• „Jesienne zabawy w HDK”

          • Dnia 20 października 2022r. klasy Ib i Ic wzięły udział w zajęciach artystycznych w Hajnowskim Domu Kultury. Dzieciom przygotowano mnóstwo atrakcji: wyścigi rzędów, zbieranie darów jesieni oraz tańce. Po świetnej i intensywnej zabawie na dzieci czekał zdrowy poczęstunek.

            Monika Lewczukova, Julita Tokajuk

          • JESIEŃ W LESIE

          • Jesień jest idealnym czasem do obserwacji różnorodnych procesów przyrodniczych. W dniu 27 września 2022 roku uczniowie klasy Ib i Ic wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk. W czasie wyprawy dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie w czasie panującej pory roku oraz jak zwierzęta przygotowują się w czasie jesieni do nadchodzącej zimy. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew, ślady zwierząt, nasłuchiwały odgłosy ptaków. Wszyscy wspólnie spędziliśmy miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

            Monika Lewczuk, Julita Tokajuk

          • Fabryka Ikea i McDonald- 4a i 4c

          • Fabryka Ikea i McDonald- 4a i 4c.

            12 października klasy 4 a i 4 c wybrały się w ramach doradztwa zawodowego na zwiedzanie fabryki Ikea Industry w Koszkach. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak działa w firmie laboratorium, prasa, rafiner i sterowania. Dowiedzieliśmy się z czego i jak produkowana jest płyta hdf . Po wizycie czekał na nas mały quiz zakończony upominkami. Następnie przejechaliśmy do Bielska Podlaskiego do McDonalda na małe co nie co :).

            Wychowawczynie: Ewa Lunda, Justyna Birycka

          • Wycieczka do Bora – Zdrój

          • W dniach 7 – 8 października 2022 r. uczniowie klas V i VI uczęszczający na „Własną historię i kulturę mniejszości białoruskiej” mogli wziąć udział w wycieczce do Bora – Zdrój. Mieliśmy tam okazję zrelaksować się na łonie natury, zwiedzić skansen oraz dowiedzieć się o historii i kulturze regionu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły warsztaty wypieku bułek drożdżowych oraz przejażdżka „Bonanzą” po okolicy.

        • WYCIECZKA KLAS : IV D , V D , VIII B , VIII C DO BIAŁEGOSTOKU
          • WYCIECZKA KLAS : IV D , V D , VIII B , VIII C DO BIAŁEGOSTOKU

          • 21 października 2022 roku klasy : IV b , V d , kilkoro uczniów z klas :VIII b , VIII c  udało się na wycieczkę do Białegostoku , której elementem były zajęcia z doradztwa zawodowego  związanego z zawodem muzyka i zajęcia integracyjne zespoły klasowe podczas wspólnych zajęć sportowych w Jumper Park .
            Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Filharmonii Białostockiej , gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w próbie generalnej orkiestry , przygotowującej się do wieczornego występu . O tym ,           że takie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem świadczy fakt , że cała sala filharmonii była wypełniona . Uczniowie mogli zobaczyć , jak muzycy przygotowują się do występu , jak taki występ ma wyglądać . Zapoznali się z zasadami zachowania podczas występu i po jego zakończeniu .Dowiedzieli się jak można pokazać soliście , muzykom i dyrygentowi , że występ się podobał . Mieli okazję poznać zawód muzyka .
            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Galerii Biała , gdzie uczniowie mieli okazję się zrelaksować i spożyć gorący posiłek w KFC lub w innych punktach gastronomicznych  , ze zdrową żywnością , proponowanych na miejscu .
            Podsumowaniem wycieczki  była wizyta w Jumper Park w Białymstoku , gdzie odbyły się zajęcia sportowe , pod opieką profesjonalnych trenerów obecnych na miejscu .Wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych ćwiczeniach sportowych . Dzięki nim zespoły klasowe miały okazję ,  jeszcze bardziej się zintegrować podczas wspólnych zabaw .
            Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z zajęć . Dowodem na to była miła atmosfera podczas powrotu do Hajnówki .
            Nad bezpieczeństwem podczas wycieczki czuwali :
            Pan Romaniuk Krzysztof wychowawca kl V d , który pełnił funkcję kierownika wycieczki , a także wychowawca klasy IV b Aleksy Oniszczuk-Ochrymiuk i pani Kaniewska Dominika Kamila .

