29 listopada 2016 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursów, które zorganizowano w ramach szkolnych obchodów Roku Sienkiewiczowskiego i Dnia Patrona.
Temat konkursów to "Moje spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem".
Celem konkursów było przede wszystkim:
• uświetnienie szkolnych obchodów 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły,
• propagowanie wiedzy o życiu i twórczości pisarza,
• ujawnianie i rozwijanie zdolności plastycznych i zainteresowań literackich,
• pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej uczniów.
Laureaci wszyskich zmagań otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Poniżej list jednej z laureatek, Agnieszki Sawczuk, uczennicy klasy III a gimnazjum.
Inne zostaną opublikowane w gazetce szkolnej.
nauczyciele języka polskiego, historii, plastyki
Hajnówka,26.10.2016r.
Szanowny Panie Henryku !
Piszę ten list , ponieważ jest Pan patronem szkoły , do której uczęszczam , ale również w tym roku przypada setna rocznica Pańskiej śmierci . Z tej okazji chciałabym serdecznie podziękować za to , że napisał Pan powieść historyczną pod tytułem „ Krzyżacy ” .
W drugiej klasie gimnazjum musiałam przeczytać „ Krzyżaków ” , dlatego że była to moja lektura szkolna . Na początku byłam przerażona jej objętością , bo bałam się , że nie zdążę przeczytać jej w terminie . Myślałam także , że nie zainteresuje mnie , a przez długie opisy będzie nudna . Na szczęście myliłam się . Pański utwór bardzo mnie zaskoczył . Ta książka jest warta tego, żeby poświęcić jej czas . Wciągnęła mnie . Dzięki Pańskiej pomysłowości zobaczyłam obraz średniowiecznej Polski na przełomie XIV i XV wieku . Mogłam odwiedzić kościoły i zamki , być świadkiem bitew oraz uczt , mszy w wiejskim kościółku , rozmów o sprawach wagi państwowej . Uświadomiłam sobie , że czasy zatargów z Zakonem Krzyżackim zarówno dla Korony , jak i Litwy , były naprawdę bardzo trudne . Ta powieść historyczna pozwoliła mi dostrzec to , że jednak czasy średniowiecza nie były do końca takie „ ciemne ” , jak mi się zdawało , bo porównując dzisiejszego mężczyznę do rycerza z tamtych lat , można śmiało powiedzieć , że nie przywiązuje on dużej uwagi do kultury osobistej , nie obchodzi go własny honor , ani wiara w Boga . Moim zdaniem ta powieść wniosła do mojej głowy więcej , niż ogólne informacje z podręcznika do historii .
Ale nie w tym rzecz , by podziękować Panu za ciekawość książki !
Żył Pan w czasach , gdy Polska była pod rządami trzech zaborców , a w zaborze pruskim nasiliła się germanizacja – tępienie polskiego narodu . Zadaniem każdego patrioty było to , by szybko zahamować te czyny i walczyć o niepodległość Polski . Napisał Pan „ Krzyżaków ” „ ku pokrzepieniu serc ” , chciał Pan przypomnieć Polakom o chwalebnych wydarzeniach w historii naszego kraju . W tej książce ukazał Pan krzywdy Polaków doznane od rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami , ale również to , że polski naród potrafił się zjednoczyć w walce i pokonać wroga . Dzięki Pańskiemu czynowi Polacy nabrali odwagi , chęci do walki o niepodległość , chcieli ratować swoją ojczyznę .
Gdyby nie Pańska twórczość , nie żyłabym dziś w wolnej , suwerennej Polsce .
Dziękuję ,
Agnieszka Sawczuk
PS : „ Krzyżacy ” nawet w dzisiejszych czasach dodają odwagi do różnych działań .
