Nasze pierwszaki postanowiły wprowadzić do swojej Sali trochę wiosny. Wspólnie z wychowawcą powstały ich prywatne domki z ogrodem. Dzieci najpierw pomalowały domki według własnego pomysłu. Następnie samodzielnie zasiały owies. W ten sposób powstały przepiękne i kolorowe ogródki na naszym klasowym parapecie. Teraz nasi mali ogrodnicy będą codziennie dbać o swoje ogródki i pilnować by owies prędko się zazielenił. Zadanie to pozwoliło rozwijać nie tylko motorykę małą. Uczy ono również odpowiedzialności i systematyczności. Praca pozwoliła rozwijać również kompetencje przyrodnicze naszych pierwszaków. Efektami podzielimy się z Wami już niebawem. Tym czasem uzbrajamy się w cierpliwość !
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PIZZERII TRIO
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa Ib postanowiła zrobić sobie wagary. W tym dniu nasze pierwszaki udały się do PIZZERII TRIO na warsztaty kulinarne. Dzieci mogły samodzielnie wykonać ulubioną pizzę. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczniowie mogli rozwijać swoje zdolności manualne oraz zainteresowania kulinarne. Najfajniejsze było to, że każdy mógł zrobić pizzę dokładnie taką jaką lubi tylko dla siebie. Śmiechu i dobrej zabawy nie było końca. Myślimy, że po tak smacznym i sytym przywitaniu wiosny powinna już ona nieodwołanie nadejść wielkim krokiem! Dziękujemy pani Asi oraz całej załodze TRIO za zorganizowanie tak interesujących i smacznych warsztatów.
Opracowała: Anna Kowszuk
12
Pierwszy Dzień Wiosny
W naszej szkole tradycyjnie pierwszy dzień wiosny obchodzimy w wyjątkowy sposób, łącząc radość z aktywności fizycznej z troską o zdrowie.
Już od rana sala gimnastyczna rozbrzmiewała radosnymi okrzykami. Uczniowie klas IV-VIII z zapałem rywalizowali w popularnych grach zespołowych. Klasy czwarte i piąte zmierzyły się w „dwóch ogniach”, gdzie zwinność i współpraca drużynowa były kluczem do zwycięstwa. Klasy szóste, wykorzystując słoneczną pogodę, rozegrały na boisku szkolnym tradycyjną grę w palanta. Nie zabrakło również widowiskowego turnieju piłki siatkowej, w którym udział wzięły drużyny z klas VII-VIII, prezentując wysoki poziom sportowy.
Równolegle do zmagań sportowych, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych spotkaniach profilaktycznych. Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Hajnówce zaprezentowali magnetyczną piramidę żywieniową, uczyli prawidłowej techniki mycia rąk z wykorzystaniem lampy UV oraz przeprowadzili quizy dotyczące zdrowego stylu życia. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce poprowadzili natomiast zajęcia poświęcone przeciwdziałaniu uzależnieniom, uświadamiając młodzież o zagrożeniach związanych z używkami.
Uroczyste zakończenie obchodów było momentem pełnym radości i dumy. Pani dyrektor wręczyła medale zwycięzcom sportowych konkurencji oraz nagrody laureatom konkursu plastycznego „Wiosna, sport i profilaktyka”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
101
Zwolnij! Idzie wiosna!"
Zwolnij! Idzie wiosna!" - z takim przesłaniem, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie kl. I ,,a" oraz I,,c" wraz z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce zwracali się do kierowców. W trakcie happeningu dzieci wręczały wiosenne "mandaty" oraz prosiły o zachowanie ostrożności na drogach. Ta niecodzienna kontrola spotkała się z miłym i pozytywnym odbiorem prowadzących pojazdy. A później...oglądaliśmy wiosnę przez dziurkę od klucza.
Sylwia Golonko
15
BEZPIECZEŃSTWO W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI
W trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów na piątkowe zajęcia pierwszaków zostali zaproszeni policjanci z KPP w Hajnówce. Funkcjonariusze porozmawiali z klasą 1 b o bezpieczeństwie w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci dowiedziały się jak bardzo ważna jest ostrożność w czasie wszelakich kontaktów z osobami nieznajomymi. Policjanci zwrócili uwagę na zakaz wpuszczania do domu osób nieznanych dziecku oraz na fakt, że nie należy nigdzie się z nieznajomym udawać. W ramach zajęć funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o bardzo ważnych numerach alarmowych oraz o informacjach, które w razie zdarzeń trudnych należy przekazać dyspozytorom. Na spotkaniu nie zabrało również wesołych zabaw i quizów sprawdzających wiedzę naszych pierwszaków. Dziękujemy pracownikom KPP za przeprowadzenie tak intersujących zajęć.
Opracowała: Anna Kowszuk
1
SPOTKANIE Z LEKTURĄ W KLASIE 1 B
W ostatnim czasie nasze pierwszaki czytały lekturę ,,NIESAMOWITE PRZYGODY DZIIESIĘCIU SKARPETEK’’. Oprócz szczegółowego omówienia treści przeczytanej lektury pierwszaki postanowiły stworzyć nową skarpetkę, jedenastą bohaterkę lektury. Z tej okazji specjalnie przyniosły swoje ulubione skarpetki i wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności manualne zamieniły swoje skarpetki w bohaterów przeczytanej wcześniej lektury. Ta praca zdecydowanie sprawiła dzieciom mnóstwo radości i frajdy. Od teraz nasi nowi ,,skarpetkowi koledzy’’ bacznie obserwują nasze lekcje.
Opracowała: Anna Kowszuk
6
Konkurs „Gawęda Białoruska”
19 lutego 2024 r. odbyła się 24 edycja konkursu „Gawęda Białoruska” w II Liceum Ogólnokształcącym z DNJB w Hajnówce. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych szkół województwa podlaskiego. W tym roku reprezentantami naszej szkoły były uczennice klasy V a: Nina Białomyzy, Aleksandra Birycka, Nela Romańczuk. Z klasy VI a wystąpiła Anastazja Frankowska, a z klasy VII a Magdalena Kiendyś oraz Patrycja Romańczuk. Nina zaprezentowała białoruską bajkę ludową, natomiast pozostałe uczennice wystąpiły z humorystycznymi scenkami mówionymi „po swojemu”. Zebranej publiczności oraz jury spodobały się występy naszych uczennic za co otrzymały gromkie brawa, zasłużone miejsca oraz nagrody rzeczowe.
Udział w konkursie był świetną okazją do zaprezentowania umiejętności aktorskich oraz obycia ze sceną, a także spotkania i rozmowy z uczniami innych szkół. Na zakończenie przedstawiona została krótka część artystyczna – piosenki białoruskie w wykonaniu licealistów ze szkolnego zespołu „Zniczka”.
B. Kiendyś, E. Lunda
1
Dzień Języka Ojczystego
- 15
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Świeto to jest okazją, by przypomnieć wszystkim, jak ważna jest dbałość o język ojczysty.
W tym roku, ten wyjątkowy dzień poświęciliśmy na gry i zabawy językowe i ortograficzne. Uczniowie z klas IV-VIII poznali historię ustanowienia MDJO, nie zabrakło również ciekawostek językowych. Zmagania klasowe, podczas których uczniowie rozwiązywali zadania, pozwoliły na sprawdzenie swoich umiejętności językowych.
Na szkolnych holach pojawiły się tematyczne dekoracje zachęcające wszystkich do dbałości o poprawne posługiwanie się językiem polskim.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
nauczycielki języka ojczystego
Wystawa uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu
18 lutego 2025 roku uczniowie klas VII b, c, d mieli przyjemność obejrzeć w HDK wystawę uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Opowiadali oni o swojej szkole i zachęcali do odwiedzenia tego miejsca, jako szkoły dla młodych ludzi pragnących rozwijać swoje talenty artystyczne i zdobywać wiedzę, odkrywać swoje możliwości i przygotowywać się do kariery w dziedzinach związanych ze sztuką.
W szkole młodzież zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu rysunku, malarstwa, rzeźby projektowania, kompozycji, fotografii, filmu , grafiki komputerowej oraz historii sztuki.
Myślę, że oferta jest ciekawa i w przyszłości nasi uczniowie z niej skorzystają.
Wychowawcy klas VII
Spotkanie ósmoklasistów z OPW z I LO w Hajnówce
Wybór szkoły ponadpodstawowej jest trudną decyzją dla każdego ucznia klasy 8, ale spotkania z przedstawicielami wybranych szkół mogą to ułatwić. Dziś odbyło się jedno z nich.
Przedstawiciel WCR w Bielsku Podlaskim wraz z kadetami Oddziału Przygotowania Wojskowego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce przeprowadzili pogadankę z uczniami prezentując ofertę szkoły. Uczniowie I LO podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z nauką w klasach mundurowych oraz zaprezentowali swoje umiejętności wojskowe, dzięki czemu ósmoklasiści dowiedzieli się jakie są możliwości rozwoju i nauki w tej szkole.
Spotkanie było bardzo ciekawe, a nasi uczniowie bardzo zaangażowani i aktywni. Z pewnością zachęciło to wielu z nich do wyboru I Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce jako swojej ścieżki edukacyjnej na następne lata.
7
ZABAWA CHOINKOWA W II LICEUM Z DNJB W HAJNÓWCE
17 stycznia 2025 r. wszyscy uczniowie z klas 1-3, którzy uczą się j. białoruskiego, uczestniczyli w zabawie choinkowej, która odbyła się w II Liceum z DNJB w Hajnówce. Uroczystość została zorganizowana przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku dla wszystkich uczniów z hajnowskich szkół podstawowych.
Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której zaprezentowali się uczniowie z czterech hajnowskich szkół podstawowych. Śpiewane były kolędy, piosenki białoruskie oraz zaprezentowane zostało krótkie przedstawienie. Następnie odbył się quiz na temat Świąt Bożego Narodzenia. Kolejnym punktem zabawy było obejrzenie teatrzyku kukiełkowego tzw. „batlejka”, do udziału w którym zaangażowane były również dzieci. Następnie odbyła się dyskoteka. Chętni uczniowie wzięli również udział w warsztatach, na których mogli wykonać ozdoby ze słomy. Końcowym etapem i podsumowaniem zabawy choinkowej było wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Serdeczne podziękowania dla Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku za zorganizowanie zabawy choinkowej. Była to świetna okazja do wspólnej zabawy i integracji dzieci z wszystkich szkół podstawowych w Hajnówce.
B. Kiendyś, E. Lunda9
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE PCK
- 1
W grudniu w świetlicy odbyło się świąteczne spotkanie członków i opiekunów szkolnego koła PCK. Naszymi gośćmi była prezes Oddziału Rejonowego PCK w Hajnówce Pani Alina Miszczuk oraz wychowawczyni klasy IIIc Pani Monika Lewczukova. Spotkanie miało na celu wspólne przeżywanie zbliżających się świat Bożego Narodzenia, budowanie wzajemnych relacji oraz podsumowanie działalności PCK w naszej szkole.
Rozpoczynając spotkanie podjęliśmy temat promowania idei wolontariatu, humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Wspólnie ozdobiliśmy bombki używając różnorodnych materiałów plastycznych. Korzystaliśmy z kolorowych cekinów, koralików i innych świątecznych ozdób. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i pomysłowością tworząc niepowtarzalne cuda na choinkę.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci trzymały drobne upominki od Pani Ali, za co serdecznie dziękujemy. Atmosfera spotkania była pełna serdeczności i życzliwości. To był miło spędzony czas w świetlicy.
Beata Dubko, Urszula Nowak
Z klasą 7A na planecie „Małego Księcia”
Są lektury, na których wspomnienie uczniowie wznoszą chóralne okrzyki sprzeciwu, ale są też takie, których omawiania nie mogą się doczekać. Do tych ostatnich należy „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Jedno mówią, że to książka dla dzieci, inni ─ że dla dorosłych, bo tyle w niej ukrytych znaczeń. Dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. Bo przecież ─ jak wyjawił jeden z bohaterów tej niewielkiej książeczki: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest ukryte dla oczu".
Razem z uczniami klasy 7A odkryliśmy w lekturze mnóstwo warstw i tematów, które prowokowały do wspólnych przemyśleń. Rozmawialiśmy o przyjaźni, miłości , odpowiedzialności, dorastaniu i samotności.
Na zakończenie uczniowie zaprojektowali własne t-shirty z ulubionymi cytatami z lektury.
Elżbieta Rakowska
17
Bożonarodzeniowa zbiórka karmy dla schroniska Ciapek
Pomaganie bezdomnym psom mieszkającym w hajnowskim schronisku Ciapek jest już w naszej szkole tradycją. Tym razem Ciapki również mogły liczyć na zaangażowanie szkolnej społeczności. W akcji wzięli udział uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Darczyńcy otrzymali symboliczne kartki świąteczne wykonane przez dziewczyny ze szkolnego koła wolontariatu „Podaj łapę”. Karma została już dostarczona do schroniska, ale widzimy, że uczniowie wciąż ją donoszą. Zapewniamy, że wszystko zostanie przekazane do schroniska Ciapek.
Szkolne koło wolontariatu „Podaj łapę” dziękuje Wszystkim za zaangażowanie i życzy Wesołych Świąt
Podsumowanie obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia
- 1
Wśród tematów profilaktycznych poruszanych z uczniami na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych jest jak zawsze aktualny problem palenia papierosów.
W ramach działań w tym obszarze, przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. W gronie najbardziej zaangażowanych w akcję znalazły się grupy świetlicowe i najstarsi uczniowie. Dzieci i młodzież oglądały filmy edukacyjne, wykonały plakaty antynikotynowe, wśród uczniów klas VII- VIII została przeprowadzona ankieta. Najmłodsi uczniowie rozdali palącym członkom rodziny Test Motywacji Do Rzucenia Palenia, a niepalący członkowie rodzin otrzymali medale „Nie pal przy mnie proszę”.
Konkurs plastyczny „STOP PRZEMOCY”
- 8
Organizatorem konkursu plastycznego „Stop przemocy” był Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie Miejskiej Hajnówka działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Hajnówce przy współfinansowaniu przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Konkurs był skierowany do wszystkich grup wiekowych, jednak zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się wśród uczniów klas I- III. Szkolna komisja konkursowa wybrała najlepsze pace wśród 53 zgłoszonych do konkursu.
Laureatami konkursu „Stop Przemocy” zostali:
- w kategorii klas I- III
I miejsce Natalia Nowik IIIb
II miejsce Hanna Kalinowska Ia
III miejsce Sebastian Gierasimiuk IIIc
- w kategorii klas IV- VI
I miejsce Julia Gołubowska IVa
II miejsce Nela Romańczuk Va
III miejsce Maria Nikołajuk IVa
- w kategorii klas VII- VIII
I miejsce Mikołaj Bazyluk VIId
II miejsce Laura Kudlak VIIIa
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
B. Dubko, K. Filinowicz, M. Jurczuk, U. Nowak, A. Ryszczuk
Nagrody w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł zostały rozdane
11 grudnia w Urzędzie Miasta Hajnówka odbyło się uroczyste rozdanie nagród w ogólnopolskim konkursie profilaktyczno-edukacyjnym pod hasłem “Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”. Cztery uczennice z naszej szkoły odebrały wyróżnienia i nagrody z rąk Burmistrza, Pana Ireneusza Kiendysia oraz Pani Ewy Jarmoc, koordynator Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce.
Wśród wyróżnionych znalazły się Maria Gryc, Maja Małanowska, Christal Suszko i Iga Wesołowska. Dziewczętom serdecznie gratulujemy.
Fot. Emilia Rynkowska, Urząd Miasta Hajnówka
Kolędowanie z Pocztówką
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i wspólnego świętowania. Tradycje związane z Bożym Narodzeniem różnią się w zależności od regionu i kultury, ale istnieje wiele powszechnych elementów, które są charakterystyczne dla tego magicznego okresu. 19 grudnia 2024 na szkolnym korytarzu rozbrzmiały dźwięki kolęd z różnych stron świata. Kolędnicy Wędrownicy z Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury wprowadzili nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Uśmiechy, wspólne kolędowanie i nieograniczone pokłady dobrej energii , które wypływały od Wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności udzieliły się każdemu. Serdecznie dziękujemy Pani Agata Rychcik-Skibińskej i młodym artystom za wspólnie spędzone chwile. Było cudnie !
Kamila Zin
Występy uczniów dla UTW
11 grudnia 2024 r. w sali kolumnowej HDK odbyło się spotkanie członków Uniwersytetu III Wieku. Gościem specjalnym był dr Włodzimierz Cimoszewicz, który przedstawił wykład na temat „Wojna na Ukrainie. Przyczyny i skutki”. Na tę okazję uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali krótką część artystyczną. Uczniowie zaśpiewali piosenkę oraz wykonali taniec. Na koniec uczestnicy spotkania usłyszeli trzy utwory w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. W podziękowaniu młodzi artyści otrzymali gromkie brawa oraz słodki poczęstunek.
Opiekunowie: B. Kiendyś, J. Birycka, K. Romaniuk1
Archiwum Aktualności