• Nauka geografii może być fajna.
          • Nauka geografii może być fajna.

          • W ramach powtórzenia wiadomości - Środowisko Przyrodnicze Polski , klasy 7 miały możliwość na lekcjach geografii zagrać w grę "Mapownik" . Gra zawiera karty, mapki, zdjęcia . Dzięki niej uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę, poczuć nutkę rywalizacji . To doskonała gra dzięki,  której uczymy się krain geograficznych, wojewodztw, miast wojewódzkich, parków narodowych, rzek i surowcow mineralnych Polski. Zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie że szkołą i podręcznikami. Wystatcza proste połączenie nauki i zabawy,  aby uczeń chętnie zdobywał nowa wiedzę i pogłębiał swoje zainteresowanie. 

            Nauczyciel geografi - Justyna Birycka

        • Warsztaty 5c z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.
          • Warsztaty 5c z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.

          • Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć „do widzenia” bądź „do zobaczenia”? Między innymi na to  pytanie i wiele innych poznali uczniowie klasy 5 c biorąc udział w warsztatach, których celem było poznanie zasad savoir vivre i codziennych zachowań. 

            Wyjątkowość tych zajęć polegała na tym, że prowadzone były przez osoby niewidome lub słabowidzące. Pokazały nam swój świat, wytłumaczyły, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Panie zaprezentowały książki w alfabecie braila, pomoce które używają przy pieniądzach czy robieniu zwykłej kawy. Wytłumaczyły kto i kiedy używa białej laski oraz, że warto pytać czy taka osoba potrzebuje pomocy, jeżeli zauważymy ją na ulicy. Dodatkowo uczniowie mieli okazję wcielić się w osobę niewidomą oraz osobę , która pomoc miała zaoferować- okazało się to trudniejsze niż może się wydawać. 

            Zajęcia te pokazały świat z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących. Uwrażliwiły nas na ich potrzeby oraz nauczyły jak można - trzeba im pomagać. 

            wychowawczyni- Justyna Birycka

          • Dzień Gier Planszowych

          • 10 października obchodzony jest Dzień Gier Planszowych. Z tej okazji uczniowie klas VII zorganizowali wieczorki klasowe z ważnym przesłaniem: Takie granie też jest fajne! Zasady były proste: należało odłożyć smartfon do plecaka i spędzić dwie godziny grając w planszówki lub karty. 

            Wszyscy uczestnicy podeszli do zabawy z entuzjazmem. Z przyjemnością tłumaczyli kolegom i koleżankom zasady swoich ulubionych gier, przegrywali i zarazem wygrywali. Bowiem w trakcie rozgrywania partii nie ma przegranych. Każdy uczy się czegoś innego. Gry planszowe wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni, ćwiczą takie obszary naszego myślenia jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie oraz umiejętność wygrywania i przegrywania.

            Największą popularnością cieszyły się szachy, Uno, Catan, Sen, Dobble, Wirus i elektroniczne Państwa-Miasta, były też osoby, które odkryły swój potencjał w niezwykłym pojedynku intelektualnym jakim jest Scrabble. Dodatkowo, uczniowie mogli odwiedzać salę swoich kolegów z innej klasy 7, aby również z nimi rozegrać partyjkę w karty czy planszówki. Wszyscy docenili zamysł takiego spotkania, czyli zastosowali się do zasad wieczorku. Z pewnością na powtórkę nie będziemy czekać cały rok. 

             

            Celem akcji było uświadomienie i przypomnienie jak wiele korzyści przynosi nam taki rodzaj gier. Są one wspaniałą odskocznią od światła ekranu komputera i telefonu. To sposób na relaks, integrację, poprawę nawiązywania relacji rówieśniczych i ciekawą rozrywkę.

