• KLASA 5A NAUKOWO I KREATYWNIE

          • W dniu 02.03.22 mieliśmy okazję przebywać w zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich. Tam uczniowie w Muzeum Farmacji i Medycyny mogli poznać tajniki medycyny – stomatologii, okulistyki, chirurgii, ginekologii, radiologii, oraz proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Przy okazji samodzielnie wykonali mydełko o dowolnym zapachu, barwie i dodatkami peelingującymi.

            Po tym naukowym wytężaniu głowy nadszedł czas na chwilę rozrywki. W Logic Games, gdzie  mieliśmy szansę wykorzystać swoje mocne strony i wydobyć pokłady kreatywności.

            Na początku podzieliliśmy się na dwie grupy. Laserowy paintball i Pokoje zagadek. I zaczęło się.

            LASEROWY PAINTBALL

            Półmrok. Siatka maskująca. Skrzynie na broń. Cisza… aż do pierwszego strzału. I rozpoczyna się bitwa! Ważne, by Twój laser był szybszy niż laser przeciwnika. By Twój zespół był skuteczniejszy, celniejszy i bardziej zdeterminowany od tamtej ekipy. W zakamarkach poligonu liczy się przetrwanie. Czy możesz liczyć na wsparcie kolegów? Czy rozumiecie się bez słów? Czy potraficie się dobrze bawić, niezależnie od wyniku rozgrywki?

            Na pewno tak! Zabawa była ekscytująca. Dziewczyny kontra chłopcy, nie liczyła się przegrana, wygrana, najważniejsze, że razem, do celu.

            POKOJE ZAGADEK

            To prawdziwe emocje. To zagadki, łamigłówki, podpowiedzi i trudności do pokonania – a na wszystko mieliśmy godzinę. Znaleźć rozwiązanie i otworzyć drzwi, zanim zegar skończy odliczanie. Zagadki nie były proste, liczyła się dokładność, spostrzegawczość, no i oczywiście praca zespołowa. Nie wystarczyło biegać po pokoju. Mimo podpowiedzi i wskazówek nie wszystkim udało się wyjść z pokoju zagadek. Mimo tego wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że musimy przyjechać tu jeszcze raz.

             

        • MASLENICA
          • MASLENICA

          •      28 lutego 2022 r.  uczniowie kl. IV a i IV c świętowali Maslenicę. Zgodnie z tradycją wschodniosłowiańską jest to święto przypadające na siedem tygodni przed Wielkanocą. Poniedziałek symbolizował – „Powitanie” – to dzień rozpoczynający Maslenicę, podczas którego przyrządza się „bliny” . Tradycja przyrządzania tej potrawy wzięła się z podobieństwa blinów do słońca, co też symbolizuje nadejście wiosny.

            Uczniowie dowiedzieli się o tradycjach i zwyczajach święta Maslenica, wzięli udział we wspólnych zabawach, rozwiązali krzyżówkę. Na tę okazję również przygotowali odpowiednie potrawy. W ucztowaniu udział wzięła również młodzież z kl. VIII a i VIII c.  Uczniowie symbolicznie pożegnali zimę i czekają nadejścia wiosny.

            B. Kiendyś, E. Lunda

             

        • Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
          • Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

          •  21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Tegoroczne obchody odbyły się po hasłem "Czytam wszędzie". Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione lub aktualnie czytane książki.  Dzielili się swoją czytelniczą pasją. Starali się dać dobry przykład. Uczennice z klasy VIID: Wiktoria Denisiuk, Olga Jakoniuk, Zuzanna Frankowska wzięly udział w akcji ,,Czytam wszędzie" . W świetlicy w grupach I i II czytały dzieciom książkę Joanny Marii Laskowskiej ,,Za górami, za morzami... Baśnie z czterech stron świata" . Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali baśni.  Czytanie spełnia bardzo ważną rolę: inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie, poszerza wiedzę, a także rozwija wrażliwość. Dzięki książce możemy przeżyć niesamowite przygody, wzruszyć się i uśmiechnąć. Pamiętajmy o tym nie tylko w Dniu Języka Ojczystego!

            Zapraszamy do obejrzenia relacji.

            nauczycieli języka polskiego

          • Sala klasy 5B w nowej odsłonie - #przejmijpałeczkę

          • Kiedy rozpoczęły się ferie zimowe stało się coś niezwykłego. Sala nr 28 klasy 5b zyskała nowe oblicze.

            Rodzice z tej klasy zdecydowali wziąć sprawy w swoje ręce. Plan był uknuty dużo wcześniej. Najpierw uczniowie wybrali kolorystykę a wraz z wychowawcą zadecydowali temat przewodni. Następnie zgromadzona została cała baza pomysłów, które przekazano profesjonalnej projektantce – Klaudii Jadczak. Jak można się domyślić, miała nie lada zadanie. Po kilku dniach powstał genialny projekt, który od pierwszego wejrzenia zdobył wielu fanów. 

            Gdy zabrzmiał ostatni dzwonek przed feriami, grupa rodziców przystąpiła do działań. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych! W rezultacie nie tylko odmalowano ściany, ale też wymieniono wyposażenie, oświetlenie, dekoracje, a prawdziwą „wisienką na torcie” został kącik ucznia, gdzie czeka wygodna sofa, gry planszowe, karty oraz książki. To wszystko w zasięgu ręki!

            ,,Celem było stworzenie nowego, przyjaznego wnętrza, który ma sprzyjać koncentracji i wyciszeniu.” – mówi Dorota Orzechowska, Główna Dowodząca remontem, rodzic ucznia z klasy 5b - ,, Nasze dzieci spędzają w tej sali wiele godzin. Z powodu pandemii uczniowie nie przechodzą na lekcje do innych sal, więc ich przestrzeń jest ograniczona. Chcieliśmy, aby ją lubili i czuli się w niej dobrze.”

            Działania rodziców z klasy 5b zainspirowały innych. W sali 44, gdzie uczy się klasa 5a już się dzieje! Tym samym rozpoczynamy akcję #przejmijpałeczkę.  Zapraszamy inne klasy, wraz z rodzicami do podjęcia wyzwania. Waszym zadaniem jest zaopiekowanie się salą, w której dzieci spędzają dzień przeznaczony na naukę. Aby wnętrze zyskało nowe oblicze nie trzeba dużo. Wystarczą chęci, zaangażowanie, współpraca i dobra, pozytywna energia.

            Dziękujemy rodzicom, przyjaciołom, a także osobom, które nie są związane ze szkołą, za wsparcie w realizację tego projektu. Lista nazwisk byłaby długa.

            Efekty podziwiajcie na poniższych zdjęciach.

          • Świetlica - grupa III

          • W tym roku zima jest bardzo łaskawa i nie rozpieszcza nas śniegiem. Gdy pogoda nie dopisuje , dobrej zabawy u nas nie brakuje- malujemy, wycinamy, budujemy i eksperymentujemy. A gdy za oknem słońce wychodzi, to szybkim krokiem na plac zabaw  nasza Pani nas goni :).

          • Walentynki

          • Z okazji Walentynek klasa 1 B przygotowała dla wszystkich kierowców niespodziankę. Dzieci wzięły udział w akcji organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Hajnówce ,,Walentynka dla kierowców”. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe przepisy ruchu drogowego oraz wspólnie z wychowawcą przygotowali specjalne mandaty w postaci kartek walentynkowych.  14 lutego dzieci pomogły policji nagrodzić wzorowych kierowców poruszających się po hajnowskich drogach. Uczniowie osobiście wręczyli walentynkowe mandaty uczestnikom ruchu drogowego. Uśmiechy na twarzach kierowców wynagrodziły dzieciom trud włożony w przygotowanie tych wyjątkowych walentynek.

             

            Wychowawca: Anna Kowszuk

          • Choinka klas I-III

          • W dniu 21 stycznia odbyły się zabawy choinkowe w klasach I-III. Chętni uczniowie pojawili się w tym dniu w strojach karnawałowych. Bal choinkowy w każdej klasie odbył się częściowo w salach z poczęstunkiem, jak również na sali gimnastycznej. Tam uczniowie spędzili czas na pląsach w rytm muzyki, zabawach z kolorową chustą i zmaganiach międzyklasowych z przeciąganiem liny. Wszyscy uczniowie zgodnie uznali zabawę choinkową za bardzo udaną, a wspomnienia zostaną w pamięci na bardzo długo.

