• Odwrócona lekcja języka polskiego w kl.VIIIc

          • Lekcje prowadzone przez uczniów to metoda odwróconej lekcji (tzw. flipped learning), w której to uczeń staje po drugiej stronie biurka i ma możliwość zaprezentowania siebie i swoich zainteresowań. Tym razem: pasja = temat lekcji!

            16 stycznia w klasie 8c, w rolę prowadzących wcieliły się dwie uczennice, Jagna Samojlik i Zofia Ginszt. Przygotowały temat: „W świecie komiksu”. Lekcja rozpoczęła się niezwykle ciekawą prezentacją multimedialną, wzbogaconą komentarzami autorek. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, np. Czy wiedzieliście, że japoński komiks, czyli mangę należy czytać „od końca”, czyli od prawej do lewej strony, a manga i anime to nie jest to samo?? My już wiemy, bo byliśmy na lekcji prowadzonej przez Jagnę i Zosię! Po prezentacji, uczniowie mieli szansę przyjrzeć się z bliska wielu komiksom z prywatnej kolekcji Jagny Samojlik, oraz odważyć się ocenić wybrane z nich, pracując w grupach. Prowadzenie lekcji przez uczniów uczy większego zaangażowania w proces uczenia się. Wyszukiwanie informacji, gromadzenie notatek - kształcą na wielu płaszczyznach. Samodzielne wystąpienie to dla każdego ucznia wielka chwila. Gdy opowiada o tym, czym się interesuje, robi to z ogromnym zaangażowaniem i z większą łatwością pokonuje tremę związaną z publicznymi występami. Dodaje to wielu punktów pewności siebie oraz wpływa na samoocenę ucznia. Trema? Jaka trema! Jagna i Zosia nie pozwoliły się przez nią pokonać, a koleżanki i koledzy mieli fajną lekcję. Oficjalnie ogłaszam Jagnę Samojlik i Zofię Ginszt komiksowymi ekspertami. 

          • Świąteczne stylizacje, czyli konkurs na najlepszą kreację bożonarodzeniową

          •    Ho, ho, ho! Szkolne koło wolontariatu „Pogotowie lekcyjne" ma zaszczyt przedstawić najświeższą relację z pokazu mody w absolutnie świątecznym stylu. Królowały oczywiście klasyczna biel z czerwienią, które pasują zawsze i wszędzie. Młodzi projektanci prezentowali między innymi stroje jednego z najważniejszych - Świętego Mikołaja, wykonane z pluszu w różnych odcieniach czerwieni, wykończonego białym futerkiem. Dużą popularnością cieszyły się też przebrania Śnieżynek, opracowane z dbałością o szczegóły.

             

               Ciekawe pomysły i stylowe projekty to dowód na to, że uczniowie naszej szkoły potrafią się bawić. Jak trudny wybór miało nasze jury, można się tylko domyślać, przeglądając fotorelację.

             

               Wszyscy uczniowie z klas I-III, biorący udział w zabawie, otrzymali słodkie upominki, zaś zwycięzcami zostali:

             

            I MIEJSCE – KLASA I A

             

            II MIEJSCE – KLASY II B i II C

             

            III MIEJSCE – KLASY II D i III B

             

               Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za uczestnictwo w konkursie. Nie zawiedliście nas!

          • Praca metodą „odwróconej lekcji” na języku angielskim

          •      Ostatni tydzień przed przerwą świąteczną jest zazwyczaj czasem kiedy uczniom trudno już się skupić na nauce. W związku z tym w ramach zapoznania się z nowym słownictwem bądź też powtórzenia tematyki świątecznej, zajęcia  języka angielskiego były prowadzone przez uczniów wykorzystując elementy „lekcji odwróconej”.

                Uczniowie sami wybrali typ zadań do wykorzystania na lekcji. Część z nich skupiła się na utrwaleniu słownictwa świątecznego, które uczniowie już znają. Inni przedstawili klasie tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych. Niektórzy uczniowie przygotowali nawet nagrody oraz dyplomy dla grup, które najlepiej pracowały.