          • Zajęcia doradztwa zawodowego w Narewce – klasa VIc

          •     20 października 2022 roku klasa VI c miała okazję uczestniczyć w podwójnych zajęciach doradztwa zawodowego.

                Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia placówki Straży Granicznej w Narewce. Na początku zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Pana majora Daniela Murawskiego, co  było dla nas dużym wyróżnieniem. Następnie dzięki uprzejmości wielu pracowników SG mogliśmy zobaczyć jak wygląda budynek straży granicznej, izba zatrzymań oraz trening psa służbowego specjalnego, czyli takiego do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych i broni.

                  Obejrzeliśmy również umundurowanie oraz wyposażenie strażnika granicznego. Szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się kajdanki. Prawie każdy chciał poczuć jak to jest być skutym w kajdanki. Znalazł się też jeden odważny, który lubi wyzwania i chciał być skuty trzymając ręce z tyłu 😉 Zobaczyliśmy również jak od środka wyglądają pojazdy w SG w tym specjalistyczny pojazd obserwacyjny wykorzystujący  zarówno klasyczne kamery o wysokiej rozdzielczości, jak też specjalistyczne kamery termowizyjne i noktowizję.

                 Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Szkole Podstawowej w Narewce na zaproszenie mamy naszego ucznia Pani Haliny Ciwun. Razem z trzema uczennicami w/w szkoły Pani Halina pokazała nam jak wygląda i funkcjonuje jej miejsce pracy. Mogliśmy zajrzeć do wielu klas, zobaczyć wiele miejsc, porównać naszą szkołę do tej w Narewce.

                  Gwoździem programu okazała się lekcji fizyki i chemii przeprowadzona przez Panią Halinę. Przygotowana w niezmiernie ciekawy sposób przykuwała uwagę wszystkich uczniów. Każdy  był zainteresowany, chciał uczestniczyć w różnych eksperymentach. Dzięki temu być może te przedmioty zostały odczarowane i uczniowie nie będą czuli w większości przerażenia i strachu na samą myśl o tych nowych przedmiotach w kolejnej klasie.

                  Pani Halina opowiedziała nam również o zawodzie nauczyciela. Przedstawiła plusy i minusy swojej pracy. Mimo, że nasi uczniowie mają przecież kontakt z nauczycielami każdego dnia to z zaciekawieniem słuchali tego, o czym mówiła Pani Halina. 

                Serdeczne podziękowania należą się naszym klasowym mamom, które przyczyniły się realizacji zajęć doradztwa zawodowego – Pani Halinie Ciwun i Pani Elżbiecie Golonko. Myślę, że każdy uczeń był zadowolony z tej wycieczki. Mamy już wśród naszych uczniów pierwszych chętnych do zawodu nauczyciela oraz strażnika granicznego 😉 

             

            Barbara Dudzicz

        • Wizyta Va w bibliotece
          • Wizyta Va w bibliotece

          • 7 października 2022 r. uczniowie klasy Va udali się  do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, aby  uczestniczyć w niezwykłej lekcji bibliotecznej.  Na początku pani Joanna Kisielewicz opowiedziała o zbiorach bibliotecznych, a dokładnie  

            o encyklopedii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć różne wydania i rodzaje encyklopedii, w tym Encyklopedię Google. Chętni uczniowie mogli wyszuk hasła.  

            Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne z pracownikiem Białowieskiego Parku Narodowego. W związku z obchodzonym 4 października Światowym Dniem Zwierząt uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji dr Joanny Bober na temat saków Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy  otrzymali książeczki, dzięki którym mogli sprawdzić swoją wiedzę oraz utrwalić pisownię wyrazów z trudnością ortograficzną.  

            To była wspaniała  i wartościowa lekcja.  

            Dziękujemy pani Dyrektor Agnieszce Kazberuk i pracownikom biblioteki  

            za  zaproszenie.  

            Klasa Va  

            Barbara Sylwestruk

          • JESIENNE ZABAWY W HAJNOWSKIM DOMU KULTURY

          • Dnia 19.10. klasy 2b oraz 3a wybrały się z wizytą do Hajnowskiego Domu Kultury. Celem wizyty była wspólna zabawa z wykorzystaniem darów jesieni. Na naszych uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci zaczęły od wspólnej rozgrzewki. Były loty samolotem i wycieczka jesiennym pociągiem. Nasi uczniowie bez najmniejszego problemu pokonali sensoryczny tor przeszkód oraz ubrali  jeża, który nie był jeszcze gotowy na przybycie zimy. Dzieci wzięły udział w wyścigach rzędów i zbieraniu darów jesieni na czas. Nasi uczniowie udowodnili tego dnia, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i poradzą sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem. Na zakończenie na nasze dzieci czekał słodki i zdrowy poczęstunek. Dziękujemy pracownikom HDK za zorganizowanie tak ciekawych zajęć i pokazanie nam, że jesień wcale nie musi być nudna.

             

            Opracowały: Anna Kowszuk, Oksana Nazaruk

          • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której celem  jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjazny, niecodzienny sposób.

                 Dnia 7 października 2022 r. nasza szkoła po raz kolejny  wzięła udział w akcji przebiegającej pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

               W dniu akcji powołani egzaminatorzy sprawdzali umiejętności mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Za pomyślnie zdany egzamin otrzymywano  legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki uczniowie  zmierzyli się również z grami, rebusami, łamigłówkami z tabliczką mnożenia.

                 Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za uczestnictwo w zabawie.

                                                                                                     Klasa 8a

          • 2B Z WIZYTĄ W HAJNOWSKIEJ MLECZARNI

          • Dnia 11.10. klasa 2b udała się z wychowawcą do naszej hajnowskiej mleczarni. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak powstaje masło i skąd się bierze ser, który tak chętnie zjadają w tostach czy kanapkach. Uczniowie odwiedzili też laboratorium gdzie badane jest mleko oraz sprawdzili jak długo i gdzie dojrzewają nasze ukochane sery. Najfajniejsze było to, że dzieci mogły wszystkiego spróbować i ocenić smak wyrobów naszej mleczarni. Na koniec na dzieci czekała słodka niespodzianka w postaci krówek, które powstają właśnie z produktów naszej mleczarni. To była bardzo smaczna i ciekawa wycieczka. Teraz już nikt z uczniów 2b nie pomyśli, że ser powstaje w sklepie! Dziękujemy pracownikom naszej mleczarni za wprowadzenie nas w proces powstawania produktów mlecznych.

          • Godzina wychowawcza w 4c

          • Wykorzystując cudowną pogodę, postanowiliśmy godzinę wychowawczą spędzić na świeżym powietrzu. Wyjście na dwór wykorzystaliśmy na wspólną integrację klasy. Przygotowaliśmy zabawy z balonami, które pozwoliły nam nie tylko się pobawić,  ale również wymagały od nas skupienia i współpracy. 

            Wychowawczyni klasy 4c- Justyna Birycka

          • W aptece

          •        W dniu 10 października uczniowie klasy IIIc wybrali się do apteki. Dzięki uprzejmości pani Elżbiety Bielawskiej, pracownicy apteki Oak w Hajnówce, uczniowie dowiedzieli kim jest farmaceuta, czym się zajmuje i jak można nim zostać w przyszłości. Uczniowie zobaczyli z bliska jak funkcjonuje apteka. Dowiedzieli się również, dlaczego apteka jest czynna w nocy oraz w jaki sposób wykupuje się lekarstwa na receptę. W aptece znajduje się również gablotka z eksponatami lekarstw z przeszłości, dawnymi narzędziami aptekarza i lekarza. Uczniowie mogli zaobserwować, jakich narzędzi wykorzystywano dawniej do produkcji lekarstw oraz jak niegdyś przechowywano tabletki i krople na różne dolegliwości.

            Dorota Siomko

             

          • Jak powstaje ser?

          • W dniu 4 października klasa IIIc udała się do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Tam uczniowie mieli okazję przyjrzeć się technologii produkcji twarogu, sera żółtego, masła. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, ile czasu trwa produkcja wymienionych wyrobów mleczarskich oraz ile mleka potrzeba do produkcji jednego kilograma sera. Uczniowie zwiedzili laboratorium, gdzie mogli zbadać z użyciem specjalnego testu, czystość swoich rąk.

            Dorota Siomko

          • Przetarty most, przetarty szlak- druga z czwartą za pan brat!

          • W ramach innowacji ,, Przetarty most, przetarty szlak- druga z czwartą za pan brat!” klasy 2b oraz 4c podjęły się kolejnej wspólnej inicjatywy.  Tym razem nasi uczniowie postanowili pomóc chłopcu, który choruje na nowotwór. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały rozmaite ciasta i ciasteczka, które samodzielnie sprzedawały na zorganizowanym w szkole kiermaszu. Uczniowie bardzo zaangażowali się w pomoc swojemu choremu koledze. Co ważne dzieci młodsze znakomicie współpracowały ze starszymi, zgodnie dzieliły się obowiązkami. Naszym małym organizatorom udało się zebrać dość sporą sumę, która pomoże w leczeniu chłopca. Środki zebrane w trakcie kiermaszu zostaną w całości przekazane na  leczenia Dominika, który zmaga się z nowotworem w jamie brzusznej. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc i wsparcie naszej akcji. Razem możemy więcej!

             

            Justyna Birycka, Anna Kowszuk

          • Zmieniamy oblicze naszej szkoły.

          •          Rok szkolny 2021/2022 był w Szkole Podstawowej nr 4 im. H.Sienkiewicza w Hajnówce rokiem zmian i współpracy z rodzicami. Rodzice z trzech klas (aktualnie 5d, 6a i 6b) zdecydowali się odmienić wygląd przydzielonych sal lekcyjnych.  Rodzice z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do modernizacji izb. Wspólnie zaprojektowali nowoczesną aranżację, samodzielnie wykonali wszystkie prace remontowe, pozyskali sponsorów. Poświęcili dużo swojego wolnego czasu, środków, aby szkoła wzbogaciła się o nowoczesność. Nie tylko odmalowano ściany, ale zrobiono to z duchem czasu.

                        Starano się również zachować tematykę pracowni, dzięki czemu jest w szkole nowa sala polonistyczna (nr 28) w której zastosowano tapetę z motywem książki, nowe meble, suchościeralną tablicę, nowy węzeł sanitarny z zabudową rur. Sala matematyczna (44) ma na ścianie geometryczne wzory, również nową tablicę, meble, węzeł sanitarny. Natomiast salę muzyczną (47) wzbogaca fototapeta, specjalnie zaprojektowana i wydrukowana przez rodziców z klasy 5d. Również zakupiono nowe meble i odremontowano kącik sanitarny.

                        W ramach programu „Laboratoria przyszłości” na wakacjach powstała pracownia z nowoczesną kuchnią. I tu rodzice pomogli nam w remoncie. Z funduszy Rady Rodziców dofinansowano zakup mebli.

                        Z pomocą rodziców pracujących w fabryce Forte, w ramach konkursu „FORMY- Fasbryka inicjatyw” pozyskano środki i utworzono w szkole kącik relaksacyjny, gdzie uczniowie spędzają przerwy.

                        Te wszystkie inicjatywy rodziców są na wagę złota. To rodzice pokazują, że szkoła jest naszym wspólnym dobrem- UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI. Jako pedagodzy i w imieniu uczniów jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni.

                        Pozytywna współpraca z rodzicami owocuje kolejnymi inwestycjami i pomysłami, dzięki czemu nasza młodzież nie tylko zyskała wspaniałe pomieszczenia, ale również dowiedziała się czym jest zaangażowanie społeczne i bezinteresowność.

             

            Agnieszka Krok

            wychowawczyni klasy 6b

          • Kim był dr Tadeusz Rakowiecki? – klasa VIc na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

          •      23 września 2022 roku klasa VI c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce. Zajęcia dotyczyły patrona biblioteki, czyli dr Tadeusza Rakowieckiego. Dzięki obszernej prezentacji dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie dr Rakowieckiego. Poznaliśmy jego zainteresowania, imponującą wiedzę z różnych dziedzin oraz jego ofiarność jak również głębokie oddanie drugiemu człowiekowi, także mieszkańcom Hajnówki.

               Ponadto, mieliśmy również możliwość poznać tajniki zawodu bibliotekarza. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i zadawali sporo pytań chcąc się dowiedzieć jak najwięcej na czym polega ten zawód.

                           

            Barbara Dudzicz

          • Przetarty most, przetarty szlak: DRUGA Z CZWARTĄ ZA PAN BRAT!

          • W ramach innowacji " Przetarty most, przetarty szlak: DRUGA Z CZWARTĄ ZA PAN BRAT!" klasy IIB i IVc wybrały się na wystawę grzybów na wydział Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Uczniowie mieli okazję na wspólną integrację, poznanie siebie, a przy okazji rozszerzenie swoich zainteresowań . Panie chętnie opowiadały o gatunkach jadalnych oraz trujących grzybów. Z pasją opowiadały o bogactwie i różnorodności tego świata . Chętne osoby miały możliwość obejrzeć grzyby pod mikroskopem, dotknąć ich , a nawet powąchać. Z powrotem nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z pięknej pogody i tego co nam oferuje park. 

            wychowawczynie: Justyna Birycka i Anna Kowszuk

        • Warsztaty inspirowane ręcznikiem ludowym
          • Warsztaty inspirowane ręcznikiem ludowym

          • W dniu 13 września 2022 r. uczniowie z klas V i VIII uczęszczający na j. białoruski zaproszeni zostali do wzięcia udziału w warsztatach haftu inspirowanego ręcznikiem ludowym. Organizator spotkania – Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce.

            Warsztaty rozpoczęły się od prelekcji etnologa pani Anny Olesiuk – Sawickiej, która wyjaśniła uczniom na czym polega haft płaski, omówiła jak dobierać kolory do wzorów oraz pokazała technikę wyszywania tzw. łańcuszkiem i długim ściegiem. Kolejnym etapem było przeniesienie wzorów na płótno
            i  przystąpienie do wyszywania. Dla większości uczniów były to pierwsze kroki nauki haftu ręcznego i wyszywanie okazało się sporym wyzwaniem.

            Wyszywanie wzorów inspirowanych ręcznikiem ludowym było ciekawą lekcją, która przybliżyła uczniom materialne tradycje naszego regionu.

            Nauczyciele: B. Kiendyś, E. Lunda

                 .

             

          • Spotkanie z pszczelarzem

          • W dniu 15 czerwca uczniowie klasy II c spotkali się z pszczelarzem, panem Wojciechem Bołbot, tatą Blanki. Pan Wojciech opowiedział dzieciom wiele ciekawostek z życia pszczół, zaprezentował film na ten temat, pokazał uczniom żywe pszczoły w specjalnie przygotowanej gablotce. Uczniowie zapoznali się z ubiorem, narzędziami i akcesoriami pszczelarzy. Na pamiątkę spotkania uczniowie własnoręcznie wykonali świece z prawdziwego pszczelego wosku.

            To był niezapomniany dzień dla wszystkich uczestników spotkania, a ciekawostki z życia pszczół zostaną w pamięci uczniów na długi czas. Z pewnością zainspirował dzieci do założenia w przyszłości własnej pasieki. 

            Dziękujemy panu Wojciechowi za przekazaną w bardzo atrakcyjny sposób wiedzę na temat tak bardzo potrzebnych i pożytecznych owadów i poświęcony czas.

            Tekst: Dorota Siomko

            Zdjęcia: Justyna Birycka

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie