W ubiegłą sobotę dzieci i młodzież naszej szkoły uczestniczyła w XX Wystawie Grzybów Puszczy Bialowieskiej organizowanej przez Bialowieski Park Narodowy. Grzyby to największe organizmy na ziemi, mogą zajmować powierzchnię kilku kilometrów kwadratowych. To co zbieramy w lesie to owocniki, grzybnia rozwija się kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. Oprócz uczestnictwa w ciekawych wykładach na temat grzybów, mogliśmy wykazać się talentami malarskimi, swój udzial w imprezie potwierdziliśmy wpisami w księdze, która trafiła do kapsuly czasu dla potomnych. Niespodzianką była zupa grzybowa dla uczestników wystawy, którą zafundowali organizatorzy.
Na grzyby!
XX Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka
Wrzesień to miesiąc pamięci tragicznych wydarzeń wybuchu II Wojny Światowej. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczcili te wydarzenia biorąc udział w rajdzie rowerowym upamiętniającym bohaterską śmierć plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, który zginął w obronie Hajnówki 17 września 1939 roku. . Fotograficzna relacja z rajdu poniżej.
Podsumowanie projektu edukacyjnego - "Jedz zdrowo-żyj zdrowo"
Dokumentacja z podsumowniem projektu w pliku : Projekt_edukacyjny.doc
Zestaw podręczników na nowy rok szkolny 2014/2015
Spis podręczników w pliku do pobrania zestaw_podrecznikow2014_2015.doc
XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy
W dniach 23-25 maja 2014r. uczestniczyłyśmy, Aleksandra Busłowska i Joanna Ruta z VI a z panią Teresą Piskorską, w XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy.
Z Hajnówki wyruszyłyśmy 23 maja około 5 rano. Do Bydgoszczy jechałyśmy 11 godzin, ponieważ w Warszawie zepsuł się pociąg. Po męczącej podróży wreszcie dotarłyśmy do celu. Niestety, przez opóźnienia, nie uczestniczyłyśmy w przemarszu przez miasto, ale na szczęście zdążyłyśmy na wręczenie nagród. W XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich uczestniczyło ponad 200 uczniów z 44 szkół. Z rąk wnuka Henryka Sienkiewicza - Juliusza Sienkiewicza nagrodzeni uczniowie otrzymywali upominki. My również odebrałyśmy nagrodę dla naszej młodszej koleżanki z klasy I b, Dominiki Borowik, która w swojej kategorii otrzymała wyróżnienie. Po gali rozdania nagród, która odbywała się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bydgoszczy – organizatora zlotu- odegrali sceny z różnych książek Henryka Sienkiewicza, np. ,,Krzyżaków”, ,,Janka Muzykanta”, Latarnika’’. Po występach wyszliśmy przed uniwersytet, aby zrobić wspólne zdjęcie. Następnie udaliśmy się na ognisko do pałacu w Ostromecku, a opiekunowie na uroczystą kolację. Wieczór zakończył się wystrzałem z armaty o godzinie 22.
Następnego dnia, po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczki krajoznawcze. Uczestniczyliśmy w przejeździe kolejką wąskotorową do Wenecji - miejscowość otoczonej trzema jeziorami. Tereny, na których przebywaliśmy, nazywały się Pałukami. W Wenecji zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Chętni uczniowie mogli zrobić zdjęcie z potomkami Henryka Sienkiewicza - wnukiem Juliuszem Sienkiewiczem i prawnuczką Anną - gośćmi zwiedzającymi razem z nami, Następnie udaliśmy się do ruin zamku Diabła Weneckiego, gdzie odbyła się imprez plenerowa z Bractwem Sarmackim. Obiad zjedliśmy na świeżym powietrzu. Gdy dotarliśmy do Bydgoszczy, udaliśmy się na Wyspę Młyńską, tam zwiedzaliśmy zabytkowe spichlerze. Niestety, pogoda się zepsuła i zmokłyśmy. Musiałyśmy zrezygnować z rejsu statkiem solarnym po Brdzie. Odbyłyśmy spacer nad rzeką, podziwiając piękne zabytki miasta. O osiemnastej w operze w Bydgoszczy była kolacja, a następnie około godziny dziewiętnastej odbył się koncert zespołu rokowego ROAN.
Ostatniego dnia odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 37 im. Henryka Sienkiewicza - organizatora zlotu. Zwiedzałyśmy szkołę, podziwiałyśmy prace konkursowe, wpisałyśmy się do kroniki i ruszyłyśmy na dworzec. Z przykrością opuszczałam Bydgoszcz. Około godziny dziewiętnastej przybyłyśmy do Hajnówki. Zachęcam do udziału w zlocie, który odbędzie się w następnym roku w Przasnyszu, gdyż jest to wielka okazja zobaczenia wspaniałych terenów Polski i spotkania wielu wyjątkowych osób.
Aleksandra Busłowska
Zlot Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy
Nazywam się Joanna Ruta i chodzę do 6 klasy. W dniach 23-25 maja 2014 uczestniczyłam w XXII Zlocie Szkół imienia Henryka Sienkiewicza. Oprócz mnie pojechała również uczennica Aleksandra Busłowska i pani Teresa Piskorska.
Wyjechałyśmy o 5.00, a podróż zajęła nam 11 godzin, z czego 2 spędziłyśmy czekając, aż naprawią pociąg. Jechałyśmy przez Czeremchę, Siedlce, Warszawę.
Na miejscu zostałyśmy zakwaterowane w schronisku młodzieżowym w Bydgoszczy. Niestety, zdążyłyśmy tylko na przedstawienie i rozdanie nagród, więc ominą nas pochód i msza święta. Na koniec części oficjalnej zostało zrobione uczestnikom zlotu zdjęcie przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Później pojechaliśmy do dworku w Ostromecku na kolację. Po posiłku mogliśmy postrzelać z łuku i przejść się po ogrodach. Do schroniska wróciliśmy ok. 22.30.
Następny dzień o 8.00 wyruszyliśmy na wycieczki. Kolejką dotarliśmy do polskiej Wenecji. Zwiedziliśmy muzeum kolejki wąskotorowej i ruiny zamku Diabła Weneckiego. Ruiny nie były zbyt obszerne, więc szybko przeszliśmy na łąkę. Oglądaliśmy pokazy różne typy średniowiecznej broni. Mogliśmy postrzelać z łuku, porzucać toporkami lub oszczepem, a na dodatek wystrzelić z mini katapulty. Później zjedliśmy obiad i zastał nas deszcz. Trochę zmokliśmy. Autokarem dotarliśmy na Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, gdzie odbywał się koncert. Na nasze nieszczęście znowu zaczęła się ulewa i przez to ja, Ola i pani Piskorska musiałyśmy wrócić do naszego miejsca zakwaterowania i przebrać się.” Odpuściłyśmy” rejs kanałami przy Wyspie Młyńskiej, ale odbyłyśmy spacer nad Brdą. Po kolacji w Operze Nova poszliśmy na koncert zespołu ROAN, który odbył się na wyższym piętrze opery. Był to zespół rock’owy, więc tylko nielicznym nie podobała się muzyka. Dużo osób tańczyło i podskakiwało. Na koniec można było zrobić zdjęcie z muzykami.
Ostatniego dnia zjedliśmy śniadanie w Szkole Podstawowej nr 37 – organizatora zlotu - w Bydgoszczy. Wpisałyśmy się do kroniki - narysowałam tam żubra i zarys Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Obejrzałyśmy szkołę i odwieziono nas na dworzec.
Moim zdaniem zlot był dobrze zorganizowany, lecz dano nam bardzo mało czasu dla siebie. Grafik był dosyć napięty. Warto było pojechać na tą wycieczkę, bardzo mi się ona podobała.
Wycieczka do Lublina
Uczniowie klas piątych w dniach 3 – 4 czerwca 2014 r. uczestniczyli w wycieczce na szlaku Lublin – Nałęczów - Kazimierz Dolny - Puławy . Poznali historię hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, który został usytuowany na obrzeżach Lublina i funkcjonował nieprzerwanie od 1941 do 1944 roku, pochłaniając ponad 78 tys. ofiar. W Lublinie zwiedzaliśmy Stare Miasto , zamek, budowle sakralne z różnych okresów - od gotyku do baroku. Nałęczów z kolei, to miejsce, gdzie tradycje uzdrowiskowe znane są już od drugiej połowy XVIII wieku. W Pijalni Wód Mineralnych poznawaliśmy smak wody ze źródeł zawierającej m. in. wapń, magnez, żelazo, potas. W Kazimierzu Dolnym zachwycił nas rynek z kamieniczkami, dolina rzeki Wisły , weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, a kogut z ciasta to obowiązkowa pamiątka przywieziona do Hajnówki . Wycieczka to doskonały relaks i aktywny wypoczynek, a zdobywanie wiedzy w ten sposób jest skuteczniejsze i ciekawsze.