                   W trakcie takich lekcji uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy, robili wykreślanki, oglądali prezentacje oraz sprawdzali swoją wiedzę przy wykorzystaniu aplikacji kahoot. W klasie VI c mieliśmy też możliwość zobaczyć jak wygląda tradycyjny „Christmas cracker” oraz jaka jest jego zawartość. 

                 Zajęcia świąteczne przygotowane przez uczniów spowodowały większe  zaangażowanie uczniów w proces uczenia się i podniesienie ich motywacji do nauki.

                                        Barbara Dudzicz

          • Świąteczny escape room

          •        W ramach realizacji zadań projektu programu eTwinning pt: „Bożonarodzeniowy worek zagadek” jedne z zajęć „Koła języka angielskiego” zostały przeprowadzone w konwencji „escape room”. Przygotowane zostały różne typy zadań (stacji dydaktycznych), które zostały wykorzystane w taki sposób, aby rozwiązując dane zadanie uczestnicy otrzymali wskazówkę, która miała ich przybliżyć do rozwiązania hasła końcowego.

                  Rozwiązywanie zadań wymagało dużego zaangażowania wszystkich uczestników. Uczniowie wykorzystywali posiadaną wiedzę z języka angielskiego oraz inne umiejętności w sytuacji praktycznej. Aktywnie współpracowali ze swoją grupą, by udzielić poprawnych odpowiedzi i wykonać zadania. Przydała im się umiejętność odczytywania zaszyfrowanych wiadomości przy użyciu kodu Morse’a, kodu masońskiego, kodu harcerskiego oraz kodów QR.

                 Jedno z zadań projektu miało być identyczne dla wszystkich szkół oraz instytucji uczestniczących w projekcie. W związku z tym, że przedział wiekowy uczestników jest dosyć spory (3-15 lat) to wspólnie z pozostałymi nauczycielami zostało ustalone, że zadaniem z którym poradzi sobie każda osoba w projekcie będzie ułożenie logo programu eTwinning. Można je było wykonać w wersji tradycyjnej (papierowej) lub interaktywnej, która, jak wiadomo, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna w procesie uczenia.

                 Uczniowie byli bardzo zaangażowani w rozwiązywanie zadań. Niejednokrotnie dopytywali się czy takie zajęcia będą jeszcze w przyszłości.

                   Dla nauczyciela była to możliwość obserwacji uczniów oraz ich zaangażowania w pracę grupową. Można było też zauważyć, w jaki sposób uczniowie komunikują się ze sobą, jak dochodzą do porozumienia, w jaki sposób współpracują, kto ma zdolności przywódcze lub organizacyjne.

            Opracowała:

            Barbara Dudzicz 

          • Mikołajki Ciapkom w ramach akcji MEN "Razem na święta"

          • Drodzy koledzy! Mikołajki w naszej szkole były w tym roku obchodzone w wyjątkowo sympatycznej atmosferze. Większość  z Was wzajemnie obdarowała się upominkami w klasach. Nie zapomnieliście również o bezdomnych psiakach z „Ciapka” i im również sprawiliście przepyszną Mikołajkową niespodziankę. Kolejny raz okazało się, że można na Was liczyć. W zbiórce karmy dla schroniska "Ciapek" uczestniczyło wielu uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy dużo psiej karmy, makaronu, kasz i ryżu. Mamy nadzieję, że kolorowe kartki z Mikołajem są dla Was miłą pamiątką ze zbiórki.

            Szczególne podziękowania kierujemy do klasy IIIc, która z zaangażowaniem wsparła działania naszego koła.

            Koło wolontariatu "Podaj łapę"

          • Konkurs na logo projektu „Bożonarodzeniowy worek zagadek”

          • W listopadzie bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do projektu programu eTwinning pod tytułem „Bożonarodzeniowy worek zagadek”. W projekcie uczestniczy 12 szkół oraz instytucji. Tematyka projektu związana jest z zagadnieniem Escape Room, który posłuży nam jako punkt wyjścia do rozwinięcia tematu obchodów Bożego Narodzenia. Częścią wspólną dla wszystkich uczestników (3-15 l.) jest przeprowadzenie świątecznego cyklu zadań w formie zagadek.


            Pierwszym z zadań projektu było przeprowadzenie konkursu na logo projektu. Z każdej szkoły miała być wybrana najładniejsza praca, która przechodziła do kolejnego etapu. Z wytypowanych prac ze wszystkich instytucji biorących udział w projekcie ma zostać wybrana najładniejsza praca, która zostanie oficjalnym logo projektu.

            W naszej szkole w konkursie wzięli udział uczniowie z klas III-VIII.

            I miejsce

            Julia Ostaszewska (klasa III a)


            Wyróżnienie otrzymały:

            Amelia Lemiesz (klasa VII a)

            Julia Moroz (klasa III a)


            Serdecznie gratujemy oraz dziękujemy pozostałym uczniom za udział.


            Barbara Dudzicz

          • Bądź bezpieczny w sieci - spektakl

          • 28 listopada uczniowie młodszych klas naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl „ Bądź bezpieczny w sieci” przygotowany przez szkolne koło teatralne „Przyjaciele teatru”. Koło tworzą głównie uczniowie klasy VI d. Przedstawienie o charakterze profilaktycznym miało na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, jakie zachowania w Internecie mogą być dla nich niebezpieczne i w jaki sposób można unikać zagrożeń, a także jak powinni reagować, kiedy się z nimi  zetkną.

            Po spektaklu p. Ewa Jarmoc z Urzędu Miasta Hajnówka wręczyła nagrody laureatom konkursu „Zachowaj trzeźwy umysł”.

            Małgorzata Jurczuk

             

          • Święto Niepodległości w naszej szkole

          • 8 listopada 2019 r. w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość -  uczniowie klas IV – VIII zebrali  się, by aktywnie uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicy spotykali się nie jako widzowie, ale jako główni wykonawcy, by wspólnie wyśpiewać historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. O godzinie 11.11  odśpiewane zostały cztery zwrotki hymnu narodowego. Odświętne stroje, kotyliony i biało-czerwone chorągiewki podkreślały doniosłość i wyjątkowość chwili.

          • Podsumowanie akcji „ 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży”.

          • W tym roku szkolne działania skupiają się przede wszystkim na problemie BULLINGU tzn. przemocy wśród dzieci i młodzieży.

            Naszym celem jest propagowanie idei szacunku, wrażliwości na krzywdę oraz uważności na drugiego człowieka.

            Chcemy, aby każdy z nas- uczniów i nauczycieli poczuł się współodpowiedzialny za każdy przejaw przemocy, żeby nie pozostawał bierny i reagował.

            Pragniemy, by takie wartości jak: tolerancja, szacunek, równość, godność, integracja i brak dyskryminacji stały się codziennością w życiu całej społeczności szkolnej.

            APEL DO SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

            Apelujemy do wszystkich uczniów i nauczycieli o bezpieczeństwo, o godność oraz szacunek dla drugiego człowieka.

            Apelujemy o uważność na krzywdę, cierpienie, na smutek i łzy.                                          

            Nie bij

            Nie obrażaj

            Nie obwiniaj

            Nie poniżaj

            Nie bądź obojętny

            POMAGAJ

            REAGUJ ….ZAWSZE

            „Dobro rodzi dobro dając innym akceptację i zrozumienie”

            W czasie apelu wręczyliśmy pomarańczowe wstążki uczniom, którzy cieszą się wśród swoich kolegów, koleżanek z klasy dużym zaufaniem. W każdej klasie można było oddać swój głos na osobę, która jest życzliwa, pomocna, uważna na drugiego człowieka.

            MEDIATORZY RÓWIESNICZY

             

          • Astronomowie w szkole

          •             W dniu 18.11.19r w ramach projektu wizyt astronomów w szkołach „Astronomers in Schools” prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), organizację zrzeszającą zawodowych astronomów naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele tejże organizacji. Inicjatywa jest realizowana w ramach IAU100, świętowania stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej – szeregu globalnych projektów popularyzacyjnych i edukacyjnych.

                        Podstawowym punktem programu wizyty astronoma było spotkanie z uczniami klasa 6C i 6D. Naukowiec przeprowadził ciekawą prezentację. Uczniowie mogli utrwalić swoją wiedzę z geografii dotyczącą układu słonecznego oraz ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dodatkowo poszerzyli swoją wiedzę o tematykę związaną z gwiazdami i planetami, obserwacją nieba, zagadnieniami związanymi z astronomią.

                        Uczniowie tych klas w ramach zajęć z geografii realizowali projekt edukacyjny „A planety szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją....czyli Układ Słoneczny i jego przedstawiciele”

            Powstały bardzo piękne prace przestrzenne, plakaty, makiety, a nawet książka Tymoteusza Samojlika 6C. Na wyróżnienie zasługuje również praca Aleksandry Wołczyk 6C, Tewzadze Cira 6C, Julii Kudłacik i Weroniki Łukszy 6D, oraz Magdaleny Abramowicz, Magdaleny Kurowskiej, Piotra Ostaszewskiego z 6D.

                        Wszystkie prace zostały nagrodzone bardzo dobrymi ocenami z przedmiotu.

            Iwona Bogdanowicz

          • IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która co roku odbywa się w ostatni piątek września. Jest to  międzynarodowa akcja , która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia a także uświadomić, że znajomość jej  jest  niezbędna w życiu codziennym. 

                            Dnia 27 września 2019 r. nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w akcji przebiegającej pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Od 23 do 27 września uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w szkole i domu, przygotowali dekorację szkoły. Spośród uczniów klas VI – VII, którzy biegle opanowali tabliczkę mnożenia utworzono Komisje Egzaminacyjne i Patrol Egzaminacyjny.

            W dniu akcji powołani egzaminatorzy sprawdzali umiejętności mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. 156 uczniów i 49 dorosłych zdało egzamin i uzyskało tytuł oraz legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia.

                            Patrol Egzaminacyjny pojawił się również na ulicach Hajnówki, w Przedszkolu im. Kubusia Puchatka, Urzędzie Miasta, Bibliotece Miejskiej, Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, Parku Wodnym. 47 dorosłych popisało się przed dziećmi doskonałą znajomością tabliczki mnożenia.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły wśród uczniów i dorosłych wiele pozytywnych emocji.

            Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za uczestnictwo w zabawie.    

                                                                 Koordynatorzy akcji:

                                                                 Iwona Bogdanowicz

                                                                 Elżbieta Stepaniuk            

          • Wycieczka do Warszawy – klasa V b, Vd, VII a

          • Dnia 21.10.2019 roku uczniowie klas V b, V d oraz VII a odwiedzili naszą stolicę. Piękny, słoneczny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu w Wilanowie. Tu obejrzeliśmy królewskie portrety, przedmioty oraz malowidła sławiące męstwo króla Jana III. Dowiedzieliśmy się, jak przebiegała edukacja króla i jakie książki lubił czytać. Zobaczyliśmy w co się ubierał, i przekonaliśmy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym.  Ponadto, w trakcie  lekcji w plenerze uczniowie dowiedzieli się dlaczego woda zmienia kolor, czym jest cyklomorfoza, gdzie żyją dafnie, czy wodny skorpion jest niebezpieczny oraz co to jest pH. Podczas zajęć wyposażeni w filtr wodny, mikroskopy i pH-metry zbadali właściwości fizyko-chemiczne Jeziora Wilanowskiego i nauczyli się rozpoznawać jego drobnych mieszkańców.

            Kolejnym punktem programu był przejazd kolejką ulicami Starego i Nowego Miasta. W trakcie przejażdżki przewodnik opowiadał o ciekawych budowlach, pomnikach i innych atrakcjach Warszawy.

            Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Poznaliśmy trasy, którymi poruszają się fani piłki nożnej w czasie meczu. Odwiedziliśmy również strefę VIP, gdzie znajdują się najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców.

             

             

            Barbara Dudzicz

            Ludmiła Grigoruk

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

          • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione
            27 kwietnia 1972 roku. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. Z tej okazji
            10 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia.

            Część artystyczną rozpoczął występ szkolnej Orkiestry Dętej, czyli lekcja muzyki na wesoło pod kierunkiem pana Krzysztofa Romaniuka. W drugiej części uczniowie klasy V c śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowania i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Na koniec uczniowie wręczyli nauczycielom obecnym na uroczystości własnoręcznie wykonane kwiaty.

            Uroczystość podsumowała dyrektor szkoły mgr Bożena Maria Markiewicz. Przypomniała wszystkim genezę Święta Edukacji Narodowej. Dziękując uczniom za przygotowanie uroczystości złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom.

            Elżbieta Prokopiuk

            Barbara Sylwestruk

          • Biwak Klasy VII B

          • Biwak klasy VIII B

            BIWAK KLASY VIIB

            26 i 27 września uczniowie klasy VIIB wraz z wychowawczynią Aliną Artyszuk i Panią Aksaną Nazaruk spędzili czas na biwaku w Dubiczach Cerkiewnych. Była to okazja na dokładniejsze poznanie kultury naszego regionu, środowiska przyrodniczego tradycji, zabytków, kultury. Uczniowie aktywnie wypoczywali, ale też rozwijali samodyscyplinę i samokontrole.

            Przyjemną niespodzianką były odwiedziny rodziców. Wieczorem, przy ognisku i muzyce, upiekliśmy kiełbaski, porozmawialiśmy, a z rana wspólnie zjedliśmy śniadanie.

          • Ścieżka edukacyjna „Judzianka” – kl. V c i V d

          •       Dnia 27 września 2019 roku klasy V c i V d uczestniczyły w zajęciach terenowych na ścieżce dydaktycznej na Osiedlu Judzianka. Prowadzone były przez leśniczego Pana Marka Mackiewicza. 

                Uczniowie mieli możliwość zaobserwować jak teren bagienny przeistoczył się w obiekt edukacyjno-przyrodniczy. Celem powstania ścieżki było zdobywanie wiedzy na temat roślin i ich środowiska naturalnego, zwiększanie świadomości ekologicznej oraz doskonalenie umiejętności obserwacji i analizy zjawisk przyrodniczych.

                  Pan Marek opowiedział o porastającej tam roślinności, cennych gatunkach i rzadkich siedliskach: boru bagiennego, brzeziny bagiennej i torfowiska przejściowego. Przekazał też uczniom wiele interesujących ciekawostek związanych z bioróżnorodnością miejsca.

             

            Elżbieta Prokopiuk

            Barbara Dudzicz

          • Uczniowie klasy V d na wystawie "Historie utkane z nici"

          •  Dnia 23 września 2019 roku klasa V d miała możliwość obejrzeć wystawę pod tytułem „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka z Policznej. O starych lokalnych rękodziełach opowiedziała Pani Agata Rychcik-Skibińska. Zaprezentowane były kapy, makatki, ręczniki, chodniki i inne tkaniny, które wyszły z rąk znakomitych ludowych tkaczek z powiatu hajnowskiego i bielskiego. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu i rzeczowo odpowiadały na pytania Pani Agaty.

            Po obejrzeniu wystawy uczniowie pod kierunkiem wolontariuszek z Francji przygotowały samodzielnie własne makatki. Miały też możliwość ćwiczyć umiejętność porozumiewania się w języku angielskim, gdyż był to jedyny możliwy język do komunikacji z panią prowadzącą warsztaty z rękodzieła.

             

            Barbara Dudzicz

          • Uczniowie klasy VI d na spotkaniu z archeologami

          •  

            16 września uczniowie klasy VI d wzięli udział w zajęciach  „Archeologiczne spotkania w Puszczy Białowieskiej”, które zorganizowano w  ramach wydarzenia - „Bądź, nie odPUSZCZAj” - tygodniowego festiwalu nauki i przyrody pod patronatem UNESCO.

                      Zajęcia  dotyczyły  dziedzictwa kulturowego Puszczy Białowieskiej oraz możliwości jego rozpoznania przy zastosowaniu nowoczesnych, archeologicznych metod badawczych. Celem wykładu było przybliżenie informacji o pradziejach i historii Puszczy Białowieskiej, ochronie zasobów archeologicznych tych ziem, a także ich potencjalnego wykorzystania w rozwoju turystycznym regionu. Istotnym celem zajęć było także uwrażliwienie na piękno i wartość lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz zainicjowanie nawyków właściwego dbania o to dziedzictwo.  Uczniowie z uwagą wysłuchali wykładu prof. Rafała Zapłaty, który opowiedział  o licznych zabytkach archeologicznych w Puszczy Białowieskiej.  Następnie, już w mniejszych grupach, zgłębiali tajniki pracy archeologów. Obejrzeli również  wystawę fotograficzną „Archeologia w Puszczy Białowieskiej”.

            Małgorzata Jurczuk

          • WAKACJE W „ZUBRONKU” - BIAŁORUŚ

          •      Od 25 lipca do 3 sierpnia 2019 r. uczniowie, którzy uczą sie j. białoruskiego, wypoczywali na Białorusi. Organizatorem  wyjazdu było Centrum Kulturalne Republiki Białoruś w Polsce. Wraz z grupą uczniów z naszej szkoły uczestniczyła młodzież z Bielska Podlaskiego, Orli, Załuk i Babik. Uczniowie wypoczywali w Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym „Zubronak” nad jeziorem Narocz oraz kilka dni spędzili w Mińsku.

            Podczas dziesięciu dni spędzonych  na Białorusi uczniowie dowiedzieli się więcej o historii, kulturze, tradycjach białoruskich, szlifowali język. Spotkali się z  rówieśnikami z Białorusi oraz  innych krajów.

            Uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach, kuestach, zajęciach sportowych (piłka nożna, rolki, wycieczki rowerowe, park linowy, pływanie na łódkach), a także byli poddawani zabiegom medycznym (masaże, hydromasaże, zdrowotne koktajle). Odbyły się również wycieczki po okolicy np. do  „Chutora Niesłucz” (muzeum samowarów, młyn, wystawa dawnych samochodów), Wiazynki (miejsca urodzenia poety J. Kupały) oraz majątku autora poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego w Zalesiu. Uczestnicy wyjazdu odbyli także mecz piłki nożnej z młodzieżą z Japonii. Oprócz wymienionych atrakcji odbywały się również dyskoteki oraz ogniska.

            Na zakończenie pobytu w ośrodku „Zubronak” odbył się pożegnalny bal, na którym to pod okiem choreografa uczniowie zatańczyli poloneza oraz walca.

            Trzy dni  uczniowie spędzili w Mińsku. Zwiedzili Bibliotekę Narodową i Uniwersytet. Byli również w Aquaparku „Liebiażij” oraz delfinarium „Nemo”. Zwiedzili Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu oraz Zamek w Mirze.

                 Pobyt na Białorusi dostarczył młodzieży wielu niesamowitych wrażeń oraz pozwolił na zawarcie znajomości i przyjaźni z uczniami z innych krajów.

            Serdeczne podziękowania pani Ilonie Yurevich – sekretarzowi Ambasady Białorusi w Polsce oraz pani dyrektor Bożenie Markiewicz.

            Beata Kiendyś

          • „Wszystko dobre kiedyś się kończy”

          • „Wszystko dobre kiedyś się kończy” – takimi słowami można podsumować zbliżające się zakończenie roku szkolnego. A ja bym chciał podsumować ostatnie trzy lata w wykonaniu naszej absolwentki gimnazjum-Małgorzaty Karpiuk. Czym zasłużyła sobie na takie podsumowanie? Swoimi wynikami w biegach średnich. Gosia rozpoczęła swoją przygodę z lekkoatletyką w roku 2015 od udziału w zajęciach w ramach projektu „Lekkoatletyka dla Każdego” pod okiem pana Andrzeja Grygoruka ,a w roku 2016 rozpoczęła współpracę z obecnym trenerem, panem Romanem Sacharczukiem. Jej dotychczasowa kariera to nieustanne pasmo sukcesów, które chciałbym tu wymienić:

            Rok 2015

            I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych

            VI w Finale Wojewódzkim w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych

            ROK 2016

            IV miejsce w biegu na 600 m podczas  Finału  Wojewódzkiego XV Igrzysk Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce

            I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych

             

            ROK 2017

            I miejsce w biegu na 2500m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików  w Biegach Przełajowych odbywających się w Hajnówce

            I miejsce w Finale Wojewódzkim w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych

            I miejsce w Finale Wojewódzkim XVII Gimnazjady w Lekkiej Atletyce w biegu na 1000m

            I miejsce w biegu na 1000m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Lekkiej Atletyce

            VII miejsce podczas Mistrzostw Polski Młodzików w biegu na 1000m

            I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych

            ROK 2018

            I miejsce w biegu na 2500m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików  w Biegach Przełajowych

            I miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych

            II miejsce podczas Mistrzostw Polski LZS Młodzików w Biegach Przełajowych

            I miejsce w Finale Wojewódzkim XVIII Gimnazjady w Lekkiej Atletyce w biegu na 1000m

            I miejsce w biegu na 2000m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Lekkiej Atletyce

            II miejsce podczas Mistrzostw Polski Młodzików w biegu na 2000m

            I miejsce w Finale Wojewódzkim w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych

            I miejsce w Finale Krajowym Zawodów Halowych w ramach projektu „Lekkoatletyka dla Każdego” w biegu na 1000m

            I miejsce w Finale Krajowym o Puchar „Nestle Cup”  projektu „Lekkoatletyka dla Każdego” w biegu na 1000m

            ROK 2019

            IV miejsce w biegu na 2000m podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce

            III miejsce podczas Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Biegach Przełajowych

            I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS w Lekkiej Atletyce w Biegu na 1500m

            I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS w Lekkiej Atletyce w Biegu na 3000m

            I miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych

            I miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce w biegu na 1000

            Gosia na codzień reprezentuje barwy KS Parkiet Hajnówka. Obecnie znajduje się na obozie w Borowicach, gdzie przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Polski Juniorów. Jest kandydatką do wyjazdu na Europejskie Igrzyska Młodzieży w Baku. Zależne jest to od dobrego występu na Mistrzostwach Polski. Trzymajmy za nią mocno kciuki!!!

        • BIEG PO ZDROWIE
          • BIEG PO ZDROWIE

          •     W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas czwartych realizowali program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”. Został on opracowany
            w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Podstawowym  jego celem jest zwiększanie wiedzy
            i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów
            i e-papierosów.

            Główne cele programu to:

            • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
            • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

                 Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych. Podczas zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenia papierosów, poznały dokładny skład dymu papierosowego oraz skutki nałogu, uczyły się asertywności w zakresie uzależnień, tworzyły plakaty w ramach kampanii przeciwko paleniu papierosów. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, wymieniali się doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami.

                 28 maja 2019 odbyło się spotkanie z rodzicami podczas którego został podsumowany udział w programie. Klasa IVa wraz z wychowawczynią przygotowała i zaprezentowała przedstawienie pt. „Sąd nad papierosem”, którego celem było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. Gościem spotkania był przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Hajnówce. Po spotkaniu rodzice mieli możliwość obejrzenia wystawy prac, które powstały podczas trwania programu.

             

            Uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie