PROJEKT „KSIĄŻKA, KTÓRĄ WARTO PRZECZYTAĆ, AUTOR, KTÓREGO WARTO ZNAĆ.”
W klasie VI c był realizowany trzymiesięczny projekt edukacyjno-wychowawczy pt. „Książka, którą warto przeczytać, autor, którego warto znać”, którego założenia były następujące:
- rozbudzanie zainteresowań uczniów czytelnictwem,
- kształtowanie umiejętności wystąpień publicznych i prezentacji własnej pracy,
- lepsza współpraca między uczniami,
- kształtowanie umiejętności dyskusji na dany temat z poszanowaniem zdania, opinii innych,
- pogłębianie współpracy ze środowiskiem lokalnym,
- budowanie przez uczniów własnego systemu wartości,
- zachęcanie uczniów do dzielenia się własnymi pomysłami,
- rozwijanie aktywnego słuchania, kreatywnego myślenia,
- zachęcanie do swobodnego wypowiadania swoich myśli.
W ramach tego projektu uczniowie klas VI-tych pojechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Woli Okrzejskiej. Głównym celem wyprawy było poznanie miejsca, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo patron naszej szkoły- Henryk Sienkiewicz. W Woli Okrzejskiej zwiedziliśmy więc Muzeum Henryka Sienkiewicza, które znajduje się w dworku babki Felicjanny Cieciszewskiej.
Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać Henryka Sienkiewicza, jak i bohaterów jego utworów literackich, malowane przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich.
Największym zainteresowaniem cieszyła się sala z rekwizytami zekranizowanych powieści Sienkiewicza. Wyeksponowano tam rekwizyty i plakaty filmowe z „Pana Wołodyjowskiego” oraz nowej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Uwagę zwraca sukienka i buty Nel oraz siodło na wielbłąda. Główną część sali zajmują przedmioty z filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza m.in. tron Nerona, stój Poppei, Ligii, toga i tunika Nerona i Petroniusza, zbroja pretorianina oraz tarcze. Całość wystawy wzbogacona jest fotogramami.Uwagę uczniów przyciągnął też fortepian z 1840 roku wykonany w Paryżu, własność matki pisarza. Grywał na nim mały Henryk i jego rodzeństwo. Kilku naszych uczniów miało okazję, aby pięknie zagrać na tym instrumencie.
Na pobliskim cmentarzu widzieliśmy grób matki Henryka Sienkiewicza-Stefanii z Cieciszowskich. Po drodze mijaliśmy ogromny kopiec, który usypali mieszkańcy tej ziemi oraz wielu ludzi z całej Polski i z zagranicy w hołdzie pisarzowi. W latach 1932-1938 zwożono tu i przesyłano ziemię nawet z Ameryki i wielu miejsc związanych z Sienkiewiczem.
Uczniowie klasy VIc swoją wiedzą o Henryku Sienkiewiczu, zdobytą w czasie wycieczki, podzielili się z innymi uczniami klas IV-V dając przedstawienie o pisarzu w dniu patrona naszej szkoły. Przystąpili też do szkolnego konkursu o autorze „Quo vadis”.
Dwie ciekawe prelekcje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego pt.”Historia książki- krótki zarys dziejów książki od czasów antycznych do współczesności” oraz „Droga książki od pisarza do czytelnika” wsparte prezentacjami multimedialnymi dały uczniom wiedzę na temat książki, jej historii, procesu powstawania, budowy, rodzajów itp. Zdobyta wiedza pozwoliła uczniom wziąć udział w konkursach i wygrać kilka ciekawych nagród książkowych.
Uczniowie mieli też okazję spotkać się z lokalnym pisarzem i naukowcem, Tomaszem Samojlikiem. Autor wielu książek dla dzieci z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o tym, jak swoją pasję, zainteresowanie historią puszczy połączył z pisaniem książek. Dzięki temu powstało wiele utworów, między innymi komiksów. Zapoznaliśmy się z historią ich powstania, ich bohaterami, anegdotami, a przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat życia niektórych zwierząt z Puszczy Białowieskiej. Pisarz podzielił się również swoimi pomysłami na nowe książki.
Celem projektu było też zachęcanie uczniów do dzielenia się własnymi pomysłami i zainteresowaniami czytelniczymi, w związku z tym przystąpili oni do klasowego konkursu plastycznego pt.”Mój ulubiony bohater książkowy”, przygotowali prezentacje o ulubionych lekturach i pisarzach, dyskutowali na temat wybranych utworów („Opowieści z Narnii” oraz „W pustyni i w puszczy”). Wyniki tych zadań pokazały jak różnorodne i ciekawe są uczniowskie upodobania czytelnicze oraz opinie na temat znanych lektur, jednocześnie potwierdzają słowa Jana Raka, że „ Książki to najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Koordynator projektu:
Monika Sadowska-Kot