          • Impreza klasowa klasy IV C

          • W dniu 21 stycznia 2022 r. w naszej klasie odbyło się spotkanie klasowe. Z powodu pandemii nie było możliwości zorganizowania choinki szkolnej, jednak uczniowie miło spędzili ze sobą czas. Na początku spotkania  wykonali laurki-zdrapki dla swoich dziadków i babć z okazji ich święta. Następnie uczniowie podzielili się na grupy i grali w przyniesione przez siebie gry planszowe. Po wysiłku umysłowym wszyscy ze smakiem posili się przywiezioną pizzą z pizzeri Siciliana. Kolejnym punktem spotkania był wspólnie obejrzany film.  Spędzony razem czas pozwolił uczniom  zintegrować się i poczuć zbliżające się w pełni zasłużone ferie.

                                                                                                                                     Wychowawca

          • Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną Klasa I a

          • Jedną z najpiękniejszych tradycji świąt Bożego Narodzenia jest kolędowanie. Hajnowski Dom Kultury wraz z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej zorganizowali kolejną edycję Festiwalu ,,Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2022". Uczniowie klasy I ,,a" wzięli udział w Koncercie śpiewając kolędę ,,Z Nowym Rokom". Przekonaliśmy się, że kolędowanie jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość.

            Sylwia Golonko

        • „W świątecznym nastroju” – warsztaty  plastyczne w klasach I – III
          • „W świątecznym nastroju” – warsztaty  plastyczne w klasach I – III

          • W naszej szkole w ostatnich dniach nauki stacjonarnej zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera.

            Uczennice z klasy VIII d – Ola Klimiuk, Gabrysia Kiczkajło, Magda Kurowska oraz Weronika Michalczuk przygotowały warsztaty plastyczne o tematyce  świątecznej  dla wszystkich  najmłodszych kolegów z  klas I- III.   Wspólnie z młodszymi uczniami wykonały świąteczne kartki oraz ozdoby choinkowe. Warsztaty były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na święta.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            M. Jurczuk

            zdj. wychowacy kl. 1-3

          • Pierniczki raz, dwa, trzy!

          • Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez pieczenia pachnących pierniczków. Dlatego też uczniowie klas I-III chętnie wzięli udział w warsztatach piernikowych. Z uwagą i pasją doskonalili swoje umiejętności kulinarne zgłębiając tajniki wyrobu i wałkowania ciasta, pieczenia i dekorowania tych słodkich pyszności. A to wszystko pod czujnym okiem pani Mirosławy Iwaniuk, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Rekreacji i Sportu w Dubiczach Cerkiewnych.

            Dziękujemy pani Mirosławie za cierpliwość i wyrozumiałość. Czekamy na następne spotkanie. 😊

            Wychowawcy z dziećmi

          • Maraton Pisania Listów 10.12.2021 r.

          • 10.12.2021 na całym świecie jest obchodzony  Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w Maratonie Pisania Listów - jednej z największych globalnych akcji organizowanych przez Amnesty International.  

             

            Celem tego przedsięwzięcia jest wysłanie jak największej liczby listów do odpowiednich władz państwowych w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

             

            W tym roku uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły własnoręcznie napisali  124 listy w obronie wybranych sześciu bohaterów Maratonu. Starannie napisane listy zostały wysłane do ambasad: Gwatemali, Chin, Egiptu, Nigerii, Białorusi i Izraela. 

             

            Serdecznie dziękujemy tym, którzy wsparli akcję.

             

            Elżbieta Prokopiuk, Barbara Sylwestruk, Ewa Trusiewicz, Agnieszka Pawłowska

          • WIGILIA klasy IV C

          •      W dniu 16 grudnia nasza klasa IV c zorganizowała wigilię klasową . Każdy z uczniów przyniósł z tej okazji świąteczną przekąskę. Jednak największym powodzeniem cieszyły się własnoręcznie wykonane pierniczki , które każdy z nas zjadł ze smakiem. Wspólnie złożyliśmy sobie życzenia , podzieliliśmy się opłatkiem oraz prosforą . Następnie każdy z nas opowiadał o zwyczajach świątecznych panujących w naszych domach.  Śpiewaliśmy również kolędy polskie i prawosławne. Bardzo miło i wesoło spędziliśmy czas. Wszystkim nauczycielom oraz uczniom życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.

                                                                                                                           Klasa IV c z wychowawcą

          • Charytatywne mikołajki klas piątych

          • Czy znacie dobry sposób na zebranie funduszy na szlachetny cel? Okazuje się, że wystarczy trochę chęci i zaangażowania, odrobinę współpracy, szczypty wolnego czasu i mnóstwo dobrych serc. Klasy piąte chciały, aby mikołajki były charytatywne. Nawiązano kontakt z pracownikami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce i szybko okazało się, że potrzebują edukacyjnych gier planszowych dla swojego nowego pokoju gier i zabaw. Pierwszy sposób: zróbmy zrzutkę! Drugi sposób: kiermasz ciast. 

            W każdej z klas piątych znaleźli się ochotnicy do upieczenia pyszności. W rezultacie zorganizowano trzy stoiska, na których stoły uginały się od ciast, ciasteczek, babeczek, orzeszków, galaretek i pierniczków! Oczywiście, słodkości były wydawane w ścisłym reżimie sanitarnym, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo. 

            Efekty przerosły nasze oczekiwania. Zebrana kwota przekroczyła cel i, po zakupieniu gier dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, została duża kwota: 2251 złotych. Te pieniądze zostają przekazane dla Rady Rodziców, aby wspólnie podjęli decyzję na jaki inny szlachetny cel przeznaczyć zebrane fundusze. O decyzji powiadomimy na stronie szkoły. 

             

            Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy wsparli naszą zbiórkę oraz naszym uczniom i ich rodzicom z klasy 5a, 5b i 5c za wspaniałą pracę przy organizacji kiermaszu.

             

            Iwona Bogdanowicz, Barbara Dudzicz, Agnieszka Krok

          • Mikołajki w Vc

          •                 Ubiegły rok szkolny zaoferował nam jedynie Mikołajki zdalne. W tym roku postanowiliśmy więc świętować podwójnie. Podczas godziny wychowawczej każdy z uczniów wręczył wylosowanej przez siebie osobie prezent. Uśmiech gościł na wszystkich twarzach podczas dawania i otrzymywania prezentów. Na drugi dzień wybraliśmy się na warsztaty artystyczne do Klubokawiarni LipowArt, gdzie, z kolędami w tle, uczniowie przygotowali świąteczne aniołki. Zawisną one w ich domach na choince lub będą wręczone najbliższym. Po ciężkiej pracy fizycznej (niektórym nawet plecy bolały 😉) przyszedł czas na słodki poczęstunek i relaks.

            Barbara Dudzicz

          • Łódź zdobyta! 24 listopada uczniowie klasy 5a i 5b wybrali się do „Ziemi Obiecanej”.

          • Wizyty w Experymentarium, Muzeum Fabryki, Muzeum Kinematografii rozwinęły uczniów wiedzę i postrzeganie świata przez pryzmat historii i nauki. Natomiast długa podróż nie zniechęciła naszych uczniów do następnych wycieczek, ale za to zintegrowała jak nigdy! 

             

            Drodzy uczniowie klas 5a i 5 b: 

            Komu zakręciło się w głowie w kosmicznym tunelu? Kto pamięta ile wzrostu miał najwyższy człowiek świata? Jak szybko bije serce myszki a jak człowieka? I o co chodzi z tym prądem? 

             

            Co to jest włókiennictwo i dlaczego Łódź ma budynki z czerwonej cegły?

             

            Ktoś zna Reksia, Misia Uszatka, Baltazara Gąbkę czy Kota Filemona? Oni tez są z Łodzi?!  Czy pamiętacie to wielkie, drewniane pudło ze zmieniającymi się zdjęciami? Czy to współczesny Netflix?? 

             

            Na te i wiele innych pytań odpowie klasa 5a i 5b. 

             

            Iwona Bogdanowicz 

            Agnieszka Krok

          • Wieczór andrzejkowy w klasie Vc

          •                 26.11.2021 r. klasa Vc spotkała się po lekcjach, aby wspólnie spędzić czas podczas klasowych andrzejek. Wcześniej sami podzielili się obowiązkami. Ustalili kto będzie odpowiedzialny za poczęstunek, kto za wróżby a kto za dekorację sali.

                            Wieczór zaczęliśmy tradycyjnie od wróżb. Kolejnym punktem programu były sztuczki z kartami. Następnie zrobiliśmy przerwę na cieplutką pizzę, po której było dużo energii, którą mogliśmy spożytkować na grach i wspólnym tańcu.

                            Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich formach aktywności. Wspólnie spędzony czas był kolejną szansą na integrowanie klasy.

            Barbara Dudzicz   

          • Wycieczka do Białegostoku

          • W dniu 3 listopada 2021 roku klasy IV b i IV c brały udział w wycieczce do Białegostoku. Celem wycieczki była integracja uczniów , wspólne spędzenie czasu oraz rozwój kulturalny. Uczniowie uczestniczyli w grze w kręgle w grupach sześcioosobowych. Odbyło się kilka konkurencji. Następnie udaliśmy się do Teatru Lalek na spektakl pt: „ Andersen Kosmiczny Agent”. Sztuka poruszyła ważne aspekty w życiu człowieka takie jak przyjaźń, miłość,przebaczenie. Zadowoleni i trochę zmęczeni wróciliśmy do Hajnówki.

                                                                                                                          Alina Guryniuk

                                                                                                                         Agnieszka Ryszczuk

                                                                                                                         Helena Oleszczuk

          • Wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej

          •  

            W dniu 17 listopada uczniowie klas drugich (wych. Oksana Nazaruk, Ewa Trusiewicz, Dorota Siomko) mieli przyjemność obejrzeć spektakl muzyczny „Adonis ma gościa” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spektakl opowiada historię o zarozumiałej i zadufanej w sobie papudze – Adonisie. Królewskie życie papugi zamkniętej w klatce zmienia się całkowicie z chwilą pojawienia się w niej nieproszonego gościa – wrony o imieniu Węgiel. Między dwoma całkiem odmiennymi osobowościami rodzi się przyjaźń, a to wszystko z muzyką na żywo w tle. Spektakl bardzo podobał się uczniom, gdyż był zarówno zabawny jak i pouczający. Uczył dzieci tolerancji i pokazał, że największa przyjaźń może nawet połączyć ludzi mających różne wizje świata, różne przekonania i posiadających różne charaktery.

            Po obejrzeniu spektaklu uczniowie spędzili czas na szaleństwach w sali zabaw.

            Dorota Siomko

          • „Jak pięknie się różnić?” – zajęcia online klasy Vc

          •    16.11.2021 r. uczniowie klasy Vc w ramach godziny wychowawczej wzięli udział w zajęciach online, które były prowadzone przez edukatorkę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Panią Monikę Chojnacką.

               Muzeum POLIN posiada doświadczenie w prowadzeniu edukacji zdalnej, z którego my również postanowiliśmy skorzystać. Dzięki możliwościom jakie daje internet mogliśmy przez chwilę zobaczyć jak wygląda muzeum. Jednak głównym zadaniem uczniów była rozmowa na temat podobieństw i różnic między ludźmi.

               Pani Monika rozpoczęła zajęcia od zadania z muchą skupiającego uwagę uczniów, które, sądząc po reakcji, przypadło im do gustu. Następnie oglądając różne ilustracje mieli zastanowić się w parach czym się różnią prezentowane osoby, a w czym są  do nich podobne. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i wyciągali trafne wnioski.

             Dzięki takim zajęciom mogliśmy się znaleźć w jednym z ciekawszych muzeów Warszawy. Poprzez wykorzystanie nowych technologii mogliśmy wspólnie oglądać fragmenty filmu oraz porozmawiać o trudnościach wynikających z nierówności i zastanowić się nad  pomysłami na budowanie solidarności społecznej.

            Barbara Dudzicz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie