Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Wysyła się także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane. To naprawdę działa!
Maraton Pisania Listów odbył się po raz XVII w wielu miejscach na świecie oraz Polsce (w ponad 780 miejscach). W naszym kraju napisano ponad 350 000 listów, a KAŻDY Z NICH może stać się kluczem do wolności.
W naszej szkole po raz III 1-9 grudnia 2016 podjęliśmy akcje w obronie osób, których prawa zostały złamane.
Napisaliśmy 118 listów!
BOHATEROWIE I BOHATERKI MARATONU 2016r.
CHINY Ilham Tohti
Życie w więzieniu za walkę z dyskryminacją
Uznany profesor uniwersytetu Ilham Tohti niestrudzenie pracował, by budować porozumienie między grupami etnicznymi w Chinach. W swoich pracach pisemnych i wykładach zawsze sprzeciwiał się przemocy, zachęcał do współpracy i wzajemnego zrozumienia. Jednak został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym.
EGIPT Shawkan
Uwięziony za wykonywanie swojej pracy
„To było jak w hollywoodzkim filmie” – powiedział Shawkan. Tylko że kule były prawdziwe. Gaz łzawiący był prawdziwy. Czołgi użyte przeciwko protestującym w całym Egipcie były prawdziwe. I 1 000 osób, które zginęły, były aż nadto prawdziwe. Dziennikarz Shawkan, którego prawdziwe imię to Mahmoud Abu Zeid, w sierpniu 2013 roku fotografował represje w Kairze. Został za to aresztowany, był torturowany i trafił do więzienia.
INDONEZJA Johan Teterissa
Nauczyciel torturowany i uwięziony za wzniesienie flagi
Johan Teterissa spędził prawie 10 lat w więzieniu tylko za wzniesienie flagi. Nauczyciel szkoły podstawowej przewodził grupie mężczyzn, którzy brali udział w tanecznym proteście na oczach indonezyjskiego prezydenta, a na koniec wznieśli flagę zakazaną przez rząd. Policja zabrała mężczyzn, pobiła ich i uwięziła. Johan otrzymał wyrok 15 lat pozbawienia wolności.
KAMERUN Fomusoh Ivo Feh
Grozi mu 20 lat więzienia za SMS
Fomusoh Ivo Feh właśnie miał rozpocząć studia na uniwersytecie, kiedy jeden SMS wszystko zmienił. Ivo przesłał swojemu koledze sarkastyczną wiadomość. Żartował w niej, że nawet Boko Haram (grupa zbrojna) nikogo nie zatrudni bez zdania w liceum przynajmniej 5 przedmiotów. Z powodu tej wiadomości Ivo został aresztowany i grozi mu do 20 lat więzienia.
KANADA Rdzenne społeczności Peace River
Walka o ocalenie ziemi przodków
Ponad 100 lat temu prapradziadek Helen Knott podpisał porozumienie z rządem Kanady, które miało chronić sposób życia jego społeczności. Ta obietnica jest jednak łamana. Rząd dał zielone światło dla budowy tamy, projektu olbrzymiej hydro-elektrowni w dolinie rzeki Peace w Kolumbii Brytyjskiej. Jeśli powstanie, zatopi ponad 80 km lasów, w tym terytoria, na których rdzenni mieszkańcy polują, łowią ryby i chowają zmarłych.
MALAWI Annie Alfred
Ścigana z powodu albinizmu
Annie Alfred jest jak każde inne dziecko w Malawi, ale część ludzi wierzy, że części jej ciała mają magiczną moc. Annie urodziła się z albinizmem, wrodzonym stanem, w którym komórki ciała nie produkują wystarczającej ilości pigmentu. I jak inne osoby z albinizmem w Malawi, Annie może być ścigana i zabita z powodu części ciała, ponieważ są tacy, którzy myślą, że dzięki nim się wzbogacą . Tysiące osób takich, jak Annie, są w niebezpieczeństwie.
PERU MáximaAcuña
Zaatakowana przez policję za protestowanie
Máxima Acuña nie daje za wygraną. Kiedy rolniczka z północnego Peru nie zgodziła się na opuszczenie ziemi, na której mieszkała wraz z rodziną, doświadczyła ze strony lokalnej policji brutalnego nękania i zastraszania. Uważa, że chcą ją w ten sposób wyrzucić z domu, ale ona sama nigdzie się nie wybiera.
USA Edward Snowden
Jego odwaga zmieniła świat
Ujawniając dziennikarzom dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych, Edward Snowden pokazał, jak rządy gromadziły nasze dane osobowe, w tym połączenia telefoniczne, korespondencję elektroniczną i wiele innych informacji. Jego działania wywołały szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, która w efekcie doprowadziła do zmiany przepisów i pomogła chronić naszą prywatność. Mimo to Snowden zmuszony był uciec z kraju i grozi mu wiele lat więzienia.
Oto dobre wiadomości o bohaterach i bohaterkach ubiegłorocznego Maratonu:
Albert Woodfox jest wolny
W dniu swoich 69 urodzin, 19 lutego, Albert Woodfox wyszedł na wolność. Spędził ponad 40 lat w izolatce. Po wyjściu z więzienia Albert powiedział nam:
„Chciałbym podziękować wielu aktywistom i aktywistkom Koalicji na rzecz uwolnienia Trójki z Angoli, Amnesty International i Fundacji Roddicka, którzy wspierali mnie w tej długiej walce.”
Rząd Burkina Faso zlikwiduje praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw .
Władze potwierdziły, że otrzymały wiele listów, e-maili i innej korespondencji z całego świata, w których zawarte były żądania położenia kresu wczesnym i przymusowym małżeństwom.
Yecenia Armenta Graciano torturowana przez policję odzyskała wolność .
Kobieta została aresztowana przez policję śledczą wstanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i zgwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznania się” do udziału w zabójstwie męża.
Bardzo dziękujemy za udział w Maratonie i Wasze zaangażowanie!
Ewa Jakubczyk, Monika Sadowska-Kot