• Projekt klasy 5c „Zostań wynalazcą!” po przeczytaniu lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

          • Praca z lekturą to świetna okazja, aby dać uczniom możliwość działania i rozbudzić drzemiącą w dziecku kreatywność. Powieść Rafała Kosika ,,Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”,  którą właśnie omawiała klasa 5c, zachęciła młodych czytelników do podjęcia własnych prób twórczych i wykreowania czegoś nowego, a zarazem  przydatnego we współczesnej rzeczywistości. Uczniowie najpierw stworzyli projekt, następnie zbudowali prototyp wynalazku, by na końcu go opisać, stworzyć instrukcję obsługi oraz zaprezentować przy całej klasie. Wynalazki, których konstruowanie było domeną jednego z bohaterów lektury oraz jego ojca, zainspirowały uczniów z klasy 5c. Czekajmy więc cierpliwie na opatentowanie niezwykłych projektów.  

            Być może wśród tych uczniów znajdzie się następca Leonarda da Vinci?

            Wystawa prac dostępna w holu na pierwszym piętrze. Zapraszamy. 

             

            Agnieszka Krok 

          • Od sadzonki do drzewa – nie taka trudna droga

          • W dniu 13 maja uczniowie klas Ia, IIb i IIc przystąpili do sadzenia na terenie szkoły otrzymanych od Nadleśnictwa Bielsk Podlaski i Szkółki Leśnej w Grabowcu sadzonek drzew i krzewów. Akcja została przeprowadzona w ramach innowacji pedagogicznej "Od sadzonki do drzewka - nie taka trudna droga" autorstwa Doroty Siomko, Ewy Trusiewicz i Sylwii Golonko. Podzieleni na zespoły i z wielkim zaangażowaniem uczniowie kopali dołki, nosili wodę do podlewania, delikatnie umieszczali sadzonki w ziemi i je zasypywali. Nie zapomnieli również o ich podlaniu. 

            Na koniec uczniowie byli zaskoczeni i szczęśliwi, że sadzenie drzew i krzewów nie jest wcale takie trudne, a wręcz bardzo przyjemne i fascynujące. Przede wszystkim okazało się to wspaniałą zabawą.

            Sylwia Golonko

            Dorota Siomko

            Ewa Trusiewicz

             

          • Z wizytą w Szkółce Leśnej w Grabowcu

          • Uczniowie klas Ia, IIb i IIc  przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej „Od sadzonki do drzewka – nie taka trudna droga”. W ramach jej realizacji klasy IIb i IIc wybrali się do Szkółki Leśnej w Grabowcu na zajęcia edukacyjne i po odbiór sadzonek wybranych wcześniej drzew i krzewów ozdobnych. Sadzonki zgodziło się podarować naszej szkole Nadleśnictwo w Bielsku Podlaskim.

            W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się jaki jest cykl powstawania drzewa od nasionka do drzewka, zapoznali się z produkcją szkółkarską, funkcjonowaniem szkółki leśnej, pracą i obowiązkami osób w niej zatrudnionych.

            Na koniec spędzili czas przy ognisku z kiełbaskami i zabawach ruchowych z panią leśnik. Uczniowie najbardziej zaangażowani w zabawę otrzymali niewielkie upominki.

            Dziękujemy Nadleśnictwu Bielsk Podlaski, a w szczególności pani leśnik - Joannie Kwiatkowskiej,  za ofiarowane szkole sadzonki drzew i krzewów ozdobnych oraz Szkółce Leśnej w Grabowcu za miłe przyjęcie.

            Dorota Siomko

            Ewa Trusiewicz

          • Wycieczka do Warszawy – klasa IV d i V c

          •    Uczniowie klasy IV d i V c rozpoczęli dzień 10 maja 2022 roku bardzo wcześnie. Już o 6.00 zaczęła się ich podróż do stolicy Polski. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Warszawie i pierwsza taka całodzienna wycieczka. Widać było podekscytowanie na twarzach uczniów.

               Pierwszym punktem programu była wystawa Cosmos Discovery w Muzeum Nowej Pragi. Poznaliśmy historię załogowych lotów kosmicznych od jego początków do obecnych i planowanych misji. Ta wyjątkowa wystawa powstała we współpracy z amerykańską NASA oraz muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere. Wystawa zawierała setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet. Każdy z uczniów otrzymał również kartę kosmiczną - kartę kosmonauty z nazwiskiem i historią życia prawdziwego astronauty.

               Najwięcej radości sprawiła uczniom symulacja szkolenia astronautów i najnowocześniejsza technologia 3D w interaktywnym, kosmicznym obozie treningowym. Okazało się, że wielu naszych uczniów rewelacyjnie sobie radzi w stanie nieważkości.

              Pełni wrażeń udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie mogliśmy zobaczyć prawdziwe symbole Warszawy: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek, Pomnik Małego Powstańca, Teatr Narodowy oraz Grób Nieznanego Żołnierza.

              Następnie mieliśmy możliwość na chwileczkę zapomnieć o tym, że jesteśmy ludźmi podczas seansu „Jesteśmy kosmitami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Przed filmem odbył się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów Planetarium. Potem wspólnie wyruszyliśmy na poszukiwania śladów życia w kosmosie. Przemierzyliśmy razem Układ Słoneczny, zbadaliśmy grunt marsjański, a nawet dno głębokiego oceanu Europy- jednego z księżyców Jowisza.

              Kolejnym punktem programu był prawdziwy raj dla miłośników nauki – Centrum Nauki Kopernik. Tu nasi uczniowie mogli odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Każdy z nich mógł poczuć się jak badacz i odkrywca samodzielnie przeprowadzając doświadczenia, przekonując się, jak nasze zmysły pozwalają nam odbierać świat.

               Nie samą nauką człowiek żyje, a wszyscy wiedzą, że nasz mózg lubi słodkie. W związku z tym na zakończenie naszej wycieczki mieliśmy zaplanowane słodkie warsztaty w Manufakturze Cukierków. Rozpoczęliśmy je od odrobiny teorii. Dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między manufakturą a fabryką oraz jak można pozyskiwać naturalne barwniki. Po krótkiej dawce teorii zobaczyliśmy cały proces wytwarzania lizaków, a następnie wszyscy uczniowie mogli własnoręcznie przygotować swojego niepowtarzalnego lizaka. Za uwagę i cierpliwość wszystkich uczestników nagrodzono ciepłymi karmelkami. Na zakończenie warsztatów każdy z uczniów otrzymał dyplom uczestnictwa oraz paczkę cukierków, które zostały rozdane uczniom w autokarze.

               Okazało się, że dawka cukru dodatkowo pobudziła naszych uczniów i nikt nie wyglądał na zmęczonego. Mimo napiętego programu wszyscy uczniowie dali rady. Pogoda dopisała jak również i nastroje.

            Barbara Dudzicz

            Krzysztof Romaniuk

            Dorota Siomko

          • Jak poznawaliśmy mitologię grecką w klasie 5b?

          •    Pierwszym krokiem do zaangażowania uczniów w naukę były projekty. Prace przedstawiające bogów greckich wciąż są wyeksponowane w holu głównym. Każdy wykazał się tym, w czym jest najlepszy w takich zadaniach: umiejętnością selekcji informacji, rozmieszczenia treści na kartce, kreatywnością, dokładnością lub tworzenia rysunku. 

               Jeśli byliśmy w Grecji, to na lekcjach języka polskiego i godziny wychowawczej nie mogło zabraknąć retoryki - nauki powstałej właśnie w starożytnej Grecji. Wykorzystaliśmy różne tematy do nauki dyskutowania, czyli wyrażania swojego zdania w odpowiedni sposób, argumentowania i komunikacji słownej. Zespół klasowy zrobił ogromne postępy! Zaczęliśmy nieśmiało od tematów aktualnych, a nasz cykl dyskusyjny skończyliśmy „Sądem nad Syzyfem”. 

               Zwieńczeniem klasowych lekcji mitologicznych była „Uczta na Olimpie”, czyli klasowy wieczorek tematyczny. Do sali przybyli bogowie greccy: Zeus, Posejdon, Hera, Demeter, Hermes, Apollon, Atena, Artemida, Hefajstos i inni. Warunkiem dostania się na ucztę był co najmniej jeden boski element: strój lub atrybut. Najpierw uczniowie musieli przejść przez labirynt, w którym Minotaur stał się na chwilę niewidzialny. Zasady były proste: cztery grupy, cztery zadania, zakaz mijania się na ścieżkach (ryzyko wpadnięcia do Tartaru!). Wykonanie wszystkich zadań i współpraca między grupami z mijaniem się = pokonanie Minotaura. Zadanie wypełniły wszystkie grupy! Dodatkowo uczniowie wykazali się dużą wiedzą omówionych mitów, poznali język grecki (zadanie: napisz nazwę swojej grupy używając liter greckich) oraz dowiedzieli się jak rozszyfrować wiadomość używając szyfru Juliusza Cezara. Brawo! Dziękujemy dziewczynom z klasy za stworzenie doskonałego labiryntu Dedala na szkolnym boisku. W sali uczniowie kosztowali boskiego nektaru i ambrozji, przy dźwiękach muzyki greckiej. To dało im nie tylko nieśmiertelność na jakiś czas, ale również siłę równą Syzyfowi. Następnie zagrali w Mitologiczne Taboo. Jak wytłumaczyć co to jest Hades, gdy wszystkie słowa, które chcemy użyć są zakazane? To było nie lada zadanie. 

              Następnie Tosia z Mają zrobiły skrzydła Dedala i każdy mógł poczuć się jak mityczny wynalazca. Tablica ze skrzydłami jest przy naszej sali. Zapraszamy do zrobienia sobie zdjęcia. 

              Mitologia grecka zatrzymała się w umysłach uczniów na dość długo i wszyscy z niecierpliwością czekają odkrywania kolejnych mitów w przyszłym roku. 

             

            Agnieszka Krok

          • Na pomoc płazom

          • Każdego roku Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego organizuje Wiosenną Akcję Pomocy Płazom Puszczy Białowieskiej. Jej celem jest ochrona płazów żyjących w dolinie Narewki. Droga wybudowana przez człowieka przecięła szlak wiosennej migracji płazów do miejsc rozrodu. Płazy giną pod kołami samochodów. Ważne jest uratowanie chociaż części zwierząt.

            21 kwietnia klasy IIIb i IIIc wzięły udział w wiosennej Akcji Pomocy Płazom, której towarzyszyły zajęcia edukacyjne. Prowadziła je pracowniczka Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN. Celem zajęć było przybliżenie uczestnikom wiedzy o płazach, przekonanie ich, że „żaba" wcale nie jest straszna.

             

            Monika Lewczuk

            Julita Tokajuk

          • Warsztaty busłowych łap

          • W kwietniu uczniowie klas IIc, IIIb i IIIc wzięły udział w warsztatach pieczenia busłowych łap, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach. Pierwszym punktem zajęć była pogadanka z uczniami na temat tradycji wypieku tego specjału, jak również rozmowa na temat bociana, który jest nierozerwalnie związany z tą tradycją.

            Po części teoretycznej uczniowie wyrabiali ciasto, formowali busłowe łapy i wypiekali je. W oczekiwaniu na pyszne i pachnące smakołyki uczniowie zagrali w specjalnie przygotowaną do tej okazji grę planszową, doskonaląc umiejętność współdziałania w grupie.

            Wspólne delektowanie się smakiem i zapachem pysznych busłowych łap na zakończenie zajęć było najlepszą nagrodą za wysiłek i starania włożone w ich przygotowanie. Nikt nie wrócił do szkoły z pustym brzuszkiem. A pełnemu brzuszkowi towarzyszył szeroki uśmiech na twarzy uczniów.

            Dorota Siomko

            Julita Tokajuk

            Monika Lewczuk

          • Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          •             Dnia 28.04.2022 r o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Zawodowych                   w Hajnówce , ul. 3 Maja 25  odbył się Powiatowy Etap XLIII Edycji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym . Szkołę Podstawową nr 4 w Hajnówce reprezentował zespół składający się z trzyosobowej drużyny :

            Wiktoria Denisiuk kl. VII d ;

            Mikołaj Bugwin kl. VI a ;

            Andrzej Michalczuk kl. VI a ;

            Opiekunem drużyny był nauczyciel techniki : Aleksy Oniszczuk - Ochrymiuk .

                     Uczniowie rozwiązywali zadania teoretyczne dotyczące przepisów ruchu drogowego .Następnie odpowiadali na pytania związane z zasadami udzielania pierwszej pomocy . Kolejnym etapem konkursu był przejazd rowerem po torze sprawnościowym  , gdzie uczniowie mogli zademonstrować swoje umiejętności praktyczne jazdy na rowerze .

                     Na trzynaście zaproszonych szkół podstawowych uczniowie naszej szkoły zajęli szóste miejsce . Laureaci konkursu , a także wszyscy uczestnicy , otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki .

                                                                      Opracował : Aleksy Oniszczuk-Ochrymiuk .

             

             

             

             

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
        • 85 6832508 fax 85 6832508
        • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
        • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
        • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Logowanie