JESTEM TOLERANCYJNY
Realizację projektu edukacyjno-wychowawczego pt. „Jestem tolerancyjny” rozpoczęłam w październiku 2014r. od wprowadzenia na godzinie wychowawczej w klasie Vc pojęć tolerancji i nietolerancji. Uczniowie sami próbowali definiować powyższe terminy oraz odgrywali krótkie scenki, w których uwidocznione zostały zachowania tolerancyjne i nietolerancyjne. Cel zajęć został osiągnięty. Uczniowie znają wartość pozytywnego i negatywnego zachowania wobec innych i rozumieją potrzebę wykazywania postawy tolerancji. Mają pełną świadomość tego, że człowiek jest wartością samą w sobie i potrzeba ogromnego wysiłku, aby być tolerancyjnym, zwłaszcza wobec tych, którzy mają odmienne poglądy, czy bardzo wyróżniają się w społeczeństwie. Uczniowie obejrzeli na www. youtube film o tolerancji nakręcony przez starszych uczniów i zdali sobie sprawę, jakie brzemienne w skutki może być nietolerancyjne zachowanie kolegów wobec siebie.
Dnia 30.10.14r. moi wychowankowie przygotowali imprezę integracyjną z okazji Halloween, na którą przybyli zaproszeni uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce wraz z opiekunem. Celem tego przedsięwzięcia była integracja dzieci zdrowych i niepełnosprawnych umysłowo, kształtowanie postawy tolerancji i szacunku wobec „inności” ludzi czy kultury, rozbudzenie zainteresowań poznawczych innymi krajami. Było dużo dobrej zabawy, co pozwoliło na rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we wszystkich jej przejawach. Były stroje, „balonowo- jabłkowo-mumiowo-miotlarskie” konkurencje, szampański humor i słodkości… Dzieci miały ze sobą bardzo dobry kontakt, nie liczyło się to, kto ile ma lat, czy jest zdrowy czy niepełnosprawny. (zdj.1-3)
Odwiedziliśmy też Powiatowy Ośrodek Wsparcia (03.11.14r.), w którym codziennie przebywają dorosłe osoby niepełnosprawne fizycznie, umysłowo i psychicznie. Dzięki uprzejmości pani dyrektor i innych pracowników mogliśmy poznać historię powstania ośrodka, plan pracy podopiecznych, obejrzeć pracownie i efekty pracy chorych (wiele prac szczerze nas zachwyciło), dowiedzieć się o problemach z jakimi na co dzień borykają się ludzie niepełnosprawni, ale i usłyszeliśmy o wielu przyjemnych imprezach i akcjach w jakich biorą udział. W trakcie wizyty rodziło się wiele pytań ze strony uczniów, co bardzo cieszyło pracowników ośrodka, którzy wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest to, że ludzie zdrowi coraz bardziej dostrzegają i otwierają się na problem niepełnosprawności. (zdj.4)
Z okazji Światowego Dnia Tolerancji, który przypada 16 listopada, przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Tolerancja”, które dnia 7.11.14r. obejrzeli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum zaraz po apelu z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie ciepło przyjęli to, co chcieliśmy przekazać, a mianowicie, że z tolerancją wiążą się nieodłącznie: odwaga, otwartość, kontakty, chęć służenia człowiekowi. Także ważna jest umiejętność rozpoznawania własnego lęku przed obcym oraz zdolność do konstruktywnego przetwarzania go w postawę sprzyjającą kontaktom z nim. Tolerancja uczy otwartości i pozwala na korzystanie z bogactw, jakie zawsze ze sobą niesie odmienność. Likwiduje stereotypy w myśleniu i odczuwaniu i eliminuje agresję. Bazuje na zgodzie i pokoju. Uszlachetnia człowieka. (zdj.5-6)
Człowiek tolerancyjny to ktoś, kto potrafi w pełni szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje, czy zainteresowania. W związku z tym jedna lekcja angielskiego 19 listopada 2014r. była poświęcona naszemu hobby. Chcieliśmy lepiej siebie poznać, dowiedzieć się czym interesują się nasi koledzy i koleżanki z klasy. Swoje kolekcje musieliśmy zaprezentować po angielsku. To było ciekawe i fajne doświadczenie. Zdaliśmy sprawę, jak różne mogą być upodobania. Jedni z nas uwielbiają zwierzaki, inni czytają dużo powieści fantastycznych, czy przygodowych. Są tacy, którzy pięknie rysują, czy też robią biżuterię z modeliny itp.
16 grudnia 2014r. w godz.13:00-16:00 w naszej szkole został przeprowadzony Maraton Pisania Listów Amnesty International w obronie "więźniów sumienia", czyli ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi czy całych społeczności, wobec których prawa człowieka są łamane. W tym roku Amnesty International Polska organizował Maraton Pisania Listów po raz 15 i odbył się on 6–16 grudnia 2014 roku w ponad 400 miejscach w całej Polsce. To zainicjowane w Polsce wydarzenie urosło do największej na świecie akcji w obronie praw człowieka, podczas której w zeszłym roku podjęto 2,3 mln akcji w 143 krajach. W tym roku w czasie Maratonu pisane były ręcznie listy w obronie 11 konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Nasza młodzież, nauczyciele, dyrekcja i przedstawiciele władzy miejskiej również pisali listy w ich obronie. A były to następujące przypadki:
- MOSES AKATUGBA Nigeria
Nastolatek skazany na karę śmierci
- PARASKEWI KOKONI Grecja
Romka pobita w rasistowskim ataku
- DANIEL QUINTERO Wenezuela
Student torturowany za udział w proteście
- OLEG SEŃCOW Ukraina
Reżyser uwięziony za pokojowe demonstracje
- RAIF BADAWI Arabia Saudyjska
Bloger uwięziony za założenie strony internetowej
- JOHN JEANETTE Norwegia
Stop dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową
- SPOŁECZNOŚĆ BHOPALU Indie
Sprawiedliwość dla ofiar katastrofy przemysłowej
- KOBIETY I DZIEWCZĘTA Z MKHONDO Republika Południowej Afryki
Życie kobiet w ciąży zagrożone
- CHELSEAE MANNING Stany Zjednoczone
Szeregowa skazana za ujawnienie zbrodni
- ERKIN MUSAJEW Uzbekistan
Urzędnik uwięziony po 3 niesprawiedliwych procesach
- LIU PING Chiny
Aktywistka aresztowana za walkę z korupcją
Jesteśmy przekonani, że nasza pomoc będzie miała duży wpływ na realizację i skuteczność całej akcji i przełoży się na poprawę losu bohaterów i bohaterek Maratonu Pisania Listów! Tak jak to było w przypadku Mosesa Atakugba, który 28 maja został ułaskawiony i opuścił więzienie! Moses przesłał wiadomość do aktywistów i aktywistek:
„Jestem oszołomiony. Dziękuję Amnesty International i jej aktywistom za wielkie wsparcie, które pomogło mi przezwyciężyć tę sytuację. Członkowie i aktywiści Amnesty International są moimi bohaterami. Chcę ich zapewnić, że ten wielki wysiłek, który włożyli, nie pójdzie na marne, dzięki Bożej łasce sprostam ich oczekiwaniom. ObiecujębyćAktywistąPrawCzłowieka i walczyć dla innych”.
A oto kilka fotek z Maratonu (zdj.7-9)
Celem naszego projektu było również niesienie pomocy potrzebującym zwierzakom. W związku z tym 14 stycznia 2015r. w naszej szkole odbyło się zorganizowane przez nas Szkolne Kolędowanie, z którego dochód (zbiórka symbolicznej złotówki od chętnych) przeznaczyliśmy na rzecz zwierząt przebywających w schronisku „Ciapek” w Hajnówce (zakup karmy dl zwierząt). Nasze wystąpienie (śpiewaliśmy kolędę w języku angielskim, rosyjskim i polskim ) zostało mile przyjęte i szczodrze nagrodzone (zdj.10)
Dnia 25 lutego 2015r. na godzinie wychowawczej gościliśmy dwóch przedstawicieli Związku Niewidomych Koło Terenowe w Hajnówce, którzy w bardzo ciekawy sposób przygotowali prelekcję na temat trudności, z jakimi na co dzień spotykają się słabowidzący i niewidomi oraz sposobów, jak sobie z nimi radzą. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, a nawet doświadczyć kilka rzeczy na sobie, np. jak ludzie z dużymi problemami ze wzrokiem parzą kawę, dobierają kolory ubrań, grają w karty, czytają, liczą, robią zakupy, szyją, sprawdzają temperaturę, prowadzą zeszyty, rozpoznają leki, korzystają z zegarków, map itp. Obejrzeliśmy krótki, ale treściwy film pt. ”N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, z jakich nie zdawaliśmy sobie sprawy, że są aż tak ważne w momencie, gdy spotkamy osobę niewidomą. Na zakończenie otrzymaliśmy ulotki konstruujące, jak pomagać osobom niewidomym. (zdj.11-13)
1 kwietnia 2015r. zorganizowaliśmy bardzo ciekawą lekcję, na którą zaproszona została grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na tym spotkaniu integracyjnym razem z dorosłymi uczyliśmy się podstawowych zwrotów, wyrażeń, słówek związanych z restauracją. Przy herbacie i kawie tworzyliśmy dialogi kelner-klient, przedstawialiśmy krótkie scenki, a na koniec ucięliśmy sobie pogawędkę na temat studiowania w podeszłym wieku. Interesowało nas wiele rzeczy, np. czy nasi goście mają jakieś egzaminy, ile lat się uczą, dlaczego podjęli się nauki języka angielskiego w tym wieku itd. Dorośli jednomyślnie stwierdzili, że na marzenia i naukę nigdy za późno i nigdy dość. Jesteśmy pełni szczerego podziwu dla nich! (zdj.14-15)
Dzięki współpracy z firmą turystyczną Biacomex zorganizowałam uczniom klas V-tych wycieczkę „Śladami Kultur”, która odbyła się 6 maja 2015r. W strugach deszczu uczniowie poznali wiele turystycznych atrakcji naszego regionu oraz mieli okazję dużo dowiedzieć się na temat wielonarodowościowej historii, kultury i tradycji Podlasia. Z przewodnikiem zwiedziliśmy cmentarz żydowski w Białymstoku. W Supraślu widzieliśmy Prawosławny Monastyr Męski, Pałac Bucholtzów, Domy Tkaczy, Dworek Zachertów oraz piękne Muzeum Ikon. Po drodze zwiedziliśmy Poczopek- leśny park, w którym
podziwialiśmy piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazała się przepiękna okolica, w której zobaczyliśmy między innymi liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali "Alejką Feng Shui" oraz Park Megalitów czyli wędrujące skały.
Zwiedziliśmy również Galerię Na Skraju Puszczy, wewnątrz której mogliśmy podziwiać zwierzęta i rośliny, które występują zarówno w samym Poczopku jak i w całym województwie podlaskim. W Kruszynianach zwiedzaliśmy meczet, mizar (cmentarz muzułmański) oraz jedliśmy regionalny posiłek w Jurcie Tatarskiej ( do wyboru były dania, m.in. kibiny, pierekaczewnik, belysz, itp.). Mimo fatalnej pogody bawiliśmy się wyśmienicie!(zdj.16-20)
Z ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej w klasie Vc na zakończenie projektu „Jestem tolerancyjny” oraz pogadanki na temat zrealizowanych zadań wynika, że uczniowie chętnie uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach, bo są ciekawe, zachęcające, nie oparte na „suchych referatach”.
Dziękuję za uwagę.
Monika Sadowska-Kot