• Browsk

•   12 września odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Na miejsce docelowe najpierw przyjechały klasy V, a następnie VI.

Zanim grupy ruszyły w sześciokilometrową  trasę,  miały za zadanie zdobycie 8 pieczątek.  Dostawały je za dobrze wykonane zadania, takie jak : właściwe przyporządkowanie czaszek do zwierzęcia czy nazwanie gatunków drzew po ich liściach i nasionach lub odpowiedzi na pytania  np. o żubrach, dmuchanie w róg. Osoby, które miały wszystkie pieczątki, mogły pobawić się na pobliskim placu zabaw.

Kiedy już wszyscy zdobyli stemple, rozpoczął się rajd, podczas którego na uczestników czekało 6 przystanków z zadaniami. Na każdym postoju było inne zadanie związane z lasem. Trzeba było nazwać drzewa po korze czy znaleźć parę w grze memory. Po długiej, ale ciekawej trasie  na uczniów i nauczycieli czekało ognisko. Leśnicy ugościli uczestników kiełbaskami  i tortillami z mięsem i warzywami oraz pyszną lemoniadą. Po obiedzie można było obejrzeć wozy: policji, straży pożarnej, granicznej czy wojska. Chętni przechodzili tory przeszkód przebrani w stroje wojskowe.

Uczestnicy za dobrze wykonane zadania otrzymywali nagrody: książki edukacyjne, ołówki, długopisy, zakładki, lupy czy torby typu nerka.

Uczniom i nauczycielom podobał sie wyjazd. Choć zmęczeni wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

Anna Parfieniuk kl. V a

• Festyn Gruszki

• W dniu 12 września 2023 roku klasa VI c wraz z innymi klasami VI i V uczestniczyła w Festynie Naukowym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach. Celem festynu było poszerzenie wiedzy przyrodniczej oraz promowanie aktywnej formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na początku uczniowie rozwiązywali zagadki przyrodnicze na poszczególnych stoiskach i zbierali pieczątki. Następnym punktem programu był rajd pieszy , który składał się z sześciu stacji. Na każdej stacji należało rozwiązać zagadkę. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w potyczkach. Rajd zakończył się poczęstunkiem na którym uczniowie mogli też odpocząć. Zmęczeni , ale pełni wrażeń wróciliśmy do Hajnówki. Dziękujemy Nadleśnictwu za wspaniałe zorganizowanie czasu.

Wychowawca z uczniami

• Wycieczka klasy VI B

• 12 września 2023 r. wybraliśmy się rowerami do ,, Rancza Kupała” w Orzeszkowie. Na miejscu przywitał nas bardzo sympatyczny gospodarz tego miejsca i oprowadził po uroczej posesji, na której znajduje się mini ZOO. Zobaczyliśmy tu zwierzęta gospodarskie , m.in. strusie, konie, owce, kozy, króliki, indyki, kaczki, gęsi, perliczki, pawie. Atrakcją okazała się wystawa narzędzi rolniczych oraz kuźnia . "Rancho Kupała" zaproponowało nam wiele innych atrakcji , np. strzelanie z łuku, pływanie rowerami wodnymi, plac zabaw "małpi gaj". A kiedy zgłodnieliśmy, pan Zenon rozpalił ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski. Mamy ochotę odwiedzić to miejsce podczas święta pieczonego ziemniaka.

Uczniowie klasy VIB

• Udział w 11. edycji Rajdu im. Bolesława Bierwiaczonka

• 17 września uczniowie klas VI i VII naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Rajdu Bierwiaczonka, zorganizowanym  przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego i Urząd Miasta Hajnówka. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 na parkingu przy ulicy Celnej. Uczestników powitał  burmistrz miasta Jerzy Sirak i dyrektor biblioteki Agnieszka Kazberuk. Peleton wyruszył trybą leśną w kierunku Bud, gdzie znajduje się symboliczny grób plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, który zginął w trakcie walk o Hajnówkę 17 września 1939 r.  Wszyscy uczestnicy  po ukończeniu trasy otrzymali pamiątkowe medale. Następnie  złożono  kwiaty  i uczczono minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Przybliżono także sylwetkę plutonowego Bierwiaczonka. Kolejnym punktem było spotkanie przy Zajeździe „U kolarza”. Poczęstunek, konkursy wiedzy oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było wspaniałą okazją do integracji z innymi mieszkańcami naszego miasta. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

T. Piskorska, B. Kiendyś, U. Nowak, M. Jurczuk

• Świat grzybów – wystawa BPN

•     15 września 2023 r. klasa VIIc obejrzała edukacyjną mini ekspozycję grzybową przygotowaną przez  Białowieski Park Narodowy. Uczniowie mogli zobaczyć okazy grzybów jadalnych i trujących. Wysłuchali też ciekawostek ze świata grzybów opowiadanych przez pracownika Parku Białowieskiego. Mogli nie tylko oglądać, ale także dotykać, obserwować przez lupę, wąchać różne rodzaje grzybów.

Barbara Dudzicz

• PUCHAR POLSKI NORDIC WALKING 2023