W ramach tygodnia pod hasłem „ABC bezpieczeństwa w sieci” 8 listopada 2024 r. do szkolnej świetlicy zaprosiłyśmy specjalistów, którzy mają profesjonalną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Odwiedziły nas przedstawicielki hajnowskiej komendy policji – st. post. Emilia Niczyporuk oraz pracownik ds. profilaktyki Dominika Dawidziuk.
Tematem spotkania z uczniami klas II i III były zagrożenia związane z nieumiejętnym korzystaniem z internetu oraz sposoby bezpiecznego poruszania się w sieci. Panie z policji, w najbardziej fachowy sposób, przestrzegały też przed różnymi formami cyberzagrożeń, w tym ryzykiem udostępniania prywatnych danych, zjawiskiem hejtu czy manipulacji w sieci. Rozmowy na temat negatywnych zachowań w wirtualnej rzeczywistości oraz ich skutków pomogą zrozumieć uczniom, że poruszając się w sieci, trzeba znać pewne zasady, żeby nie wyrządzić krzywdy sobie ani innym osobom. Panie przypomniały uczniom te zasady, opowiedziały o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez panie z policji. Zadawali wiele pytań, np. na temat niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie. Panie zaproponowały również uczniom wypełnienie przyniesionych przez nie kart pracy, np. z zadaniami dotyczącymi takich zagadnień, jak wirus, antywirus, haker, ochrona, prywatność, phishing.
Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia we współczesnym świecie. Jesteśmy przekonane, że dzięki spotkaniu z policją uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów. Policjantki zwróciły też uwagę na to, że uczniowie mogą edukować swoich dziadków na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Mogą przestrzec starsze osoby, mniej zaznajomione z internetem, przed pomysłowością cyberprzestępców, którzy potrafią innych oszukać, okraść lub nawet się pod kogoś podszyć.
Serdecznie dziękujemy Pani Emilii i Pani Dominice za poświęcony czas oraz praktyczne wskazówki, które pomogą naszym uczniom lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo online. Dzięki temu spotkaniu uczniowie zdobyli cenną wiedzę, która z pewnością przyczyni się do większej świadomości i odpowiedzialności w cyfrowym świecie.
Beata Dubko
Edyta Malinowska-Klimiuk
Jolanta Stawarz
Julita Tokajuk