Dnia 10.10.13 r. przewodniczące SU wraz z opiekunką panią Agnieszką Ryszczuk odwiedziły Urząd Miasta. Wizyta ta miała na celu wręczenia kwiatów paniom z Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczennice złożyły życzenia w podzięce za ich odpowiedzialną pracę, życzyły satysfakcji i sukcesów w życiu służbowym oraz prywatnym. Dziewczyny zostały bardzo miło przyjęte i z pewnością za rok powtórzą wizytę.
Wizyta w Urzędzie Miasta Hajnówka
Promocja zdrowia-analiza wyników badań
Żegnaj lato!
- Żegnaj lato - witaj jesień!23 września zawitała do nas kalendarzowa jesień. I chociaż pogoda za oknem była deszczowa ipochmurna, to w naszej klasie było wesoło, słonecznie i kolorowo. To za sprawą zajęćprzyrodniczych, które poprowadziła Pani Ula Olejnicka. Rozmawialiśmy głównie o zmianach, jakiezachodzą w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Pani Ula opowiedziała nam wiele ciekawostekzwiązanych z tą porą roku. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, podziwialiśmy dary jesieni i założyliśmykalendarz przyrodnika. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć, ponieważ właśnie 23 wrześniazapoczątkowaliśmy cykl lekcji poświęconych edukacji przyrodniczej i ekologicznej. DziękujemyPani Uli za wspaniałą lekcję przyrody.Klasa IIc z wychowawczynią Jolą Stawarz
Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14
Dnia 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pogoda dopisała i uroczystość odbyła się na placu apelowym. Pani dyrektor Irena Kułaczewska w swoim przemówieniu szczególnie ciepło powitała nowych uczniów naszej szkoły, czyli pierwszoklasistów. Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki uroczyście ślubowali, stając się tym samym uczniami naszej szkoły.Życzymy im samych szóstek i piątek oraz dobrego samopoczucia wsród starszych kolegów i koleżanek- powodzenia!
XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie
W dniach 24 - 26 maja br. miał miejsce wyjazd dwóch uczennic, Wiktorii Domańskiej i Weroniki Stefaniuk, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce z opiekunem - panią Teresą Piskorską, do Gniezna na zlot Szkół Sienkiewiczowskich.
W dniu 24 maja przyjechałyśmy do Gniezna po długiej drodze z Haj-nówki. Przywitali nas mili nauczyciele miejscowej szkoły i zaprowadzili nas do hotelu, gdzie zjadłyśmy pyszny obiad, po czym rozeszłyśmy się do swoich pokoi rozpakować bagaże.
Około godziny 15.00 wraz z uczniami z innych Szkół Sienkiewiczowskich uczestniczyłyśmy w przemarszu przez miasto, któremu towarzyszyła orkiestra dęta. Przemarsz zakończył się wspólnym zdjęciem przy pomniku Bolesława Chrobrego. Później, w auli I Liceum Ogólnokształcącego, odbyło się uroczyste otwarcie Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich i rozdanie nagród uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza.
Po powrocie miałyśmy czas na przygotowanie się do dyskoteki. O 20.00 rozpoczęła się dyskoteka dla uczniów w Domu Kultury w Gnieźnie. W tym czasie nauczyciele uczestniczyli w bankiecie. Uroczystości te trwały do godziny 22.00.
Następnego dnia, od razu po śniadaniu, wszyscy uczestnicy pojechali zwiedzać Biskupin. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii tej miejscowości. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo m.in. o architekturze budynków, życiu kulturalnym oraz sytuacji gospodarczej i finansowej mieszkańców w czasach przeszłych i obecnych. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób odnaleziono tę miejscowość i kto tego dokonał. Byliśmy też w skansenie w Dziekanowicach. Tego dnia zwiedziliśmy również Katedrę Św. Wojciecha, gdzie poznaliśmy przypuszczalną historię stworzenia Drzwi Gnieźnieńskich i historię życia Św. Wojciecha, która jest przedstawiona na tychże drzwiach. Wszyscy byli zdumieni tą opowieścią i z ciekawością jej słuchali. Przewodnik mówił o archi-tekturze całej katedry - opowiadał, że każdy znak, ozdoba, rzeźba, miała coś oznaczać, np. tęcza namalowana na środku katedry była symbolem drogi do nieba. Poznaliśmy rolę Arcybiskupa Gnieźnieńskiego w kościele chrześcijańskim i jego udział w koronowaniu królów Polski. Po zwiedzaniu Katedry Św. Wojciecha rozpogodziło się. Około godziny 18:00 wszyscy pojechaliśmy na ognisko z po-częstunkiem. Panowała tam miła atmosfera, zorganizowano konkursy polegające na śpiewaniu znanych sobie piosenek, za co dostawało się rzeczowe nagrody. Po zakończeniu imprezy plenerowej wszyscy byli zmęczeni wrażeniami z tego dnia i rozjechali się autokarami do hoteli. Mimo że padało niemal przez cały dzień zwiedzania miasta, myślę, że dla wszystkich uczestników zlotu dzień był bardzo udany.
Trzeciego dnia po zjedzeniu śniadania wyruszyłyśmy w drogę powrotną. Zmęczone, ale pełne miłych wrażeń, około godziny 19.00 wróciłyśmy do Hajnówki.
Weronika Stefaniuk
W dniach 24-26.05.2013 r. odbył się wyjazd uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Henryka Sienkiewicza do Gniezna. Zostałam laureatką XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie. Pojechałam tam wraz z koleżanką Weroniką Stefaniuk i panią Teresą Piskorską.
Podróż była długa, męcząca i wymagała przesiadek, lecz w końcu udało nam się dotrzeć do celu - do Gniezna. Po zakwaterowaniu się w pensjonatach i posiłku, odbył się uroczysty przemarsz uczestników zlotu przez Rynek Główny i Stare Miasto aż pod Katedrę Gnieźnieńską. Tam, przy pomniku Bolesława Chrobrego, zrobiono grupowe zdjęcie wszystkich zlotowiczów. Następnie, udaliśmy się do auli I Liceum Ogólnokształcącego na uroczyste otwarcie zlotu. Przebieg uroczystości był dokładnie zaplanowany. Najpierw były wystąpienia gości i oficjalne otwarcie całej uroczystości. W dalszym ciągu miało miejsce wręczenie nagród laureatom. Ja odebrałam nagrodę z rąk wnuka Henryka Sienkiewicza, Juliusza Sienkiewicza. W następnej kolejności oglądaliśmy występy dzieci i młodzieży. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla uczniów w MOK oraz uroczysta kolacja dla nauczycieli i zaproszonych gości.
Kolejny dzień również był pełen wrażeń. Zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską i podziwialiśmy Drzwi Gnieźnieńskie, o których tak dużo mówiono. Widzieliśmy grób św. Wojciecha i zajrzeliśmy we wszystkie zakątki Katedry. Odwiedziliśmy też Biskupin i zwiedzaliśmy zrekonstruowany w tym miejscu gród. Mogliśmy zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądało życie jego mieszkańców. Byliśmy też w Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeliśmy trzy filmy w 3D, dotyczące naszego państwa. Naszym kolejnym celem był skansen w Dziekanowicach, w którym mogliśmy zobaczyć, jak żyło się ludziom biedniejszym i mieszkającym w dworach w dawnych czasach. Pod koniec dnia odbyła się impreza plenerowa. Było ognisko, poczęstunek, muzyka, występy na żywo i wiele innych atrakcji.
W ostatnim dniu pobytu, nie zdążyłyśmy nic zwiedzić, ponieważ musiałyśmy wcześnie wyjechać. Podróż była długa, ale nareszcie mogłyśmy zobaczyć swoich bliskich i podzielić się z nimi wrażeniami po wyjeździe.
Według mnie, sama podróż i zwiedzenie tych wszystkich cudownych miejsc, jest wielką nagrodą. Mogłam zobaczyć wiele niezwykłych miejsc, rzeczy i ludzi, które wiążą się z naszym państwem. Uważam, iż warto było wziąć udział w zlocie i pojechać do miejsc, gdzie początki miał nasz kraj. Było to wspaniałe uczucie, odbierać nagrodę z rąk samego potomka patrona naszej szkoły. Niestety, w następnym roku nie będę miała możliwości udziału w zlocie, ale innych serdecznie do tego namawiam. Być może uda wam się uzyskać tytuł laureata i ,,załapać się’’ w następnym roku do Bydgoszczy.
Wiktoria Domańska
Konkurs o płazach
- 17 czerwca 2013r. w Muzeum Przyrodniczym Białowieskiego Parku Narodowego odbyło się uroczystepodsumowanie konkursu plastycznego na komiks pt. "Niełatwo być zielonym stworzeniem - pomóżmynaszym płazom". Na konkurs wpłynęło 154 prace z całej Polski. W kategorii klas I - III,dwie uczennice z naszej szkoły znalazły się wśród najlepszych. Amelia Klimiuk z Klasy Ic zajęłaII miejsce, a Izabela Nazaruk z IIb otrzymała wyróżnienie. Dziewczynki miały okazję wysłuchaćciekawej prezentacji o płazach, przygotowanej przez panią Grażynę Kowalczyk. Spotkały sięrównież z Panem Tomkiem Samojlikiem, który przybliżył zebranym historię komiksu i udzielił,,przyszłym pisarzom'' kilku praktycznych porad na temat jego powstawania. Uroczystość uatrakcyjniłwystęp młodych aktorów działających przy miejscowej szkole. Na zakończenie rozdano nagrody,zaproszono na obejrzenie wystawy pokonkursowej i słodki poczęstunek.Jola Stawarz
Zestaw podręczników na rok szkolny 2013/2014
Z wizytą w schronisku "Ciapek"
Uczniowie naszej szkoły odwiedzili czworonożnych mieszkańców schroniska. Zuchy, harcerze i miłośnicy zwierząt zawieźli im karmę, która została zakupiona za pieniądze zebrane podczas wiosennego kiermaszu. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści pani Ali o tym jak powstawało to miejsce i ciągłej potrzebie modernizacji schroniska. Dzieci bardzo cieszyły się ze wspólnych spacerów i zabaw z pieskami.
Ala Nesteruk
Mariola Kędyś
Uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowała klasa 4a pod kierownictwem pani Heleny Saczko. Uroczystość uświetnił występ grupy instrumentów dętych pod dyrekcją pana Krzysztofa Romaniuka, która wykonała wiązankę utworów patriotycznych.
Sukces naszych uczennic
W dniu 23 kwietnia 2013r. odbyły się w HDK powiatowe eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczennic: Irena Patyk kl. Ib, Jagna Samojlik kl. Ic, Wanda Ginszt kl. IIIa, Natalia Onopiuk kl. Vb, Karolina Klepacka kl. IVa i Gabriela Żmieńko kl. IVc.
Ogromny sukces odniosła Wanda Ginszt z kl. IIIa zajmując pierwsze miejsce i przechodząc tym samym do eliminacji wojewódzkich konkursu w kategorii uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Jagna Samojlik uzyskała III miejsce, a Natalia Onopiuk otrzymała wyróżnienie w kategorii uczniów klas IV-VI.
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestniczkom konkursu, a Wandzie życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.
Baje, Bajki, Bajeczki
Dnia 10 kwietnia 2013r. odbył się w świetlicy szkolny etap konkursu recytatorskiego pt. „Baje, bajki, bajeczki ...”. W konkursie uczestniczyło 25 uczniów z klas I – III szkoły podstawowej.
Do eliminacji powiatowych konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:
I miejsce – Irena Patyk kl. Ib
II miejsce – Jagna Samojlik kl. Ic
III miejsce – Wanda Ginszt kl. IIIa
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.
Bezpieczne pierwszaki
8 kwietnia uczniów klasy Ib i Ic odwiedził starszy kolega. Piotr przygotował pierwszakom prezentację dotyczącą przestrzegania zadad bezpieczeństwa w czasie drogi uczniów do szkoły. W swojej pracy Piotr wykorzystał własnoręcznie wykonaną makietę budynku i przylegającej do niej drogi. Pierwszaki od razu rozpoznały naszą szkołę. Za pomocą figurek i miniaturowego samochodzika, Piotr zapoznał uczniów z wszelkimi zasadami, których należy przestrzegać w czasie podróżowania samochodem. Dzieci zapamiętały wszystkie przedstwawione informacje. W celu sprawdzenia i utrwalenia poznanych zasad, chętni uczniowie mogli użyć makiety i przedstawić swoją drogę do szkoły.
Konkurs
W dniu 16 marca 2013 r. w Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu „Jak kochać dziecko” poświęconemu Januszowi Korczakowi. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli zaszczyt uczestniczenia w tej gali, ponieważ Róża Jaroszewicz uczennica kl. II a otrzymał II miejsce w powyższym konkursie w kategorii plastycznej o tematyce „Szczęśliwa rodzina”, natomiast Joanna Sacharczuk uczennica kl. III a otrzymała w tej samej kategorii wyróżnienie. Nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy !!!
Dzień Kobiet w szkole
W dniu 8 marca 2013r. SU gimnazjum i szkoły podstawowej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowali upominki dla wszystkich pań pracujących w naszej szkole. Były to kwiatki wykonane z bibuły i kolorowego papieru, a dla pań dyrektorek młodzież wręczyła tulipany. Tym drobnym gestem spowodowaliśmy uśmiech u każdej z pań. Życzymy , aby ten uśmiech gościł każdego dnia.
"Żyj smacznie i zdrowo"
- W marcu klasy Ia i Ib Gimnazjum wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez firmę żywieniową WINIARY pt: „Żyj smacznie i zdrowo”. Konkurs ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia wraz z racjonalnym odżywianiem. Jednym z zadań konkursowych było przeprowadzenie lekcji wychowawczej według podanego scenariuszu przez firmę WINIARY. Klasa I B przygotowała temat: „Powiedz mi co jesz , a powiem Ci jak wyglądasz”. Klasa została podzielona na trzy grupy. Każda z grup miała do wykonania trzy zadania. Na początku uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, której hasłem było ZDROWIE. Następnie wykonali plakaty dotyczące zdrowego odżywiania się. Ostatnie zadanie polegało na trafnym wyjaśnieniu „Co to jest dieta?”Po zakończeniu zadań każdy z uczniów otrzymał po jabłku i marchewce.
Konkursy plastyczne
W styczniu w naszym Zespole Szkół zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczne na temat „Moje hobby mój świat” w grupie wiekowej 7-9 lat i „Moja pasja daje mi radość” – przeprowadzony w grupie wiekowej 10-15 lat. W młodszej grupie konkurs przygotowały nauczycielki świetlicy i pedagog szkolny, a w grupie starszej pedagog szkolny i nauczycielka plastyki. Uczniowie w twórczy sposób opowiedzieli o swoich pasjach i zainteresowaniach, o tym jak spędzają czas wolny od nauki.
Osoby nagrodzone w konkursach:Marcelina Olejnicka, kl. I cWeronika Lasota, kl. I cOliwia Grynczel, kl. I bAnna Borowik, kl. I cAda Kuryś, kl. III bAleksandra Korcz, kl. III aDawid Tichoniuk, kl. III aKamil Filinowicz kl. III aMarcin Ostapkowicz kl. III aMikołaj Keczyński kl.III aMartyna Gierasimiuk- kl. IV bEdyta Skiepko- kl. V bMagdalena Nowik- kl. VI bWszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali docenieni i otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody sponsorowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce.Konkursy były podsumowaniem I semestru zajęć profilaktycznych prowadzonych w szkole przez pedagoga szkolnego.Przygotowała: Urszula Nowak- pedagog szkolny
Zabawa choinkowa
Dnia 12 stycznia 2013 roku odbyła się dyskoteka choinkowa. Udział w zabawie wzięli uczniowie klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum. Klasa III a i III b były współgospodarzami szkoły i wspólnie zadbały o wystrój sali na dyskotekę. Wszyscy świetnie się bawili. Dziś ostatni dzień nauki w tym semestrze, zaczynają się ferie.
Miłego odpoczynku!!!
"Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń"
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń”. Jedno z zadań przewidzianych w regulaminie konkursu, które polegało na zdefiniowaniu pojęć : państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel, zostało zrealizowane w klasach VI. Celem zajęć było uświadomienie uczniom zasad funkcjonowania państwa demokratycznego zgodnie z prawem uwzględniającym potrzeby społeczeństwa, obywatela przy poszanowaniu jego godności , a przede wszystkim kształtowanie postaw i uczuć patriotycznych wśród uczniów naszej szkoły. Zakres przekazywanych wiadomości i sposób ich przeprowadzenia został dostosowany do wieku uczniów. Do przeprowadzenia zajęć posłużył konspekt nr 1 przesłany przez organizatora.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia dokumentu, jakim jest Konstytucja RP z 1997, innych ustaw zasadniczych, które poznali uczniowie na lekcjach historii. Głównym celem było przypomnienie uczniom podstawowych pojęć związanych z edukacją obywatelską. Po zapoznaniu się z Konstytucją RP, nastąpiła część warsztatowa , w czasie której uczniowie pracowali w grupach . Zadaniem uczniów w poszczególnych grupach było zebranie informacji i określeń objaśniających poszczególne pojęcia oraz spisanie ich na arkuszach. Przy wykorzystaniu dodatkowych źródeł każda z grup wyjaśniała za pomocą skojarzeń inne hasło : państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel. Po zakończonej pracy liderzy grup zaprezentowali wyniki pracy na forum ogólnym .Uczniowie aktywnie brali udział w dyskusji i okazali duże zainteresowanie tematem. Efektem prac uczniowskich były plakaty wykonane w grupach . Następnie odbyła się debata z wykorzystaniem informacji zgromadzonych podczas prac w grupach, na temat: Czy jesteśmy obywatelami naszego państwa, członkami społeczeństwa, przestrzegamy prawa? Uczniowie naradzali się w grupach, następnie zapisywali swoje pomysły na tablicy. Pod koniec zajęć uczniowie indywidualnie, pisemnie odpowiadali na pytanie: W jaki sposób wpływasz na kształt państwa i społeczeństwa, w którym żyjesz? Ostatnim etapem zajęć było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość tematu.
"Zimo baw się z nami"
„Zimo, baw się z nami !”
Dnia 15 stycznia 2012r. uczniowie klasy II b (wych. Alina Bołbot) przedstawili kolegom i koleżankom z klas I – III inscenizację pt. „Zimo, baw się z nami!”. Recytowaliśmy, śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Przypomnieliśmy dzieciom zasady bezpiecznego zachowania w zimie, a szczególnie podczas ferii zimowych.
Życzymy białych, wesołych i BEZPIECZNYCH ferii.
Archiwum Aktualności