• Warsztaty montażu budek lęgowych

          • Klasy drugie wzięły udział w warsztatach montażu budek lęgowych w ramach realizacji projektu „Cztery pory roku w Czwórce”. Zajęcia praktyczne były poprzedzone prelekcją leśnika na temat dokarmiania ptaków, pomocy ptakom w okresie zimowym, zasadom zawieszania budek lęgowych. Zajęcia montażu odbyły się w klasach wspólnie z rodzicami. Po montażu budki zostały one zawieszone w przyrodniczej strefie aktywności ekologicznej. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu "Cztery pory roku w Czwórce".

          • Zajęcia klas I-III z ornitologiem

          • We wrześniu i październiku odbyły  się zajęcia uczniów klas I-III z leśnikiem Julią Melchior z Nadleśnictwa Browsk, która ma uprawnienia obrączkarskie, na temat różnych gatunków ptaków, które uczniowie mogą spotkać w najbliższym otoczeniu. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ptaków, m.in. pochodzenia ewolucyjnego gromady ptaków, a pytaniom dzieci nie było końca.

        • Bieszczady odkryte przez VIIIb
          • Bieszczady odkryte przez VIIIb

          • Na początku października klasa 8b wybrała się na wyczekiwaną wycieczkę w góry. Wybraliśmy Bieszczady. 

            Wszyscy zaopatrzeni w latarki, śpiwory, obuwie trekkingowe i plecaki zapukaliśmy do Schroniska PTTK Jaworzec, w którym przyjęto nas prawdziwie po góralsku: ciepłem, gościnnością i dobrym jedzeniem. Bacówka PTTK Jaworzec, jest usytuowana na wysokość 605 m n.p.m. i znajduje się przy czarnym szlaku na przełęcz Orłowicza przez Krysową, Wysokie Berdo nad nieistniejącą już wsią Jaworzec. Zaraz po przyjeździe pobiegliśmy odkrywać ruiny dawnej wsi, która została wyludniona w roku 1946. Warto wspomnieć również, że Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się w jednym z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej, co niezwykle sprzyja oglądaniu gwiazd. Oczywiście, sprawdziliśmy to i potwierdzamy! 

             

            Jak przystało na każdą porządną wycieczkę szkolną odwiedziliśmy również muzeum. Tym razem nasze drogi skierowały się w stronę Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Spacer po niezwykle rozległym terenie skansenu Parku Etnograficznego przeniósł nas do zamierzchłych czasów wsi i miasteczek tego regionu. Następnie udaliśmy się nad rzekę San, gdzie czekały na nas pontony. Zadanie nie było łatwe - musieliśmy dopłynąć do miejsca ogniskowego odległego o kilka kilometrów. W trakcie spływu nauczyliśmy jak wiosłować, sterować pontonem, a przede wszystkim współpracy. Po tej przeprawie kiełbaski z ogniska nigdy nie smakowały lepiej. 

             

            Kolejnego dnia wybraliśmy się na kilkugodzinną wyprawę na Przełęcz Mieczysława Orłowicza. Cały dzień był bogaty w niespodzianki. Jak zmienia się pogoda w górach, jak trzeba się ubrać oraz ile mamy w sobie motywacji do marszu i siły? Tego dowiedzieliśmy się w trakcie wędrówki szlakiem, natomiast po bezpiecznym powrocie do schroniska wszyscy czuliśmy ogromną satysfakcję i radość z osiągniętego celu. Wieczorem przyjechał do schroniska specjalnie dla nas pan Kazimierz Nóżka, leśniczy Nadleśnictwa Baligród, który bardzo aktywnie działa w kierunku promowania krainy Bieszczad, autor książek „Zanim pojedziesz w Bieszczady”. Zgromadzeni w jadalni drewnianej bacówki przy zgaszonym świetle obejrzeliśmy filmy i zdjęcia zwierząt, które nasz gość spotkał na bieszczadzkich ścieżkach. Opowiedział nam również wiele ciekawostek. Dzięki temu m.in. już wiemy jak zachować się w górach, gdy spotkamy niedźwiedzia. 

             

            Był to czas pełen wspaniałych doświadczeń, nauki i integracji. Wszyscy stwierdzili, że z przyjemnością zostaliby w Bieszczadach na dłużej. 

             

            Dziękujemy firmie Wildstories za przygotowanie tak bardzo udanego wyjazdu. 

             

            Agnieszka Krok, Weronika Sirocka i klasa VIIIb 

        •       „ABC bezpieczeństwa w sieci” – zajęcia w świetlicy szkolnej
          • „ABC bezpieczeństwa w sieci” – zajęcia w świetlicy szkolnej

          • Tydzień w świetlicy szkolnej od 21.10. 2024 r. do 25.10.2024r. przebiegał pod hasłem: „ABC bezpieczeństwa w sieci”.

                     Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym oraz wskazanie sposobów bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu.

                     W związku z tym podjęliśmy kilka inicjatyw aby zrealizować wyżej wymienione cele. W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu, dzieci zapoznały się ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl. Uczniowie obejrzeli kilka instruktażowych filmów ze strony cyfrowobezpieczni.pl i 321 Internet (Małe zdjęcie-duży problem, Znajomi                          - nieznajomi, Komputeromania, Dobry żart). Poznali Drużynę Sieciaków i Sieciuchów oraz skorzystali z informacji dostępnych w serwisie na temat bezpieczeństwa w sieci: kwestii prywatności, zakupów online, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu czy nadużywania Internetu.

                     Podsumowaniem tygodnia było wykonanie plakatów w grupach propagujących bezpieczne korzystanie z Internetu pod hasłem „Bezpieczni w sieci!”.

                     Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie. Nauczyły umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w sieci (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania).

             

                                                                                              Beata Dubko

                                                                                              Katarzyna Filinowicz

                                                                                              Edyta Malinowska – Klimiuk

                                                                                              Jolanta Stawarz

        • W RY(T)MACH TUWIMA
          • W RY(T)MACH TUWIMA

          • Dnia 5 listopada uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską. Dzieci wspólnie z aktorami wybrały się w niezwykłą podróż dotyczącą twórczości Tuwima. Uczniowie dowiedzieli się kim był znany poeta oraz jakie były jego najważniejsze dzieła. Dzięki niezwykłym zagadkom i zadaniom dzieci powtórzyły alfabet oraz kolejność znanym już im cyfry. Pierwszaki bez trudu rozwiązały zadania oraz odgadły ukryte w zadaniach cyfry. Odnalezione cyfry umożliwiły dzieciom otwarcie skrzyni w której na dzieci czekały niesamowite prezenty i niespodzianki. Uczniowie bardzo wiele się dziś nauczyli i była to najatrakcyjniejsza dla dzieci nauka przez zabawę. Dziękujemy aktorom z Opery i Filharmonii Podlaskiej za tak interesujące warsztaty.

             

            Opracowała: Anna Kowszuk

        • Wycieczka klasy VII D do Fabryki Czekolady oraz zwiedzanie czasowej Wystawy Titanica
          • Wycieczka klasy VII D do Fabryki Czekolady oraz zwiedzanie czasowej Wystawy Titanica

          • W dniu 23 października klasa VIId uczestniczyła w szkolnej wycieczce do Warszawy. Z Hajnówki wyruszyliśmy o godzinie 6.55 i do miejsca przeznaczenia dotarliśmy około godziny 10.00. Tym razem nasz niezawodny środek lokomocji to pociąg który był sporym wyzwaniem. Na początku, po wspólnym śniadaniu na stacji Warszawa Wschodnia, udaliśmy się na czasową wystawę Titanica, ekspozycję która przyjechała do Warszawy prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA) którą zobaczyło już ponad 35 milionów widzów na całym świecie. Wystawa to fascynującą opowieść o Titanic’u i jego historii a my przenieśliśmy się w czasie, wcielając się w rolę jednego z pasażerów i doświadczyliśmy emocji, które towarzyszyły im w tamtych dniach. Na wystawie o powierzchni 1500 m², czekało na nas  ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, które spoczywały na dnie Północnego Atlantyku. Ekspozycja bardzo podobała się uczniom ale to nie wszystko, bo szybko udaliśmy się do fabryki czekolady gdzie w ramach doradztwa zawodowego mogliśmy poznać tajniki produkcji czekolady krok po kroku. Muzeum czekolady to miejsce bardzo nowoczesne i interaktywne gdzie staliśmy się odkrywcami, zdobywając dogłębną wiedzę na temat procesu powstawania czekolady oraz poznając niezwykłą historią rodziny Wedlów, która stworzyła to wyjątkowe miejsce. Dodatkowo mogliśmy do woli degustować się cieplutką czekoladą co bardzo podobało się naszym uczniom a na koniec zrobić wspólną sesję fotograficzną na wieży widokowej Wedla przy promieniach zachodzącego słońca. Ostatnim punktem naszej wycieczki, po wspólnej kolacji to był oczywiście powrót pociągiem i jak to bywa z naszą komunikacją wróciliśmy zadowoleni z półgodzinnym opóźnieniem  do Hajnówki.

             

            Krzysztof Romaniuk i Piotr Oniszczuk

             

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 22 października 2024 r. hajnowscy nauczyciele – emeryci obchodzili Dzień
            Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy IV „a” wraz z opiekunami
            przygotowali krótką część artystyczną. Zaprezentowane zostały wiersze,
            piosenka i taniec. Na koniec uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom
            własnoręcznie wykonane laurki, życząc im zdrowia i wszelkiej pomyślności.
            Uroczystość odbyła się w Domu Nauczyciela w Hajnówce.
            Opiekunowie: B. Kiendyś, J. Birycka

        • WARSZTATY PSZCZELARSKIE
          • WARSZTATY PSZCZELARSKIE

          • W październiku w naszej szkole odbyły się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez panią dyrektor Bożenę Markiewicz w klasach I-V. Uczniowie poznali bardzo ważny zawód pszczelarza oraz wiążące się z nim czynności i obowiązki. Pani dyrektor zaprezentowała uczniom przedmioty, którymi posługuje się każdy pszczelarz oraz opowiedziała o budowie i wyposażeniu ula. Obejrzeli model pszczoły oraz poznali kolejne stadia rozwoju tego pracowitego owada. Dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się jak wielka jest rola pszczół w przyrodzie i życiu człowieka oraz jakie zagrożenia czekają na te małe owady. Słodkim zakończeniem warsztatów była degustacja miodu, który mamy właśnie dzięki naszym pszczołom. Dzieci miały okazje spróbowania aż trzech rodzajów miodu! Jak wiemy takie słodkie zakończenia wszystkie  dzieci uwielbiają. Zajęcia były prowadzone w ramach realizacji projektu przyrodniczego CZTERY PORY ROKU W CZWÓRCE. Dziękujemy pani dyrektor za przeprowadzenie tak ważny i interesujących zajęć.

            Tekst: Anna Kowszuk

          • Cyberbezpieczeństwo w klasach IV.

          • Dnia 11 października odbyło się spotkanie uczniów klas 4a, 4b, 4c z przedstawicielami policji z Komendy Powiatowej w Hajnówce nt. bezpieczeństwa w Internecie, cyberbezpieczeństwa. Goście  zapoznali uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, jego dobrych i złych stronach, zagrożeniach. Uczniowie zostali szczególnie uczuleni na tzw. cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem  w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, z wykorzystaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, grożeniem itp. Policjantki uświadomiły uczniom, jakie są konsekwencje prawne w przypadku naruszenia internetowej etykiety.

            Wychowawcy kl.4a, 4b, 4c 

            Beata Kiendyś, Mateusz Kuźma, Elżbieta Stepaniuk.

             

        • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH
          • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

          • Dnia 10 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.  Tego dnia wszyscy pierwszoklasiści oficjalnie dołączyli do grona uczniów naszej szkoły. W trakcie uroczystości dzieci udowodniły, że doskonale nadają się do roli uczniów. Wszyscy bez trudu poradzili sobie z zagadkami i zadaniami dotyczącymi nauki szkolnej- tym samym udowodnili, że wzorowo nadają się do roli ucznia. Dzieci zaprezentowały również bogaty repertuar muzyczny i taneczny. Cała uroczystość odbyła się pod okiem niezastąpionych ekspertów z klas siódmych, a jej świadkami stali się rodzice oraz zaproszeni na tę okazję goście. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność w tak ważnym dla naszych pierwszaków wydarzeniu. Od dziś nasze pierwszaki oficjalnie możemy nazywać już UCZNIAMI.

            Opracowały: Anna Kowszuk, Sylwia Golonko, Kamila Zin

        • SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM NADLEŚNICTWA HAJNÓWKA
          • SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM NADLEŚNICTWA HAJNÓWKA

          • Dnia 16.10.2024 w klasie Ib gościem była pani Maja Choroszewska z Nadleśnictwa Hajnówka. Pani Leśnik porozmawiała z dziećmi na temat znaczenia i przydatności drzew w naszym życiu. Spotkanie było związane z corocznymi obchodami Święta Drzewa i to właśnie ono było głównym tematem naszych zajęć. Na zajęciach nie zabrakło przepięknych zdjęć oraz quizów przyrodniczych.  Dzieci znakomicie poradziły sobie z zaproponowanymi zadaniami i udowodniły, że temat drzew nie jest im obcy. Dzięki spotkaniu uczniowie mogli utrwalać zdobytą wcześniej wiedzę  z zakresu edukacji przyrodniczej. Na zakończenie pani Maja zostawiła w naszej klasie pluszowego wilka, który ma pilnować by dzieci dbały o przyrodę i nie zapominały o jej znaczeniu w naszym życiu. Dziękujemy pani Choroszewskiej za przeprowadzenie tak ważnych i interesujących zajęć.

             

            Opracowała: Anna Kowszuk

        • „Edukacja daje skrzydła, a nauczyciele uczą nas,  jak wzbić się w przestworza”
          • „Edukacja daje skrzydła, a nauczyciele uczą nas, jak wzbić się w przestworza”

          • 11 października  w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej.

            W tym roku rozpoczęliśmy od swoistej  lekcji historii. Uczennice klas VII  przybliżyły postać hajnowskiej legendy nauczycieli, pani Pelagii Ponieckiej oraz przedstawiły historię tajnego nauczania. Uczniowie z uwagą wysłuchali wystąpień swoich koleżanek.

            Uroczystość uświetniły występy taneczne i muzyczne. Mieliśmy okazję posłuchać występu pierwszoklasistów, którzy dzień wcześniej uroczyście zostali pasowani na uczniów.  Następnie odbył pokaz taneczny w wykonaniu grupy pod kierunkiem Pani Justyny Biryckiej.  Zagrała  również szkolna orkiestra pod batutą Krzysztofa Romaniuka. 

            Z życzeniami do nauczycieli zwróciła się przewodnicząca samorządu szkolnego Laura Kudlak. Pozostali członkowie SU wręczyli nauczycielom kwiaty. 

            Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, która również złożyła wszystkim życzenia. Pogratulowała tym nauczycielom, którzy w tym roku otrzymali Nagrodę Burmistrza Miasta oraz wyróżnionym Nagrodą Dyrektora Szkoły.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Małgorzata Jurczuk

            zdj. Mateusz Kuźma, Kamila Zin

             

        • WARSZTATY GARNCARSKIE
          • WARSZTATY GARNCARSKIE

          • Dnia 15.10.2024 uczniowie klasy 1 B uczestniczyli w bardzo interesujących warsztatach garncarskich zorganizowanych przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Pierwszaki dowiedziały się wiele ważnych informacji dotyczących zawodu garncarza. Następnie odbyły krótki instruktarz dotyczący lepienia naczyń z gliny przy użyciu specjalnego koła garncarskiego.  Każdy uczeń mógł samodzielnie stworzyć wybrane przez siebie naczynie. Zaproponowane zajęcia pomogły w doskonaleniu  motoryki małej oraz rozwijaniu wyobraźni dziecka. Od dziś uczniowie wiedzą już kim jest garncarz i jak trudna i ważna jest jego praca. Dziękujemy pracownikom Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej za przeprowadzenie tak atrakcyjnych zajęć.

            opracowała: Anna Kowszuk

          • Warsztaty sadzenia krzewów

          • W dniu 10 października uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę na temat sadzenia drzew i krzewów, zdobytą dzień wcześniej w szkółce leśnej w Grabowcu. Uczniowie przywieźli sadzonki takich krzewów, jak kalina, czarny bez, pigwowiec, dereń i jarząb stanowiące stołówkę dla ptaków w okresie jesienno-zimowym. W czasie wiosny krzewy przyciągną zapylacze. Uczniowie z pomocą nauczycieli posadzili sadzonki w strefie edukacji ekologicznej, tuż obok ogródków kwitnących roślin cebulkowych oraz wiszących karmników wykonanych przez uczniów klas trzecich. Na koniec uczniowie spędzili czas na zabawach ruchowych na świeżym powietrzu o tematyce przyrodniczej. Działanie przeprowadzone w ramach realizacji projektu "Cztery pory roku w Czwórce".

            Tekst: Dorota Siomko

            Zdjęcia: Dorota Siomko,

            Ewa Trusiewicz

          • Z wizytą w szkółce leśnej

          • W dniu 9 października uczniowie klasy 2b i 2c wzięli udział w wycieczce do Szkółki Leśnej w Grabowcu. Poznali obowiązki leśnika pracującego w szkółce, organizację szkółki. Dowiedzieli się, jak funkcjonuje szkółka i jakie są jej cele. Uczniowie uzupełnili wiedzę na temat różnych gatunków drzew i krzewów rosnących w naszym regionie. Pani leśnik zapoznała dzieci z zasadą sadzenia drzew i tę wiedzę będą mogli wykorzystać już wkrótce w praktyce. Pan leśniczy podarował uczniom sadzonki krzewów, które dzieci posadzą w szkolnej strefie edukacji ekologicznej. Na koniec uczniowie zregenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami. 

            Tekst: Dorota Siomko

            Zdjęcia Dorota Siomko,

            Ewa Trusiewicz

          • Mini ekspozycja grzybów Białowieskiego Parku Narodowego

          • Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w dniu 4 października w zajęciach edukacyjnych oraz mini ekspozycji grzybów zorganizowanych przez Białowieski Park Narodowy. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat królestwa grzybów,  budowy tych organizmów. Wieloma zmysłami: węchu, wzroku, dotyku i słuchu mogli poznać przedstawicieli różnych gatunków grzybów rosnących naturalnie w Puszczy Białowieskiej. Dziękujemy edukatorce Białowieskiego Parku Narodowego, Annie Białomyzy, za bardzo ciekawe zajęcia i wprowadzenie nas w świat grzybów.

            Tekst i zdjęcia:

            Dorota Siomko

          • Ptaki małe i duże, czyli spotkanie uczniów klas IV-V z leśnikiem

          • W dniu 7 października uczniowie klas IV i V spotkały się z leśnikiem z Nadleśnictwa Hajnówka, by pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków ptaków, które uczniowie mogą spotkać w mieście oraz zimą przy karmniku. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą zaprosić ptaki do swego ogrodu. Poznali zasadę np. doboru budek lęgowych i zasad związanych z umocowaniem jej w bezpiecznym miejscu w ogrodzie, czy parku. Uczniowie w obliczu zbliżającej się zimy mogli przypomnieć sobie wiadomości związane z realnymi sposobami pomocy ptakom w przetrwaniu zimy. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu "Cztery pory roku w Czwórce" i jest wstępem do konkursu plastycznego skierowanego do uczniow klas IV-V na temat "Ptaki małe i duże. Ich znaczenie w ekosystemie miejskim".

            Tekst i zdjęcia:

            Dorota Siomko

        • Wycieczka – klasy IVA IVB IVC
          • Wycieczka – klasy IVA IVB IVC

          •      1 października 2024 r. odbyliśmy wycieczkę do słynnej stadniny koni w Janowie Podlaskim.
            Skorzystaliśmy z usługi profesjonalnego przewodnika, który opowiedział nam wiele ciekawostek na
            temat koni arabskich, ich cechach i zwyczajach. Spacer rozpoczęliśmy od hali , na której co roku
            odbywa się najsłynniejsza aukcja koni arabskich. Mogliśmy tam również zobaczyć konie podczas
            treningu. Następnie udaliśmy się wzdłuż Padoku podziwiając piękne konie, natomiast w parku
            odwiedziliśmy miejsce upamiętniające konie najbardziej zasłużone dla stadniny. Ostatnim punktem
            zwiedzania była izba pamięci, w której obejrzeliśmy pamiątki i trofea.
                  Świetną zabawę zapewnił uczniom pobyt w parku linowym, w malowniczej miejscowości Serpelice.
            Dzieci pod czujnym okiem instruktora odbyły wspinaczkę, w koronach drzew pokonując różnorodne
            przeszkody. Na zakończenie zorganizowaliśmy ognisko.
            Uczniowie klas IV i wychowawcy: Beata Kiendyś, Mateusz Kuźma, Elżbieta Stepaniuk

        • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          •    Jesień w górach potrafi być naprawdę piękna. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas VI-VIII podczas dwudniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie, które są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. 

               Pierwszy dzień rozpoczął się od poznania małej wsi położonej u stóp Łysej Góry – Nowej Słupi. Zobaczyliśmy tu Kamiennego pielgrzyma– figurę klęczącego mężczyzny usytuowaną przy drodze na Święty Krzyż. Następnie szlakiem udaliśmy się na Święty Krzyż, gdzie zwiedziliśmy  Opactwo Benedyktów. Kolejnym punktem było wejście na platformę widokową - doskonała okazja do zapoznania się z przyrod Gór Świętokrzyskich. Ich cechą charakterystyczną są gołoborza.
               Drugi dzień rozpoczęliśmy od miejscowości Święta Katarzyna, u podnóża Łysicy. Zwiedziliśmy tu Muzeum Minerałów  z kolekcją ponad tysiąca barwnych minerałów. Zachwyt budziła 380 kg geoda z kryształami ametystu, 100 kg kryształ górski, czy też drogocenne kamienie szlacheckie z kryształem diamentu, rubinu oraz krzemienia pasiastego.
               Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kielc oraz wizyta na Kadzielni - ścisłego rezerwatu przyrody nieożywionej, gdzie występują szczątki fauny, zjawiska tektoniczne i krasowe.

               Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Jaskini Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.

            Elżbieta Prokopiuk

            Barbara Dudzicz

            Krzysztof Romaniuk

          • Spotkanie z pszczelarzem

          • W toku realizacji projektu “Cztery pory roku w Czwórce” klasy trzecie miały w dniu 30 września spotkanie z lokalnym pszczelarzem p. Wojciechem Bołbotem. W toku zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, obowiązków pszczelarza, podstawowego wyposażenia pszczelarza, potrzebnego do prowadzenia pasieki i opieki nad pszczołami. Dzięki uprzejmości pszczelarza na uczniów czekała niespodzianka: warsztaty świec z wosku pszczelego, budowy ramek, a na zakończenie słodka niespodzianka - degustacja pysznego miodu. Dziękujemy panu Wojciechowi za te niezwykle ciekawe zajęcia, przybliżające uczniom ciekawostki z życia pszczół oraz przekazanie wiedzy, którą powinien posiadać każdy początkujący pszczelarz.

            Prowadzący zajęcia:

            Wojciech Bołbot

            Wychowawcy klas trzecich:

            Monika Lewczukowa

            Julita Tokajuk

            Weronika Sirocka

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508
        fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20
        17-200 Hajnówka
        Poland
      • Bożena Maria Markiewicz
        przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek
        godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk
        przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek
        godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk
        przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek
        godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk
        przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek
        godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie