• Zmieniamy oblicze naszej szkoły.

•          Rok szkolny 2021/2022 był w Szkole Podstawowej nr 4 im. H.Sienkiewicza w Hajnówce rokiem zmian i współpracy z rodzicami. Rodzice z trzech klas (aktualnie 5d, 6a i 6b) zdecydowali się odmienić wygląd przydzielonych sal lekcyjnych.  Rodzice z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do modernizacji izb. Wspólnie zaprojektowali nowoczesną aranżację, samodzielnie wykonali wszystkie prace remontowe, pozyskali sponsorów. Poświęcili dużo swojego wolnego czasu, środków, aby szkoła wzbogaciła się o nowoczesność. Nie tylko odmalowano ściany, ale zrobiono to z duchem czasu.

Starano się również zachować tematykę pracowni, dzięki czemu jest w szkole nowa sala polonistyczna (nr 28) w której zastosowano tapetę z motywem książki, nowe meble, suchościeralną tablicę, nowy węzeł sanitarny z zabudową rur. Sala matematyczna (44) ma na ścianie geometryczne wzory, również nową tablicę, meble, węzeł sanitarny. Natomiast salę muzyczną (47) wzbogaca fototapeta, specjalnie zaprojektowana i wydrukowana przez rodziców z klasy 5d. Również zakupiono nowe meble i odremontowano kącik sanitarny.

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” na wakacjach powstała pracownia z nowoczesną kuchnią. I tu rodzice pomogli nam w remoncie. Z funduszy Rady Rodziców dofinansowano zakup mebli.

Z pomocą rodziców pracujących w fabryce Forte, w ramach konkursu „FORMY- Fasbryka inicjatyw” pozyskano środki i utworzono w szkole kącik relaksacyjny, gdzie uczniowie spędzają przerwy.

Te wszystkie inicjatywy rodziców są na wagę złota. To rodzice pokazują, że szkoła jest naszym wspólnym dobrem- UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI. Jako pedagodzy i w imieniu uczniów jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni.

Pozytywna współpraca z rodzicami owocuje kolejnymi inwestycjami i pomysłami, dzięki czemu nasza młodzież nie tylko zyskała wspaniałe pomieszczenia, ale również dowiedziała się czym jest zaangażowanie społeczne i bezinteresowność.

Agnieszka Krok

wychowawczyni klasy 6b

• Kim był dr Tadeusz Rakowiecki? – klasa VIc na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

•      23 września 2022 roku klasa VI c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce. Zajęcia dotyczyły patrona biblioteki, czyli dr Tadeusza Rakowieckiego. Dzięki obszernej prezentacji dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie dr Rakowieckiego. Poznaliśmy jego zainteresowania, imponującą wiedzę z różnych dziedzin oraz jego ofiarność jak również głębokie oddanie drugiemu człowiekowi, także mieszkańcom Hajnówki.

Ponadto, mieliśmy również możliwość poznać tajniki zawodu bibliotekarza. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i zadawali sporo pytań chcąc się dowiedzieć jak najwięcej na czym polega ten zawód.

Barbara Dudzicz

• Przetarty most, przetarty szlak: DRUGA Z CZWARTĄ ZA PAN BRAT!

• W ramach innowacji " Przetarty most, przetarty szlak: DRUGA Z CZWARTĄ ZA PAN BRAT!" klasy IIB i IVc wybrały się na wystawę grzybów na wydział Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Uczniowie mieli okazję na wspólną integrację, poznanie siebie, a przy okazji rozszerzenie swoich zainteresowań . Panie chętnie opowiadały o gatunkach jadalnych oraz trujących grzybów. Z pasją opowiadały o bogactwie i różnorodności tego świata . Chętne osoby miały możliwość obejrzeć grzyby pod mikroskopem, dotknąć ich , a nawet powąchać. Z powrotem nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z pięknej pogody i tego co nam oferuje park.

wychowawczynie: Justyna Birycka i Anna Kowszuk

• Warsztaty inspirowane ręcznikiem ludowym

• W dniu 13 września 2022 r. uczniowie z klas V i VIII uczęszczający na j. białoruski zaproszeni zostali do wzięcia udziału w warsztatach haftu inspirowanego ręcznikiem ludowym. Organizator spotkania – Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce.

Warsztaty rozpoczęły się od prelekcji etnologa pani Anny Olesiuk – Sawickiej, która wyjaśniła uczniom na czym polega haft płaski, omówiła jak dobierać kolory do wzorów oraz pokazała technikę wyszywania tzw. łańcuszkiem i długim ściegiem. Kolejnym etapem było przeniesienie wzorów na płótno
            i  przystąpienie do wyszywania. Dla większości uczniów były to pierwsze kroki nauki haftu ręcznego i wyszywanie okazało się sporym wyzwaniem.

Wyszywanie wzorów inspirowanych ręcznikiem ludowym było ciekawą lekcją, która przybliżyła uczniom materialne tradycje naszego regionu.

Nauczyciele: B. Kiendyś, E. Lunda

.