc uczniom klas I w pokonywaniu trudności w czytaniu oraz przełamywaniu niechęci do literatury,
      • zaciekawienie dzieci czytaniem i doskonalenie tej umiejętności, polubienie przez najmłodszych uczniów czytania,
      • wiara, że można czytać dla przyjemności, chęć sięgania przez dzieci po nowe książki,
      • poznawanie wartości czytanych książek,
      • rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, usprawnianie uwagi i pamięci,
      • wzbogacanie słownika dzieci,
      • uspołecznianie dzieci poprzez kontakty ze starszymi uczniami, nawiązanie przyjaznych relacji uczniów starszych z pierwszoklasistami.

      Dziękujemy Wolontariuszom za zaangażowanie!

       

      Edyta Malinowska-Klimiuk, logopeda

      Julita Tokajuk, wychowawczyni klasy Ib

       

    • Wiosenne zabawy logopedyczne – zajęcia otwarte

      Wiosenne zabawy logopedyczne – zajęcia otwarte

      27.04.2023 11:04
      W czwartek 20 kwietnia br. w klasie Ib odbyły się zajęcia otwarte, podczas których dzieci wzięły udział w wielu zabawach i ćwiczeniach logopedycznych.

      Zajęcia rozpoczęliśmy od wiosennych porządków – gimnastyki buzi i języka. Ćwiczyliśmy też prawidłowy oddech i próbowaliśmy liczyć wrony na spokojnym, długim wydechu. Najlepsza w tym zadaniu okazała się Wychowawczyni – p. Julita Tokajuk. Ale i uczniom oddychanie wychodzi świetnie – niektórzy policzyli na jednym wydechu aż dziewięć wron bez ogonów!

      Były zagadki o zwierzętach, chrupanie marchewek i wykorzystywanie ich plasterków do pionizowania języka, tak potrzebnego do prawidłowej wymowy wielu głosek. Było też przyklejanie groszy do nakremowanych policzków i próby zrzucenia monet jedynie za pomocą ruchów warg – co okazało się wcale nie takie proste! Dużo radości przyniosła zabawa „Kurczątko, piśnij!”, dzięki której uczniowie próbowali szukać źródła dźwięku i rozpoznawać głosy swoich kolegów/koleżanek. Podobnie „Kukułka”, w trakcie której trzeba było się popisać umiejętnością szybkiej reakcji głosowej, gdy w starym zegarze pękła sprężyna. Natomiast zabawa z puszką pełną zadań, która krążyła wśród dzieci, uczyła czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania poszczególnych części złożonych poleceń.

      Dziękuję za współpracę i wykonane zdjęcia Wychowawczyni – p. Julicie. A dzieciom za mnóstwo chęci i sympatyczną zabawę.

      Edyta Malinowska-Klimiuk

    • Dzień Dinozaura

      Dzień Dinozaura

      09.03.2023 17:05
      Każde święto jest okazją do tego, żeby poćwiczyć aparat mowy i utrwalać trudne głoski. W okolicy Dnia Dinozaura, który obchodzony jest 26 lutego, podczas zajęć logopedycznych dzieci ćwiczyły, bawiąc się w towarzystwie dinozaurów.

      Były kolorowanki, przy których oprócz sprawności manualnej można było przećwiczyć czytanie z utrwalanymi głoskami. Grając w sudoku obrazkowe z kolorowymi dinozaurami, dzieci umieszczały brakujące obrazki tak, by nie powtarzały się w pionie i poziomie. Układanka logiczna zmuszała do dostrzegania cech wspólnych i układania kolejnych ilustracji w odpowiedniej pozycji na tablicy, tak by zgadzały się kształtem i kolorem z oznaczeniami w nagłówkach. Były też karty z tabelami oraz współrzędnymi określającymi kolor poszczególnych pól – uczniowie mieli za zadanie uzupełnić tabele, kolorując kratki we wskazanym kolorze, dzięki czumu kratki układały się w kształty tyranozaurów, triceratopsów, stegozaurów, brontozaurów albo diplodoków. Doskonałym urozmaiceniem zajęć logopedycznych było bingo: na wyciętych kartach widniały oczywiście obrazki dinozaurów, a uczniowie musieli zakryć wylosowany element na swojej planszy. Dużo radości sprawiało szukanie różnic na ilustracjach bogatych w szczegóły związane z dinozaurami. Najmłodsze dzieci rysowały trasy wymarłych gadów po śladzie. Nie mogło zabraknąć też gry planszowej, w której trzeba było się wykazać wiadomościami na temat dinozaurów, co okazało się nietrudne, bo uczniowie mają bogatą wiedzę na temat tego, kiedy i gdzie żyły, jaki są ich rodzaje.

      Na koniec każdego spotkania uczniowie dopytywali, kiedy znów te prastare gady zagoszczą na naszych zajęciach J

      Edyta Malinowska-Klimiuk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie