„Podziwu godna liczba π…” – pisała o niej nasza Noblistka Wisława Szymborska. 14 marca liczba π obchodzi swoje święto. W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jej obchodach.
W ramach Szkolnego Święta Matematycznego odbyły się liczne konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
- Konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby π wygrała uczennica klasy VIC Jagna Samojlik, która podała 84 cyfry po przecinku i tym samym stała się naszym szkolnym rekordzistą. Jagna wraz z koleżankami Amelią Klimiuk, Zofią Ginszt, Zofią Woroniecką, Joanną Bogdanowicz i Marią Tichoniuk – uczennicami klasy VI C reprezentowały naszą szkołę w obchodach święta liczby π organizowanych również przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. M. C. Skłodowskiej w Hajnówce.
- Uczniowie przygotowali plakaty prezentujące liczbę π i ciekawostki z nią związane.
Najbardziej zaangażowali się w tą konkurencję uczniowie klasy IV B wraz z wychowawcą – panem Andrzejem Grygorukiem.
- Najbardziej kreatywnie wykonany łańcuch z rozwinięciem liczby π wykonali uczniowie klasy IV D wraz z wychowawcą – panią Małgorzatą Jurczuk
- Uczniowie klas IV – VII oraz II gimnazjum przygotowywali również wypieki, ciasta i ciasteczka z liczbą π. Wszystkie słodkości były bardzo pyszne, rozeszły się błyskawicznie.
Nietypowe oraz bardzo ciekawie ozdobione okazało się ciasto wykonane przez Juliana Romaniuka z klasy IV C wraz z wychowawcą – panią Moniką Kot - Sadowską.
- W Turnieju 1 z 10 wzięli uczniowie klas IV A, B, C, D. Po zaciętej rywalizacji najlepszą trójką z 10 czwartoklasistów okazali się uczniowie:
I miejsce Julian Romaniuk – klasa IV C
II miejsce Filip Bogdanowicz – klasa IV A
III miejsce Szymon Hurko – klasa IV A
- W Turnieju Matematycznym wzięli udział uczniowie klas V A i B. Zwyciężyły drużyny klasy V A
I miejsce – VA w składzie:
Dorota Jurczuk
Sofia Kharchenko
Kornelia Piwowarska
II miejsce – VA w składzie
Maciej Kiendyś
Marcin Worończuk
Mateusz Pawłowski
- Uczniowie klas II A i B gimnazjum zajmujący się chemią i matematyką zaprezentowali w tym dniu efekty swoich badawczych prac projektowych:
Projekt „Niezwykła chemia” zaprezentowali:
Ewa Iwaniuk
Kamil Filinowicz
Daria Stasinkiewicz
Mikołaj Keczyński
Gabriela Klimiuk
Agata Bondaruk
Grupa zaprezentowała uczniom klas VI bardzo ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne, które można przy odpowiedniej wiedzy chemicznej przeprowadzić również samodzielnie w domu.
Projekt „Bryły Platońskie” zaprezentowali:
Natalia Harasimczuk
Małgorzata Karpiuk
Szymon Plona
Jakub Solipiwko
Maciej Gromotowicz
Adrian Zubrycki
Grupa przedstawiła uczniom klasy VII B efekty swojej pracy: filozofię Platona i jego bryły oraz historię papieru z którego budujemy modele brył. Uczniowie rozstrzygnęli ogłoszony wcześniej konkurs na bryłę platońską:
I miejsce Paula Zabrocka – klasa VII B
II miejsce Natalia Głowacka – klasa VI A
III miejsce Joanna Bogdanowicz – klasa VI C
14.03.18 starsi koledzy przeprowadzili w klasie VII B warsztaty pokazujące jak tworzyć siatki oraz modele brył platońskich. Paula Zabrocka przeprowadziła pokaz jak wykonać bryłę gwieździstą metodą orgiami.
Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom i wychowawcom. Dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę. Bardzo dziękujemy rodzicom za wsparcie w przygotowaniu słodkości.
Elżbieta Stepaniuk
Iwona Bogdanowicz