             

            Klasy VII

          • 5c na spotkaniu autorskim z pisarzem Pawłem Wakułą

          • W poniedziałkowe przedpołudnie wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki w Hajnówce na spotkanie z  Pawłem Wakułą - rysownika, autora literatury młodzieżowej i dziecięcej, popularyzatora historii wśród najmłodszych czytelników, absolwenta malarstwa i pedagogiki artystycznej. Autor znany jest m. in. z takich książek jak: “Jagiełło pod prysznicem”, “Jajecznica Kolumba”, czy serii o Wikingu Bjørnie.

             

            Na spotkaniu pan Paweł barwnie opowiadał o bohaterach swoich opowieści, jednocześnie zachęcając młodych czytelników do sięgnięcia po książki. Spotkanie z dziećmi urozmaicał pokazem tworzenia ilustracji do swoich książek.

          • Wycieczka Kazimierz Dolny

          • W dniu 3 października klasy V b, V c, VIc , VId i VII c uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Kazimierza Dolnego. Z Hajnówki wyruszyliśmy o godzinie 7.00  i do miejsca przeznaczenia dotarliśmy około godziny 11.00. Miasto to jest najcenniejszym i najbardziej urokliwym miejscem w Polsce. Na początku zwiedziliśmy ruiny zamku skąd można było podziwiać panoramę miasta. Następnie wraz z przewodnikiem dotarliśmy na Górę Trzech Krzyży . Pani przewodnik opowiadała nam historię miasta, o bogactwie kulturowym i tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej. Zwiedziliśmy również Stare Miasto skąd meleksami udaliśmy się do wąwozu. Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs statkiem  po Wiśle, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne widoki przyrodnicze. Zmęczeni , ale pełni wrażeń koło 21.30 wróciliśmy do Hajnówki.

            Uczniowie i wychowawcy

          • Wycieczka do Narewki

          • W dniach 29 – 30.09.2023 r. w ramach przedmiotu Własna historia i kultura mniejszości białoruskiej odbyła się wycieczka do „Stanicy Kajakowej” w Narewce. Uczestniczyli uczniowie z klasy 6a, 6c i 5a.

            Pobyt w Narewce rozpoczął się od warsztatów rękodzieła ludowego. Uczniowie wykonywali tzw. „lalki szmacianki - podróżniczki”. Okazało się, że nie jest to takie proste, gdyż zadanie należało wykonać bez pomocy nożyczek. W efekcie wyszły bardzo ładne i niepowtarzalne lalki. Wieczór natomiast uczniowie spędzili przy ognisku. Kolejnego dnia udaliśmy się na spacer po Narewce. Uczniowie poznali dawną architekturę, obejrzeli również obiekty sakralne tejże miejscowości. Gościliśmy również w Galerii im. Tamary Sołoniewicz. Uczniowie dowiedzieli się kim była T. Sołoniewicz, obejrzeli unikatowe fotografie przedstawiające podlaską wieś, dokumentalistkę i jej ekipę filmową. Obejrzeli prace malarskie autorstwa pana Prokopiuka. Nie mogło zabraknąć również lekcji historii i etnografii związanej z tą miejscowością.

            Czas wolny podczas wyjazdu wypełniony był zabawami i grami na świeżym powietrzu.

            B. Kiendyś, E. Lunda

          • Z wizytą w Telewizji

          • Uczniowie klasy 3 a i 3 c październik rozpoczęli od wizyty w studio Telewizji Kablowej w Hajnówce. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak nagrywa się programy oraz odwiedziły ,,reżyserkę".

            Najwięcej emocji dostarczyło uczniom studio nagrań, w którym każdy mógł wcielić się w rolę prezentera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni odkrywaniem tajemnic pracy telewizji. 

            Dziękujemy TVK Hajnówka za wyjątkowe spotkanie.

            Sylwia Golonko

            Kamila Zin

          • ,,Cheese”

          • Uczniowie klasy 3a zgłębiali tajniki Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce . Ta wycieczka była doskonałą lekcją z przetwórstwa mleka.  Na miejscu zapoznano uczniów z działem produkcji mleczarni oraz szeroką ofertą przetworów mlecznych. Każdy zwiedzający mógł skosztować sera, jeszcze zanim trafi na sklepowe półki. Przekonaliśmy się, że jakość oraz smak hajnowskich produktów jest najlepszy nawet dla najbardziej wymagających konsumentów. 