Zebrania rodziców
15.05.2014r. odbyły się w naszej szkole śródroczne zebrania rodziców uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Spotkania rozpoczęły prelekcje nt. "Odpowiedzialność prawna nieletnich", przeprowadzone w ramach działań profilaktyczno- edukacyjnych przez P. Joannę Węcko i P. Annę Pawluczuk z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.Rodzice otrzymali również materiały edukacyjne w formie ulotek kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł i Postaw Na Rodzinę, przekazane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Po zakończonych prelekcjach wszyscy rodzice udali się na dalszą część spotkań, które poprowadzili wychowawcy klas.
BAJE, BAJKI,BAJECZKI
BAJE, BAJKI, BAJECZKI – ELIMINACJE POWIATOWE
Dnia 29 kwietnia 2014 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XXVII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, Bajki, Bajeczki.” W eliminacjach udział wzięło 4 uczniów naszej szkoły: Bartosz Jakoniuk kl. IIc, Daria Misiejuk kl. Va, Wanda Ginszt kl. IVa, Mikołaj Keczyński kl. IVa, którzy pięknie zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory.
Komisja nagrodziła pierwszym miejscem Bartka Jakoniuka w kategorii klas I-III, trzecim miejscem Wandę Ginszt w kategorii klas IV-VI oraz wyróżniła Mikołaja Keczyńskiego w kategorii klas IV-VI. Bartek Jakoniuk będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 23 maja w Białymstoku.
Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za Bartka!
Wycieczka do Bud
26.03.14r. uczniowie klasy IVa i IVc uczestniczyli w 6- godzinnej wycieczce do skansenu we wsi Budy. Jej celem było zaznajomienie się z tradycjami i kulturą dawnego Podlasia oraz zajęcia warsztatowe (bicie masła metodą naszych babek i lepienie pierogów). Uczestników przywitał i oprowadzał pan Niczyporuk Sergiusz.
Pierwszym punktem programu był godzinny spacer po Puszczy Białowieskiej, podczas którego pan Niczyporuk pokazał uczniom przepiękny stary drzewostan, stanowiska bytowania łosi, żubrów, dzików i innych zwierząt leśnych oraz umilał czas swoimi opowieściami.
Ostatnim punktem programu były zajęcia kulinarne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem ubijali masło i lepili pierogi. Następnie była degustacja własnoręcznie wykonanych smakołyków. Pychoooota! Podczas posiłku odbyła się rozmowa o zachowaniu przy stole, o szacunku dla jadła.
Zuchy składają obietnicę!!!
Zuchy z 31 Gromady Zuchowej „Przyjaciele zielonego lasu” od kilku tygodni przygotowywały się do ważnego wydarzenia w życiu społeczności harcerskiej – złożenia Obietnicy Zuchowej. Podczas zbiórek poznawały wieloletnią historię harcerstwa w Polsce, uczyły się zasad postępowania zgodnie z Prawem Zucha, śpiewały pląsy. Na uroczystej zbiórce dzieci z klasy I b złożyły obietnicę zuchową. To wydarzenie poprzedziły próby i zadania, które dzieci wykonywały z ogromnym zaangażowaniem. Od tej pory wszystkie zuchy z naszej szkoły z dumą będą nosiły mundurki, ozdobione znaczkiem ZUCHA.
Woda to wielki skarb
Woda to wielki skarb
Dnia 29 kwietnia 2014 roku uczniowie klasy 1A ze Szkoły Podstawowej nr 6 odwiedzili Stację Uzdatniania Wody. Na miejscu przywitała nas pani Anna Karpiuk-Szumarska, która oprowadziła nas po terenie stacji. Z podziwem oglądaliśmy zbiorniki filtrów. Zapoznaliśmy się z przebiegiem procesu uzdatniania. Wszyscy skosztowaliśmy hajnowskiej wody prosto ze „źródełka”.
