• Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

•  21 lutego 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim,  jak ważny jest szacunek do języka ojczystego.

Dla uczczenia święta języka polskiego zorganizowano szereg działań promujących ten dzień.  Na każdym  holu ruszył kącik językowy. Można było tam zmierzyć się z różnymi trudnościami ortograficznymi i językowymi  w formie: rebusów, krzyżówek, zagadek ortograficznych, łamańców językowych. Zabawy te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, o czym świadczyły kolejki. Dodatkowo rozdawano ulotki, z których można było dowiedzieć się o najczęściej popełnianych błędach językowych w mowie i w piśmie.

• Słodka przekąska na lekcji języka angielskiego w klasie VIa

•      20 lutego 2023 roku w ramach zajęć w Laboratorium Przyszłości klasa VIa postanowiła wspólnie przygotować uwielbiane przez wszystkich gofry. W związku z tym, że miało to mieć miejsce na języku angielskim uczniowie wcześniej musieli powtórzyć nazwy składników, potrzebnych naczyń oraz sprzętów jak również przeanalizować etapy przygotowania gofrów według przepisu.

Uczniowie oprócz umiejętności kulinarnych doskonalili umiejętność pracy w grupie. Wcześniej sami podzielili się zadaniami. Każdy wiedział jakie składniki ma przynieść. Na bieżąco monitorowali czy wszyscy uczniowie będą obecni, w razie potrzeby ustalali kto może przynieść brakujące składniki. Dzięki temu niczego nie zabrakło i nasza lekcja mogła zostać zrealizowana.

To była z pewnością najpyszniejsza lekcja języka angielskiego w tej klasie.

Barbara Dudzicz

• Przy wspólnym stole na zajęciach ,,Język polski jako obcy”

•      Na zajęciach dzieci z Ukrainy zgłaszają i podejmują własne pomysły oraz aktywnie włączają je w realizację, np.  zaproponowali  wspólne przygotowanie kanapek . Na lekcjach skutecznie komunikują się ze sobą i nauczycielem, poznają zasady zachowania się przy stole, nazwy produktów  w języku polskim, korzystają z niezbędnych przyborów kuchennych, a na koniec wyrażają swoje uczucia i opinie.  Chętnie się spotykają i pracują w przyjaznej atmosferze.

• Literackie walentynki w kl. VIII a

• 14.02 uczniowie klasy VIII a na lekcji języka polskiego wyruszyli na poszukiwanie motywu miłości w swoich lekturach. Na początku połączyli się w pary bohaterów, którzy darzyli się miłością. Następnie czekały na nich zagadki  - walentynkowe 5 sekund, oczywiście związane przede wszystkim z literaturą, ale także sporo wśród nich ćwiczeń językowych – miłosnych  frazeologizmów oraz zadań gramatycznych. Następnie napisali kartki walentynkowe w imieniu bohaterów do ich ukochanych. Lekcja ta nie była tylko  zabawą, ale przede wszystkim powtórką przed zbliżającym się wielkimi krokami egzaminem. Oby pojawił się na nim motyw miłości!

M. Jurczuk

• Goście z Przedszkola nr 3 z Hajnówki w naszej szkole

• W ramach promocji naszej szkoły w dniu 15.02.2023 roku na lekcji wychowawczej klasy Vd gościliśmy dzieci z „Grupy Sarenki” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika z Hajnówki. Celem lekcji była promocja pasji muzycznych uczniów z naszej szkoły a w szczególności uczniów klasy Vd. Na lekcji otwartej dzieci z przedszkola miały możliwość posłuchać fragmentów utworów Zespołu Instrumentalnego działającego w naszej szkole oraz czynnie uczestnicząc w lekcji  poprzez możliwość zagrania na różnych instrumentach. Lekcja była nietypowa a dzieci były bardzo zaskoczone kiedy otrzymały możliwość spróbowania swoich sił na takich instrumentach jak flet, klarnet, trąbka, perkusja a nawet gitara basowa. Natomiast dla naszych uczniów ze szkoły prezentacja w formie audycji muzycznej była czymś nowym, nietypowym i mogli zauważyć spontaniczną, dziecięcą ciekawość poznawania świata muzycznego. Na zakończenie zajęć które minęły nam bardzo szybko zrobiliśmy wspólne zdjęcia a dzieci z przedszkola wręczyły nam piękną laurkę z podziękowaniami za wspólny czas spędzony ze sobą.

opiekun: Krzysztof Romaniuk

• WALENTYNKOWA WYCIECZKA KLAS DRUGICH

• W tym roku klasy drugie postanowiły spędzić walentynki poza murami szkoły. W związku z tym nasi uczniowie udali się na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw na dzieci czekał niesamowity spektakl w TEATRZE LALEK . Po obejrzeniu przedstawienia przyszedł czas na odrobinę rozrywki i szaleństwa w SALI ZABAW KROKOSPOKO. Uczniowie mogli zadbać w tym dniu o aktywność fizyczną i wykazać się szybkością oraz zwinnością. To był zdecydowanie udany dzień. Uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.

Opracowały : Anna Kowszuk, Sylwia Golonko, Kamila Zin

• Pamiętamy o Najbliższych

• „Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości”. W dniach 21 i 22 stycznia obchodzimy święto naszych Babć i Dziadków. Niektórzy seniorzy nie mogą spotkać się w tym dniu ze swoimi bliskimi, dlatego uczniowie klasy III b postanowili przesłać im iskierkę radości w postaci pięknych laurek, wykonanych z okazji  tego pięknego święta.

W dniu 17 stycznia uczestniczyli w klasowych mini-warsztatach plastycznych  „Niesiemy miłość i szacunek”. W ramach zajęć wykonali kolorowe laurki, które zostaną przekazane podopiecznym Ośrodka Hospicyjno – Opiekuńczego w Makówce (oddział Hospicjum Proroka Eliasza).

Mamy nadzieję, że ten drobny gest wniesie odrobinę uśmiechu, słońca i pogody ducha w szarą codzienność podopiecznych hospicjum.

Wszystkim Babciom i Dziadkom pragniemy serdecznie podziękować za dobroć i miłość, którymi nas obdarzacie. Dzięki Wam możemy się nimi dzielić z innymi.

Uczniowie klasy III b z wychowawczynią – Ewą Trusiewicz