            Dziękujemy Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce za wartościową lekcję.

            Sylwia Golonko

          • Kim był Czesław Kamiński? – warsztaty na temat starej fotografii w klasie VII c

          •    2.10.2023 roku klasa VII c uczestniczyła w warsztatach dotyczących krytycznego odbioru i analizy fotografii. Warsztaty prowadzone były przez Urszulę Dąbrowską - prezeskę Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok, dziennikarkę i popularyzatorkę fotograficznego dziedzictwa polsko-białoruskiego pogranicza, archiwistkę społeczną, koordynatorkę projektów kulturalnych i historycznych, stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Białegostoku we współpracy z Darią Dąbrowską - teatrolożką, edukatorką kulturalną, współpracująca m.in. z Muzeum Polin, Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum w Łazienkach.

               Zajęcia dotyczyły archiwalnych zdjęć wykonanych przez Czesława Kamińsiego z Hajnówki. Szklane negatywy zostały znalezione w domu, w którym mieszka jedna z uczennic naszej klasy.

               Użycie lokalnych archiwaliów - fotografii i dokumentów Czesława Kamińskiego z lat 20 i 30. - na podstawie których nasi uczniowie przeprowadzili śledztwo - przybliżyło im historię miasta, zachęciło do jej badania i uzmysłowienia  jak skompilowanym procesem było robienie zdjęć przed stu laty.

            Barbara Dudzicz

          • Wizyta Biskupa Piotra Sawczuka Ordynariusza Drohiczyńskiego

          • 26 września 2023 r zaszczycił nas swoją obecnością Biskup Piotr Sawczuk Ordynariusz Drohiczyński wraz z Księdzem Dziekanem Zbigniewem Niemyjskim naszym proboszczem. W naszej szkole dostojnego Gościa powitała Pani Dyrektor Bożena Markiewicz, dzieci: Julcia i Hania z kl I c wręczając wykonaną razem z mamą laurkę. Następnie Gabryś i Daria z kl VI c w imieniu wszystkich uczniów wyrazili radość z odwiedzin i złożyli życzenia. Na koniec szkolna orkiestra pod dyrygenturą Pana Krzysztofa Romaniuka dała krótki koncert, który jak zawsze zrobił na wszystkich ogromne wrażenie i zebrał gromkie brawa.

            Naszych Gości Pani Dyrektor zaprosiła na herbatę i ciacho, podczas tego spotkania Pani Dyrektor opowiadała o historii szkoły, rozmawiano o współczesnych potrzebach  i problemach edukacji.

             

                                                                                                                  Jolanta Kulpa-Krzycka

             

          • Warsztaty kulinarne - klasa VII c

          •    29.09.2023 klasa VII c uczestniczyła w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Miejskich w Świetlicy Osiedlowej na ulicy Górnej w Hajnówce.

               Rozpoczęliśmy od przygotowania babki ziemniaczanej. Każdy uczeń był zaangażowany. Część obierała ziemniaki, część je tarkowała, a część mieszała i doprawiała.

               W czasie kiedy babka się piekła uczniowie mogli spędzić czas aktywnie grając w badmintona, odbijając piłkę lub układając kostkę Rubika. Potem przyszedł czas na ognisko oraz wysłuchanie historii ulicy Górnej opowiedzianej przez Panią Allę Gryc.

               Na zakończenie uczniowie przygotowali chrusty, które wszystkim bardzo smakowały. Wybraliśmy się również na spacer do pobliskich kapliczek.

               Z pewnością będziemy chcieli powtórzyć takie zajęcia w przyszłości.

             

            Barbara Dudzicz

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
        • 85 6832508 fax 85 6832508
        • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
        • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Logowanie