Dziękujemy pani Annie za życzliwe przyjęcie i cierpliwość w objaśnieniu, w jaki sposób oczyszczona woda trafia do naszych kranów.
Monika Lewczukova
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowaly klasa Vb SP i III b GIM, występ uczniów został wzbogacony muzycznie przez zespół instrumentalny pod dyrekcją pana Krzysztofa Romaniuka i akompaniującą na pianinie Olę Busłowską z klasy VIa. Młodzież naszej szkoły weźmie również udział w uroczystych obchodach Święta 3 Maja organizowane przez władze naszego miasta.
"Listy dla Ziemi"
"Listy dla Ziemi"- rok szkolny 2013/2014
Uczniowie klas piątych SP w bieżącym roku szkolnym buiorą udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Dzieci piszą listy dla Ziemi pod opieką Pani Agnieszki Pawłowskiej i Pani Heleny Saczko.Pisanie listów poprzedziła lekcja na temat "Listy dla Ziemi - niska emisja - przyczyny, skutki, ograniczanie". Celem akcji jest praktyczne wykorzystanie wiedzy przyrodniczej i poszanowanie przyrody, kształcenie świadomego działania na rzecz ochrony własnego zdrowia oraz podejmowanie działań zwiększających bezpieczeństwo własne i innych.
"Tylko pustej głowy nie chroni kask"
Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich, którym nie jest obce bezpieczne uprawianie sportu o włączenie się w kampanię „Tylko pustej głowy nie chroni kask”.
Zależy nam na tym, aby to hasło to dotarło do każdego zakątka naszego kraju, ograniczając zagrożenia i eliminując groźne wypadki.
Jak można pomóc?
- zachęcić wszystkich znajomych do bezpiecznego uprawiania sportów i jazdy w kasku,
- zamieścić załączony filmik (albo link do niego) na swojej stronie internetowej,
- udostępnić spot na portalach społecznościowych,
- rozesłać maile z linkiem do filmiku do znajomych,
- zachęcać wszystkich do przekazywania informacji dalej,
- dać dobry przykład i jeździć w kasku.
Jeśli firma/instytucja/portal/bloger chce zostać PARTNEREM KAMPANII, po zamieszczeniu spotu na swojej stronie internetowej proszeni są o przesłanie swojego logotypu oraz linku do strony ze spotem na adres:
annapomocdzieciom.eu@gmail.com
Kampania przebiega pod patronatem Ministra Sportu, Polskiego Związku Narciarskiego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Polskiego Związku Kolarskiego, jest całkowicie niekomercyjna, a jej celem jest wyłącznie propagowanie bezpiecznego uprawiania sportów.
Wszystkie informacje dotyczące akcji znajdują się na stronie :
http://www.pomocdzieciom.eu/pl/aktualnosci /177-wiosenna-edycja-akcjitylko-pustej-glowy-nie-chroni-kask
Spot filmowy: http://youtu.be/vNi5mJK6UxM
Podsumowanie konkursów przedmiotowych
18 marca 2014 okazał się być szczególnym dniem dla trojga uczniów naszej szkoły. Tego dnia odbyło się podsumowanie tegorocznych konkursów przedmiotowych szkół podstawowych. Na uroczystości zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata otrzymali:
Agnieszka Sawczuk, uczennica klasy VI a, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Białoruskiego,
Gabriela Karbowska, uczennica klasy VI a, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Białoruskiego,
Kacper Keczyński, uczeń klasy VI a, laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zachowaj Trzeźwy Umysł
Szkolne kolędowanie
14 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyło się Kolędowanie. Uczniowie klasy IVc przygotowali trzyzwrotkową polsko-angielsko-rosyjską kolędę, piękne stroje i gwiazdę. Odwiedzili panią Dyrektor, sekretariat, księgowość i prawie wszystkie sale, w których odbywały się lekcje. Uczniowie byli ciepło przyjęci. Zebrane pieniądze zostały przekazane na świąteczne paczki dla potrzebujących dzieci z naszej szkoły.
Dziękujemy.
Dzieciaki z kl.IVc
Spotkanie z pracownikami Policji
22 i 24 stycznia w naszej szkole gościliśmy pracowników Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.Policjanci przeprowadzili z młodzieżą cykl spotkań profilaktyczno- edukacyjnych.
Czwartoklasiści, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu na kartę rowerową, obejrzeli film ,,Bezpiecznie rowerem'', natomiast uczniowie kl. V-VI podstawówki i gimnazjaliści, zapoznali się z zagadnieniami związanymi z odpowiedzialnością prawną nieletnich za popełniane czyny karalne oraz inne zachowania niezgodne z prawem oraz obowiązującymi normami społecznymi. Zajęcia dodatkowo uatrakcyjniły dwa filmy edukacyjne. Uczniowie kl. V-VI obejrzeli materiał nt. zagrożeń jakie niesie za sobą nierozważne korzystanie z internetu, a gimnazjaliści przekonali się jak kończy się ,,zabawa w kradzież''.
Planowane formy zajęć z uczniami w okresie ferii zimowych
Planowane formy zajęć z uczniami w okresie ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014.
Szkoła Podstawowa
L.p
Forma zajęć
Kiedy
Kto uczestniczy, liczba uczestników
Imię i nazwisko prowadzących
Data
Godziny
1.
Zajęcia w Bibliotece Miejskiej w Hajnówce (Zimowa poezja- zajęcia z U.Patyk z MBP)
28.01.14
9.00– 11.15
Klasy II a, II b, II c- liczba uczestników 26
Jolanta Stawarz
Grażyna Pawluczuk
Alina Guryniuk
2.
Zajęcia przyrodnicze i rekreacyjno-sportowe ( Przegląd filmów o tematyce przyrodniczej-prowadzi U. Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk)
27.01.14
9.00 – 11.15
Klasy II a, II b, II c- liczba uczestników 26
Jolanta Stawarz
Grażyna Pawluczuk
Alina Guryniuk
3.
Zajęcia rekreacyjno-sportowe i przyrodnicze ( Przegląd filmów o tematyce przyrodniczej-prowadzi U. Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk)
27.01.14
9.00 – 11.15
Klasy Ib,
III a, III b - liczba uczestników 30
Walentyna Birycka
Nina Nesteruk
Kamila Miszczuk
4.
Zajęcia plastyczno- techniczne(Wykonanie kompozycji przestrzennej- aniołkowe świeczniki- pod kierunkiem J. Samojlik)
30.01.14
9.00 – 11.15
Klasy II a, II b, II c- liczba uczestników 24
Jolanta Stawarz
Grażyna Pawluczuk
Alina Guryniuk
5.
Zajęcia na basenie- uczymy się pływać.
29.01.14
9.00-10.30
Klasa II c- liczba uczestników 15
Jolanta Stawarz
6.
Bezpieczne ferie z komputerem
( bezpieczeństwo w sieci)
27.01.14
28.01.14
9.00 – 11.15
Uczniowie klas IV-VI- liczba uczestników 10
Arkadiusz Mróz
7.
Zajęcia rekreacyjno-sportowe
27.01.14
31.01.14
11.30-13.00
9.00-10.30
Uczniowie klas IV-VI- liczba uczestników 15
Andrzej Grygoruk
Konkurs na najładniejszą dekorację
Odbyła się kolejna edycja konkursu na najładniejsza dekorację sali. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Czas na przygotowanie i ozdabianie skończył się 19 grudnia, którego to Komisja Samorządu Uczniowskiego (Justyna Sawczuk, Aleksandra Iwaniuk i Magdalena Nowik) wraz z opiekunem - panią Agnieszką Ryszczuk, oceniły wystrój. Dekoracje były różnorodne i bardzo ciekawe. Sale zostały ocenione w skali 1-10 punktów w czterech kategoriach: choinka świąteczna, świąteczna gazetka, ozdoba okna i ogólny wystrój. Po oględzinach i podliczeniu punktów, wytypowałyśmy następujące miejsca:
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce - sala nr 52 ( klasa Vb)
II miejsce- sala nr 33 (klasa VIb)
III miejsce - sala nr 27 (klasa Vc)
Gimnazjum
I miejsce - sala nr 43 (klasa II a)
II miejsce - sala nr 49 (klasa IIIa)
III miejsce - sala nr 32 (klasa III b)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie